Skocz do zawartości
Forum
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Redakcja

Konkurs "Trening umiejętności wychowawczych"

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy Rodzice!

Jak wychowywać we współczesnym świecie?
Żyjemy w szalonym tempie – świat wokół nas zmienia się z minuty na minutę. Autorzy książki "Trening umiejętności wychowawczych" pokazują, jakie umiejętności powinni wykształcić rodzice, aby stali się dla swoich dzieci przewodnikami po świecie, w którym jedyną stałością jest zmiana. Zaproponowane przez nich ćwiczenia, odnoszące się do różnych sfer rodzicielstwa, pomogą dorosłym rozwinąć właściwe postawy wychowawcze.

Jeśli chcecie wygrać jedną z książek "Trening umiejętności wychowawczych" od Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego, napiszcie, jaka według Was, jest rola zabawy w wychowaniu dziecka.

http://kontoredakcyjne.strefa.pl/trening%20umiejetnosci%20wychowwczych-%20okladka.jpg

Do wygrania czeka 6 egzemplarzy książki "Trening umiejętności wychowawczych". Konkurs trwa od 4.05.2012 do 11.05.2012 roku. Wyniki zostaną ogłoszone 14 maja 2012 r.

Regulamin konkursu

Życzymy powodzenia i czekamy na Wasze odpowiedzi.

Redakcja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Moim zdaniem niewątpliwie zabawa jest jednym z ważniejszych metod w wychowaniu dzieci.
To właśnie zabawa od najmłodszych lat spaja rodziców z dzieckiem,dzięki niej wspólnie spędzony czas staje się atrakcyjny zarówno dla obojga stron.
Dla przykładu zabawy na świeżym powietrzu dają dziecku pełno frajdy a przy tym uczą go, że czas na dworze to świetnie spędzony czas a w pózniejszych latach uczą dziecko że lepiej jest spędzić czas aktywnie niż siedzieć przed komputerem lub telewizorem.
Jestem nauczycielem w świetlicy szkolnej i często zauważam że dzieci które chętnie wychodzą na dwór, które same mówią że bardzo dużo czasu spędzają z rodzicami na np.wypadach za miasto,na działce, podwórku, na wspólnej zabawie na świeżym powietrzu, to dzieci te łatwiej nawiązują kontakty rówieśnicze, często uczą inne dzieci zabaw, które pokazali im ich rodzice natomiast uczniowie, którzy czas spędzają samotnie przed komputerem w szkole często nie potrafią odnaleść się w zabawach grupowych z innymi uczniami. Nie chce tu generalizować, jest to tylko i wyłącznie moja osobista opinia.
Patrząć na moich uczniów staram się spędzać jak najwięcej czasu na zabawie na świezym powietrzu z moją córeczką bo moim zdaniem pomoże jej to w póżniejszych kontaktach z rówiesnikami.
Natomiast w domu można mnóstwo zabaw wymyślać z naszym dzieciaczkiem od chociażby wpólnego gotowania do zabaw edukacyjnych takich jak gry planszowe które uczą zdrowej rywalizacji poprzez zabawy z młodszym dzieckim w dom, wspólne rysowanie, lepienie z plasteliny,masy solnej itd.
Te wszystkie zabawy powodują że dziecko sie nie nudzi, nie przychodzą mu do głowy tzw."głupie pomysły często niebezpieczne dla dziecka i domowników.
Sama bedąc dzieckiem pamiętam wspólne zabawy z rodzicami i bratem.Chce aby moje dziecko z okresu dziecinnstwa również pamiętało ten beztrosko spędzony czas na wspólnej zabawie z rodzicami:)
Poprzez zabawę dziecko uczy się co jest dobre a co złe,wie np.że jeśli za mocno uderzy piłką to może komuś zrobić krzywdę, że np.jeśli przegra w gre to nic się nie dzieje, świat się nie kończy bo w następnej innej grze to może tym razem ono będzie mistrzem itp.
Moich uczniów i kochaną córeczkę uczę że zabawa to czas spędzony mile,w gronie sympatycznych osób i że zawsze można z niczego zrobić super zabawę!!!
Nie ukrywam że zabawa pomaga mi w wychowywaniu córeczki i swoich uczniów ponieważ jak już wspomniałam uczy ich pokory i dyscypliny:)
Jeśli uda mi się wygrać tą bardzo ciekawą książke to chętnie wykorzystam ją w udoskonalaniu spędzania wolnego czasu z Oleńką moją córeczką oraz w proponowaniu nowych wspólnych zabaw z moimi uczniami:)))
Pozdrawiam serdecznie


Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Zabawa dla dzieci ma znaczenie fundamentalne choćby dlatego, że w ten sposób dzieci przyswajają w najłatwiejszy sposób wszystko co warto przekazać. Zasady fair - play, szlachetnej rywalizacji, dbanie o zdrowie i higienę, uczciwość - czy jakiekolwiek inne. Generalnie podczas zabawy dziecko nei jest do niczego zmuszane i chętniej powiela zachowania osób z którą się bawi co z kolei daje możliwość dorosłemu zademonstrować zachowania godne naśladowania. Poza tym podczas np. gier określone postępowanie jest nagradzane, co też jest motywacją dla dziecka i wskazaniem, ze stosowanie się od określonej wartości - jeśli można tak kolokwialnie to ująć- popłaca w życiu.


http://davm.daisypath.com/FUImp1.pnghttp://lpmf.lilypie.com/gFDDp2.pnghttp://s2.pierwszezabki.pl/018/018223982.png
http://lbyf.lilypie.com/FTMSp2.pnghttp://s2.pierwszezabki.pl/018/018223980.png?8870
http://pl.lennylamb.com/sliders/show/1_2009_7_27_slider.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Jedną z pierwszych zabaw dziecka jest dotykanie, poruszanie zabawek pokazywanych przez rodziców, mogą to być pluszaki zawieszone nad łóżeczkiem czy grzechotka. W późniejszym okresie maleństwo próbuje chwytać rączkami zabawkę, manipulować nią przez dotykanie, stukanie, podrzucanie, wszystko to pozwala mu zdobywać informacje na jej temat. Ważne jest by w tym procesie uczestniczyła osoba dorosła ,która będzie koordynować jego przebieg na przykład przez oddalanie i przybliżanie zabawki tak by dziecko doskonaliło odruch chwytania. Dobrze jest gdy mama bądź tata mówią do swej pociechy w trakcie nie tylko zabawy ale i innych czynności, co pozwoli dziecku przyswoić pewnie nazwy rzeczy bądź czynności, zatem zabawa odgrywa również bardzo ważną rolę w rozwoju mowy.

Bardziej złożone formy zabawy, charakterystyczne są dla późniejszej działalności dziecka, rozpoczynają się dopiero w tak zwanym wieku „poniemowlęcym” przypadającym na 2 – 3 rok życia dziecka. Ważnym przygotowaniem do tego okresu zabawy był właśnie czas niemowlęcej aktywności dziecka, która to stała się podstawą dalszej rozwijającej działalności. Dziecko staje się bardziej niezależne ponieważ zaczyna się poruszać o własnych siłach – raczkuje, chodzi, wszystko to umożliwia mu samodzielne ( bez pomocy dorosłego ) wybieranie zabawek, które go bardziej interesują.


http://kasiulekkochany.blogspot.com/
https://www.askgfk.com/reg/?x=3ff209391f25bf53fec73e5eb7c43b65&srcid=253
http://kobietaintymnie.pl/suwaczek/cache/16417c78.gif
http://kobietaintymnie.pl/suwaczek/cache/bf8b6de6.gif

http://www.mleczaki.bejbej.pl/mleczaki/428_20120206_085839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Gość lucyna1

Zabawa zajmuje dziecku , aż do chwili rozpoczęcia nauki najważniejsze miejsce w jego życiu.

Rola zabawy w wychowywaniu dzieci według mnie przedstawia się następująco:
- zabawa rozwija zdolność do współpracy grupie rówieśniczej
- zabawy rozwijają inteligencje i pomysłowość dzieci
- zabawa powoduje zwiększenie pewności siebie
- w czasie zabawy dzieci lepiej poznają siebie samych
- zabawy rozwijają zdolność wczuwania się w sytuację drugiej osoby i odpowiedniego nastawienia się do niej
- rozwija wyobraźnię, twórcze pomysły, zdolności do rozwiązywania problemów i przezwyciężania trudności, a także odnoszenia sukcesu
- zabawa utrwala i doskonali nabyte już sposoby myślenia i działania przez dziecko
-zabawa uczy dostosowywania się do reguł i norm, przyczynia się do uspołecznienia, zdyscyplinowania
- zabawa uczy wytrwałości i cierpliwości w dążeniu do celu.
- zabawa wywołuje zaciekawienie, pobudza do działania, pozwala poznawać i odkrywać świat poprzez zaangażowanie zmysłów
- zabawa uczy tolerancji, zrozumienia dla odmienności innych osób
- dzieci podczas zabaw rozładowują nadmiar energii, ćwicząc swe zdolności ruchowe np. zabawa w dwa ognie, berek

Uważam , że zabawa właściwie dobrana do wieku dziecka oraz odpowiednio zorganizowana, może sprawić wiele radości i dać sporo satysfakcji zarówno nam rodzicom jak i przede wszystkim dzieciom.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Zabawa to pierwsze "narzędzie" wychowawcze, którego każdy rodzic może i powinien używać wychowując dziecko.

Wiadomo nie od dziś, że nie ma nic przyjemniejszego niż nauka przez zabawę! Nauka natomiast to nie tylko nabywanie umiejętności liczenia, pisania, rysowania czy czytania, ale także pokazywanie dziecku, co jest dobre, a co złe, co mu wolno, a czego nie, jakimi zasadami należy się w życiu kierować, uczenie go wrażliwości, szacunku do innych, empatii, cierpliwości, opanowania. Dziecko poprzez zabawę nabywa także zdolności poznawczych: pokazujemy mu świat, uczymy cieszyć się nim, a także pomagamy dziecku poznać samego siebie: wyrażać emocje, komunikować się, rozwijać swoje talenty, poznawać swoje wady i zalety. Zabawa to także wspaniały sposób na okazanie dziecku czułości i rodzicielskiej miłości, która przecież w wychowaniu odgrywa kluczową rolę!

Już z niemowlaczkiem bawimy się nie tylko po to, by rozwijać jego koordynację ruchową i stymulować rozwój fizyczny, ale też po to, by być z maluszkiem blisko, pokazywać mu, jak okazywać uczucia, by ukazywać mu piękno otaczającego go świata. Łaskotki, wspólne turlanie się po podłodze, spacery - już poprzez takie pierwsze zabawy wychowujemy nasze dziecko w atmosferze miłości.

Im maluch jest starszy, tym więcej poprzez zabawę możemy mu przekazać i nauczyć go. Już rocznemu szkrabowi możemy w zabawie pokazywać, co wolno, a czego nie, np. bawiąc się w gotowanie pokazywać, że nie wolno dotykać kubka z gorącą kawą czy kuchenki. Dla dwu, trzylatka jest już cały repertuar wychowawczych zabaw: począwszy od czytania historyjek z przekazem, poprzez zabawę misiami czy lalami, która będzie uczyć szacunku i zrozumienia dla potrzeb innych, aż do wycieczek, podczas których dziecko będzie odkrywać świat, uczyć się szacunku do życia, do przyrody, aktywnego wypoczynku, zachowania wśród innych ludzi, kultury.

Wychowując moją 4-letnią córkę wykorzystuję wychowawczą moc zabawy i widzę wspaniałe tego efekty. Córka nie czuje się moralizowana ani znudzona, a z łatwością przyswaja sobie takie nawyki jak mówienie dzień dobry i do widzenia, przepuszczanie starszych osób, konieczność stania w kolejce w sklepie. Widzę też, że jest wrażliwa na krzywdę innych, potrafi się dzielić, jest samodzielna.

Wychowując synka, który ma w tej chwili 11 dni także będę korzystać z cudownej mocy zabawy:)


http://www.suwaczki.com/tickers/iv09i09kkce8ytrb.png

http://www.suwaczki.com/tickers/zem3io4pu01i4j1c.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Gość tatus 2010

Dobra zabawa jest dziecku potrzebna jak jedzenie, ubranie czy sen.
Dobrze jest gdy rodzic mówi do swej pociechy w trakcie nie tylko zabawy ale i innych czynności dnia codziennego, co pozwoli dziecku przyswoić pewnie nazwy rzeczy bądź czynności, zatem zabawa odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju mowy.
Czas, którym my rodzice poświęcamy swym pociechom na zabawę doskonale przygotowuje je do dorastania jak również do życia w społeczeństwie.
Moje córki bliźniaczki lubią bawić się w zabawy ruchowe na świeżym powietrzu.
Zabawa ta wymaga od moich córek częstych zmian miejsca, stosowanie do obowiązujących w danej zabawie reguł i zasad. Zabawa ta rozwija funkcje motoryczne dziecka.
Córki również bardzo lubią odtwarzać czynności podpatrzone u mnie lub żony. Chętnie więc „na niby” gotują, prasują, opiekują się swoimi „dziećmi” w postaci lalek czy misiów. Lalki te powinny nadawać się do siedzenia, czesania, karmienia. Kilka z nich powinno wykonywać jakieś skomplikowane czynności- chodzić, mówić “mamo”, pić przez smoczek
Zabawa to nie tylko przyjemność, to działalność niezbędna dla prawidłowego rozwoju psychofizycznego dziecka
Zabawki powinny być dostosowane do wieku, rozwoju i zainteresowania dziecka.
W trosce o bezpieczeństwo dzieci zabawy muszą być pod kontrolą i w obecności dorosłej osoby ( należy usunąć z najbliższego otoczenia ostre narzędzia, urządzenia elektryczne, zwisające kable)
My rodzice nie pozwalajmy naszym pociechom oglądać filmów i programów nie dostosowanych do ich wieku, gdyż ma to odzwierciedlenie w zabawach poprzez zabijanie, palenie czy zastraszanie .
W mieszkaniu należy wydzielić kącik do zabawy dla dziecka aby nikomu nie przeszkadzało i mogło się swobodnie w nim bawić .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Moim zdaniem zabawa z dzieckiem kształtuje jego wyobraźnię a także pomaga w kontakcie społecznym. Mamy różne zabawy i różne są tego wyniki. Gdy gonimy się z dzieckiem to kształtujemy jego mięśnie, gdy bawimy się w chowanego uczymy dziecko aby w danej sytuacji zachowało się cicho i nie wychodziło z kryjówki. Zabawy pomagają dzieciom zachowania w grupie i uczą że nie tylko one ą najważniejsze ale jego otoczenie również. Pomagają myśleć racjonalnie. Dlatego uważam że każde dziecko powinno się bawić i nie tylko z rodzicem ale samo lub z rówieśnikami.:36_9_2::Cherlipanii::mala_lalka:


Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Kiedy rodzi się dziecko, mała bezbronna osoba my jako rodzice, osoby dorosłe mamy bardzo poważne zadanie przed sobą. Poza dbaniem by maluszek był najedzony, miał suchą pieluszkę i nie działa mu się krzywda musimy wychować go na porządnego człowieka, przekazać mu umiejętności które kiedyś on wykorzysta w dorosłym życiu ale i też umiejętności, które pozwolą mu lepiej żyć i być dobrym człowiekiem. Musimy nauczyć go tolerancji, zrozumienia, kultury osobistej. i wszystkich przyjętych norm społecznych.
Nasz maluszek jest biała kartką papieru, którą w umiejętny sposób należy zapełnić.
Człowiek uczy się całe życie, najprostszą formą nauki dla małych dzieci jest zabawa, poprzez nią możemy świetnie nauczyć dziecko różnych zachowań i skutków jakie za nimi idą, rozwijać jego wyobraźnie, umiejętności plastyczne, matematyczne czy odkrywać potencjał u Naszego dziecka w różnych dziedzinach, rozwijać jego zainteresowania i zdobywać nowe umiejętności.
Zwłaszcza małe dzieci są skore do nauki bo wszystko je interesuję ciekawi chcą poznawać świat a że dla nich jest to zabawa czyni im to nie zwykłą radość i frajdę.
Moja córka która ma 15m-c jeździ małym wózeczkiem tuli lalkę robi jej aja w ten sposób uczy się już bliskości i odpowiedzialności.
Zabawa świetnie rozwija fizycznie jak i psychicznie dziecko nie jest przymusem a przyjemnością a podczas zabawy z naszymi dziećmi i my możemy przypomnieć sobie dziecięce lata. Więc bawmy się jak najwięcej i dbajmy by nasze dzieci miały możliwość rozwijania swoich zdolności i zainteresować w sposób dla nich przyjemny miły i fajny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Zabawa sprawia dziecku radość, a jednocześnie uczy i rozwija. Ważnym elementem dobrej zabawy jest: odpowiednie miejsce, czas i dobrze dobrane zabawki, dobrane do wieku, możliwości i zainteresowań dziecka, ładne, kolorowe, cieszące wzrok, wzmagające pomysłowość i twórczy wysiłek dziecka, a oprócz tego naturalne zainteresowanie.
W wieku 1,5 roczku zaczełam córkę uczyć, że zabawki mają swoje stałe miejsce w mieszkaniu, jest to najczęściej jej pokój. Wprowadziłam zasadę sprzątanie po zabawie ( segregowanie klocków i zabawek do odpowiednich pojemników, układanie książeczek i pluszaków na półki) uczy dziecko porządku i systematyczności. Co tydzień w poniedziałek wymieniam zabawki córce , wtedy córka znów się będzie nimi chętnie bawiło za jakiś czas. Usuwam zepsute zabawki lub je mąż naprawia , gdyż zepsuta zabawka pobudza dziecko do psucia następnych zabawek. Ważne jest by nauczyć dziecko odkładania zabawki na miejsce po skończonej zabawie.
Zabawka powinna stwarzać możliwość różnych manipulacji, powinna dać się wykorzystać na wiele sposobów, np. z klocków powinno dać się zbudować wiele różnych rzeczy. Moja córka do zabawy nie potrzebuje wymyślnych czy drogich zabawek, wystarczy jej słoneczna pogoda, patyki, drewienka, kasztany, szmatki i dziecko ma zajęcie przez pół dnia na świeżym powietrzu. Staram się jej tak organizować miejsce do zabawy i ubierać w takie ubranka, żeby córka mogła bawić się bez obawy, że coś ubrudzi, czy zniszczy
Córka zbiera figurki gumowe zwierząt wiejskich, służą one jako pomoc przy nauce mowy, a także córka może porównać zobaczone zwierzątko u siebie na podwórku w gospodarstwie z tymi gumowymi, które ma w domu. Jest to wspaniała lekcja biologii, a także córka przez to ze ma zwierzątka w gospodarstwie uczy się odpowiedzialności za zwierzątka. Córka z przyjemnością daje kurkom ziarno, zbiera jajeczka, rwie kończynę królikom, daje mleczko kotkom czy wodę do picia pieskowi.
Jako rodzic pamiętam o książeczkach i wspólnym czytaniu. Kontakt dziecka z książką wzbogaca wiedzę o świecie, uczy wielu nowych słów, rozwija wyobraźnię, a wspólne czytanie wzmacnia więź dziecko-rodzic.
Obecnie córka ma 23 miesiące i jest na etapie naśladowania, szczególnie babci. Jako że mieszkamy na wsi i mamy małe gospodarstwo rolne, córka stara się pomagać na tyle ile może. Razem z babcią chodzą podlewać kwiatki, plewić grządki, oczywiście córka ma swoją małą konewkę i graczkę , grabić trawę czy segregować śmiecie. Widzę ile radości sprawia mojej córce pomoc babci, a co najważniejsze robi to z uśmiechem na twarzy i tylko czeka jak babcia wróci z pracy i weźmie ją na podwórko, gdyż ja nie zawsze mam okazje jej towarzyszyć w jej pracach, gdyż synek ma dwa miesiące , a jak wiadomo takie malutkie dziecko wymaga czasu i opieki.


http://www.suwaczki.com/tickers/bfareepd9xnhhr2v.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

W dzisiejszych czasach zabiegani rodzice wolą posadzić dziecko przed telewizorem lub komputerem, zatrudnić nianię czy zakupić masę drogich zabawek, aby dziecko czymś się zajęło albo żeby mieć święty spokój. Niektórzy jednak zapominają, że częsty kontakt z dzieckiem jest niezbędny dla jego prawidłowego rozwoju. Jedną z form kontaktu z dzieckiem jest właśnie zabawa. Kreatywni rodzice mają w tym przypadku łatwo i organizują coraz to nowe formy zabawy ze swoim dzieckiem. Mniej kreatywni mogą zakupić przeróżne poradniki albo poradzić się doświadczonych już rodziców. Niestety najczęstszą przyczyną nie bawienia się z dzieckiem jest brak czasu. Moim zdaniem to jedynie wymówka. Bawić się z dzieckiem możemy nawet wtedy, gdy jesteśmy zajęci, np. podwożąc dziecko do przedszkola czy szkoły, możemy bawić się z nim w przeróżne łamigłówki czy zabawy w dobieranie wyrazów (np. ktoś musi powiedzieć wyraz na ostatnią literę wyrazu wypowiedzianego przez poprzednią osobę). Doskonałą zabawą dla dziecka mogą być również codzienne czynności, takie jak: sprzątanie, gotowanie czy robienie zakupów (o ile czyni się to w formie zabawy, a nie wykorzystywania dziecka).

:36_27_8:

Czasem nawet wspólne spędzanie czasu może być dla dziecka rozrywką, dlatego tak istotny jest kontakt z dzieckiem, które potrzebuje z naszej strony uwagi, a przede wszystkim miłości. Inną przyczyną ograniczonych zabaw z dzieckiem może być brak pieniędzy. Z pewnością ich posiadanie ułatwia zapewnienie dziecku wielu rozrywek, ale według mnie dziecko może cieszyć się tak samo ze wspólnego spaceru lub zabaw na podwórku, jak z bardzo kosztownej rozrywki. Ważne, aby poświęcać dziecku czas i pokazywać, że jest ważne, doceniane i kochane. Jeśli urozmaicamy inicjowane przez nas zabawy, dziecko szybko się nimi nie znudzi. Ostatnimi czasy głośno było o wszelkich kampaniach czytania dzieciom. Bardzo pochwalam takie akcje, ponieważ codzienne czytanie (choćby nawet przez chwilę) to jeden z najbardziej konstruktywnych form spędzania czasu z dzieckiem. W dodatku dzięki czytaniu dziecko chętniej będzie sięgało po książki w przyszłości.
Zabawa z dzieckiem dostarcza nie tylko rozrywki, ale dzięki niej dziecko jest zaspokojone pod względem potrzeb fizycznych, uczy się wyrażać uczucia, staje się bardziej twórcze, radosne, szybko się nie zniechęca, uczy się współpracy. Dzięki zabawie dziecko może także przezwyciężyć swoje lęki, pozbyć się kompleksów czy wyleczyć z nieśmiałości. Udział w zabawie z dzieckiem mogą brać udział także inne osoby, takie jak: nauczyciel, ktoś z rodziny, rówieśnicy itd. Dzięki kontaktom z rówieśnikami dziecko rozwija mowę, stosunki koleżeńskie oraz nabiera ogólnego doświadczenia społecznego, istotnego dla procesu socjalizacji. Dzieci przenoszą do zabawy sytuacje z realnego życia, co stanowi źródło ich doświadczenia. Podczas zabawy możemy poznać nasze dziecko – jego zainteresowania, talenty i wszelkie predyspozycje oraz nawiązać z nim bliższe relacje.

:picasso:

Możemy także zauważyć, że jest coś nie tak z dzieckiem (np. gdy rozwija się jakieś zaburzenie rozwojowe). Poprzez zabawę możemy skłonić dziecko do jakiegoś nieprzyjemnego obowiązku – wtedy dziecko spojrzy na daną czynność jak na frajdę, a nie jak na przymus czy polecenie. Należy jednak pamiętać, aby wszystko było w odpowiednich proporcjach – nadmiar lub niedomiar rozrywek może zaszkodzić.

:cats:


Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Gość nikifor

Każde dziecko, aby móc się prawidłowo rozwijać musi się bawić, dlatego trzeba mu stworzyć warunki do aktywnej i twórczej zabawy.

To my rodzice dają dziecku poczucie bezpieczeństwa, dostarczają pomysłów, uczą jak się bawić, stanowią wzór do naśladowania w zabawie w role, dzięki którym dziecko poznaje świat ludzi dorosłych. Zabawa istotnie wzmacnia więź pomiędzy rodzicami a dzieckiem.

ROLA ZABAWEK W ROZWOJU DZIECKA PRZEDSTAWIA SIĘ NASTĘPUJĄCO:
- pobudzają rozwój mowy, motorykę
- kształtują rozwój emocjonalny
- wyrabiają samodzielność i wytrwałość w przezwyciężaniu trudności
- kształtuje umiejętności i sprawności, pobudza aktywność poznawczą, twórczą, ruchową, wspomagając społeczny i emocjonalny rozwój dziecka
- rozbudzają aktywność intelektualną i kształtują zainteresowania
- rozwijają wyobraźnię i poczucie estetyki
- rozwijają koordynację wzrokowo – ruchową

Na początku życia małego człowieka ważną rolę odgrywają zabawy manipulacyjne np. wkładanie mniejszych przedmiotów w większe, otwieranie i zamykanie, nawlekanie makaronu na wstążkę. Zabawy te wyrabiają u dziecka sprawność dłoni i palców, koordynację ruchów, pomagają dziecku poznać różne cechy przedmiotów - wielkość, ciężar, kształt, rodzaj powierzchni.
Następnie przychodzi czas na zabawki pobudzające rozwój ruchowy - piłkach, rowerkach oraz o zabawkach pobudzających rozwój intelektualny np. układanki.
Nie można też zapomnieć o farbach, kredkach, plastelinie, modlinie, papierze kolorowym, a także prostych instrumentach muzycznych -tamburyno, cymbałki, flet.
Właściwie zorganizowana zabawa zapewnia dziecku harmonijny rozwój umysłowy, emocjonalno- społeczny i ruchowy.
Zabawa wprowadza dziecko w dobry, radosny nastrój, wpływa korzystnie na równowagę psychiczną, a także pomaga rozwiązywać problemy wychowawcze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Witam,
uważam,że najważniejszą rolę w wychowaniu dziecka jest przykład rodziców. Dziecko naśladuje rodziców i ich zachowania.
W przypadku zabawy jest to czas dobrze spędzony z dzieckiem, poświęcony dziecku. Pociechy wtedy wiedzą, że rodzić je kocha i same kiedyś ten czas swoim dzieciom będą oddawać.
Ważne aby w zabawie przestrzegać ogólnie przyjętych norm społecznych, czyli nie używać brzydkich wyrazów, nie popychać. Przy zabawie jest mnóstwo sytuacji, gdzie można naśladować prawdziwe zachowania. Mały zbuntowany dwulatek musi wiedzieć,że podczas zabawy z innymi dziećmi nie robić im krzywdy, nie dokuczać swoim zwierzątkom, choć to może wydawać się dla niego śmieszne. Czasem trzeba nawet stanowczo złapać je za rączkę, gdy próbuje komuś zrobić krzywdę. Starsze, wczesnoprzedszkolne dziecko uczy się współdziałania z innymi, dzielenie się zabawkami. Później organizacji i porządku.
Przez zabawę można wiele, tylko trzeba nam jako rodzicom w tym uczestniczyć i mądrze kierować.


http://www.suwaczek.pl/cache/076e64a5fa.png
http://www.suwaczek.pl/cache/6ddfb68d8d.png
http://www.suwaczek.pl/cache/c228a006ea.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Nauka poprzez zabawę jak najbardziej tak i to już od urodzenia. Zależnie od wieku dziecka i jego umiejętności zabawy się zmieniają a tym samym kolejne etapy nauki tak samo, jak kolejne etapy rozwoju dziecka. Zabawa musi być mądra, wpływająca na rozwój i zainteresowanie dziecka. Taka nauka, kiedy dziecko bawi się i nawet nie wie, że sie uczy przynosi radość,pobudza aktywność oraz myślenie,odpręża,rozwija wyobraźnię. Taka nauka jest przyjemnością. Różne doświadczenia, samodzielnie dochodzenie do wniosków prowadzone przez dorosłych mogą łatwo i "bezboleśnie" przenieść dziecko ( mam na myśli starsze dziecko) i zafascynować fizyką, chemią, biologią. Sami przecież pamiętamy ze szkoły najlepiej te lekcje, kiedy " coś się działo", jakieś doświadczenia itp.Wbrew pozorom gry komputerowe tez mogą nauczać i rozwijać różne umiejętności, oczywiście te " mądre ". Dziecko może się uczyć cały czas nawet nie wiedząc , że się uczy. Nawet taki maluszek, jak moja 18 miesięczna córeczka, jak wyrzuca ze mną do pojemników odpady to mówię jej, że do tego szklane buteleczki, bo nie można zaśmiecać wszystkiego, że jeszcze raz pan zrobi z nich buteleczki do ulubionych soczków Lenki, itp. Każda sytuacja jest możliwością do nauki.


http://fajnamama.pl/suwaczki/7zx85kc.pnghttp://emotikona.pl/gify/pic/10zyrafa.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Rola zabawy w wychowaniu dziecka

Wychowanie dziecka to trudna sztuka, z sukcesami i porażkami na swej drodze. Można dążyć do idealnego wychowania pociechy, ale pewnie tego ideału nigdy się nie osiągnie, a po czasie okaże się, że coś można było zrobić lepiej, albo po prostu inaczej. Tak jak we wszystkim najważniejsze według mnie to zachować zdrowy rozsądek, a na taki zdrowy rozsądek w wychowaniu są dwie ważne zasady:

1. Wychowywać przez własny dobry przykład
2. Wychowywać przez wspaniałą zabawę.

Zabawa jest nieodłącznym elementem dzieciństwa, jego prawe i obowiązkiem, to ona uczy dziecko kontaktów społecznych, zachowań w różnych życiowych sytuacjach, pomaga w łagodny sposób "oswoić" trudny świat dorosłych i buduje wspaniałe relacje z rodzicami czy pierwszymi przyjaciółmi.
To przez zabawę w sklep dziecko poznaje pierwsze zasady savoir-vivre, a herbatka z lalkami uczy pewnych rytuałów ważnych do utrzymania pięknych więzi z ludźmi.
My jesteśmy przewodnikiem dziecka w nabywaniu nowych umiejętności, dlatego dobrze, gdy zabawa kształtuje prawidłowe wzorce, a w ten sposób przez zabawę wychowujemy empatycznych i dobrych ludzi.


http://suwaczki.maluchy.pl/li-62613.png

http://suwaczki.maluchy.pl/li-62612.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Zabawa w procesie wychowawczym powinna istnieć wielopłaszczyznowo. Jej rola jest wręcz ogromna! Po pierwsze to właśnie przez zabawę dziecko uczy się, że coś może być "na niby" - mówię tu o zabawie, gdy pociecha udaje, że np. klocek to telefon. Dzięki temu łatwiej jej zrozumieć bajki i baśnie - przestaje się z nimi utożsamiać, nie przenosi ich tak bardzo do codziennego życia. Po drugie zabawa wspólnie z innymi dziećmi uczy zasad gry fair-play, współpracy w grupie i sprawia, że dziecko łatwiej się socjalizuje, a co za tym idzie, później nie ma trudności z przystosowaniem się do grupy w przedszkolu czy szkole. Zabawa to również świetny sposób na zachętę niefrasobliwych dzieciaków do nauki! Zamiast wkuwać na pamięć historię - można narysować komiks, naukę cyferek i literek możemy zamienić w układanie ich z klocków itp. Jest mnóstwo sposobów, aby dzięki zabawie zachęcić dziecko (nawet najbardziej niechętne i uparte) do nauki i w końcu przestać być rodzicem, który zmusza do nauki, a stać się przewodnikiem dla swojego dziecka. Ważne jest jednak, aby dziecko znało zasady obowiązujące przy zabawie np. to ile czasu może na nią poświęcić. Dzięki temu dziecko uczy się przestrzegania zasad nawet w czasie bardzo dla niego przyjemnym.


Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

moim zdaniem zabawa jest bardzo ważna w życiu i wychowaniu dziecka. Po przez zabawę dziecko pokazuje jak postrzega świat, może odreagować niezbyt miłe sytuacje i jakoś to sobie przetrawić. Tak zrobiła moja ponad 3 letnia córka, niestety była świadkiem niezbyt miłego zdarzenia i właśnie po przez zabawę jakoś to przetrawiła po swojemu. Zabawa zacieśnia stosunki z innymi dziećmi, rodzicami czy rodzeństwem. Ja jak widzę jak moja córka bawi się z tatą to cała promienieje, sprawia jej to radość, uczy się też czasem przegrywać czy radzić sobie w trudnych sytuacjach. Ja najczęściej z Michasią bawię się w kuchni razem gotujemy, uczy się nazw warzyw przypraw no i gotować po przez zabawę.Zabawa pozwala na wyładowanie energii i poprawę samopoczucia gdy złość przeradza się w zabawę to dobry znak. Dzięki temu, że zabawa jest obecna w życiu dzieci sprawia że mogą w swój sposób pokazać jak postrzegają świat nam dorosłym no i pozwala nam ich lepiej rozumieć. Ich wyobraźnia jest ogromna i potrafią tak naprawdę z niczego zrobić coś a my dorośli możemy się od nich uczyć właśnie poprzez zabawę.


http://www.suwaczki.com/tickers/asxzegz248adnxy2.png
http://www.suwaczki.com/tickers/kjmndf9h57vtwteb.png
http://www.suwaczki.com/tickers/rolovcqgj9roe54p.pnghttp://moje.glitery.pl/text/70/94/4-Michasia-i-Antosia-8203.gif
ZAPRASZAM http://mamatosimisi.blogspot.com/ http://zakreconakuchnia.blogspot.com/
możesz pomóc http://natuli.blog.onet.pl/ lub http://www.dzieciom.pl/6283

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Zabawa jest jedynym sposobem na wychowanie dziecka w każdym wieku. Jest potrzebna dla pokazania małemu człowieku, że on może wszystkiego w życiu osiągnąć i to w całe nie jest trudne, a wręcz odwrotnie,- interesujące i wesołe. Tak samo jak dla dorosłych trening praktyczny jest skuteczniejszym od teorii dla wypracowania pewnych umiejętności.


Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Zabawa bardzo kształtuje nasz dziecko
Ona zaspokaja potrzebę ruchu i aktywności, czy wiesz to?
Poprze zabawę właśnie rośnie poczucie wartości
Różne jej formy uczą troskliwości i miłości
Uczą postrzegania świata oczami dorosłego
Współpracy, asertywności i negocjacji - także właśnie tego!
Poprzez zabawę dzieci napięcia się pozbywają
Niepokoju i zahamowań, które w sobie mają
Zabawa rozbudza twórcze możliwości
I uczy jakże ważnej samodzielności
Zabawa wspomaga rozwój i wyzwala wiarę we własne siły
Pomaga wyrażać uczucia, przezwyciężać lęki i to nie na niby!
Nieśmiałość i kompleksy w zapomnienie odejdą
Wytrwałość i współpraca w dziecku miejsce znajdą!


Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Rola zabawy w wychowaniu dziecka

Każde dziecko czy małe czy duże,
Lubi stały rytm dnia i gdy nic go nie zaburza.
Na wszystko czas się znajdzie i wszystko jest ważne,
Sen, posiłki, higiena, nauka, zabawa - to sprawy poważne.
Wszystkie te składniki odpowiednio odmierzone,
Połączone umiejętnie - dają zyski niezmierzone.
Bo każdy z nich ważny jest w wychowaniu małych ludzi,
Lecz nauka z zabawą przoduje - nigdy też się nie nudzi!
Zabawa pierwszoplanową gra rolę w wychowaniu dzieci,
Bo dobrana umiejętnie do okoliczności ma spory ładunek edukacyjności.
Podczas zabawy w sklep, szkołę, lekarza - i w co tylko chcecie,
Dziecko uczy się współpracować i dzielić się z innymi, nowych zwrotów,postaw społecznych, związków przyczynowo-skutkowych i poznaje porządek panujący na świecie.
Zabawa edukacyjna, relaksacyjna, szaleństwa na placu zabaw - ba nawet karaoke do drewnianej łyżki,
Wszystko to, przy dobrym starszych przykładzie i rodzicielskiej czujności - przekłada się w wychowawcze zyski.
Do tychże zysków z duma zaliczamy: uprzejmość, społeczne obycie,
Gospodarność, pomysłowość i .... lepszy start w życie!
Więc bawmy się z dziećmi, nie żałujmy im czasu,
On z pewnością zaprocentuje - nauka nie pójdzie do lasu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Wszystkie dzieciaki, te małe i te duże uwielbiają się bawić. W ten sposób poznają i oswajają się ze światem. W zabawie kształtują się ich uczucia, myślenie, a także ciało. Zabawa z rodzicami buduje w maluchu poczucie więzi, przeświadczenie, że jest przez bliskich kochane.
Rola zabawy w wychowaniu dziecka odgrywa bardzo ważną rolę, nie tylko sprawia wielką radość, ale pomaga zużytkować nadmiar energii i zaspokoić głód nowych wrażeń dzieciom. Pozwala pobyć z mamą i tatą, którzy poświęcają mu całą uwagę, uczy samodzielności i odpowiedzialności. Rozwija wyobraźnię, myślenie abstrakcyjne, czy spostrzegawczość. Poprzez zabawę możemy dodawać dziecku odwagi, czy pewności siebie, dostarczać informacji o otaczającym go świecie i pogłębiać wiedzę. Pomaga zdobywać nowe umiejętności, a także doskonalić te, które brzdąc niedawno panował. Tylko rodzice muszą wykazać się chęcią, kreatywnością i pomysłowością by zabawa miała wpływ na wychowanie i rozwój dziecka...


Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Radość życia jest efektem zabawy.

Dziecko rodzi się wyposażone w ponad 70 odruchów, takich jak między innymi ssanie i oddychanie. Są one niezbędne, by maleństwo przetrwało w nowym dla niego świecie po opuszczeniu przytulnego brzuszka mamy. Wszystko, czego uczy się później, zawdzięcza cudownej właściwości, jaką jest naturalna ciekawość. To właśnie niepohamowane pragnienie, by zrozumieć otoczenie i komunikować się ze światem, popycha dziecko do nieustannej zabawy.
Poprzez zabawę dziecko poznaje otaczający świat i interpretuje go. Zdobywa doświadczenie metodą prób i błędów, nieustannie próbując nowych rzeczy i sytuacji. Te pierwsze sukcesy i porażki przygotowują dziecko do stawienia czoła wszystkim wyzwaniom, jakie pojawią się w przyszłości. Pamięć i koncentracja pracują na najwyższych obrotach. Dziecko wyobraża sobie, tworzy, porządkuje i systematyzuje, zanurzając się w świecie zabawy.
Choć o tym nie wie, uczy się.
Oddając się radosnej zabawie dziecko osiąga psychiczną równowagę, a jednocześnie uczy się lepiej kierować swoim postępowaniem. Ponadto zabawa jest formą schronienia w obliczu trudnych sytuacji. Dziecko przetwarza świeżo nabyte doświadczenia i zaczyna stosować je po raz pierwszy właśnie w zabawie.
Różne badania dowodzą, że zabawa uruchamia i wspomaga rozwój centralnego układu nerwowego. Dziecko musi poświęcać dużo czasu zabawie, by nauczyć się wydawania poleceń swemu ciału, obudzić narządy zmysłów, rozwijać umysł i inteligencję, a także by umieć doświadczać szczęścia i harmonii. To przez zabawę uczy się wyrażać emocje i buduje pierwsze relacje z innymi dziećmi i z dorosłymi.
Poprzez zabawę - częstą, zróżnicowaną, spokojną i otwartą na śmiałą grę wyobraźni - dziecko wszechstronnie się rozwija.
:dzidzia_mis:


Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

na samym początku trzeba odpowiedzieć i wyjaśnić co to jest zabawa a więc zabawa towarzyszy człowiekowi całe życie szczególnie oczywiście najmłodszym.jest bardzo ważna szczególnie w procesie poznawania świata, jest forma aktywności. zabawa także kształtuje charakter Dziecko podczas zabaw zdobywa doświadczenia, które go przygotowują do późniejszych trudniejszych zadań.Zabawa wywołuje zaciekawienie, Musimy pamiętać, że zabawa ma ogromne znaczenie dla rozwoju dzieci, ale by spełnić jej należytą funkcję nie wystarczy samo udostępnianie zabawek, potrzebna jest obecność rodziców w zabawę. To rodzice dają dziecku poczucie bezpieczeństwa, dostarczają pomysłów, uczą jak się bawić, stanowią wzór do naśladowania w zabawie w role, dzięki którym dziecko poznaje świat ludzi dorosłych. Zabawa istotnie wzmacnia więź pomiędzy rodzicami a dzieckiem. Czas, który rodzice poświęcają swym pociechom na zabawę doskonale przygotowuje dzieci do dorastania, do życia w społeczeństwie.

Czego dziecko uczy się w czasie zabawy?
rozwija wyobraźnię
uczy wspolpracy
zabawy rozwijają inteligencje i pomysłowość

dzięki zabawie maluch tak naprawde nie odczuwa presji nauki a uczy się bardzo wiele :)


Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Zabawa spełnia ogromną rolę w wychowaniu dzieci, to nie tylko nauka przez zabawę, ale też kształtowanie charakteru dziecka, jego umiejętności społecznych, pokazywanie mu emocji i sposobów radzenia sobie z nimi. Zabawa często spełnia też rolę terapeutyczną, znakomitą rolę odgrywa tu zabawa w teatrzyk :) Poprzez zabawę z dzieckiem możemy odkryć wiele rzeczy, jego stosunek do innych osób i do samego siebie, relacje panujące w domu, zabawa to ważne narzędzie do poznania dziecka...
Zabawa to oczywiście także radość, sposób na wolny czas, tworzenie z dzieckiem bezcennych więzi :)
Zabawa to synonim dzieciństwa, każdy pamięta swoje ulubione zabawki, a zabawy z dzieciństwa przywołują miłe wspomnienia i uśmiech na twarzy :)
:apacz:


http://suwaczki.maluchy.pl/li-46537.png

http://suwaczki.maluchy.pl/li-46538.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...