Skocz do zawartości
Forum

Nie tylko o aborcji... dyskusje


agusia20112

Rekomendowane odpowiedzi

Insana
nie dogadamy się chyba- ja Ci piszę, że nie zmierzysz Boga a ty chcesz mieć teorię na wyjście duszy z ciała- może jeszcze wagę i gęstość anioła - mi wystarczy to co wiem i widziałam

no ok dla Ciebie nie istnieją co nie znaczy że nie istnieją - bo istnieją :D

Insana, ale szanujmy się. Przed chwilą pisałaś o teorii kuzyna fizyka. To ja pytam o jej szczegóły, a Ty mi na to, że Tobie wystarczy co widziałaś? Może Tobie tak, ale skoro podpierasz się jakąś teorią to ja ją chętnie poznam!

Odnośnik do komentarza

curry
Insana
curry

Nie według 'psychologów ateistów" ale nauki zwanej psychologią. Uwierz mi na studiach przedstawia się to jako fakt, a nie dywagacje ateistów i uważają tak również wierzący psychologowie. To jest był i będzie irracjonalny stan umysłu. Uważają trak wszyscy, choć większości nie stoi to na przeszkodzie aby nadal wierzyć w Boga. To po pierwsze :)

Brak logiki jest wszędzie jeśli chodzi o jakąkolwiek religię. A co jest wpajane od dziecka? Strach przed Bogiem, grzechami, kary, itp. Sama wiesz o co chodzi, nie muszę Ci tego tłumaczyć.

Moim zdaniem w tej książce są dowody, możesz je przyjąć albo nie.

no właśnie nie bardzo rozumiem bo mnie nikt nie straszył :D i uważam, że akurat moja religia jest całkowicie logiczna jeśli przestanie się patrzeć na Pismo Święte jak na bajkę o ludziach co żyli 900 lat i tym podobne - analizując wszystko ma sens i co najważniejsze potwierdzenie- ale ty w te znaki nie wierzysz uważasz, że to co irracjonalne, nadprzyrodzone jest normalne

psychologia mówi o tym czym jest religijność a nie że wiara irracjonalnym stanem

przyjmijmy więc tak - dla ciebie to są dowody- dla mnie nie :)

Insana,
co jak co ale ja naprawdę wiem co mówi psychologia :) Możemy dyskutować o wierze i nauce ale nie podważajmy oczywistości.

Lęki przekazywane są nieświadomie i niecelowo. Nie mam na myśli straszenia w sensie opowiadania strasznych historii tylko o zasiewanie lęku przed innym myśleniem, ale to robi każda religia.

I tu się zgodzę,że nieświadomie,niecelowo przekazywane są lęki.
Ja jestem wychowana w krk i teraz kiedy jestem nieaktywnym wiernym to czasami mam myśli czy np to ,że teraz jestem w ciężkiej sytuacji to nie kara za to ,że się odsunęłam od kościoła itp.Ale tak naprawdę to nie może być kara bo każda decyzję podejmujemy my i my ponosimy tego konsekwęcję .
I nikt mi nie mowił dosłownie ,ze jak nie będziesz bardzo wierna to spotka cię straszliwa kara,to było na zasadzie zwykłej nauki o religii,co to grzech,w piśmie pokazany kary za nieposłuszeństwo itd.

Odnośnik do komentarza

IWA23
A co do zwierząt to ja curry doskonale zrozumiałam i porównywanie to czemu np nie zjemy schabu z czlowieka jest śmieszne.

Dla mnie tez ale stawianie na rowni tez mnie rozbawia srad moje wczorajsxe poczucie humoru

Curru on wierzy i na podstawie swojej wiary i wiedzy jaka posiada twierfzi ze tak jrst co ma sens wg mnie a jak jest dowiesx sie po smierci .

Wlasnie sxanujmy sie inni ludzie tez maja wiedze skonczyli studia ..

Odnośnik do komentarza

Insana
IWA23
A co do zwierząt to ja curry doskonale zrozumiałam i porównywanie to czemu np nie zjemy schabu z czlowieka jest śmieszne.

Dla mnie tez ale stawianie na rowni tez mnie rozbawia srad moje wczorajsxe poczucie humoru

Curru on wierzy i na podstawie swojej wiary i wiedzy jaka posiada twierfzi ze tak jrst co ma sens wg mnie a jak jest dowiesx sie po smierci .

Wlasnie sxanujmy sie inni ludzie tez maja wiedze skonczyli studia ..

A dla czego by ich nie stawiać na równi,my jesteśmy zwierzętami i w skrajnych sytuacjach zachowujemy się nawet gorzej jak dzikie zwierzęta tylko po to aby przetrwać.

Odnośnik do komentarza

Insana
IWA23
A co do zwierząt to ja curry doskonale zrozumiałam i porównywanie to czemu np nie zjemy schabu z czlowieka jest śmieszne.

Dla mnie tez ale stawianie na rowni tez mnie rozbawia srad moje wczorajsxe poczucie humoru

Curru on wierzy i na podstawie swojej wiary i wiedzy jaka posiada twierfzi ze tak jrst co ma sens wg mnie a jak jest dowiesx sie po smierci .

Wlasnie sxanujmy sie inni ludzie tez maja wiedze skonczyli studia ..

Skończenie studiów nie gwarantuje żadnej wiedzy jeszcze. Tak jak brak studiów nie gwarantuje jej braku.

On wierzy i wymyślił sobie teorię, o której żaden inny fizyk nie słyszał aby umocnić woje przekonania gdyż fizyka i wiara niejako tworzą dysonans.

A jeśli chodzi o wygrubione - i to jest właśnie przykład wyciągania z nauki tylko tego co jest wygodne do własnych upodobań i wierzeń. Ale jeśli jakaś część nauki jest nie po myśli to jest odrzucana. Bardzo wygodne.

Odnośnik do komentarza

IWA23
Insana
IWA23
A co do zwierząt to ja curry doskonale zrozumiałam i porównywanie to czemu np nie zjemy schabu z czlowieka jest śmieszne.

Dla mnie tez ale stawianie na rowni tez mnie rozbawia srad moje wczorajsxe poczucie humoru

Curru on wierzy i na podstawie swojej wiary i wiedzy jaka posiada twierfzi ze tak jrst co ma sens wg mnie a jak jest dowiesx sie po smierci .

Wlasnie sxanujmy sie inni ludzie tez maja wiedze skonczyli studia ..

A dla czego by ich nie stawiać na równi,my jesteśmy zwierzętami i w skrajnych sytuacjach zachowujemy się nawet gorzej jak dzikie zwierzęta tylko po to aby przetrwać.

Też mam takie zdanie.

Odnośnik do komentarza

no wlasnie, bo w czym jest czlowiek lepszy od innych zwierzat/stworzen:wink:?

do dobra- ma rozum- noi na tym sie jego "lepszosc" sie konczy
(sa ludzie ktorzy wierza ze zwierzeta tez maja dusze- dusze niesmiertelna)

wspolczesny czlowiek, nie potrafilby przezyc bez dobrodziestw cywilizacji
(nie pisze tu o -brzydko piszac- ludziach z buszu)
nie potrafiby sobie zorganizowac jedzenia- bez zadnych narzedzi- nie dosc ze by nie wytropi zwierzyny, to by nie wiedzial jakie roslinki lesne moglby zjesc(oprocz jagodek :D)

bo dla nas wspolczesnych ludzi, zdobycie pokarmu -ogranicza sie do pojscia do sklepu:P
(no tak,tak -najpierw trzeba miec za co kupic)

druga sprawa- popatrzmy nawet na instykt wykarmienia potomstwa- pierwsze problemy z pokarmem- i juz butelka (troszke podkolorowane-ale to swiadomie, i celowo:wink:)
a taki zwierzak wie- ze jak nie wykarmi, to jego potomek umrze

o ciazy i porodzie, to moze ja juz nei bede sie wypowiadac:D

Odnośnik do komentarza

ale ja nie twierdze, że z biologicznego punktu widzenia jesteśmy zwierzętami lol - chodziło bardziej o szok jaki może to być dla osób takich jak np jbio- i dlatego aby uszanować jej wrażliwość można mówić o stworzeniach bardziej delikatnie co nie jest kłamstwem

iwa to o czym piszesz o lękach to dokładnie co pisałam- psychologia dlaczego jesteśmy religijni - ale tak musi być bo skoro jest dobro i zło to musi być tez sprawiedliwość- te leki to nic innego jak wyrzuty sumienia

Jak każda nauka bada tylko wg pewnych konkretnych założeń.

Wg psychologii religijność jest irracjonalna, wg biologii też wg fizyki itp No trudno aby było inaczej skoro się przyjmuje że badamy tylko to co "widać" gołym okiem- to by było irracjonalne gdyby nauka zakładała istnienie Boga :D wyobrażacie sobie jak cokolwiek zbudować zakładając niestałość praw natury przykłady można mnożyć

helena fajnie, że masz wiedzę- każdy jakaś ma ale przez moment poczułam się głupsza niż ustawa przewidując mając braki z podstawówki bo niby nie wiem, że materia nie wyskakuje z czasoprzestrzeni :) piszę to oczywiście jak zawsze z przymrużeniem oka

Odnośnik do komentarza

Insana
ale ja nie twierdze, że z biologicznego punktu widzenia jesteśmy zwierzętami lol - chodziło bardziej o szok jaki może to być dla osób takich jak np jbio- i dlatego aby uszanować jej wrażliwość można mówić o stworzeniach bardziej delikatnie co nie jest kłamstwem

To ludzie według Ciebie w końcu są zwierzętami czy nie? Bo ja się już zgubiłam.

I nie rozumiem dlaczego jbio miałaby dziś z tego powodu przeżyć szok. Przecież w szkole o tym uczą więc ja nie odkryłam dziś Ameryki tylko powtórzyłam to, co na pewno już słyszała.

Odnośnik do komentarza

Insana
ps. można powiedzieć , że wg Pisma Świetego nie jesteśmy całkiem na równi- mamy ziemię czynić sobie poddaną czyli jakaś wyższość istot homo sapiens jest ukazana

ksiega rodzaju rozdzial 1

26 A wreszcie rzekł Bóg: «Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam. Niech panuje nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym, nad bydłem, nad ziemią i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi!»

Bog panuje nad wszystkim co jest stworzone
czlowiek ma panowac nad swiatek fauny i flory....
czlowiek ma sie wzorowac na boskim panowaniu-czyli opiekowac sie, dbac o nie
ze powinna byc harmonia pomiedzy czlowiekiem a swiatem przyrody

a gdy nadejdzie Mesjasz wszystko bedzie ze soba na rowni-
Ksiega Izajasza rozdzial 11

6Wtedy wilk zamieszka wraz z barankiem,
pantera z koźlęciem razem leżeć będą,
cielę i lew paść się będą społem
i mały chłopiec będzie je poganiał.
7 Krowa i niedźwiedzica przestawać będą przyjaźnie,
młode ich razem będą legały.
Lew też jak wół będzie jadał słomę.
8 Niemowlę igrać będzie na norze kobry,
dziecko włoży swą rękę do kryjówki żmii.

wedlug mnie to fragment o rownosci wszystkich stworzen boskich:D

Odnośnik do komentarza

i jeszcze cos o ludziach i zwierzetach- zrodlo biblia

ksiega koheleta rozdzial 3

18 Powiedziałem sobie:
Ze względu na synów ludzkich [tak się dzieje].
Bóg chce ich bowiem doświadczyć, żeby wiedzieli,
że sami przez się są tylko zwierzętami.
19 Los bowiem synów ludzkich jest ten sam,
co i los zwierząt;
los ich jest jeden:
jaka śmierć jednego, taka śmierć drugiego,
i oddech życia ten sam.
W niczym więc człowiek nie przewyższa zwierząt,
bo wszystko jest marnością.

20 Wszystko idzie na jedno miejsce:
powstało wszystko z prochu
i wszystko do prochu znów wraca.
21 Któż pozna, czy siła życiowa synów ludzkich idzie w górę,
a siła życiowa zwierząt zstępuje w dół, do ziemi?
22 Zobaczyłem więc, że nie ma nic lepszego
nad to, że się człowiek cieszy ze swych dzieł,
gdyż taki jego udział.
Bo któż mu pozwoli widzieć,
co stanie się potem?

Odnośnik do komentarza

Insana
gdyby tak było Bóg nakazałby ludziom być wegetarianinami - bo skoro nie zabijaj- tyczyłoby się również do zwierząt a tak nie jest

tak samo roslina stworzenie boskie jak i zwierzeta
wiec czemu tylko rosliny mialyby byc zjadane?

nei zabijaj- to nie znaczy nie jedz:wink:

nie zabijaj- nie morduj

Odnośnik do komentarza

Insana
helena każdy umrze- prawda oczywista ja umrę i ty i kot sąsiada ..

a czy aby zjeść zwierzę nie trzeba go najpierw zabić?

Ale to chyba bóg tak skonstruował świat ,że sa zwierzęta podzielone, są zwierzęta hodowlane i dzikie,nie dał zezwolenia na spożywanie wszystkich zwierząt .

Odnośnik do komentarza

IWA23
Insana
helena każdy umrze- prawda oczywista ja umrę i ty i kot sąsiada ..

a czy aby zjeść zwierzę nie trzeba go najpierw zabić?

Ale to chyba bóg tak skonstruował świat ,że sa zwierzęta podzielone, są zwierzęta hodowlane i dzikie,nie dał zezwolenia na spożywanie wszystkich zwierząt .

no właśnie w NT jest że wszystko co jedzone z chwała i dziękczynieniem można jeść tylko w starym testamencie są jakieś zakazy - ale związane bardziej z ich przeznaczeniem ofiarniczym

edit:"

i ja sie tego trzymam- dla mnie zwierzęta po to są aby je jeść :D są tez kochane pieski przyjaciele i wiadomo, że ich nie wolno krzywdzić ale daleka jestem od tej równości w każdym calu

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...