Skocz do zawartości
Forum

Kwietnióweczki 2020®


Rekomendowane odpowiedzi

Mama88 sliczny mały brzuszek! Ale az podejrzałam w liście, Ty masz 31 lat?:o pięknie młodo wyglądasz, dałabym Ci duzo mniej:-)
Ja jak próbuje nagrać kopniaki jak brzuch się rusza to mała od razu przestaje, mówię od razu że złośnica rośnie;p
Julka755 przykro mi, ale niektorzy po prostu nie umieją inaczej okazywać uczuć...
Faktycznie takie ubranka super sprawa, zwłaszcza że po takich maluchach są jak nowe.
U mnie dzis piekne słońce, az jakos bardziej sie chce ruszyć. Od rana sprzątam a potem może odwiedzimy teściową...
Miłego dnia dziewczyny:-)

Odnośnik do komentarza

Magda oby wszystko się szybko wyjaśniło i Twoja koleżanka już mogła być spokojna, dobrze, że płomienie ustało. Powiem Ci, że dawno nie jadłam a go uwielbiam :D tylko oczywiście jak zwykle wypłynęła mi jedna brzoskwinia
Julka to naprawdę przykre co piszesz... Po części wiem co czujesz, bo moja mama też się nigdy specjalnie mną nie interesowała...
Mama88 tylko uważaj na siebie jak będziesz robić z tym podajnikiem. Jejku jak Ty super wyglądasz, aż nie mogę uwierzyć, że masz 31, bo wyglądasz kilka dobrych lat młodziej! A brzuszek cudny!
Nika u mnie za to padał śnieg, a pół godziny później słońce i zero śladu po wcześniejszych opadach więc pogoda totalnie nieprzewidywalna

monthly_2019_11/kwietnioweczki-2020_80704.jpg

https://www.suwaczki.com/tickers/w57vikgnznlu1mdk.png

Odnośnik do komentarza

Witam Was kochane:)
Black Panter oj, Ty jesteś szalona:):) ale pewnie, jak się ma chęć to czemu nie:) a odespałaś coś rano?:) Bardzo ładne imię dla chłopca i wspaniały gest. A jakie wybraliście dla dziewczynki, przypomnisz?
Julka oj, przykro mi. Ja mam wspaniałą mamę, na którą zawsze mogę liczyć i która ubóstwia mojego syna, chyba bym zginęła bez niej. Dzielna jesteś kobietka, a dla swoich pociech na pewno jesteś ideałem:)
Mama88 wow, super wyglądasz!:) Też bym Ci nie dała 30stki:) współczuję bardzo tych ataków w nocy, mogłaby dzidzia być bardziej wyrozumiała dla mamy:)

U mojego syna katar i podwyższona temp:/ no jak nie urok to ... :/ Chociaż zastanawiam się, czy to nie przez zęby właśnie, bo u mojej koleżanki przy obu synach , gdy wychodziły im piątki były identyczne objawy. W każdym razie wczorajsza nocka była jeszcze w miarę ok, ale na dzisiaj już się nastawiam na przeboje:/ mieliśmy iść do rodziny popołudniu posiedzieć, no ale w tej sytuacji to wiadomo, odpada. Na pocieszenie zrobię ciasteczka czekoladowe:) życzę wszystkim udanego popołudnia i wieczoru:)

Odnośnik do komentarza

Dzięki dziewczyny, no rzeczywiście często słyszę, że nie wyglądam na 31lat..ale to przez posture i wagę... Jak się dobrze przyjrzeć widać, że latka lecą :)

No nie mogę tego klina wybić... Nerwy mnie biorą i dałam sobie spokój.... Może brata poproszę żeby spróbował, ale ja tak nie lubię o pomoc prosić....
Maluch niestety dalej gniecie.. Może jak samochodem będę jechała przeskoczy na środek bardziej :)
Wykapalam się i obiad kończe..
Polędwiczki z kurczaka, pure i 2 rodzaje mizerii, bo jedno lubi z ogórków a drugie z pomidorów..
Black Panter ale mi zrobiłaś smaka... Ogólnie nie ciągnie mnie do słodyczy ale to zdjęcie... Mmmm... Ja oczywiście galaretki nie miałam.. Ale zrobię jak wrócę... Bo pewnie nie wytrzymam..
Nie zdążyłam tylko paznokci zrobić i już jeden poszedł jak piec czyscilam.. Więc będę walczyć z przedłużeniem

https://www.suwaczek.pl/cache/82dae38ea7.png

Odnośnik do komentarza

Teska wiesz, z tatą nie miałam lekko, alkohol i hazard robią swoje... zmarł 2 lata temu w maju w wieku 38 lat więc dość szybko, a ja do tej pory nie mogę sobie wybaczyć tego, że przez kilka lat przed jego śmiercią nie miałam z nim kontaktu i nawet się nie pożegnałam... W ten sposób z Narzeczonym chcemy po prostu też zrobić coś dla niego, bo wiem, że wszystko widzi z góry. Jeśli będzie córa to będzie Lilcia :) powiem Ci, że poszłam spać przed 3 ale spałam do 12 także się wyspałam :D A tak się złożyło, że mama do mnie zadzwoniła czy nie dam rady zrobić jej na szybko jakiegoś ciasta, bo jej partner ma imieniny i wpadają do nich znajomi, a ona się nie wyrobiła więc właśnie oddałam całe ciasto :( ale powiedziała, że Nam przyniesie żebyśmy też coś mieli więc czekam :D kurczę, a już się wydawało, że wszystko będzie dobrze... trzymam kciuki żeby to nie jakaś choroba tylko faktycznie przez ząbki i żeby szybko minęło! I oczywiście żeby synuś mimo dolegliwości zasnął bez problemu

https://www.suwaczki.com/tickers/w57vikgnznlu1mdk.png

Odnośnik do komentarza

Mama88 właśnie po Tobie nie widać, że "latka lecą"! Oj wybacz, że narobiłam smaka... :( ale sernik na zimno to genialna sprawa :D może faktycznie poproś brata, wiem, że nie jesteś za tym, ale Ciebie już nerwy biorą a szkoda żebyś się wkurzała i się z tym szarpała. Ja mam wszystkie paznokcie krótkie bo połamałam, przynajmniej narazie piłować nie trzeba :D

https://www.suwaczki.com/tickers/w57vikgnznlu1mdk.png

Odnośnik do komentarza

Teska, inhalacje sola fizjologiczna na zapchany nosek, uporczywy kaszel sa bardzo dobre! Nawet nie trzeba nakladac maski. Wystarczy, ze jak zasnie, polozysz zaraz przy buzi. Nasz inhalator jest malutki i cichy, ale tez drogi.. Kupilismy go bardzo okazyjnie na targach. Mysle, ze w aptece dostaniesz coś. A katar to Janek mial przy kazdym zebie, takze bardzo mozliwe, ze to z tego powodu.
Co do koszuli do spania to ja jestem z teamu "bez majtek" ;p ale w sumie tez od niedawna. Fakt, te z granatovo sa drogie, ale ta jedna, ktora kupilam juz 3lata temu i uzywam na okraglo, mimo ciaglego prania/suszenia w suszarce nie stracila koloru ani formy. Niestety o innych nie moge tego powiedziec.. Nawet kilka tygodni temu kupilam jedna, ktora juz teraz ledwo konczy mi sie na posladkach, a szeroka zrobila sie jak wor :D Material miekki, wiec beda dobre sciereczki ;) no ale szukam dalej tanszych, poki co bez sukcesu.. A ten kroj po porodzie bardzo by mi pasowal.

Mama88 wygladasz bardzo mlodo :) TYLE sily w takiej drobnej kobiecie!!

Tez mamy taki maly odkurzacz i bardzo jest fajny. My rozszerzanie diety Janka robilismy metada BLW, wiec byl w ciaglym uzyciu :D
A dzisiaj nie-maz od rana robia ciasteczka, a ja skoczylam na silownie i na ploty z moimi dziewczynami :) takie soboty to ja lubie ;)

monthly_2019_11/kwietnioweczki-2020_80708.jpg

Odnośnik do komentarza

Hej dziewczyny ja wlasnie wrocilam do domu. Jestem wykończona ale towarzystwo sie ubawiło aż miło. Jednak musialam być ta która w pore zabrala towarzystwo do domu bo moglo by sie to źle skończyć przez tempo.
Któraś pisała ze maleństwo jakoś weszło i nie chce przejść. Spróbuj popukac palcami w brzuch z drugiej strony. Moje maleństwo zaraz ciekawe i patrzy co sie dzieje haha. Ciekawe jak długo taki myk bedzie dzialal.
Mama88 boziu ale z Ciebie laska!
Muszę sobie zapisać te inhalatory co polecacie bo właśnie bardzo dużo dobrego słyszałam o inhalacjach.
Powiem Wam ze dzis rano czytałam jak powinna wyglądać torba do szpitala to szczerze na dużo rzeczy bym nie wpadła.
Pochwalę sie poprawionym projektem. Jednak znowu coś zmieniamy ale to juz naniesie na koniec budowy. Ten schowek likwidujemy by mieć większy salon. I robimy go na tej ścianie przy kuchni i łazience na głębokość 1.3 m i szerokości jakos 2.2 czy jakos tak. Dzięki temu hol będzie mniejszy a tam nam tak pieknie otworzy sie przestrzeń. Dojdzie tylko okno w dachu. I ściany przy skosach beda jednak na 165 bo nie chcemy tracić przestrzeni.

monthly_2019_11/kwietnioweczki-2020_80712.jpg

https://www.suwaczki.com/tickers/oar8vfxmuewun2k6.png

Odnośnik do komentarza

Cześć dziewczyny :)
Teskadokładnie, cieszę się z tych ciuszków bo wiadomo to duża oszczędność. Od siostry też dostałam sporo bo ma 2 letnia córeczkę i odkładała wszystko. Część wiadomo, przebrałam i oddałam na zbiórkę bo albo mi się nie podobały albo były już lekko zmechacone :)
Co do zębów to ostatnio mojej siostry córeczce też wychodziły i też miała gorączkę i do tego katar dostała, jakby zatoki.
Magda ja właśnie ostatnio kupiłam odkurzać i żałuje, że właśnie nie taki jak Ty tylko zwykły. Odkurzanie do katorga, bo jednak trzeba się lekko nachylić.
Dobrze, że z koleżanka już lepiej. Niech się oszczędza.
Ale Ci zazdroszczę tej budowy. Marze już o własnym domu ale to nie takie proste :/
Martyna ale bym zjadła taki serniczek :D a imię Krzyś ładne ;) i super gest z waszej strony. Historie widzę mamy podobne bo mój tata też alkoholik i zmarł w wieku 48 lat wiec też młodo :(
Julka tak jak mówisz, gdyby kupić cała wyprawkę samemu to można by zbankrutować. Jakby okazało się, że będę miała synka to nie miałabym raczej od kogo cokolwiek dostać a tak to zawsze do przodu już :)
Przykro mi, że Twoja rodzinka nie interesuje się maluszkiem :/ Wiadomo, że człowiekowi miłej jak ktoś zapyta, wesprze. U mnie to wręcz odwrotnie. Rodzina ze strony Mojego to żyje tym dzieciątkiem i nie mogą się doczekać. U mnie zreszta też bardzo się interesują :) Po każdej wizycie musze wszystkich obdzwonić.
Może to wynika z relacji Twojej babci z Twoja mama w dzieciństwie? Moja mama rownież niespecjalnie potrafi okazywać uczucia. Obecnie teściowa jest bardziej wylewna. Ale to wynika z tego, że moja babcia jest raczej bezuczuciowa, twarda baba. I nie okazywała uczuć dzieciom. I to pózniej jakoś się przekłada. Chociaż uważam, że to powinno działać wręcz odwrotnie bo ja z kolei jestem bardzo uczuciowa i wrażliwa.
Mama88 widzę, że my z dolegliwościami mamy tak samo. Moja chyba też się znowu gdzieś umieściła z lewej strony w czwartek wieczór bo do soboty rana to ledwo chodziłam tak mnie znowu to jelito bolało. I od razu plecy :/ W sobotę rano jak ręka odjął :D
Ale masz brzuszek malutki jeszcze. Kurczę Ty to do porodu pójdziesz z takim jak my teraz :D Pięknie wyglądasz ;)

Dużo pisałyście wczoraj, mam nadzieje że chociaż po troszeczku odniosłam się do każdej ;)
Ja wczoraj pojechałam sobie od rana na kawkę do mamy i babcia stwierdziła, że nooo w końcu coś widać po mnie, że jestem w ciąży.
Poźniej pojechałam do siostry i siedziałam cały dzień i dojechał do nas Mój jak skończył prace i siedzieliśmy do 23. Już byłam padnięta strasznie. A chłopaki pili drineczki to cieżko było wcześniej wrócić :D

My już też wybraliśmy imię. Było cieżko bo co podobało się mojemu to mi nie i na odwrót. Malutka będzie miała na imię Blanka. I myśle, że to już się nie zmieni.

Co do koszul to mamaginekolog ma świetne ale chyba nie należą jednak do tanich ;)

https://www.suwaczki.com/tickers/p19uskjoeflvaqdo.png

Odnośnik do komentarza

Hej dziewczyny. Ja zaraz obiadek i przyjeżdża kuzynka meza z dzieciakami wiec bedzie wesolo.
Agula no jestem mega szczęśliwa przez tą budowę ale przeraża mnie tez. Sam fakt kredytu. Bo teraz finansowo jest u nas super ale nie wiem co będzie za kilka lat. Dlatego jeszcze nie bierzemy i weźmiemy dopiero jak skończą sie oszczędności. Jak najmniej sie da tylko na to co trzeba by zacząć tam żyć a resztę na spokojnie powoli. Nie lubie kredytow.
Piękne imię wybraliście bardzo mi sie podoba.

Julka u mnie podobna sytuacja jest ale z teściową. Niby się cieszy a taka bezpłciowa w tym jest. Chociaż po poronieniu byla okej. Potrafiła sie zachować. Ale bez fajerwerków. Ale poza tym dużo wsparcia mamy.

My tez dostaniemy sporo ubranek dla małej bo juz kolega z pracy męża zapowiedział ze dostaniemy dużo nowych ubranek bo oni tyle tego nadostawali, ze ich córeczka nawet połowy nie miała na sobie. Kuzynka ktora dzis przyjeżdża tez juz zostawią dla nas po rocznej córci. Do tego kazdy cos wiec na razie staram sie nic nie kupować bo bez sensu.

https://www.suwaczki.com/tickers/oar8vfxmuewun2k6.png

Odnośnik do komentarza

Halszka, Pink Rose dzięki za opinie, bardzo pomocne:) przedyskutujemy z mężem i chyba się na coś zdecydujemy:)
Agula śliczne imię, super że Wam się udało wybrać wspólnie:) to dopisuje Blankę oficjalnie do listy:)
Magdaa plan ekstra:) wcale Ci się nie dziwię, że obawiasz się kredytu, ja też mam opory, na razie udaje się bez, no ale my mamy mieszkanie, a nie dom. Czasem inaczej się nie da, ale na pewno będzie dobrze. Dokładnie, na początek to zawsze wszyscy kupują ubranka dla maluszka więc potem się okazuje, że tego jest mnóstwo:) udanego spotkania:)

U nas nocka nie była taka najgorsza, biorąc pod uwagę ten katar. W ciągu dnia też jakoś nie bardzo marudzi, więc na razie nie jest najgorzej:) my dziś siedzimy u rodziców:)

Odnośnik do komentarza

Hej kobietki,
Ciężka noc znowu miałam.. O 1 w nocy poszłam do dzieci do pokoju na podłodze się położyć i zaczęłam płakać.... Zaczynam się zastanawiać czy to na pewno maluch mnie tak gniecie, no ale ewidentnie tam był i lupal mnie po organach... Wzięłam apap i usnelam.. Agula nie mają te dzieci dla nas litości :( ból nie do zniesienia...
Black Panter zrobiłam dziś ten serniczek... Oczywiście zjadłam odrobinę ale dzieciaki zadowolone, bo lubią...
Poza tym gości dziś miałam, ciotka była z córkami..
Magda mogłabym zamieszkać u CB :) podoba mi się twój projekt...
Ja dostałam już decyzję o warunkach zabudowy i niebawem też będę projekt robić.. Tak jak mówicie, strach z kredytami teraz... Ale rozumiem ludzi, którzy biorą...

No brzuszek mały, mam wrażenie że zamiast rosnąć maleje, ale to chyba kwestia tego, że zmienia się jego kształt..
Teska ja swoich maluchów jak katar miały smarowalam mascia rozgrzewająca i termofor dawałam pod nóżki... Standardowo mleko z kurkuma i dużo herbatki z cytryna... Ale zdaje sobie sprawę, że nie wszystkie maluchy zasmakuja w kurkumie :) u mnie to nr 1 przy pierwszych objawach przeziębienia...
Nie miałam problemów przy zabkowaniu... Nawet jak maleńkie były, więc ciężko cokolwiek doradzić.. Az się boję co mnie czeka tym razem...
Julka masz rację, wyprawka może zrujnowac budżet... Ja trochę rzeczy dostanę od bratowej.. Resztę muszę kupić, bo mimo że w rodzinie jest sporo maluchów nie mam na kogo liczyć... Także powoli będę kompletowac..ta ciotka co dziś była, wpadła żeby jej córce angielski wytłumaczyć i zapytać jakie plany mamy na Sylwka, bo by dzieci nam przywieźli... Komentarz zbędny.... :)
Dziś w końcu szyszek się dorobilam, część już się wybiela i we wtorek w końcu ruszam z ozdobami... Bo jak już siądę to pewnie ze 3 dni będę nieobecna... :)
Najchętniej dom bym udekorowala już ale malowanie będę miała za tydzień... Muszę czekać...
A wy kiedy choinki ubieracie...? Ja nie mam Tradycyjnej.. Ze względu na brak miejsca w domu, będzie drewniana na ścianie :) i parapety udekorowane :)

https://www.suwaczek.pl/cache/82dae38ea7.png

Odnośnik do komentarza

Hej dziewczyny, ja milczałam bo miałam dość intensywny weekend. Mąż w pracy od rana do późnej nocy od piątku, dzisiaj przyszedł szybciej bo o 19. Wczoraj zjawił się o północy... Ma renament w pracy więc weekend spędziłam z córką. Wczoraj byliśmy u teściów na obiedzie, później pojechałam z małą na plac zabaw. Dzisiaj byliśmy na obiedzie u mojej mamy, później miałam gości w domu i zwineli się o 18.30. Więc powiem Wam że jestem padnięta po tym weekendzie. Cieszę się że mąż wrócił dzisiaj szybciej bo przynajmniej małą wykapal, zrobił jej kolacje i za niedługo będzie ją do spania już szykowal. Bo mnie po tym intensywnym weekendzie ciągnie brzuch.. Za dużo chodzenia, jeżdżenia samochodem i siedzenia przy stole, a za mało odpoczynku. Niestety nie dam rady odnieść się do każdej z Was, przepraszam najmocniej. Z tego co wyczytałam i pamiętam to ktoś pytał się o inhalator. My mamy z Philipsa, wrzucam zdjęcie. I też dość często używamy. Delikatny katar od razu inhalacje z soli, albo z nebudose. Jak mamy kaszel to dostajemy nebbud i odpukać odbywa się bez antybiotyków. Zuzia 3 antybiotyki miała w życiu. Nawet dorosły może skorzystać :))

Oo i zobaczcie dzisiaj kot u mamy nie odstepowal mnie na krok :) a jak mnie grzal. Zdecydowanie taki by mi się przydał w nocy w łóżku :) szkoda że mąż jest anty... Ani na psa ani na kota nie chce dać się namówić..

monthly_2019_12/kwietnioweczki-2020_80722.jpg

monthly_2019_12/kwietnioweczki-2020_80723.jpg

https://www.suwaczek.pl/cache/47fe60fbd7.png
https://www.suwaczek.pl/cache/cb65d4eb8d.png

Odnośnik do komentarza

Teska, jak juz kupisz inhalator ;) to jak bedziesz kupowac sol fizjologiczna do inhalacji, to zwroc uwage na stezenie, a najlepiej powiedz aptekarzowi, ze to do inhalacji, bo sa rozne. Jedne lepiej rozrzedzaja wydzieline. Nie pamietam teraz ktore..

Magda, projekt wyglada bardzo fajnie :) powodzenia!

Mama88 nie brzmi to dobrze.. W poprzednich ciazach tez tak mocno czulas ruchy dziecka? Moze dobrze byloby gdybys zrobila usg brzucha? Zglos to prowadzacemu. Janek bardzo wiercil sie w brzuchu, ale takich rewolucji nie mialam nigdy, nawet na krotko przed porodem.
Ciotka... fajna... Co za brak wyczucia! Oczywiscie ja splawilas?
Ja jutro jade po choinke :) ozdoby beda bardzo skromne, bo to nasza pierwsza ;)

Odnośnik do komentarza

Klaudia no to poszalalas... Odpocznij porządnie teraz...
Mnie tak mój psiak pilnuje :)
A kot świetny :)
Halszka oczywiście, że odmówiłam.
W poprzednich ciążach maluchy też się kręciły i czasem bolało ale to pod koniec ciąży już i nie aż tak... Dziś jest dobrze, malucha z lewej czuje i nic nie boli.. Tak jak mówisz, muszę zapytać o to lekarza... Jeżeli atak znowu się powtórzy wizytę przyspiesze...
Czytałam o bolesnych ruchach i podobno jak dziecko uciska jelita pojawia się kolka jelitowa..
Dobrej nocy mamuśki :)

https://www.suwaczek.pl/cache/82dae38ea7.png

Odnośnik do komentarza

Cześć dziewczyny :-)
Teska współczuję kataru u małego... U nas inhalator sprawdza się rewelacyjnie. Za każdym razem od początku kataru inhaluje Martynę na zmianę solą fizjologiczna i nebudose niebieskim nawet u 3 razy dziennie. Super sprawa :-)

Halaszka współczuję tych bolesnych ruchów, może faktycznie lepiej zgłosić to podczas wizyty

Mówicie o wyprawce i ciuszkach. Ja z jednej strony się cieszę że będzie dziewczynka bo mam dużo rzeczy po Martynie. Muszę tylko dokupić Bujaczek i wózek bo sprzedałam. Ciuszkow pełno w kartonach więc będzie trochę łatwiej .

Postanowiłam sobie że nie będę jeść słodyczy, narazie do świąt, bo wiadomo jak to w święta ;-);-) ale muszę się ogarnąć bo czuję się już jak foka a to dopiero połowa ciąży, co będzie dalej ...

https://www.suwaczek.pl/cache/117a7371ba.png

https://www.suwaczek.pl/cache/eb0b94a641.png

Odnośnik do komentarza

Mery ja już tak postanawiam od dwóch tygodni i jakoś nie mogę się ogarnąć z tym.... Jak pierwszy trymestr uchowałam się od słodkiego i część drugiego trymestru to teraz jest jakaś masakra.... Tak mam ochotę na słodkie :/ ale dzisiaj ostatni placek powiedziałam sobie ze zjadłam i też chcę zrobić przerwę bo znowu przytulę 20kg

Mama88 już odpoczywam. Ty też uważaj na siebie. I powiedz lekarzowi o tych bólach. Może warto faktycznie jak znowu się zdarzy to przełożyć wizytę wcześniej. Chociaż mam nadzieję że już się nie pojawi!

https://www.suwaczek.pl/cache/47fe60fbd7.png
https://www.suwaczek.pl/cache/cb65d4eb8d.png

Odnośnik do komentarza
Gość Hej kochane

Witam zapraszamy do naszego świata maluszka :) Sklepu z zabawkami i akcesoriami dla niemowląt. Z nami opieka nad dzieckiem stanie się łatwa.
Jesteśmy też na Instagramie #babychocomozello
babychoco.mozello.pl

Odnośnik do komentarza

Mama88 moim zdaniem te bóle też nie są zwyczajne. Porozmawiaj z lekarzem. Co do ciotki to brak słów

Słodycze też zaczęłam pożerać, bo w pierwszym trymestrze nic a nic. W ogóle apetyt mi dopisuje. Na razie stoję z wagą, ale wiadomo trzeba się pilnować

Moj mąż dziś wieczorem jedzie kupić kołyskę dla małej :) zachwycają mnie te zakupy :) najchętniej poszłabym do sklepu, kupiła wszystko na raz i później codziennie oglądała

url=https://www.suwaczek.pl/]https://www.suwaczek.pl/cache/98a8af1f0f.png[/url]

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...