Skocz do zawartości
Forum

Cukrzyca ciążowa - pytania, odpowiedzi


Rekomendowane odpowiedzi

Jag, jutro ktg, i wyniki jeszcze ostatni raz zrobić, żeby w miarę aktualne były na poród. A wizyta u lek. 7 września też mam, po 2,5 tygodnia od ostatniej. Chyba, że wcześniej się zacznie, bo pierwsza córka wyskoczyła 10 dni przed terminem:)
Różne emocje się mieszają, podekscytowanie, trochę strachu, ale i zmęczenie od wczoraj sięgnęło swoje apogeum.

09.2015 córeczka:)
08.2014 aniołek...
08.2013 córeczka:)

Odnośnik do komentarza

Helo 7 września moja Ewa warzyła 2kg wiec chyba w sam raz :) insuliny juz biore 4 j bo rano cukier mam ciagle w okolicach 100 po posilkach ustabilizowany. Martwi mnie jednak to ze jak mierze czasem o 3:30 np. przy zmianie dawki insuliny mam zawsze powyzej 100, czy to normalne? Wszedzie jest napisane zeby nie byl ponizej 70...ale powyzej 100 tez chyba niedobrze? Dodatkowo czy przed kazdym uzyciem nalezy sprawdzic przeplyw na 1 jednostce? Noi ostatanie pytania czy zdarza wam sie ze poprostu sie wyleje z nogi po wstrzyknieciu?;) Powinnam byla zadac wszytskie pytania w poradni ale tam zapominam jezyka w gebie :)
Btw ostatnio w Almie natknelam sie na herbate Evergood sugar control http://www.alma24.pl/artykuly-spozywcze-u2/herbata-u9/herbata-evergood-sugar-control-20t
Powiem szczerze ze mam poki co dobra opinie ... szczegolnie ze zwykla herbata moze czasem podniesc pijac ta mam wrazenie ze obniza. Ale nnie jestem lekarzem nie wiem czy w ciazy jest calkowicie bezpieczna mam nadzieje ze tak co sadzicie?

http://www.suwaczki.com/tickers/hchy9n73fvraorzy.png

Odnośnik do komentarza

Jag jeśli chodzi o technikę wkłócia to zbierasz w dwa place szeroki fałd skóry i wbijasz igłę prostopadle do samego końca. Tylko nie ściskaj! To dlatego jak wpuszczasz insulinę może się ona wylewać, bo jest za duży ucisk i wyciskasz ja. Druga przyczyna to mogą być zaciśnięte mięśnie, skóra się na nich opina i też cofa się insulina. Pełny relaks, choć wiem jak brzmi ;)
Dlaczego mierzysz o 3.30 rano cukier? W nocy potrzeby cukier do pracy całego organizmu jest uwalniany z wątroby, gdzie jest gromadzony właśnie na czas nocnej przerwy. Pochodzi on z posiłków, które jemy w ciągu dnia. Jeśli rano masz wyniki powyżej 90 to regulowałabym nocną dawką insuliny. Natomiast taki wynik wzięty przypadkowo w nocy może tylko oznaczać, że organizm właśnie uwolnił dawkę węglowodanów i nie zdążył rozłożyć. To tak jakbyś sprawdziła cukier 30 min po posiłku, będzie wyższy niż po 1h. Tak bym to interpretowała, ale nie wiem dlaczego akurat taka pora mierzenia cukru.

100 lat Klaro! (Ur 17/03/2016) :)

Odnośnik do komentarza

Jeszcze jedna rzecz mi przyszła do głowy. Zobacz, czy poranny cukier jest wysoki niezależnie co zjesz, czy może jest coś co organizm gorzej znosi. To co mi jeszcze pomaga to na kolację jeść pomiędzy 45-60 g węglowodanów, a później przed samym snem przekąska 15-30 g dzięki temu nie mam hipoglikemii w nocy, a ranne wyniki są w normie.
Co do wyciskania 1jed. to robiłam to tylko jeśli widziałam powietrze lub przy nowej ampułce.

100 lat Klaro! (Ur 17/03/2016) :)

Odnośnik do komentarza

Hej witam się z wami nie pamiętam czy udzielalam się już tutaj wcześniej. Ale powiem mniej więcej jak jest u mnie. Od miesiąca jestem na diecie bez insuliny staram się by nie było skokow ale przez ten miesiąc miałam 5skokow ponad 120po posilku, na czczo zawsze poziom jest ten sam ok 74.ostatnie usf miałam w 28tc i córka wazyla 1169g to chyba ni jest za dużo. Na NFZ nastepne usg mam w 36tc, czy powinnam pójść jeszcze prywatnie sprawdzic co u dziecka?
Mialam też niedawno badania krwi i moczu. W moczu wykryli ketony ale nie wiem co to znaczy. Diabetolog mam w poniedziałek. Co oznaczaja ketony? Glukozy nie mam w moczu. Czy przez ketony dostane insuline?

http://fajnamama.pl/suwaczki/83kdyf7.png

Odnośnik do komentarza

jusiaaas według tego, co wiem ketony oznaczają, że zamiast węglowodanów do wytworzenia energii Twój organizm zużywa tłuszcze. Dzieje się tak ponieważ brakuje węglowodanów, czyli jesz ich za mało. Takie kuriozum mamy, że przy cukrzycy nie można wyłączyć węglowodanów tylko jeść te złożone. Ja stosuje system wagowy, jeśli chodzi o to, ile jeść węglowodanów, bo łatwej mi patrzeć na etykiety produktów. Często widzisz zestawienia wymienników węglowodanowych WW. (1WW=10g węglowodanów). Dziennie staram się, żeby zjeść między 150-170g węglowodanów. Rozkładam to na 3 gł posiłki (śniadanie 35-40g, obiad i kolacja 45-60g, trzy przekąski po 15-30g; ostania przekąska przed 22.00)
Postaraj się więcej jeść i zobacz, czy to pomoże. Powodzenia.

100 lat Klaro! (Ur 17/03/2016) :)

Odnośnik do komentarza

Vena127 dziękuję za.odpowiedz, muszę zapytać diabetolog też o morfologie bo mam za mało hemoglobiny ginekolog przypisał mi tardyferon- żelazo i powiedziala ze to stan przed anemia, ale ja nie gloduje zjadam regularnie może zwiększyć dawki najgorsze wyniki mam po śniadaniu a zjadam zawsze to samo tylko z różnymi warzywami kanapki z chlebem sitkowym łyżeczka masła takiego 82%tluszczu wedlina gotowany kurczak albo indyk i kilka plastrow pomidora ogorka z cebula i do tego pije herbaty owocowe nie słodzone. Zauważyłam też ze jak się ruszam W ciagu tej godziny od jedzenia to cukry mam niższe.
Na drugie sniadanie zawsze jem owoc np jablko nektarynka lub pomarańcz do tego łyżka jogurtu lyzka platkow owsianych i łyżka otrąb.
Raz bylam na.mieście i musialam zjeść bo 13była to poszlam do subwaya po kanapke bo wydalawo ni się ze będzie najlepiej i wzielam kanapke z ciemnym pieczywem a jak zmierzylam cukier to wyszło mi 131! Te pieczywo to.pewnie z karmelem żeby kolor byl bo smkowalo napewno nie jak grahamka:/ później cały dzień mialam zmarnowany :(
zdołowalam się okropnie
Ciężko mi wytrwać ciągle myślę o tym co zjem jak już maleńka się urodzi: )zrobilam nawet liste slodyczy które mąż musi mi.kupić: )hahah

http://fajnamama.pl/suwaczki/83kdyf7.png

Odnośnik do komentarza

jusiaaas jeśli idziesz do diabetologa to podpytaj kilka razy co masz jeść, może da Ci dietę taką konkretną tzn. na śniadanie to a na obiad to i tak dalej, wiesz ja miałam podobnie, okazało się że to co jadałam było za mało kaloryczne dla córci mojej ale jakoś z Panią diabetolog ustaliłyśmy co mam jeszcze jeść i kiedy
Natalia 31 idź do diabetologa i tam wszytko w gabinecie Ci wyjaśni, czasami tak ja też miałam takie skoki, wprawdzie obyło się bez insulity ale byłam na bardzo ścisłej diecie bezcukrowej

http://www.suwaczki.com/tickers/kjmn20mmu0okh9gs.png
http://www.suwaczki.com/tickers/9o2zvhpgkhvwrq18.png

Odnośnik do komentarza

jusiaaas
Hej witam się z wami nie pamiętam czy udzielalam się już tutaj wcześniej. Ale powiem mniej więcej jak jest u mnie. Od miesiąca jestem na diecie bez insuliny staram się by nie było skokow ale przez ten miesiąc miałam 5skokow ponad 120po posilku, na czczo zawsze poziom jest ten sam ok 74.ostatnie usf miałam w 28tc i córka wazyla 1169g to chyba ni jest za dużo. Na NFZ nastepne usg mam w 36tc, czy powinnam pójść jeszcze prywatnie sprawdzic co u dziecka?
Mialam też niedawno badania krwi i moczu. W moczu wykryli ketony ale nie wiem co to znaczy. Diabetolog mam w poniedziałek. Co oznaczaja ketony? Glukozy nie mam w moczu. Czy przez ketony dostane insuline?

Masz bardzo ładny cukier rano to pocieszające, ale mimo to uważam że wizyty u ginka powinnas odbywać conajmniej raz na miesiac a nawet 3tyg dla Twojego spokoju i bezpieczenstwa dziecka jesli masz cukrzyce ciazowa. Ruch pomaga spalic cukier, ale widze tez ze masz drastyczna diete sprawdz czy w ogole zjadasz te 2000 kcal, nie wiem jakie masz BMI jesli wysokie to moze wystarcza 1800 kcal, ale ketony oznaczaja albo ze glodzisz dziecko albo ze masz infekcje intymna.

http://www.suwaczki.com/tickers/hchy9n73fvraorzy.png

Odnośnik do komentarza

Vena127
Jag jeśli chodzi o technikę wkłócia to zbierasz w dwa place szeroki fałd skóry i wbijasz igłę prostopadle do samego końca. Tylko nie ściskaj! To dlatego jak wpuszczasz insulinę może się ona wylewać, bo jest za duży ucisk i wyciskasz ja. Druga przyczyna to mogą być zaciśnięte mięśnie, skóra się na nich opina i też cofa się insulina. Pełny relaks, choć wiem jak brzmi ;)
Dlaczego mierzysz o 3.30 rano cukier? W nocy potrzeby cukier do pracy całego organizmu jest uwalniany z wątroby, gdzie jest gromadzony właśnie na czas nocnej przerwy. Pochodzi on z posiłków, które jemy w ciągu dnia. Jeśli rano masz wyniki powyżej 90 to regulowałabym nocną dawką insuliny. Natomiast taki wynik wzięty przypadkowo w nocy może tylko oznaczać, że organizm właśnie uwolnił dawkę węglowodanów i nie zdążył rozłożyć. To tak jakbyś sprawdziła cukier 30 min po posiłku, będzie wyższy niż po 1h. Tak bym to interpretowała, ale nie wiem dlaczego akurat taka pora mierzenia cukru.

Hmmm gdzieś czytałam ze o 3:30 jest najniższy w ciagu doby, a Diabetolog kazala mi mierzyc o tej godzinie tylko jak podwyższam dawke insuliny moze aby sprawdzic czy nie za bardzo w nocy mi spada, a o dziwo jest ciagle wysoko, ja sie uparlam nie jesc poznej kolacji ostatnia jem o 19:30 moze to jest powod, ale jak zjadlam cos na noc wcale cukier nie spadal mialam wrazenie ze byl wyzszy, a powiem szczerze zle sie czuje jak zjem na noc :(

http://www.suwaczki.com/tickers/hchy9n73fvraorzy.png

Odnośnik do komentarza

Jag Zapytam w poniedziałek diabetolog o te ketony I konkretna dietę , wizyty u gin mam rowno co 3tyg. Nastepna 1.10. Mam 160cm wzrostu i w tej chwili waże 59kg przed ciążą 54. Troche dziwne dla mnie było brak reakcji ginekolog i diabetolog jeżeli chodzi o tą wagę no bo 3kg spadły:( nie chcę glodzic małej.
Obserwujac wyniki pomiarow moge stwierdzic ze rano po śniadaniu jest najgorszy wynik prawie zawsze powyzej 100 w ciagu dnia czyli obiad kolacja do 100. Postanowilam po śniadaniu zawsze się trochę ruszac w ciagu tej godziny w jakiś sposob np idę do sklepu, rozwieszam pranie, myje naczynia, prasuje, sprzatam coś i takie tam i wtedy nie przekraczam 120. A do obiadu Probuje sobie dodawać wiecej warzyw lub wiecej mięsa do np 1/3piersi gotowanej 4łyżki kaszy gryczanej mizeria i pieczona w foli cukinia 6plastrow W przyprawach i cukier po tym miałam 104. Nie ograniczylam soli solę tak jak przed cukrzycą. Czy sól wpływa na poziom cukru? Bez cukru umiem żyć ale nieposolone potrawy już nie przejda U mnie bo i tak nie mam radości z ich jedzenia.
Ostatni posiłek jem po 22 I jest to kromka chleba sitkowego dwie łyżki chudego twarogu pomieszanego z szczypiorkiem łyżka jogurtu i ogorkiem albo pomidorem zazwyczaj jem calego małego pomidorka albo calego ogorka.

http://fajnamama.pl/suwaczki/83kdyf7.png

Odnośnik do komentarza

@jusiaaas my słodkie mamy to trochę pod górkę mamy z tą dietą, bo trzeba trafić w ten złoty środek, żeby nie skakał cukier, ale żeby było pokryte zapotrzebowanie na węglowodany. Powinni Ci dać konkretne wytyczne do diety, bo może i ilość kalorii jest ok, ale wygląda że jest za mało węglowodanów.
Sól nie działa szkodliwie, sama solę, bo mam jeszcze niskie ciśnienie i to pomaga mi uniknąć 2 kawy w ciągu dnia.
@Jag cieszę się, że mogłam pomóc z poprawą techniki ;)
Z wiekiem ciąży hormony coraz bardziej zakłócają pracę insuliny, więc niestety myślę, że podniesienie dawki może Cię nie ominąć :/

100 lat Klaro! (Ur 17/03/2016) :)

Odnośnik do komentarza

witajcie mamusie, ja juz po porodzie ale namęczyłam się cukrzycą ciązową i dlatego podczytuję co u was czasem... chciałam wam dodac trochę otuchy, mi tez było ciężko w ciązy, miałam insulinę, dietę... ale synek urodził się zdrowiutki, z dobrą wagą i co najważniejsze z dobrym cukrem! Także naprawdę warto się pomęczyć, u mnie trwało to 4 miesiące, często miałam chwile zwątpienia, albo płakałam , że mam dość... ale warto było.
Mnie kazano za każdym razem wystrzyknąć 2 j insuliny i dobrze, bo czasem się okazywało że sie zatyka i musiałam to powtórzyc pare razy aż leciało dobrze.
Miałam problem z ketonami na czczo, dopiero większe kolacje pomogły jedzone o 22, pilnujcie tych ketonów bo to podobno szkodliwe;/ a świadczy o tym, że za mało zjadamy. Jusiaaa diabetolog powinien ci podac ile WW powinnac zjadać (ja miałam 23, waga 70 kg) własnie zeby sie nie głodzić.
I nie zamartwiaj się pojedynczymi złymi wynikami, zdarzają się każdemu, mi wystarczyła słabo przespana noc żeby rano mieć duże skoki cukru, choc jadłam to samo, niestety nerwy podnoszą wyniki;/ ale nie zmienia to faktu, nawet moja lekarka uznała, ze cukrzyca była opanowana dobrze.

http://www.suwaczki.com/tickers/f2wli09kiovyujc1.png

Odnośnik do komentarza

Dziewczynki moje slodkie dzis testowalam przepis na cos pysznego zdrowego a co najwazniejsze slodkiego. Cukier godzine po 113... moze sluzyc jako podwieczorek i to sycacy... moj serniczek proporcje na 1 porcje :
100g ser twarog poltlusty
120 ml galaretka np poziomkowa
Ok 4 truskawek
Cynamon
A teraz mega proste wykonanie galaretke zrobcie jak na opakowaniu zostawic do wystygniecia. Ser bialy cynamon i chlodna gakaretke 100ml zblendowac wlac do salaterki dodac truskawki pokrojone. Na wierzch whlac resztę ok 20ml galarerki...do.lodowki na ok 2h i om om om mniaaaam
Mozecie zrobić wiecej.porcji dla meza czy dzieci z calej galaretki u mnie wszystkim smakowało
Smacznego ;)

http://www.suwaczki.com/tickers/hchy9n73fvraorzy.png

Odnośnik do komentarza

jusiaaas
Jag Zapytam w poniedziałek diabetolog o te ketony I konkretna dietę , wizyty u gin mam rowno co 3tyg. Nastepna 1.10. Mam 160cm wzrostu i w tej chwili waże 59kg przed ciążą 54. Troche dziwne dla mnie było brak reakcji ginekolog i diabetolog jeżeli chodzi o tą wagę no bo 3kg spadły:( nie chcę glodzic małej.
Obserwujac wyniki pomiarow moge stwierdzic ze rano po śniadaniu jest najgorszy wynik prawie zawsze powyzej 100 w ciagu dnia czyli obiad kolacja do 100. Postanowilam po śniadaniu zawsze się trochę ruszac w ciagu tej godziny w jakiś sposob np idę do sklepu, rozwieszam pranie, myje naczynia, prasuje, sprzatam coś i takie tam i wtedy nie przekraczam 120. A do obiadu Probuje sobie dodawać wiecej warzyw lub wiecej mięsa do np 1/3piersi gotowanej 4łyżki kaszy gryczanej mizeria i pieczona w foli cukinia 6plastrow W przyprawach i cukier po tym miałam 104. Nie ograniczylam soli solę tak jak przed cukrzycą. Czy sól wpływa na poziom cukru? Bez cukru umiem żyć ale nieposolone potrawy już nie przejda U mnie bo i tak nie mam radości z ich jedzenia.
Ostatni posiłek jem po 22 I jest to kromka chleba sitkowego dwie łyżki chudego twarogu pomieszanego z szczypiorkiem łyżka jogurtu i ogorkiem albo pomidorem zazwyczaj jem calego małego pomidorka albo calego ogorka.

Nie rozumiem jednego mowisz najgorszy wynik powyzej 100 ale jesli jest ponizej 120 to jest ok... Ty nie masz dążyć do obnizania glikemii bo to nic dobrego tylko do utrzymania jej na poziomie 1h po.posiłku ponizej 120 wiec jesli masz rano nawet 120 to jest ok. Ja tez chodze na te nieszczesne spacery rano z psem udreczinym ktoremu sie juz nie chce; ) pociesze Cie ze w 1 miesiącu mojek cukrzycowej przygody schudlam 4kg teraz juz zwolnilo sie tempo chudniecia ale nie tyje w ogole trudne by to bylo przy tej diecie. Jestes szczupla staraj sie nie schodzic ponizej 2200 kcal a wtedy dzidzia nie powinna byc glodna :) duzo nabialu duzo warzyw polecam. I niestety na dietetl raczej nie licz ja poszlam do dietetyka takiego sieciowkowego fit dietetyk daja rozpisana diete z lista zakupow spory wydatek mnie to.kosztowalo 250 zl.ale.potem mozesz na tej bazie sama sobie modyfikowac diete :) i co wazne nie jedz margaryny tylko maselko... wiem tez mnie to.zdziwilo ale jak przeczytasz sklad to.zrozumiesz ;) powodzonka

http://www.suwaczki.com/tickers/hchy9n73fvraorzy.png

Odnośnik do komentarza

To jeszcze może na pocieszenie powiem Wam dziewczyny, że w USA gdzie teraz prowadzą mi drugą ciążę normy na czczo i po posiłkach są takie, jak u zdrowego człowieka nie w ciąży czyli poniżej 95 i między 70-140 godzinę po posiłku. Nie przejmujcie się więc, aż tak bardzo pojedynczymi wynikami powyżej 120, bo one są naprawdę normalne.
Pomysł ma deser super. Ser biały ma mało węglowodanów, więc jest idealny dla nas :)

100 lat Klaro! (Ur 17/03/2016) :)

Odnośnik do komentarza

I ja witam się po porodzie, zdrowiutka córka 4 kg, siłami natury, poród super, ale może dlatego, że to drugi.

Brałam insulinę od 28tc. A waga dzieciątka wynika podobno, że ciąża była przenoszona. Z dniem porodu odstawilam insulinę i glukometr i za 6 tyg. ponownie test obciążenia glukozą.

09.2015 córeczka:)
08.2014 aniołek...
08.2013 córeczka:)

Odnośnik do komentarza

Vena127 dobrze wiedziec i dosc pocieszające, moja siostra w swej pracy obsluguje globalna marka ktorej z nazwy nie wymienie i uwaza, ze dosc duza liczba glukometrow trafila na polski rynek, ktore w Niemczech byly uznane za sprzet przestarzaly, NFZ za nie zaplacil, nie jestem zwolenniczka teorii spiskowych ale te normy nam zmniejszono 2 lata temu zaledwie i kazda kobitka dostala glukometr...
ja na poczatku byłam zrozpaczona teraz podchodze do sprawy z dystansem, mam nadzieje ze po ciazy temat cukru zniknie w moim przypadku a mamy laseczki ten plus ze jestesmy wszystkie fit mamusie :D mysle ze jakby nie ta dieta kazda z nas bylaby zrozpaczona dodatkowymi kilogramami :Da tak kazda z nas to laseczka, która zapewnila zdrowie swojemu dziecku i sobie wkoncu jest to dieta ktora powinna towarzyszyc kazdej kobiecie w ciazy gdyz slodycze rujnuja zdrowie naszych malenstw.

Anno gratuluje :D Malenstwo Ci podrosło ale wiesz...dawniej na porodowce jak bylo jakies 5kg to był szał...tesciowa sie chwalila ze moj malzonek tyle wazyl...:D a dziś makrosomia.... ;)

http://www.suwaczki.com/tickers/hchy9n73fvraorzy.png

Odnośnik do komentarza

anno
I ja witam się po porodzie, zdrowiutka córka 4 kg, siłami natury, poród super, ale może dlatego, że to drugi.

Brałam insulinę od 28tc. A waga dzieciątka wynika podobno, że ciąża była przenoszona. Z dniem porodu odstawilam insulinę i glukometr i za 6 tyg. ponownie test obciążenia glukozą.

a tak z ciekawosci ;) mierzylas sobie po porodzie cukier? Odrazu problem zniknał?

http://www.suwaczki.com/tickers/hchy9n73fvraorzy.png

Odnośnik do komentarza

ania125
a no własnie kobietki, ja w ciązy przybrałam niecałe 6 kg, a teraz po porodzie mam -11, więc w sumie ważę 5 mniej niż przed ciążą! Mąż jest zachwycony moimi kształtami, i to po ciąży :P cuda się zdarzają;-)
To też może być motywacja :D

i to jest motywujace :))))tez mam nadzieje na taki efekt bo poki co jestem 6kg in plus :)

http://www.suwaczki.com/tickers/hchy9n73fvraorzy.png

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...