Skocz do zawartości
Forum

Konkurs "Maluj z nami!"


Redakcja

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy Rodzice,

z okazji Dnia Dziecka sklep z artykułami do malowania maluje.pl ufundował dla Waszych Maluchów nagrody. Malowanie twarzy to świetne zajęcie zarówno dla dzieci, jak i rodziców, pomaga przełamać strach przed malowaniem, ośmiela i pozwala Maluchom zabłysnąć wśród rówieśników. Malowanie po numerkach dodaje wiary we własne możliwości i pomaga przekonać dziecko, że malowanie to super zabawa:)

Jeśli chcecie wygrać jeden z 4 zestawów, napiszcie jaką rolę odgrywa malowanie w rozwoju dziecka.

Nagrody w konkursie to 4 zestawy od maluje.pl, a w każdym:
paleta farb do twarzy Snazaroo Tęcza oraz zestaw do malowania po numerkach "Mini Labrador".

http://kontoredakcyjne.strefa.pl/Mini%20Labrador%20s_HR.jpg

Tutaj możecie się zapoznać z Regulaminem konkursu.

Konkurs trwa od 30 maja 2012 roku do 6 czerwca 2012 roku. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 8 czerwca 2012 roku.

Powodzenia!
Redakcja

Odnośnik do komentarza

Uważam ,że malowanie pełni bardzo ważną role w rozwoju każdego dziecka. Dzieci potrzebują tego typu zajeć jak malowanie i lepienie , gdyż są to zabawy rozwijające wyobraźnię. Przykładam dużą wagę do tego typu zajeć gdyż sama jestem uzdolniona u uwielbiam poprostu to robić. U dzieci w rozwoju dużą role odgrywają : wzrok i dotyk. A to są zajęcia , które wspomagają rozwój tych zmysłow. Razem z moimi synkami malujemy codziennie. Używamy do tego nie tylko tradycyjnych kredek, ale również , kredy i farb do malowania rączkami i nóżkami. Często rozkładam duży karton, moje dzieci wkładają nóżki do farbek biegaja po arkuszach papieru.Jest to zabawa , która daje mnóstwo radości, ale także rozwija kreatywność.
Malowanie bardzo małych dzieci jest sposobem postrzegania swiata , rozwija u dziecka wrażliwość , fantazje, zmysł obserwacji a takze pamięć i koncentrację. Dzieci które dużo malują potrafią lepiej skupić swoją uwagę. Mój starszy syn Oliver eksperymentuje z różnymi kredkami, farbkami, flamastrami dmuchanymi itp. zdobywa dzieki temu wieksze doświadczenie. Rozwija sie u niego sprawność manualna i koordynacja wzrokowo-ruchowa. Ale najważniejsza rzecz jaką ostatnio zaobserwowałam to,że rozwijają sie jego indywidualne zdolności plastyczne.Mam w domu małego twórce.

Odnośnik do komentarza

Dużą rolę odgrywa malowanie i plastyka u dziecka ponieważ:malowanie rozwija wrażliwość kolorystyczną, malowanie daje dziecku zadowolenie ,radość, rozwijają u dzieci umiejętności manualne, uwrażliwiają na piękno i harmonię w otoczeniu.Przyczyniają się do odczuwania pozytywnych doznań estetycznych.Malowanie pomaga również w przypadku zaburzeń nerwowych lub motorycznych zajęciach plastycznych , a zwłaszcza malowanie palcami, stosuje się u dzieci jako środek terapii. Działalność plastyczno-konstrukcyjna wymaga operowania rękami, ale aktywizuje całą sferę kinestetyczną organizmu dziecka. Przyczynia się do rozwoju koordynacji wzrokowo-ruchowej, usprawnia czynności manualne. Sama również z synkiem malujemy nie tylko farbami ,kredkami ale także kawałkiem gąbki, patykiem obwiązanym gazą.Bardzo fajna sprawa synek jest bardzo zadowolony bardzo uwielbia malować .

Odnośnik do komentarza

odgrywa tak ważną rolę, jak pocałunek czy prezent od rodziców. Sprawia, że na buzi dziecka pojawia się cudowny uśmiech, mamy wtedy ochotę nieba przychylić naszemu szkrabowi. Wraz z zakupem, pierwszego zestawu kredek, dziecko wchodzi w fazę nauki, rozwijania wyobraźni. Kiedy kupiłam pierwsze kredki mojemu chrześniakowi, miał taki zachwyt w oczach... A kiedy pokazał mi swoje pierwsze rysunki, aż łezka zakręciła się w oku... (Nawet ja zostałam uwieczniona na pierwszym obrazku Igora:))
:36_2_15:

:love_pack:

Odnośnik do komentarza

Podstawową rolę w wychowaniu odgrywa kierowanie rozwojem dziecięcej działalności plastycznej. Działalność ta, bowiem, podobnie jak zabawa, stanowi potrzebę rozwojową i jedną z głównych form aktywności dziecka. Jej szczególne znaczenie polega na tym, że zespala procesy emocjonalne, poznawcze i motoryczne przebiegające na różnych szczeblach systemu nerwowego, a przez to przyczynia się do harmonijnego rozwoju osobowości dziecka. Ponadto działalność plastyczno -konstrukcyjna będąca powszechną potrzebą dzieci, stwarza szerokie pole dla ich własnej ekspresji i samorealizacji możliwości twórczych. Daje dziecku zadowolenie i radość, wzmacnia poczucie własnej wartości, niezbędne dla kształtowania się jego osobowości w działaniu i współżyciu z otoczeniem. Plastyka ma także duże znaczenie dla zdrowia psychicznego i rozwoju sprawności ruchowych dzieci zaspakajać ich potrzebę przeżycia, działania i manipulowania przedmiotami. W przypadku zaburzeń nerwowych lub motorycznych zajęcia plastyczne, a zwłaszcza malowanie palcami, stosuje się u dzieci jako środek terapii. Działalność plastyczno-konstrukcyjna wymaga operowania rękami, ale aktywizuje całą sferę kinestetyczną organizmu dziecka. Przyczynia się do rozwoju koordynacji wzrokowo-ruchowej, usprawnia czynności manualne. Daje pole ruchom ekspresyjnym przy kształtowaniu materiału plastycznego, przejawiających się w rozmachu, płynności, rytmie, zmianie tępa i siły.

http://kasiulekkochany.blogspot.com/
https://www.askgfk.com/reg/?x=3ff209391f25bf53fec73e5eb7c43b65&srcid=253
http://kobietaintymnie.pl/suwaczek/cache/16417c78.gif
http://kobietaintymnie.pl/suwaczek/cache/bf8b6de6.gif

http://www.mleczaki.bejbej.pl/mleczaki/428_20120206_085839.png

Odnośnik do komentarza
Gość tatus 2010

Malowanie i inne zabawy plastyczne są doskonałym sposobem na wspólne spędzenie czasu z moimi 4 letnimi bliźniaczkami córeczkami.
Poprzez malowanie córki opanowują wiele ważnych umiejętności, od nauki rozróżniania kolorów , tektur do poprawy koordynacji ręki i oka oraz koncentracji. A co najważniejsze córki mogą rozwijać wyobraźnię oraz podnieść swoją samoocenę. Rysunki córek dają mi możliwość zajrzenia do świata dziecięcych myśli, gdyż właśnie poprzez malowanie córki w swobodny sposób wyrażają siebie.
Należy dostarczyć dzieciom różnych materiałów, na których będą mogli malować , na przykład gazet, tekturowych pudełek, plakatów oraz ubranie dziecka, zabezpieczenie blatu stołu i podłogi przed zabrudzeniem. w stare i niepotrzebne ubranko
Należy również wykorzystać przedmioty codziennego użytku do zabawy. Moje córeczki uwielbiają malować na różne kolory rurki z makaronu, a następnie nawlekają je na kawałek sznurka i naszyjnik jest gotowy.
Hitem córek tego lata są zmywalne farbki do malowania twarzy. Uśmiech na ich twarzy podczas malowania siostry lub mamusi twarzy jest dla mnie ojca bezcenny.

Odnośnik do komentarza

Malowanie oraz inne prace plastyczne odgrywają ogromną rolę w wychowaniu naszych dzieci. Proces rysowania, malowania czy konstruowania jest skomplikowanym aktem, w którym dziecko łącząc różne elementy swego doświadczenia stwarza nową, sensowną całość.
Poprzez malowanie dziecko nie tylko tworzy, ale także ujawnia jak myśli, widzi i czuje.
Malowanie jest bardzo ważną czynnością w rozwoju dziecka, a także fajną zabawą rozwijającą jego wyobraźnię. Każde dziecko maluje inaczej. Jednak z każdym rokiem życia powinno nabierać nowych umiejętności i malować coraz ładniej. Dzięki rysunkom naszego dziecka możemy sprawdzić na jakim etapie rozwoju emocjonalnego jest nasz maluch.
Pierwsze rysunki to zazwyczaj kreski i zawijasy. Z czasem dziecko zaczyna kolorować rysunki, potrafi namalować kółko i inne figury a później samo stara się narysować mamę, kotka oraz inne przedmioty jakie widzi. Dzięki rysunkom plastycznym dzieci rozwijają swój umysł, nabywają wiedzę, przyswajają w swojej głowie wygląd zwierząt, krajobrazy, otaczający świat. Dzieci uwielbiają używać różnych kredek, pisaków czy farbek. Dlatego najlepiej mieć ich duży wybór pod ręką.
Malowanie to jednak nie tylko rysunki na kartce papieru, lecz także malowanie kredą na tablicy, "graffiti" na chodniku, oraz gdy dziecko jest już starsze wycinanie figur z papieru.
Moja córka bardzo lubi bawić się w "artystkę". Maluje farbkami, rysuje na tablicy oraz robi kolorowe pieczątki ziemniakami. Sprawia jej to wiele radości co skutkuje tym, że jesteśmy szczęśliwi, z tego, że ciągle się rozwija i wyraża swoje emocje.

:picasso:

Odnośnik do komentarza

Malowanie dla mojego syna początkowo było coś z czym nie mógł sobie poradzić nie mówiąc o tym że kredki nie umiał bardzo długo trzymać. Zaczeliśmy kupować farby do malowania palcami oraz kredki do malowania po wannie flizach - i co sprawdziło się. Chłopak tak rozwinął wyobraznię oraz wręcz stał się najlepszym artystą jakiego znałam. Kupywaliśmy wielkie arkusze papieru i... zaczynał Malował paluszkami tak jak widzi świat, zwierzęta, to co lubi wszystko jak u prawdziwego artysty. Ponieważ wcześniej w ogóle nie chciał ani rysować ani malować to wyzwalało w nim takie emocje malował dosłownie całym sobą a po za tym wszyscy razem świetnie spędzaliśmy czas ze sobą, gdy pózniej opowiadał co i jak. Naprawdę nam i malowanie i rysowanie w wannie bardzo pomogło i ogromnie rozszerzyło horyzonty na sztukę. W szkole obecnie uczestniczy w każdym konkursie i zawsze wraca z jakąś nagrodą. Więc pozwalajmy dzieciom się ubrudzić to dodatkowo wyzwala emocje. My po malowaniu palcami sami malowaliśmy się a potem kąpiel. Malowanie jest" czystą" zabawą dzieci wiele przekazują mam poprzez swoje rysunki, uważnie je oglądajmy i słuchajmy wyjaśnień. Malowanie pozwala maluchom uczyć świata, podróżowanie kiedy dziecko nie może gdzieś pojechać wtedy zaczynamy wyprawę i malujemy, każda jedna rzecz która nie może być w naszym zasięgu tu na papierze jest i już. U mojego synka bardzo się sprawdza wszyscy czasem potrzebujemy pomarzyć więc możemy z dziećmi pomalować!

http://www.suwaczek.pl/cache/064b516086.png

http://suwaczki.waszslub.pl/img-2002100501301330.png

http://www.suwaczek.pl/cache/61861b91da.png

http://www.suwaczek.pl/cache/9585693ef9.png

Odnośnik do komentarza

Malujemy z moją Kaśką od 18 miesiąca jej życia!
Dzisiaj ma już prawie 4 latka i pierwsze poważne sukcesy na koncie malarskim.
A nasze malarstwo to przenoszenie naszej wyobraźni, tego co wymyślamy w naszych wspólnych zabawach, na papier - do rzeczywistości.
Fantastycznie spędzany czas, razem - mama i córka, przy sztalugach.
Zabawy kolorami, wspólne dyskusje o tęczy!
Poznawanie świata i wszystkich jego kolorów.

Odnośnik do komentarza

W naszej rodzinie malowanie odgrywa dużą rolę...Farby, sztalugi, pędzle i inne akcesoria malarskie to rekwizyty z którymi moja córka zapoznaję się już od najmłodszych lat. Maluje moja mama, jak i ja w wolnych chwilach staram się coś tworzyć. W związku tym ,że w mojej rodzinie wiele osób ma talent malarski, staram się również w moje córce zaszczepić tę pasję, ponieważ malowanie w przypadku dzieci jest niezwykle rozwijające i pobudzające wyobraźnie. Często wraz córką malujemy razem , tzn ona swój obraz na kartce a ja swój na płótnie, co jest formą świetnej i kreatywnej zabawy a przy tym ogromnej frajdy dla mojego dziecka. Podczas takiego malowania niejednokrotnie słyszę od córki rożne uwagi czy podpowiedzi odnośnie kolorów i kształtów, co jest dla mnie sygnałem ,że ma dużą wyobraźnię a także w pewnym stopniu zmysł malarski. Malowanie niewątpliwie rozwija ,trenuje małe rączki oraz ich sprawność, pobudza dziecko do kreatywnego myślenia. Malowanie jest także okazją do poznania kolorów a także możliwością do eksperymentowania z kolorami , ich łączeniem i tym co powstaje w efekcie ich zmieszania. Oprócz tradycyjnego malowania pędzlem córka uwielbia również malować paluszkami a także odbijać cale rączki i tworzyć przeróżne abstrakcyjne kompozycje . Niewątpliwie malowanie jest niezwykle rozwijające dla każdego dziecka i dlatego od najmłodszych lat powinniśmy dziecku wręczyć pędzel i pozwolić na chwile swobodnej, dziecięcej twórczości :).

Odnośnik do komentarza

Malowanie odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju dziecka. Mogę to stwierdzić z własnego doświadczenia i obserwacji mojej córeczki Julki.
Julka długo "dojrzewała" do zabaw plastycznych. Wymagają one bowiem dużo cierpliwości i skupienia, a z tym u mojej córci, która jest bardzo żywiołowym, temperamentnym dzieckiem było ciężko.
Jednak z czasem nasze próby malowania stawały się coraz dłuższe i bardziej owocne, a teraz już moja 4-latka z zapałem sama zasiada do farbek i papieru tworząc swoje małe dzieła.
Malowanie daje Julce bardzo wiele:
- uczy cierpliwości,
- wspomaga umiejętność koncentracji i skupienia się przez dłuższy czas na jednej czynności,
- rozwija zdolności manualne i pomaga małym rączkom i paluszkom nabrać precyzji ruchów,
- rozwija wyobraźnię,
- pomaga wyrażać emocje, myśli, rozładowywać napięcie, poprzez przelewanie ich na papier,
- pozwala pokazać dziecku, czym jest pasja i jak ważną rolę odgrywa ona w życiu (być może będzie nią malowanie, ale nawet jeśli nie to skłoni ono dziecko do poszukiwania innych zainteresowań),
- daje bodziec do "próbowania" innych dziedzin sztuki i poznawania jej,
- jest specyficznym sposobem komunikacji dziecka z rodzicami czy innymi osobami z otoczenia,
- stanowi dla dziecka wspaniałą formę spędzania wolnego czasu,
- jest fantastycznym sposobem na spędzanie czasu dziecka z rodzicami, pozwala budować więzi i "uczyć się siebie nawzajem".

Te wszystkie zalety malowania zauważam u mojej córki. Odkąd zrobiła pierwszych kilka plam paluszkami na papierze, nie dość, że poczyniła spory postęp w samym malowaniu, to potrafi już nawet przez godzinę skoncentrować się na wycinaniu, klejeniu, rysowaniu, a ostatnio nawet lepieniu z masy solnej czy gipsu. Widzę, że Julka jest już znacznie bardziej cierpliwa i skupiona. Zainteresowanie sztuką wykorzystuje też w swoich zabawach urządzając np. lalkom wystawę obrazów:)
Ja sama także dużo zyskuję malując razem z dzieckiem. Nie tylko odrywam się od codzienności, ciekawie spędzam czas z córką, ale też jest to dla mnie bodźcem do śledzenia nowinek ze świata sztuki i poszerzania własnych kulturalnych horyzontów.

http://www.suwaczki.com/tickers/iv09i09kkce8ytrb.png

http://www.suwaczki.com/tickers/zem3io4pu01i4j1c.png

Odnośnik do komentarza

Malowanie to frajda nie tylko dla małego ale i większego dziecka.Jest to sposób na ciekawe spędzanie czasu ale również zabawa pobudzająca wyobraźnie oraz rozwijająca sprawność ruchową. Malowaniem możemy nauczyć maluszka kolorów, kształtów i figur. Ma to też swoje podłoże psychologiczne, dzięki czemu możemy się wiele dowiedzieć o małym artyście, obrazki pokazują radość, problemy, charakter dziecka, jego sposób myślenia, obraz siebie i rodziny i otaczającej malucha rzeczywistości a nawet opóźnienie dziecka w rozwoju. Jeśli dziecko zbyt często używa koloru czarnego warto skonsultować to z psychologiem gdyż może to być pierwszy sygnał ze z naszym maluszkiem dzieje się coś złego. Na mnie duże wrażenie robi arteterapia czyli terapia poprzez twórczość
gdyż pozwala się dziecku zrelaksować ale i pracować nad zdolnościami percepcyjno-poznawczymi, emocjonalno-społecznymi, a także na uzewnętrznienie przeżyć. Dlatego drogie mamusie kredki i farbki powinny znaleźć się w każdym domu gdzie jest maluch :)

"Prosiłam o wszystko by cieszyć się życiem, dostałam życie by cieszyć się wszystkim"
http://darmowe-probki.blogspot.com/
http://beautydream00.blogspot.com/
zapraszam :)

Odnośnik do komentarza

Malowanie wypływa ze spontanicznej potrzeby dziecka . Małe dziecko najchętniej wypowiada się poprzez rysunki, które są jednym z rodzajów zabaw. Barwy pasjonują dzieci, ochoczo łączą kolory, uzyskują wiele odmian tego samego koloru.
Przez zajęcia plastyczne u dzieci wyrabia się wrażliwość estetyczna zmysłów, kształtują się gusty, rozwija się spostrzegawczość, cierpliwość , a zwłaszcza wyobraźnia.
Moja dwuletnia córeczka najbardziej lubi malować palcami czy to na arkuszu białego papieru czy na starych ubraniach odciska swoje rączki i nóżki. Natomiast grubym pędzelkiem umoczonym w farbie ozdabia własną koszulkę, ale należy pamiętać że do ubrań są specjalistyczne farby.
Wiadomo jako dwuletnie dziecko jej dzieła to raczej bazgroły, ale poprzez naukę malowania córka uczy się jak należy prawidłowo trzymać kredkę czy pędzelek w rączce jak również jak należy dbać o przybory malarskie.
Malowanie farbkami, kredkami świecowymi, zmywalnymi mazakami sprawia mojej córce radość , a to jest najważniejsze.
Szczęśliwe dziecko to szczęśliwi rodzice.

http://www.suwaczki.com/tickers/bfareepd9xnhhr2v.png

Odnośnik do komentarza

Dzieci malując pokazują nam siebie,pokazują swoje pragnienia,marzenia a także swoje emocje smutek, radość.
Malowanie,rysowanie jest dla dzieci zabawą,chwilą relaksu,jest też zarazem nauką kolorów,kształtów,form malowania.
Wspólne malowanie dzieci w przedszkolu,szkole integruje dzieci ze sobą,dzięki każdej indywidualnej pomysłowości powstają bardzo ciekawe obrazki.
Malowanie wzmacnia w dziecku poczucie własnej wartości ,wpływa na rozwój czynności manualnej,koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Odnośnik do komentarza

Niewątpliwie wzbogaca wyobraźnię,kształtuje estetyczną wrażliwość dziecka,służy odreagowywaniu napięćpsychicznych, zdobywaniu doświadczeń, uczy pojmowania świata,przenosi dziecko w świat fantazji,ale jest wynikiem obserwacji swiata równiez. Wyzwala spontaniczność i espresję. Jest dobrym pomysłem na nudę i zabawę. Jest nauką poprzez zabawę, bo to okazja do poznawania nazw kolorów i okazją do rozmów z dzieckiem na rózne tematy. A malowanie, rysowanie wspólnie z mama np pomaga zacieśniać więzi uczuciowe. Dziecko czuje się ważne i potrzene, chwalenie jego prac plastycznych wzmacnia poczucie własnej wartości.Z pracy dziecka możemy się tez dużo dowiedzieć o nim samym, o tym, co czuje, jak postrzega swoich bliskich.

http://fajnamama.pl/suwaczki/7zx85kc.pnghttp://emotikona.pl/gify/pic/10zyrafa.gif

Odnośnik do komentarza

:picasso:
Aktywne obcowanie ze sztuką to doskonały sposób na spędzenie czasu. Malowanie i rysowanie najczęściej uskuteczniamy, gdy za oknem szaro i pada deszcz. Wtedy bierzemy farbki czy kredki i malujemy, aby odczarować pogodę i aby znów zaświeciło słońce oraz pojawiła się tęcza utkana z kolorowych marzeń.

Malowanie to fantastyczne zajecie zarówno dla dużych i małych. Rozwija nasze dzieci, a dzięki temu poznają one lepiej siebie i otaczający nasz świat. Uwrażliwia na piękno, wielość barw i umiejętność operowania kolorami, w końcu niebieskie jest niebo, a białe obłoki. Choć kreatywność to również ciekawa cecha każdego artysty. Proces malowanie uczy lepszej koncentracji, cierpliwości i skupienia się przez dłuższą chwilę na jednej czynności. Tak, jak wcześniej pisałam malowanie rozwija dzieci, ich wyobraźnie, zmysły i usprawnia małe raczki przygotowując je do pisania. Malowanie maluszkami czy pędzelkiem uspokaja i relaksuje nasze dzieci, to również doskonała forma terapii w przeróżnych schorzeniach ogólnorozwojowych.

Jak widać malowanie ma w sobie same atuty, a więc Drodzy Rodzice i Dzieci pędzelki i paluszki w ruch i bierzemy się za malowanie misia Parentusia.

Przyjemnego malowania!

:picasso:

Odnośnik do komentarza

Malowanie jest wspaniałe,
maluje dziecko gdy jest małe!
Maluje również gdy jest większe,
a rysunki robią się coraz ładniejsze!
Tworzenie tych prac rozwija wyobraźnię,
choc czasem są smutne to również pełne marzeń!
Dziewczynki rysują Księżniczki w pałacach,
chłopcy auta na wyścigowych placach!

Czasem gdy dziecko ma jakiś problem,
z rysunku można odczytac przyczynę,
Przelewa to na papier podświadomie,
a naszym celem jest to zrozumiec!

Malowanie również wycisza dziecko do snu
uspokaja po aktywnie spędzonym dniu!
Także niech dzieci malują do woli,
a wszyscy będą szczęśliwi i wesoli;)

http://s1.suwaczek.com/200608194865.png
http://s2.suwaczek.com/200905114562.png

Odnośnik do komentarza

Ulubionym zajęciem mojej córki jest malowanie. Zaczynała jako roczniak, troszkę mnie podpatrując najpierw stawiając nieporadnie kreski na kartce lub w znikopisie (na ścianach niestety też) i z biegiem czasu wychodziło jej coraz lepiej aż nabrała prawdziwej biegłości w tym co robi. Nie ma dla niej znaczenia czy są to farby, kredki, flamastry, kreda czy węgiel i do tej pory sprawia jej to ogromną przyjemność (7 lat).
Z jej doświadczenia widzę że malowanie daje dziecku dużo pewności siebie, niesamowicie rozwija wyobraźnię, pomaga podnieść jego samoocenę, w dziecku rodzi się dusza artysty i nie ważne czy rysunki są mniej lub bardziej udane, ważne jest to że ukończone "dzieło" sprawia satysfakcję u swojego "stwórcy".
Poza tym malowanie przede wszystkim poprawia możliwości motoryczne rączek, usprawnia je i daje możliwość wypowiedzenia się, przełożenia myśli na papier zanim dziecko pozna litery. A taka galeria w pokoju dziecka lub w całym domu pozwala mu poczuć się kimś wyjątkowym.

Odnośnik do komentarza

Malowanie odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju dziecka, a przy okazji jest świetną zabawą rozwijającą jego wyobraźnię. Kredki, flamastry i pierwsze farby od wielu miesięcy towarzyszą mojej 3,5-letniej córeczce. Zawsze pod czujnym okiem moim lub innego opiekuna, np. tatusia lub babci. Trzeba pamiętać, że ze względów bezpieczeństwa małych dzieci nie wolno pozostawiać samych sobie z takimi przyborami…
Zaobserwowałam podczas malowania i rysowania, że rysuje jakieś kształty, potem patrzy co to może przypominać i woła- „mamo, zobacz!, narysowałam (np.) samolot”, najlepsze jest to, że faktycznie to o czym mówi przypomina to co narysowała, jest to więc najlepsze potwierdzenie tego, że czynności te bardzo rozwijają wyobraźnię i przestrzenne myślenie dziecka.
Wraz z moją córeczką malujemy codziennie. Jako pierwsze zakupiłam specjalnie dla niej kredki świecowe, nadające się już dla dzieci powyżej roku, Kredki są miękkie, łatwo się nimi rysuje, jednak ostatnio stały się dla niej niewystarczająco dobre, a dokładnie chodzi o to że niewyraźnie pokrywają- zakolorowują obraz, zmieliłyśmy je więc na kredki świecowe z dodatkiem wkładu ołówkowego- świetny produkt, łatwo się nimi rysuje, o wiele dokładniej pokrywa obrazki np. w kolorowance a przy tym nie łamie się tak jak typowe kredki ołówkowe. Ostatnim naszym odkryciem stały się farby. Córka wspaniale się przy tym bawi. Daję jej arkusz papieru a ona tworzy kolorowe „dzieła sztuki”. Pozwalam córce malować nie tylko na kartce papieru, wspaniałą frajdę sprawia jej także malowanie kredą po mini tablicy oraz na kostce brukowej u dziadków na placu. Nawet na święta wielkanocne po uprzednim zabarwieniu jajek w szklankach z barwnikami, pozwoliłam jej zrobić pierwsze pisanki. W tym roku przyozdobiła je farbkami do malowania palcami, wyglądały naprawdę oryginalnie i pięknie. Malowanie nimi sprawia dziecku ogromną radość i uwrażliwia koniuszki palców dłoni na dotyk. Uwielbiamy nimi malować buzie zwierzątek na twarzach oraz śmieszne „tatuaże” na rękach.

Wszystkich zachęcam do malowania ze swoimi dziećmi od najmłodszych lat 

:go_team:

Odnośnik do komentarza

Bardzo ważną czynnością w rozwoju każdego dziecka jest malowanie.Jest przede wszystkim super zabawą rozwijającą jego wyobraźnię. Ja jestem mamą
na urlopie wychowawczym 3 urwisków Kamilka 27 miesięcy, Piotrusia i Tomaszka 15 miesięcy. Kredki, długopisy, farby czy flamastry towarzyszą im już od jakiegoś czasu. Zawsze pod moim bardzo czujnym okiem. Staram się nie pozostawiać moich urwisków nawet na sekundkę z długopisem czy kredką.Jeśli muszę chodź na chwileczkę wyjść , proszę o pomoc mojego tatę o ich przypilnowanie.Wiadomo że dzieci miewają różne pomysły :)Razem z nimi maluję codziennie. To jest frajda nie tylko dla dzieci ale i dla mnie. :)Starszy synek uwielbia malować farbami ( macza paluszki w farbie i
odbija je na papierze).Często również daję każdemu z nich kartkę , kredki i wspólnie malują.Niestety nie zawsze im kartka wystarcza i przenoszą się na ścianę.Wtedy to jest dopiero radość z malowania :)Jak narazie to są oczywiście bazgrołki ale za to piękne bo narysowane samodzielnie.

Opowiadając na pytanie jaką rolę odgrywa malowanie w rozwoju dziecka powiem tak: bardzo ważną :)

- dzięki malowaniu dziecko poznaje kolory ( uczy się)
-ma możliwośc eksperymentowania nimi poprzez np mieszanie różych kolorów farb ze sobą
- proces malowania uczy skupienia się, koncentracji i cierpliwości
- dzięki malowaniu rozwija swoje umiejętnosci manualne i koordynację wzrokową
- poprzez malowanie rozwija nie tylko szersze poznanie świata, ale także pobudza do obrazkowego wyrażania odczuć

Polecam takie wspólne malowanie z dziecmi.Naprawdę świetna zabawa :)I jak to mówi synek Kamilek "to jeśt to ćio tygjyski jubją najbajdziej" :)[img]http://e-fotek.pl/images/48866634169700624871.jpg" alt="[url=http://e-fotek.pl/][img]http://e-fotek.pl/images/48866634169700624871.jpg" />[/img]

[img]http://e-fotek.pl/images/19669271604140320882.jpg" alt="[url=http://e-fotek.pl/][img]http://e-fotek.pl/images/19669271604140320882.jpg" />[/img]

Odnośnik do komentarza

Malowanie jak i rysowanie to dla dziecka wielka frajda, możliwość przekazania nam "ręcznie" i obrazowo tego co może nie potrafi jeszcze przekazać słowem a także terapia wyciszająca i usprawniająca pamięć i myślenie.Wszystko to wskazuje na ważną rolę w rozwoju dzieci i ...naprawdę tak jest.Dzieci uwielbiają oglądać obrazki ale i je malować samemu, przelewają na papier to co ich bawi, dręczy, nie daje spokoju, to czego są bardzo ciekawe.Dlatego też z dziecięcych malowanek dużo możemy "wyczytać" o tym co je cieszy, trapi, jak postrzegają świat i ludzi swoimi małymi oczkami, często też malując wyolbrzymiają niektóre elementy rysunku - to znak, że tym są najbardziej zainteresowani.Malowanie to sposób na odreagowanie stresu i wewnętrzne wyciszenie się dziecka.Podczas wykonywania rysunków i prac ręcznych dzieci uczą się wszystkiego po trochę - a i zwierząt (doskonale rysują odpowiednią ilość nóg) , i przyrody (wiedzą że drzewa wyrastają z ziemi), architektury (domy nie nie mają drzwi na dachu), anatomii (doskonale odwzorują i chudzielca i grubaska) i wielu wielu innych - malowanie to samo dobrodziejstwo.Najlepszym przykładem są "listy" do Św.Mikołaja od przedszkolaków :) - nie umieją jeszcze pisać ale malować za to umieją cudnie i doskonale wyrysują to czego baaardzo chcą na prezent :) Malowanie to pozawerbalny sposób porozumiewania się świetnie sprawdzający się w każdej grupie wiekowej dzieciaków.:picasso::36_1_11:

Odnośnik do komentarza

Hania dopiero zaczyna przygodę z malowaniem, więc nie wiem czy to przypadnie jej do gustu. Póki co kredki i mazaki uwielbia. Tworzy różne barwne ciekawe obrazki i używa bardzo ciekawych połączeń kolorów, o których ja bym nie pomyślała. Takie zajęcia zawsze rozwijały wyobraźnię dziecka i potrafią je zająć na długi czas bez użycia telewizora czy komputera. A to przecież w dzisiejszym świecie bardzo ważne :)
:36_7_12:

Odnośnik do komentarza

Malowanie to przede wszystkim świetna zabawa, zarówno dla małych jak i dużych. Moje dzieciaki wprost uwielbiają malowanie pędzelkami, gąbkami, palcami, zdarzało się, że i stopami. Sprawia im to zawsze ogromna frajdę, jest jednocześnie sporym wyzwaniem dla rodzica, któremu pozostaje uprzątnąć cały bałagan :) Nie ograniczamy się tylko do malowania na kartkach. Ostatnio ulubioną zabawą moich dzieci jest malowanie ciała. Pomysły mają najróżniejsze, mieliśmy w domu tygrysa, Spidermana, pandę, kota, lwa i wiele innych. A pomysły chyba się jeszcze nie wyczerpały. Zachęcam wszystkich ponieważ zabawa jest świetna, a farby do ciała łatwo się zmywają. Oczywiście zdarzały nam się inne ciekawe sytuacje, kiedy moje dzieci prezentowały swój talent na kanapie (piękny kot), ścianie (samochodziki), czy stole kuchennym (kwiatki).

Myślę, że malowanie doskonale rozwija wyobraźnię dziecka, motywuje do kreatywności, twórczego działania. Jest nie tylko sposobem na ciekawe spędzenie czasu, ale również okazją do wyrażenia swoich emocji, smutków, radości. Malowanie pozwala zapomnieć o codziennych problemach (dzieci też je przecież mają) i przenieść się w kolorowy, radosny i piękny świat.

Odnośnik do komentarza

Malowanie jest dla dzieci przygodą, która wspaniale działa na fantazję, kreując przy tym rośliny, krajobrazy czy postacie. Dziecko postrzega otoczenie na swój sposób i dzięki temu możemy się dowiedzieć jakimi np. kolorami widzi swoich rodziców.
Ponadto dzięki malowaniu uczy się stawiać kreski, dobierać barwy, usprawnia koncentrację manualną i skupienie. Poza tym takie dziecko rozwija się w przyjaznej i kolorowej atmosferze, bo dzięki malowaniu tworzy coś swojego, wypływają na papier jego zdolności i zwyczajnie dziecko jest radosne z wysiłku który włożyło w cały prosec stworzenia rysunku.
Malujące dziecko jest wesołe i skoncentrowane, a ponadto ma lepszy chwyt, jest bardziej kreatywne i pomysłowe:)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...