Konkursy

Konkurs "W kąpieli"

Odpowiedzi znajdują się poniżej

unknownGirl

unknownGirl

My kompiemy się razem z naszym synkiem, kładzie się na pleckach a ja delikanie podtrzymuje główkę, śpiewam mu, mówię wierszyki, on zadowolony słucha a ja myję mu włosy :)
Od zawsze kompiemy się razem, do dziś - 1,5 roku

36971 unknowngirl Kobieta, 27 lat, Ostrołęka
~Justyna w

~Justyna w

nasza Ania też się bała kąpieli ale teraz jest już super,wkładamy do wanienki trochę gumowych zabawek ,jakieś kubeczki mała jest przeszczęśliwa.Tak się zabawi że nawet nie przeszkadza jej że myje jej włoski.

Redakcja

Redakcja

Kochani, bardzo prosimy o nie dodawanie zdjęć kąpiących się dzieci. Mogą one dostać się w niepowołane ręce, a z pewnością nie chcemy, by tak się stało nie tylko my, ale i Państwo. Dotychczasowe wpisy ze zdjęciami byliśmy zmuszeni usunąć. Każdy użytkownik został poinformowany o usunięciu posta i prosimy o dodanie ponownie go, ale bez zdjęcia.

20243 redakcja Kobieta, 32 lata, Lublin
masza81

masza81

Super konkursik. Kąpiel - oj zapytajcie moją córeczkę Ankę, która skończyła 15 miesięcy i uwielbia kąpiel. Jakie mam metody ? Pierwszej kąpieli okropnie się bałam, aż ręce mi się trzęsły i niepotrzebnie, bo najważniejszy był spokój i klimat.Przy pierwszych kąpielach byłam ostrożna aby nie przestraszyć córeczki i starałam się delikatnie obmywać główkę uważając na oczy i uszka. Podczas kąpieli szczególnie tych pierwszych dużo śpiewałam i mówiłam do Anki, mimo że nic nie rozumiała z mojego przekazu :). Teraz Anka do zabawy używa zabawek szczególnie książeczkę rybkę plum plum plum... którą uwielbia i nie chce zakończyć kąpieli. A jak podczas kąpieli towarzyszy nam tatuś, to w łazience mamy fale tsunami :):) . Więc naszą metoda są wszelkie zabawy kąpielowe. Pianka też jest mile widziana. Jesteśmy na etapie nauki mycia gąbką- mamy już pierwsze sukcesy. Bywają dni, że Anka nie chce dać sobie spłukać główkę, w takich sytuacjach leci samolocik i wylewa wodę na odchyloną do tyłu główkę. Anka sama główkę do tyłu nauczyła się odchylać podczas tej zabawy. Miałam też metodę mycia główki gumowej lalki- metoda papugowania jest jedną z powszechnych i w naszym przypadku sprawdzonych metod. Podsumowując zabawa i jeszcze raz zabawa to sprawdzone metody, śpiewanie, wyliczanka, wierszyki

41696 masza81 Kobieta, 38 lat, Gorzeń
InezGajek

InezGajek

Najważniejsze dla naszego maluszka przy kąpieli, jest to aby było owinięte pieluszka tetrową. Czuje się wtedy bezpiczne, a gdy polewamy ciałko wodą słodko się usmiecha i wtlua się w pieluszkę ;)

43114 inezgajek Kobieta, 31 lat, Białystok
ewelina19156

ewelina19156

Jeśli jesteś świeżo upieczoną mamą bądź tatą i boisz się kąpieli i płaczu maluszka to weź głęboki oddech przygotuj wanienkę z ciepłą wodą dodaj płyn do kąpieli uszykuj ręcznik i rozbierz maleństwo następnie delikatnie włóż do wanienki przykryj pieluszką tetrową maluszka i polewaj brzuszek wodą i delikatnie myj daję gwarancję że maluszek pokocha kąpiel i nie będzie płakać a kąpiel dla całej rodziny będzie przyjemnością ważne jest także kąpcie maluszki o tej samej godzinie rytuał kąpieli jest bardzo ważny bo maluszek będzie czuł tą porę kąpieli a i rodzicom jest lżej bo wiemy co dziecko o danej porze potrzebuje :)

42700 ewelina19156 Kobieta, 27 lat, Paskrzyn
Daria28

Daria28

Gdy wanienka jest za duża,
to maluszka już strach rusza.
Lepiej mniejszą dopasować,
by go więcej nie stresować.
By w kąpieli było miło,
ważne by nic nie parzyło.
Woda zimna, czy gorąca,
wnet wystraszy mego brzdąca.
Poziom wody też nie duży,
by uchronić małe uszy.
Atmosfera też jest ważna,
to jest sprawa dość poważna.
Bo gdy rodzic się stresuje,
toteż dziecko się buntuje.
A gdy troszkę starszy smyk,
przed kąpielą - w kąt myk, myk,
kiedy nie ma na to chęci,
wnet zabawa go zachęci.
Wanna statkiem w mig się stanie,
pirat będzie pływał w pianie.
Wyobraźnie puści w ruch,
i już będzie dzielny zuch.
Gdy do oczka piana się dostanie,
nic strasznego się nie stanie.
Kosmetyki odpowiednie,
nie szczypią w oczy - to nie są brednie.

38577 daria28 Kobieta, 27 lat, Wielkopolska
mama28

mama28 wpis edytowany

Po pierwsze - nie zmuszać maluszka, małymi kroczkami przyzwyczajać dziecko (można zacząć od mycia zwilżoną pieluszką, gąbeczką w wanience, wannie ale bez wody),
Po drugie - kąpiel w towarzystwie ukochanej mamy, taty (ubieramy strój kąpielowy i hop siup do wspólnej kąpielowej zabawy:)), oprócz towarzystwa taka kąpiel daje dziecku poczucie bezpieczeństwa,
Po trzecie - atrakcyjność (warto zadbać o takie atrakcje jak kolorowe zabawki do kąpieli, puszczanie baniek mydlanych, zabawa w pianie)
Po czwarte - atmosfera (my dorośli lubimy czasem zrobić sobie we własnej łazience domowe SPA, dlaczego też nie zaczerpnąć takiego pomysłu dla naszych maluszków, w czasie kąpieli troszkę większego malucha możemy puścić gdzieś z oddali piosenki dla dzieci, w zależności od preferencji naszego szkraba, spokojną relaksującą muzykę lub wesołe piosenki dla dzieci).

43030 mama28 Kobieta, 33 lata, okolice Rzeszowa
druidka

druidka

Oprócz oczywistych rzeczy jak odpowiednia temperatura wody i pomieszczenia oraz odpowiedni dobór kosmetyków ważny jest nastrój i podejście rodziców do kąpieli. Nasz strach, frustracja, zdenerwowanie momentalnie przenoszą się na dziecko. Nasze podejście ma tu wiele do znaczenia. U nas owszem pojawił się bunt kąpielowy, który wynikał z niechęci do zbyt małej przestrzeni w wanience i po rozpoczęciu kąpieli w brodziku wszystko ustało. Ba kąpiel stała się najmilszym rytuałem, bo znalazło się miejsce na całe wiaderko zabawek do kąpieli. Zabawkowe dinusie sprawdzają czy wszystko jest umyte, a Córcia świetnie się przy tym bawi.

38051 druidka Kobieta, 33 lata, WADOWICE
burnby

burnby

Przyczyn lęku przed myciem może być wiele. Jego źródłem mogą być negatywne doświadczenia z poprzednich kąpieli, jak na przykład zbyt duża ilość wody w wannie, poślizgnięcie się w wannie, za gorąca lub za zimna woda, szczypanie oczu spowodowane używaniem nieodpowiednich kosmetyków, zachłyśnięcie się wodą. Strach może być również związany z myciem główki lub używaniem prysznica.
Jeżeli dziecko zdecydowanie protestuje przed wejściem do wody nie należy go do tego zmuszać. W przeciwnym wypadku możemy wywołać długotrwały uraz i strach przed wodą. Najlepiej spróbować mycia mokrą gąbką lub ściereczką w wannie bez wody lub poza wanną a w skrajnych przypadkach nawet poza łazienką.
Trzeba zrobić wszystko, aby kąpiel kojarzyła się z czymś przyjemnym. Można spróbować zrobić pianę, wrzucić kolorowe zabawki, wymyślić różne zabawy. Pomoże to w odwróceniu uwagi od samego namydlania i spłukiwania mydła wodą.
Czasami pomaga kąpiel w towarzystwie mamy lub taty w dużej „dorosłej” wannie. Po pewnym czasie dziecko przywyknie do wspólnych kąpieli, w których na pewno czuje się bezpieczniej a potem zechce kąpać się samodzielnie.
Należy zadbać o to, aby w łazience lub pomieszczeniu, w którym dziecko będzie się kąpać, było ciepło i przyjemnie. Chłodu nie lubi nawet dorosły, a dziecko może zniechęcić do zdejmowania ubrania. Po kąpieli najlepiej owinąć dziecko w duży gruby ręcznik, aby temperatura powietrza za bardzo go nie wychłodziła.
Czasem, jeśli wszystkie nasze próby spełzają na niczym, trzeba po prostu zrezygnować z kąpieli na kilka dni, aby dziecko zdążyło zapomnieć o przykrych doświadczeniach.
Nie zostawiaj dziecka ani na chwilę bez opieki podczas kąpieli. Przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa, a poza tym aby ono samo czuło się pewniej i bezpieczniej w niekomfortowej dla siebie sytuacji.
Każde dziecko jest inne i niepowtarzalne. Trzeba zawsze szanować jego uczucia i wolę. Nie należy bagatelizować jego strachu czy niechęci do określonych czynności, nawet, jeśli wydają się nam one absurdalne. Obserwując dokładnie reakcje dziecka, to co mu się podoba, co nie i czego się boi można znaleźć prosty sposób na uniknięcie strachu i niepotrzebnych nerwów i doprowadzić do tego, aby kąpiel była wesołym i przyjemnym zakończeniem dnia.
Sprzymierzeńcy rodziców:
Rozweselacze – jeśli dziecko lubi kolorową pianę i się jej nie boi przygotuj mu ją do kąpieli, dodatkowo wrzuć do wanny kolorowe i ciekawe zabawki, którymi można bawić się tylko w wodzie – jeśli spodobają się dziecku będzie wyczekiwać kąpieli aby się nimi pobawić. Kategorycznie nie możesz pozwolić na wynoszenie ich z łazienki.
Wspólna kąpiel z mamą lub tatą – kąpanie się razem z rodzicem w dużej wannie wyda się dziecku świetną zabawą, dzięki której przyzwyczai się do otoczenia i z czasem zapragnie mieć całą wannę tylko dla siebie.
Prezentujemy działanie prysznica – na brzegu wanny czy kabiny umieszczamy niewielką ilość piany i pozwalamy dziecku samodzielnie ją spłukać, jednak cały czas pilnując aby nie zmoczyło całej łazienki. Pozwólmy mu oswoić się z urządzeniem.
Nie wolno zmuszać – jeśli u dziecka pojawi się silny strach przed kąpielą, nie zmuszaj go do podejmowania tej czynności. Myj je gąbką lub ściereczką mokrą tak aby nie widziało wody. Najpierw w innym pomieszczeniu, następnie wróćcie do łazienki. Kolejny krok to wejście do wanny. Gdy z takim myciem dziecko się oswoi zacznij napuszczać niewielkie ilości wody.
Przytulnie i ciepło – miłe kolorowe elementy, cisza (nie nalewamy i nie wylewamy wody przy dziecku), odpowiednia temperatura. Wszystkie te elementy składają się na kąpielowy komfort malucha.

43020 burnby Kobieta, 32 lata, Libusza