Skocz do zawartości
Forum

Samolubne dziecko


madzi

Rekomendowane odpowiedzi

mam dwoch synów różnica wiekumiędzy nimi to niecałe dwa lata. Mam z nimi problem w kontekscie dzielenia się z innymi. Starszy dzieli się wszystkim z innymi, nie stanowi to dla niego problemu, natomiast mlodszy to calkowite przeciwienstwo. Jest całkowicie samolubny, nie che się z nikim dzielić i zabiera wszystko dla siebie. Ostatnio zwróciła mi nawet uwagę pani w naszym przedszkolu. Czy Takie zachowanie jest częste u dzieci? jak to zwalczyć? miałyście/macie też taki problem?

Odnośnik do komentarza

Problem dzielenia się z innymi różnymi przedmiotami jest bardzo częstym zjawiskiem wśród dzieci. Dopiero z czasem, w trakcie procesu wychowywania dziecko stopniowo uczy się tej umiejętności. Takie problemy można zauważyć na placach zabaw, w przedszkolach czy wśród rodzeństwa. Jak postępować z takim dzieckiem? Na pewno nie należy wywierać presji, trzeba nauczyć go wrażliwości na potrzeby innych dzieci, a także dorosłych. W tym wieku ważna jest nauka współpracy. Możecie decydować o wyborze czegokolwiek naprzemiennie. Raz ty podejmujesz decyzję, raz on i każdy musi przyjąć taki wybór. Pochwal go, gdy podzieli się czymś ze swoim bratem, na przykład słodyczami, które dostał w prezencie. Zachęcaj go do takiego zachowania i doceniaj! Postępując zgodnie z powyższymi radami, pokażesz synkowi jak powinien się zachowywać. Więcej na temat nauki dzielenia się z innymi przeczytasz tutaj: http://www.przedszkole.wieliczka.pl/blog/jak-nauczyc-dziecko-dzielenia-sie

Odnośnik do komentarza

Takie zachowanie jest naturalne i często powtarzające się. Najczęściej występuje u dzieci od 2 do 5 roku życia. Wynika to z dziecięcego egoizmu. Dziecko wtedy postrzega wszystko tylko i wyłącznie z własnej perspektywy, jest skupione na sobie, swoich potrzebach i uczuciach. Ciężko jest mu przyjąć perspektywę drugiej osoby. Dlatego też, przez to, że dziecko jest samolubne, nie należy go karać. Dziecko w takiej sytuacji potrzebuje dużo przebywać z innymi dziećmi, ze swoim bratem, bawić się z nimi. Jeżeli jakieś dziecko chce pobawić się samochodem Twojego syna powiedz mu, że kolega pobawi się nim przez chwilę i zaraz mu odda. W zamian za to Twój syn może pobawić się samochodem tego kolegi. Chwal dziecko za każdym razem, gdy pozwoli pobawić się swojemu koledze jakąś jego zabawką. Gdy już się pobawi zróbcie wymianę, niech Twój syn wybierze zabawkę, którą chce się pobawić od kolegi, a koledze nich również da jakąś inną. Kiedy kupisz np. jakąś ilość cukierków poproś syna, aby dał po równo Tobie, swojemu bratu i sobie. Niech zaniesie do przedszkola na urodziny torebkę cukierków, niech poczęstuje inne dzieci. W domu niech poczęstuje innych domowników. Najważniejsze, żeby każdy z domowników poczęstował się nawet jednym cukierkiem, mimo tego, że np. jemu samemu zostanie mało. Dziecko musi zobaczy jaką radość sprawiło każdemu to, że dostali od niego cukierka. Dziecko musi wiedzieć, że należy dzielić się z innymi. Musi nauczyć się współpracy z innymi. Jest to ważne do dalszego procesu socjalizacji, czyli życia Twojego dziecka w społeczeństwie.

Odnośnik do komentarza
Gość lanca_ster

Dziecko jest w przedszkolu najważniejsze? To jest bardzo ogólnikowe twierdzenie i uznanie go za punkt wyjścia do dyskusji prowadzi do nikąd. Najważniejsze są CELE wychowania, a jakość bytowania MUSI być należyta - dobra jak tylko można

Odnośnik do komentarza

Dlatego dziecko trzeba juz od małego uczyć szacunku do innych dzieci i starszych osób. Ja moją Hanie zapisałam na rytmikę do jeden ze szkół muzycznych w szczecinie i tak fajne jest to, że dzieci od małego już uczą się na przykład dzielenia instrumentami i wspólnej zabawy, wiec pewnie jak przyjdzie co do czego to w przedszkolu poradzi sobie idealnie.

Odnośnik do komentarza

Rzeczywiście, tak może się zdarzyć w tym wieku, jednak nie można tego bagatelizować, bo jeżeli dziecko zobaczy, że rodzic nie zwraca na to uwagi w późniejszych latach może się to na nim odbić, a przede wszystkim może być kłopot ze starszym dzieckiem… bo skoro młodsze może być samolubne i nie ma z tego tytułu żadnych konsekwencji to i starsze mimo, że powinno być mądrzejsze z zasady może brać z niego przykład (w tym wypadku ten negatywny).

Rzeczywiście bardzo fajnym pomysłem są zajęcia grupowe dla takiego dziecka…ponieważ w przedszkolu wykonuje prace zadane przez nauczyciela a na zajęciach dodatkowych (ważne aby były wybrane zgodnie z przejawianymi przez niego zainteresowaniami) robiłby coś co mu się podoba, a przy okazji byłby to dobry moment socjalizacji i pracy z drugą osobą na wielu płaszczyznach.
Warto może do snu czytać mu jakieś bajki terapeutyczne na tematy związane jego zachowaniem i pochodnymi lub podczas jakiś zabaw pobawić się w teatrzyk a potem zapytać go o uczucia poszczególnych bohaterów. Można w to też włączyć drugiego brata. Np. http://www.dbc.wroc.pl/Content/2449/Bajki.pdf bajki ze stron 66 / 70 / 87 / 92 / 105 / 128 – są inne od tych pospolitych oglądanych w TV a także potrafią pobudzić wyobraźnię i działać na podświadomość dziecka.

Odnośnik do komentarza

Jak już wcześniej napisano na pewnym etapie rozwoju egoizm dziecięcy jest jednym z powszechnych problemów rozwojowych. Warto nad nim pracować by ten stan się nie pogłębiał. Jedną z przyczyn może być również zazdrość o starszego syna. Warto się zastanowić czy traktuje Pani dzieci tak samo, czy przypadkiem nie jest tak, że temu starszemu coś wolno bo jest starszy więc to młodsze dziecko się buntuje. Dobrym rozwiązaniem jest „przemycanie” nauki dzielenia się różnymi przedmiotami, ale i nie tylko nimi, bo i również obowiązkami, ale wracając „przemycania” najlepiej to się sprawdza podczas zabawy, proponuję by Pani włączała się do zabawy i wymieniała się zabawkami komentowała, że dobrze jest się wymieniać bawić razem itd. Dziecko czerpie z nas wzorce.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...