Skocz do zawartości
Forum

Proszę o interpretacje moczu (bakterie w moczu)


Rekomendowane odpowiedzi

Witam robiłam badania moczu i lekarz stwierdzil ze to normalne ze mam bakterie w moczu dosc liczne bo leukocyty sa w normie czy to naprawde nic poważnego
podaje wyniki z 06.2014

nablonki plaskie liczne
leukocyty 1-3
pasma sluzu d.liczne
bakterie liczne
fosforany bezpostaciowe liczne

oraz wyniki z 07.2014
nablonki plaskie liczne
leukocyty 0-1
pasma sluzu d.liczne
bakterie d. liczne

♥ Agatka 11.09.2014r. ♥
Nie mogłam zatrzymać Cię przy sobie, ale nigdy nie wypuszczę Cię z mojego serca...

♥ Nataszka 05.10.2015r. ♥

♥ Nadia 25.02.2020r. ♥

Odnośnik do komentarza

Obecność bakterii w układzie moczowym nie zawsze prowadzi do rozwoju stanu zapalnego i może nie dawać objawów choroby. Jeżeli brak jest objawów zakażenia, a badania wykazują obecność bakterii, to mówimy o bakteriomoczu bezobjawowym, który zwykle nie wymaga leczenia. Przyczyną zakażenia układu moczowego jest najczęściej (prawie w 90% przypadków) bakteria Escherichia coli (E. coli), nazywana potocznie pałeczką kałową. Bakteria ta może przedostać się z odbytu do ujścia cewki moczowej, następnie do pęcherza. Prawie zawsze dotyczy to kobiet w wieku rozrodczym. Wystąpieniu zakażenia układu moczowego u kobiety sprzyja również aktywność seksualna (możliwość wniknięcia bakterii do cewki moczowej w trakcie stosunku płciowego) oraz stosowanie w celu antykoncepcji środków plemnikobójczych. Z tych powodów u wielu kobiet zakażenie układu moczowego (zwykle pęcherza) występuje wielokrotnie, często kilka razy w ciągu roku. Aby leczenie było skuteczne, należy wyeliminować czynniki ryzyka i przyczynę.

Odnośnik do komentarza

W przypadku ciąży sprawa ma się trochę inaczej. W pochwie i narządach rodnych zmienia się ph i to sprawia, że bakterie namnażają się szybciej i łatwiej. Zazwyczaj gdy ilość bakterii w moczu jest duża i występują objawy zakażenia to lekarz zleca posiew moczu i ewentualnie przepisuje antybiotyk. Natomiast, gdy brak jest objawów zakażenia i nie ma żadnych dolegliwości lekarz "toleruje" bakterie w badaniu. Istotniejsze są leukocyty w moczu. Gdyby było ich dużo, zapewne lekarz coś by zlecił ( posiew, antybiotyk).

Odnośnik do komentarza

Witam, jestem w 9 tyg ciąży i odebrałam wyniki. Niepokoi mnie tylko wysoka ilość bakterii w moczu:
Bakterie - 254 (zakres referencyjny: 0 -130)
Bakterie w polu widzenia - nieliczne
Kryształy mineralne wpw - fosforany bezpostaciowe liczne
Krwinki białe - 7,3 (<20)<br /> Krwinki białe wpw - 1 (0-5)
Reszta wskaźników w normie.
Martwi mnie podwyższony wynik bakterii w moczu, prawie dwukrotnie. Oprócz częstego oddawania moczu nie mam żadnych innych objawów: świądu, pieczenia czy trudności z oddawaniem moczu. Leukocyty także są w normie.
Wizyta u ginekologa zaplanowana za 2,5 tyg, czy powinnam przyspieszyć wizytę, czy do tego czasu nie powinnam się martwić i poczekać na interpretacje wyników przez lekarza?
Będę wdzięczna za rozwianie mojego niepokoju.

Odnośnik do komentarza

Ja sama szukałam wskazówek gdzie mogła bym sprawdzić prawidłowe wyniki kwasu moczowego we krwi. Bo chciałam się dowiedzieć o czym świadczy podwyższony wynik i znalazłam wskazówki na ten temat na wylecz.to https://wylecz.to/badania-laboratoryjne/kwas-moczowy-we-krwi-o-czym-swiadczy-podwyzszony-wynik/ . Na tej stronie jest bardzo dużo ciekawostek na temat poszczególnych badań, wyników i chorób. Teraz wiem gdzie sprawdzać.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...