Skocz do zawartości
Forum

Kopytka


Rekomendowane odpowiedzi

no wlasnie antalis, wiemze nie dla kazdegokopytka to te Twoje
a co do pyz to ja lubie te bez niczego wlasnie :) wiec moze sprobuje tak polna pol z ziemniakow surowych i gotowanych
a co do kopytek z serem, to chyba bylo to wlasnie bo przed oczami je mam i ciagle jestemprzekonana ze tam jednak byl ser :)

a skotoprzy ziemniakach jestesmy to czy znacie tzw (u mnie to sie tak zwie) zacierke ziemniaczana?? to takie chlopskie jadlo, surowe starte ziemniaki, odcisniete na maxa przez scierke, potem sie te wysuszone ziemniaki "kruszy" i to wsypuje sie na goraca osolona wode ciagle mieszajac, potem sie gotuje jakies pol godziny... i z tego wychodzi taka "zupa" , ja to jem z zimnymmlekiem ktorego dolewam bezposrednio na talerz
znacie to??

Odnośnik do komentarza

Ciekawe Moni :) Jak juz tu pisalam ja znam cos podobnego u nas zwane prazonkami.
Takim "goralskim odpowiednikiem" tartych klusek sa tzw. prażonki :)Choc moze to byc chyba bardziej odpowiednik plackow ziemniaczanych. Po prostu trzeby na drobnych oczkach ( ale nie koniecznie na drobnych ) surowe ziemniaki dodajemy vegety. W garnku lub na patelni ( najlepiej teflonowej ) rozpuszczamy ok pol kostki smalcu i dodajemy te zmieniaki, mieszamy az zrobia sie takie szarawe, konsystencja takiego gestego budyniu. Pychotka choc takie nic :) I tez the best z sosikiem z rolad albo gulaszem :)

Szczęsliwa mama

Odnośnik do komentarza

a, no to faktycznie jak placki ziemniaczane :)
no ja te zacierke robie przy okazji plackow, odbieram sobie troche ziemniakow i je wyciskam przez scierke zeby nic a nic nie zostalo soku :) i potem takie rozkruszone na wode sypie :)

i jeszcze jedno, taka zacierke robi sie tez u nas ze specjalnie grubo mielonej maki, takiej z mlyna, co dopiero pierwsze mielenie przeszla, tak samo, rozrzedzona w zimnej wodzie sypie sie te make do garnka z gotujaca sie woda i potem sie dogotowuje przez jakies pol godziny i tez z mlekiem
to takie jedzeine wiejskie i bez ceregieli
moj K, wychowany w miescie i za granica, jak widzi takie zacierki to go na wymioty bierze :lol:

Odnośnik do komentarza

antalis
Trzeba pamietac ze te przepisy ktore ja podałam to totalna podstawa - nie mowie tu o wariacjach z serem itp.Pisze o tym co znam :)

Moni mozna sie spotkac z wersja kopytek z serem.Z surowymi ziemniakami mogly byc kluski pociete jak kopytka.
Kopytka nigdy nie beda za to z miesem :) Kluski tak , pyzy tak ale nie kopytka.

Musimy jednak pamietac ze rozni ludzie te sama potrawe nazywaja roznie i nie dla wszystkich moje kopytka to ich kopytka :) Ja mowie to co tu na slasku sie robi.

Basica pisalam ze knif z maka nie zawsze sie sprawdza - duuuzo zalezy od tego ile dasz jajek i jakie masz ziemniaki - czasem zdarzaja sie takie "mokre" ktore "pija" make i wtedy trzeba dac wiecej maki.Jednak masa na kopytka powinna byc lepka - wtedy wyjda pulchniejsze i miekksze bo czym wiecej potem maki tym twardsze i "cieższe ".

A pyzy ... ja robie tak z epolowe ziemniakow gotuje a polowe tre na tarce, odlewam nadmiar wody , dodaje maki ( na 1 kg ziemniakow jakies 4-5 lyzek ale to tak na oko - tego ciasta ma sie dac lepic ). Z farszem to roznie ale podstawowy to chyba wolowinka gotowana, cebula podsmazona na maselku, jajko, vegeta i w miare potrzeby bulka tarta lub bulion.

A co do tych leniwych to jedni nazwia to pierogami leniwymi inni własnie kopytkami :)

Laski ja jestem z Rzeszowa a M z Tarnowa i.....nasz kuchnie sa totalnie inne wiec wiem ze co dom to inne przepisy ....i chyba to jest takie fajne w ty gotowaniu
Kopytka bardzo smakowaly M a Julka opedzlowala caly talerz talze na stale wpisza sie do krajobrazu naszej kuchnie:36_2_15:
a o reszte przepisow prosilam bo juz od dawna marzylam ze kiedys sie przelamie i je zrobie
co do pierogow leniwych to musze sie mamuski w niedziele na skypie zapytac jak sie u nas robilo bo mam zacmienie umyslowe jezeli chodzi o nie
a co do pyz to u nas zawsze byly takie okragle wielkie z truskawkami np albo z miesem mielonym w srodku wiec dzieki za przepis napweno zrobie

i jeszcze jedna prosba ponoc to tez sie jada na slasku a ja jadlam je jeszcze dawno temu jak bylam dzieckiem i pojechalam do czech ...i za cholere nie pamietam jak sie ot nazywa wyglada jak bulka gotuje sie na parze i podaje z miesem i sosikiem???

http://www.suwaczek.pl/cache/af907efe10.png
http://www.suwaczek.pl/cache/7b8af1e9dc.png

Odnośnik do komentarza

Basica PAMPUCHY ?
Bo jak w Czechach to moze knedliki ? Tylko ze to sie w wodzie gotuje a nie na parze :)

To od razu podam przepis :)

PAMPUCHY

Składniki
1 kg mąki
około 1/2 litra mleka
10 dag drożdży
3 całe jajka i 2 żółtka
1/4 kostki masła roślinnego
pół szklanki cukru

Mleko podgrzać.
Drożdże rozrobić z 5 łyżeczkami cukru i z 4-5 łyżkami ciepłego mleka.
Masło roślinne rozpuścić w pozostałym ciepłym mleku (w razie potrzeby jeszcze trochę podgrzać).
Jaja utrzeć z pozostałym cukrem.Gdy drożdże wyrosną wlać do mąki, dodać utarte jaja i mleko z masłem (nie wlewać wszystkiego, żeby nie było zbyt rzadkie, lepiej dolewać po trochu).
Dokładnie wyrobić ciasto (ciasto będzie odstawać od ręki, i będzie gładkie i lśniące) Tak wyrobione ciasto wystawić do wyrośnięcia.Wyrośnięte ciasto nakłuć widelcem i formować małe bułeczki. Układać na stolnicy posypanej mąką, żeby podrosły.Gdy ładnie podrosną parujemy je porcjami po 10 minut.

Mozna do srodka wlozyc truskawke lub sliweczke :) Mozna podawac z owocowym sosikiem np z jagod ale nadaja sie tez do sosow miesnych :)

http://ugotuj.to/im/9/2359/z2359129M.jpg

KNEDLIKI

Składniki
250 ml letniego mleka
10 g drożdży
1 łyżeczka cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1- 1,5 łyżeczki soli
350 g mąki pszennej
1,5 kajzerki czerstwej lub ok 1 bułki pszennej
1 jajko

W letnim mleku rozpuścić drożdże z cukrem, dosypać 2 łyżki mąki i proszek do pieczenia. Odstawić w ciepłe miejsce na 10 min.

Pokroić w drobną kosteczke bułeczke.
Do rozczynu dodać bułke, reszte mąki, jajko i sól. Dokładnie wyrobić. Ciasto zostawić w misce przykrytej folią plastikową i zostawic na wyrośnięcie ok . 2 h.Z ciasta wyrobić Knedla ( kształt chlebka ) i wrzucić go do wrzącej wody.Gotujemy go po ok. 15 min z jednej i z drugiej strony.UWAGA !!!! Knedel bardzo rośnie odczas gotowania, więc użyć duży garnek :)Po ugotowaniu wyciagamy , kroimy w plastry i podajemy.

http://www.azgastro.cz/azgastro/images/stories/0409%20-%200499/0453-houskovy-knedlik-s-dro.jpg

Kndeliki barzdiej nadaja sie na obiad , z gulaszem czy innym sosem niz na slodko.

Szczęsliwa mama

Odnośnik do komentarza

MOja siostra nauczyla mne bardzo prostego przepisu...zeby sie nie meczyc z proporcjami...

gotujesz ziemniaki studzisz i tłuczesz na równo w garnku :]

pozniej nozem dzielisz ziemniaki w garnku na 4 cześci...
1 czesc ziemniakow wydłubujesz na reszte a w to miejsce wsypujesz make przenna na równo z ziemieniakami...zagniatasz mozna w garnku i formujesz kroisz i gotowe :]
jesli wolisz mozna dodac 2 jajka :]
ja dodaje sa bardziej sprezyste :]]
Smacznego :]]

Nasz ALBUMIK :]]
http://parenting.pl/album.php?u=1847

http://patrycja-.aguagu.pl/suwaczek/suwak2/a.png
http://www.suwaczki.com/tickers/w4sqdqk3hg3a5g3l.png

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...