Skocz do zawartości
Forum

sprawa z porodem kiedy się nie ma ubezpieczenia


Rekomendowane odpowiedzi

Ateno to bardzo przydatna informacja nie wiedziałam o tym. Przeczytałam artykuł i jak rozumiem lecząc się np w szpitalu nie musze posiadać aktualnej książeczki ubezpieczeniowej podstawą jest to że jestem w ciąży. Ale porodu w wypadku jeśli kobieta nie miala zatrudnienia i nie jest ubezpieczona to chyba nie obejmuje ? Czy też obejmuje ?

Odnośnik do komentarza

Ronia obejmuje poród i połóg
Narodowy Fundusz Zdrowia - EKUZ
W przypadku osób wskazanych w art. 2 ust. 1 pkt 2,3 ustawy z dnia 24 sierpnia 2007 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych do wniosku należy dołączyć następujące dokumenty:
(...)
b. kartę przebiegu ciąży i dokument stwierdzający tożsamość; w przypadku kobiet w okresie połogu - skrócony odpis aktu urodzenia dziecka i dokument stwierdzający tożsamość matki (dotyczy nieubezpieczonych kobiet w okresie ciąży, porodu i połogu posiadających obywatelstwo polskie i miejsce zamieszkania na terytorium RP); (...)

Odnośnik do komentarza

Niedawno podobny wątek znalazłam w innym serwisie, na innym forum. Dziewczyny opowiadały, że za każdym razem proszone były o legitymację ubezpieczeniową. Niektóre, nie wiedząc, ze istnieje tak korzystny dla nich przepis, wraz z wypisem otrzymywały rachunek :/
Te, które znały swoje prawa, komunikowały to głośno i pewnie i domagały się wyegzekwowania tego prawa. Czasami napotykały na opór, ale ostatecznie stawiały na swoim.
Żadna z dziewczyn nie wspominała o składaniu jakiegokolwiek wniosku... Może zapomniały o tym wspomnieć - nie wiem.

http://sloneczko.aguagu.pl/suwaczek/suwak3/a.png

http://www.slub-wesele.pl/suwaczki/20011228040117.png

http://img34.glitterfy.com/310/glitterfy-flpbk904441392423434.gif http://img34.glitterfy.com/10364/glitterfy-flpbk002170257423234.gif

„Twój dom może ci zast

Odnośnik do komentarza

Dominia umowa zlecenie ma tez to do siebie, ze odprowadzane sa składki na ubezpieczenie zdrowotne, wiec osoba posiadajaca taka umowe jest ubezpieczona. Jezeli składki opłacane były przez 180 dni (przerwa w opłacaniu moze wyniesc maksymalnie 30 dni) taka osoba może isc na płatne zwolnienie. Mało tego, nalezy sie jej takze zasiłek macierzynski.

Odnośnik do komentarza

Witam! Jestem w dość kłopotliwej i skomplikowanej sytuacji, mianowicie kiedy zaszłam w ciążę to zatrudniłam się (tzw. na lewo) u znajomego. Na początku wszystko się układało w jak najlepszym porządku. Po ponad miesiącu (niby przepracowanym) poszłam na zwolnienie chorobowe. Zus się do mnie doczepił przez Księgową, mianowicie ma 7 dni na to, żeby zgłosić mnie z ubezpieczeniem do Zus-u, a zrobiła to po 10 dniach (ewidentnie jej wina). Dostałam kilka dni temu powiadomienie z Zus-u, że jestem nieubezpieczona. A leżałam już 2 razy po 3 dni w szpitalu z powodu mojego stanu zdrowia w ciąży, a w lipcu b.r. czeka mnie poród. Czy w takiej sytuacji dostanę rachunek za te kilka dni przeleżanych w szpitalu i czy wystawią mi również rachunek za poród? Proszę o odpowiedź.

Odnośnik do komentarza

emilkq
Witam! Jestem w dość kłopotliwej i skomplikowanej sytuacji, mianowicie kiedy zaszłam w ciążę to zatrudniłam się (tzw. na lewo) u znajomego. Na początku wszystko się układało w jak najlepszym porządku. Po ponad miesiącu (niby przepracowanym) poszłam na zwolnienie chorobowe. Zus się do mnie doczepił przez Księgową, mianowicie ma 7 dni na to, żeby zgłosić mnie z ubezpieczeniem do Zus-u, a zrobiła to po 10 dniach (ewidentnie jej wina). Dostałam kilka dni temu powiadomienie z Zus-u, że jestem nieubezpieczona. A leżałam już 2 razy po 3 dni w szpitalu z powodu mojego stanu zdrowia w ciąży, a w lipcu b.r. czeka mnie poród. Czy w takiej sytuacji dostanę rachunek za te kilka dni przeleżanych w szpitalu i czy wystawią mi również rachunek za poród? Proszę o odpowiedź.
ja również słyszałam że za poród płaci państwo reszta dni to nie wiem...:36_2_43:

DZIEŃ DOBRY WSZYSKIE LIPCOWE CIOTKIhttp://s6.suwaczek.com/200905181555.pnghttp://s3.suwaczek.com/200503133335.png

Odnośnik do komentarza

tak wiec zobaczymy niedługo ;)

bo mam książeczkę ubezpieczeniową ale jeszcze taką jako pracownik, a podobno będąc na działalności własnej są inne ksiażeczki ...
niby czeka sie na nią 2 dni ale mi jakoś nie po drodze ostatnio do Zusu ... więc nie wiem czy zdążę wyrobic nową ... moze po niedzieli sie uda ... a jak nie to olać ;) pójdę rodzic bez ;)
jak się będą czepaić to mogę im co miesięczne dowody wpłat na ubezpieczenie zdrowotne pokazać ...

cholerna biurokracja

Mama Dominika (16.07.2001), Oskara (02.07.2005), Nikosia (25.06.2009) i Małgosi (07.08.2013)

Odnośnik do komentarza

kaskasto
tak wiec zobaczymy niedługo ;)

bo mam książeczkę ubezpieczeniową ale jeszcze taką jako pracownik, a podobno będąc na działalności własnej są inne ksiażeczki ...
niby czeka sie na nią 2 dni ale mi jakoś nie po drodze ostatnio do Zusu ... więc nie wiem czy zdążę wyrobic nową ... moze po niedzieli sie uda ... a jak nie to olać ;) pójdę rodzic bez ;)
jak się będą czepaić to mogę im co miesięczne dowody wpłat na ubezpieczenie zdrowotne pokazać ...

cholerna biurokracja
kaskasto ja jak miałam własną działalności i rodziłam to wymagali tylko pokazania wpłaty ostatniej składku zusowskiej
żadnej książeczki nie miałam :Oczko:

Odnośnik do komentarza

Agnieszka1979
Niedawno podobny wątek znalazłam w innym serwisie, na innym forum. Dziewczyny opowiadały, że za każdym razem proszone były o legitymację ubezpieczeniową. Niektóre, nie wiedząc, ze istnieje tak korzystny dla nich przepis, wraz z wypisem otrzymywały rachunek :/
Te, które znały swoje prawa, komunikowały to głośno i pewnie i domagały się wyegzekwowania tego prawa. Czasami napotykały na opór, ale ostatecznie stawiały na swoim.
Żadna z dziewczyn nie wspominała o składaniu jakiegokolwiek wniosku... Może zapomniały o tym wspomnieć - nie wiem.

To że szpital prosi i wymaga dowodu ubezpieczenia to niestety jest fakt
i nikt nie wspomina o tym że państwo zapłaci za nieubezpieczoną osobę

Odnośnik do komentarza

Witam! jestem studentką i we wrzesniu mam rodzić.NIe jestem mężatką,ale jestem w związku z ojcem dziecka. Jestem ubezpieczona na książeczce rodzinnej mojej mamy,ale z dniem narodzin mojej córeczki staje się odrębną rodzina, w świetle panującego prawa i ubezpieczenie z książeczki mamy juz mnie nie dotyczy. Mój partner pracuje i jest ubezpieczony, może istnieje taka możliwość aby dopisać mnie do jego ubezpieczenia?NIe wiem co mam robić i gdzie szukac pomocy, może ktoś z was ma jakiś pomysł?Z góry dziekuje!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...