Skocz do zawartości
Forum

Nieszczesny nocik


antalis

Rekomendowane odpowiedzi

WITAM
Moj prawie 19 miesieczny smyk zalatwia sie w pieluszke. Czytalam duzo na temat nauki nocnikowania ale co z tego skoro moj synio nie ma nawet czasu by usiasc na nocniku a co dopiero sie zalatwic ! W ksiazce "Jak nauczyć dziecko korzystać z nocniczka w siedem dni" autorka m.in poleca rozpozcac nauke w wieku ok 18 miesiecy, kiedy maluszek jest dosc komunikatywny no i kiedy potrafi usiedziec w miejscu ok 10 minut. Kacpi zaczyna mowic, pokazuje co chce ale nie ma czasu na nic. Staram sie sadzac malego np gdy lejemy wode do wanny wieczorem, staram sie go zainteresowac kolorowymi opakowaniami kosmetykow byle by chwile usiedzial i sie zalatwil - wtedy dostal by pochwale ktore bardzo lubi ale to nic nie daje.Dodatkowo przechodzimy chyba bynt dwulatka ( np gdy czegos mu odmowie mlody rzuca zabawkami i krzyczy - z tym udaje sie nam walczyc i napady zlosci juz sa duuzo mniejsze i zdazaja sie niezby czesto) co chyba utrudnia sprawe.
Moje pytanie brzmi - odpuscic czy starac sie dalej ? Jesli kontynuowac nauke to jak to zrobic ? Nie chcialabym malego totalnie zniechecic.

Dziekuje

Szczęsliwa mama

Odnośnik do komentarza

Kochana Mamo Kacerka!
Myślę, że w tej sytuacji najrozsądniej byłoby odstawić na tydzień naukę, aby jak słusznie Pani zauważa nie zrazić synka do siadania na nocnik.
Nie napisała Pani czy Kacper potrafi już siusiać do nocnika? Wg mnie to powinien być pierwszy etap.
U chłopców nauka kontrolowania czynności fizjologicznych z reguły przebiega prościej, niż u dziewcznek. Proponuję spróbować siusiania "na stojąco" do nocnika (odgłos szumu lecącej wody temu sprzyja). To bardziej spektakularne doznanie niż u dziewczynek, które pozwala malcowi nie tylko widzieć efekt, ale także poznać proces i mechanizm działania.
Nagrodzone brawami siusiu, powoduje, że dziecko chce tę czynność powtarzać :)
Po pewnym czasie ten sam mechanizm pomaga zrozumieć i kontrolować czynność zwieraczy, co powoduje potrzebę siadania na nocnik w celu wypróżnienia.
Dzieci zazwyczaj mają stałe pory wypróżnień. Najlepiej posadzić malucha na nocnik po posiłku, ponieważ w tym czasie występuje silny odruch żołądkowo - jelitowy. W tym celu należy zaobserwować o jakich porach i po których posiłkach pojawia się "kupka" w pieluszce.
Proszę nie sugerować się wiekiem synka. Dzieci naprawdę w bardzo różnym tempie zaczynają rozumieć możliwość kontrolowania fizjologii. Ważne, aby uczyć i pokazywać, że jest inny sposób niż pielucha... i na pewno bardziej komfortowy :)
Powodzenia :)

Wszystkiego Dobrego dla Was!

Pozdrawiam Serdecznie!
A.Żurakowska

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...