9 miesięcy, ciąża

Drętwienie rąk w ciąży

mpearl

mpearl

Witam. Postanowiłam załozyć taki temat, bo mi przydazył sietaki problem i powiem szczerz, ze się wystraszyłam. Początkowo zaczęły mi dretwieć dwa palce prawej ręki, a po kilku dniach zaczęły mnie te palce boleć. Na wizycie kontrolnej doktor mnie uspokoił, że to sie zdaża:) Nie znalazłam żadnej informacji na forum, więc wklejam co znalazłam w sieci:
Drętwienie rąk w ciąży.

DEFINICJA

Uczucie cierpnięcia, mrowienia lub bólu palców, dłoni lub całej ręki pojawiające się podczas ciąży.

OBJAWY I PRZEBIEG

Ból i drętwienie palców lub całej dłoni najczęściej są objawami tzw. zespołu cieśni nadgarstka, który w czasie ciąży występuje dość często. Zespół ten pojawia się u kobiet ciężarnych na skutek zmian hormonalnych powodujących zatrzymanie wody w organizmie. Zastój płynów może wywołać obrzęk torebki stawowej nadgarstka, w której przebiegają nerwy odpowiadające za unerwienie kończyny górnej. Miejscowy wzrost ciśnienia w torebce oraz obrzęk tkanek może uciskać nerwy i wywołać mrowienie, drętwienie oraz ból palców i nadgarstka, który w sporadycznych przypadkach może również promieniować do ramienia. Objawy mogą być znacznie bardziej nasilone w nocy, jak również po dniu, w trakcie którego nadgarstek był znacznie obciążony poprzez wykonywanie czynności wymagających wielokrotnego powtarzania jak np. pisanie, robótki ręczne, krojenie. Objawy najczęściej mijają samoistnie i nie wymagają specjalnego leczenia.

WEZWIJ LEKARZA, GDY...

Jeżeli ból staje się bardzo dokuczliwy lub drętwienie uniemożliwia utrzymanie w ręku przedmiotów i wykonywanie podstawowych czynności należy skontaktować się z lekarzem. Najczęściej do zwalczenia uciążliwych dolegliwości wystarczą zalecone przez lekarza odpowiednie preparaty witaminowe. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się przyjmowanie środków przeciwbólowych lub też unieruchomienie nadgarstka specjalnym opatrunkiem. Lekarz może również zlecić konsultację u neurologa lub ortopedy.

LECZENIE DOMOWE

Aby zmniejszyć dolegliwości należy unikać ucisku na daną kończynę, szczególnie podczas wypoczynku nocnego. Dobre rezultaty przynosi również zażywanie preparatów zawierających witaminę B6 oraz magnez. Niezmiernie ważna jest również dieta bogata w te witaminy i mikroelementy. W witaminę B6 bogate są np.: ryby, drób, ziemniaki, mleko, orzechy, słonecznik, warzywa strączkowe, natomiast magnez zawierają np.: fasola biała, pestki dyni, kakao, koper, pietruszka zielona.

za Forum Ginekologiczne :: Ginekologia i Położnictwo, Kobieta :: Grupa Medforum.pl

Pozdrawiam:

--

http://www.suwaczki.com/tickers/zpbncwa1vtor196m.pnghttp://www.suwaczki.com/tickers/ex2bio4ps0nz3443.png
http://www.suwaczki.com/tickers/bhywmg7ywdqvl030.png

3008 mpearl Kobieta, 40 lat, w domu

Odpowiedzi znajdują się poniżej

gagawa

gagawa

Faktycznie się zdarza.. Też mnie to dopadło choć w dość "lekkiej" formie. Po ciąży problem mija :36_2_25:

1053 gagawa Kobieta, 22 lata, Śląsk
ania_83

ania_83

Mnie też się zdarzyło, na razie tylko raz i nawet za bardzo tego z ciążą nie łączyłam. Dziękuje bardzo, teraz już będę wiedzieć.

--

http://fajnamama.pl/suwaczki/3s5p642.png
http://suwaczki.maluchy.pl/li-63875.png

2577 ania-83 Kobieta, 35 lat, Radomsko
dzikma

dzikma

oj, to takie drętwienie też mi się ostatnio coraz częściej zdarza... głównie po nocy, czasem w dzień, zażywam 6 tabletek MagneB6 dziennie, więc ciekawe jak często by się do zdarzało, gdybym wogóle nie brała...

--

http://s10.suwaczek.com/200906124580.png

1562 dzikma Kobieta, 0 lat, Kraków
asieńka

asieńka

Pod koniec poprzedniej ciąży i zaraz po porodzie też miałam problem z drętwieniem rąk. Zdarzało się że budząc się w nocy nie czułam ręki i miałam wrażenie jakby z gumy była.W dzień zdarzało się że nie dałam rady utrzymać kubka z herbatą. Wybrałam się do neurologa i okazało się że mam w łokciu kanalik zapchany. Powodem tego było szybkie tycie w ciąży- 30 kg! Przypisał mi tabletki po których mi przeszło, jednak teraz chyba znowu dzieje się to samo.

1169 asienka Kobieta, 16 lat, daleko
mpearl

mpearl

Mi lekarz mówił, ze to częścisj zdarza się w drugich i późniejszych ciążach, rzadziej w pierwszej i podobno najbardziej boli w czasie porodu:(

--

http://www.suwaczki.com/tickers/zpbncwa1vtor196m.pnghttp://www.suwaczki.com/tickers/ex2bio4ps0nz3443.png
http://www.suwaczki.com/tickers/bhywmg7ywdqvl030.png

3008 mpearl Kobieta, 40 lat, w domu
Lena20

Lena20

mnie też się to zdarza, zwałszcza w nocy jak leżę na tym ręku, albo jak długo trzymam wjakiejś jedej pozycji:)

--

jedyny organ kobiety jaki jest przystosowany do ci

4473 lena20 Kobieta, 0 lat
Rosalinda

Rosalinda

:bye:Moja pierwsza ciaza.Termin porodu minal 25 stycznia i od wczoraj czuje zdretwiale palce u rak.Przestraszylam sie ale dr.mowi ze to sie zdarza i przejdzie nie ma powodu do zmartwien

--

NASZE KOCHANE SERDUSZKO

http://www.suwaczek.pl/cache/12c1ea5b84.png Karol.

10595 rosalinda Kobieta, 0 lat, Italia
Kaszaaaaaa

Kaszaaaaaa

Ja też to mam :) Nie tyle mi dretwieją dłonie co puchną i bolą-gorzej jest z prawą ręką i w miare ruszania po nocy ustępuje ale czasem trwa to ustępowanie prawie caly dzień i tylko czekam aż coś zbije bo palce jak by nie moje .Myśle,że u mnie jest to wagą spowodowane przytyłam już prawie 20Kg i nery nie wyrabiają, a co się ze stopami dzieje ! Szkoda gadać ...

Aha,u mnie też pierwsza ciąza :)

--

http://www.suwaczki.com/tickers/3i49y2v4q82ra9xr.png

5675 kaszaaaaaa Kobieta, 37 lat, Wrocław
ariadnaa

ariadnaa

W ciąży codziennie a właściwie co noc miałam z tym kłopot

--

http://www.suwaczki.com/tickers/mo89xzdvd9rket27.png
http://www.suwaczki.com/tickers/km5stv73f070vphh.png
http://www.suwaczki.com/tickers/atdcx1hp2gpemcnw.png

5496 ariadnaa Kobieta, 34 lata, Śląsk
Redberry

Redberry

ariadnaa
W ciąży codziennie a właściwie co noc miałam z tym kłopot

ja również w nocy-ból dłoni potrafi mnie zbudzić.. :-(

zaczęło się w 6 miesiącu.

--

http://miko.aguagu.pl/suwaczek/suwak1/a.png

5905 redberry Kobieta, 38 lat, Kluczbork