Skocz do zawartości
Forum

Cukrzyca ciążowa - pytania, odpowiedzi


Rekomendowane odpowiedzi

Hej Andzia. Ja tez miałam taki moment jak się dowiedziałam o cukrzycy. To był 28 tc ale też dla mnie nagła zmiana i szok. Na początku ciężko to wszystko ogarnąć, dieta,pamiętanie o posiłkach,pomiary.... Do tego inne sprawy. Człowiek czuje się jak w więzieniu. Ale wszystko da się ogarnąć. Jeśli chodzisz głodna to do każdego posiłku możesz zjadać warzywa takie jak Ci dodałam na zdjęciu. Mam nadzieje,ze to ci pomoże. A jeśli chodzi o kolacje to ja nie mam dużego wyboru. Musze zjadać 2.5 kromki chleba zytniorazowego i jeszcze dwa wymienniki węglowodanów czyli na przykład do tego chleba oprócz obkladu w postaci sera,lub twarożku lub chude wędliny wypijam szklanke kefiru i na przykład jabłko. Bez ogrsniczen ogorki kiszone i rzodkiewki. Nie łam się. Będzie dobrze. Najgorsze są początki a później zobaczysz plusy. Ja chudne i do tego mam więcej energii i świadomość, że malutka ma wszytko co potrzeba do prawidłowego rozwoju. Nie mam zgagi ani żadnych żołądkowych dolegliwości. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Warzywa bez ograniczeń to brokuły, Brukselki, cebula ,cukinia, kapusta, kalafior, kalarepa, oliwki, ogórki, pieczarki, por, papryka zielona, pomidory, rzodkiewki, rabarbar,seler, sałata, szpinak, szparagi, szczypiorek, natka pietruszki. Do tego chude mięsa bez panierki, ryby, jaja, wędliny, sery, serki do smarowania, śledzie, makrele.
Mam nadzieje, ze choć trochę pomogłam

Odnośnik do komentarza

Czesc dziewczyny. Dziekuje za wsparcie Vena 127 i Natalia 31. To juz kolejmy dzien diety. Rano zawsze mam za duzy cukier...100...ale w dzien jak dobrze przepysle co mam zjesc to nie ma tragedii. Dzis tylko po obiedzie przekroczylam 127...mam nadzieje ze nie zrobi to krzywdy dzidzi...najgorsza jest swiadomosc ze bede sie tak meczyc do czerwca...a powiedz mi Vena skad bierzesz pomysly na obiady? Bo te od slodkich mam juz przerobilam.dzis zrobilam pulpety z miesa z kurczaka w sosie pomidorowym i ziemniakiem. No i niestety 127 ...jutro moze zjem bez ziemniaka :)

Odnośnik do komentarza

magdalas mnie wzięło na ryby w tej ciąży i obiady jakoś koło nich się kręcą ;)
Dziś była tilapia w sosie cytrynowym (łyżka oliwy, 2 łyżki soku z cytryny, 1 łyżka sosu sojowego, łyżka kaparów lub oliwek, wg uznania,sól, pieprz) na to wrzucone filety ryby i duszone po 3 min na każdej stronie. Zamiast ziemniaków mi lepiej służy brązowy ryż, kasza gryczana lub quinoa czyli komosa ryżowa. Podobnie można zrobić łososia …

Poszukam źródeł z których kiedyś brałam pomysły na jedzenie i wrzucę Ci jutro wieczorem. Teraz to już trochę też pod małe dzieci jem, bo robię dla całej rodziny takie obiady, jak sama mogę jeść.

100 lat Klaro! (Ur 17/03/2016) :)

Odnośnik do komentarza

Nie mogę znaleźć dawnych linków, ale mogę podsunąć parę obiadowych pomysłów. Nie będę opisywać dokładnie jak przygotować, ale gdybyś chciała to pytaj:

Zanim do mojej listy obiadowej to kilka uwag wstępnych, w moim przypadku wystarczyło w niektórych przypadkach zastąpienie składników na te "dobre w cukrzycy"; jeśli na obiad jest zupa to mięso idzie do gulaszu/potrawki na kolejny dzień. Obiady są dla całej rodziny, ale moje porcje są nakładane z wagą, bo cukier mam w normie, jeśli obiad nie przekracza 50 g węglowodanów (5ww). Jeśli gdzieś jest potrzebna mąka to u mnie jest razowa, do makaronów stosuję do sosu serek philadelphia, który rozprowadzam z sokiem z duszenia warzyw lub rosołem (ma tylko 3,2g węglowodanów na 100g). Zamiast ziemniaków u mnie są kasze i ryż.
Zupy: koperkowa na warzywnym rosole zabielana serkiem, cebulowa, krem z porów, krem z selera, dyniowa, pomidorowa
Drugie dania: gulasze (indyk, cielęciny, wołowina), pieczone ryby w folii ( ostanio głównie z sosem cytrynowym), quiche (tarta na kruchym cieście z masą jajeczną) wersje warzywne i z mięsem, makaron razowy z warzywami i mięsem z rosołu z zup… te rzeczy pozwalają mi robić w zasadzie każdego dnia inne obiady, ale z oszczędności czasu zupy dają wsady na kolejne dni. Dodatki to duuużo warzyw.

100 lat Klaro! (Ur 17/03/2016) :)

Odnośnik do komentarza

Dziewczyny napiszcie mi proszę jak często macie robione usg w ciąży z cukrzycą?ja jak byłam w pierwszej ciąży to miałam raz w miesiącu i teraz też tak powinno być ponieważ jest cukrzyca i ciąża powinna być monitorowana ja miłym usg robione 19 stego października a następne ma dopiero na 2 grudnia nie wiem Czy nie zmienić lekarza w sumie to nic złego się nie dzieje cukry w miarę ok a wyniki krwi też.napiszcie mi proszę jak najszybciej pozdrawiam wszystkie słodkie mamusie :)

Odnośnik do komentarza

Goją mieszkam w USA, z uwagi na cukrzycę i Hashimoto mam ciążę tzw wysokiego ryzyka i jest dzięki temu prowadzona przez lekarza, a nie położną… w moim szpitalu, gdzie będę rodzić i jest przychodnia położnicza standard to 2-3 usg przez całą ciążę. Co wizyta jest sprawdzana wielkość macicy i w ten sposób ocena wielkości dziecka. Dopiero w przypadku, kiedy coś budzi niepokój mój lub lekarza jest robiona dalsza diagnostyka. Dodam, że to duży szpital uniwersytecki, więc nie jest kwestia oszczędności tylko przekonania, że nie należy robić bez podstaw medycznych USG, bo nie ma dowodów że nie szkodzi, choć nie ma też, że szkodzi … po pierwszej ciąży w Polsce, gdzie miałam USG na każdej wizycie to był szok kulturowy, ale to już moja druga ciąża tutaj i widzę, że dziecko jest bezpieczne, bo gdyby coś się faktycznie działo mają wszystko pod kontrolą.

100 lat Klaro! (Ur 17/03/2016) :)

Odnośnik do komentarza

Myślę, że możesz być spokojna. Ważne są dobre wizyty, czyli faktycznie sprawdza Twoja wagę, wielkość brzucha, na jakiej wysokości jest dno macicy … USG co dwa miesiące jest ok. Dawaj znać lekarzowi jeśli coś budzi Twój niepokój, ale myślę że jesteś pod dobrą opieką o ile to jedyne zastrzeżenie co do lekarza. Powodzenia :)

100 lat Klaro! (Ur 17/03/2016) :)

Odnośnik do komentarza

Czesc Mamusie. Czy ktoras z Was tez ma problem z insulina? Mimo ze mam na noc wlaczona insuline to i tak rano mam za wysoki cukier...biore teraz juz podwojona dawke i nic ...nadal 100 na czczo albo wiecej. A najlepsze jest to ze po sniadaniu czesto spada mi cukier...

Odnośnik do komentarza

Vena127 tylko ty jednak masz jakieś badanie robione a ja oprócz wyników i usg stwierdzającego ciąże to nic jedynie to miałam 19 stego października byłam na usg genetycznym czyli jeszcze nie minoł miesiąc od tego badania tak więc jest ok ale następna wizyta u ginekologa to 9 grudnia ale przed tym terminem jadę na usg połówkowe hmmm sama już nie wiem zobaczę jak doktorek dalej się będzie sprawdzał pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Magdaś ja też mam 100 nad czczo wczoraj byłamu pani diabetyk i mam zwiększoną insulinę na noc do 14 j jak przez 3dni nie będzie efektu to mam zwiększyć do 16 j najprawdopodobniej masz za mało insuliny na noc i twój lekarz musi ci ja zwiększyć będzie dobrze:-)

Odnośnik do komentarza

Cześć koleżanki
Jeżeli któraś się przejmuje swoimi wynikami, to dla pocieszenia napisze moje. Pierwsze badanie w badaniu ogolnym wyszło ze glukoza 100. Po tym moja ginekolog skierowała mnie na test glukozy 75 g i oto wyniki. Na czczo 109, godzine po glukozie 218, a dwie godziny po 174. Takie wyniki miałam w 13 tygodniu ciazy. Także jezeli ktos sie martwi swoimi to co ja mam powiedziec. Jestem szczupła, codziennie wracałam z pracy szybkim marszem 40 minut na piechote, słodyczy prawie nie jadłam itd itp i prosze genetyka mnie dopadła. Czekam sobie na wizyte u diabetologa, no bo po co mnie przyjac od razu z takimi wynikami, lepiej posłac w kolejke. Wizyta u dietetyczki 3-munutowa smiechu warta, gdyby nie internet nic bym nie wiedziała. Stosuje diete na własna reke, nie wiem czy cos pomaga. Takze dziewczyny nie martwcie sie, u Was jest dobrze:)

Odnośnik do komentarza

New Mee, wiem co czujesz, trenuję sport (średnio 2-3h dziennie, zdrowa, zbilansowana dieta), a to trzecia ciąża, gdzie mam stwierdzoną cukrzycę, od 10tc. Dietę cukrzycową trzymam od dnia testu ciążowego, tak więc genetyki się nie oszuka: cała rodzina mojego ojca ma cukrzycę. To jednak nie koniec świata da się wszystko ogarnąć, choć poziom informowania kobiet o tym jak powinny funkcjonować, jak bilansować dietę jest żałosny. Życzę powodzenia.

100 lat Klaro! (Ur 17/03/2016) :)

Odnośnik do komentarza

Witam serdecznie. Mam cukrzyce ciazowa i staram sie trzymac cukier na wodzy. Problem mam jedynie z pierwszym posilkiem. Otoz wszedzie krzycza zeby I sniadanie zjadac nie pozniej niz o 8 i tak staralam sie jesc do tej pory ale o tej porze wrecz cofa mi sie to co zjem i nie odczowam glodu, do tego przez to wstawanie o tej porze jestem nie do zycia przez caly dzien. Czuje sie zle i nie jest to dla mnie naturalny bieg dnia. Dodam tylko ze klade sie spac bie wczesniej niz o 12, 1 w nocy i zastanawiam sie czy bedzie to bardzo zle dla mnie i dziecka jesli pierwsze sniadanie bede zjadala pozniej? Dzis zjadlam o 9.30 i czuje sie caly dzien pelna energii

Odnośnik do komentarza

No wlasnie zastanawiam sie pod jakim wzgledem to ma znaczenie...przeciez sie nie glodze ale chce zyc normalnie i czuc sie dobrze...jesli sie nie bede wysypiac i chodzic poirytowana calymi dniami to tez nie sadzw zeby to bylo dpbre dla dzidzi...cukier mam ok rano wiec nie wiem o co im chodzi. Do tego nie mam cial ketonowych rano...

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...