Skocz do zawartości
Forum

Francja


Rekomendowane odpowiedzi

witam pozna pora

Ulalala, gratulacje dla Was, dla Ciebie dzielnej mamy, dla Adasia i dla tatusia i braciszka!!

dotka, super, ze wieczorek udany, ja tez wrocilam wlasnie z pilkarskiego wieczoru mistrzostw swiata, dzieci w lozkach i ja tez ide za ich przykladem!!
a jutro tzn dzis impreza urodzinowa dla Natanka, pogoda do niczego, pada wiec raczej beda zabawy w domu a nie w ogrodzie...
buziaki

Odnośnik do komentarza

Wszystkiego najlepszego dla Natanka :-)

Kobietki, na czym polega ta reedukacja?
Mam 10 spotkan ale jestem kompletnie niedoinformowana i nie wiem czego sie moge spodziewac :p

tyczasem pomidory mam wielkie na ponad 50cm, sloneczniki tak samo, nawet marchewka sie ruszyla, szok! Jak wiele potrafi zdzialac pare deszczowych dni :-)

Dotka, a gdzie ty tak odrzylasmzgubilam watek :P

Pozdrowienia!!

PS" te muszle laktscyjne Avent sa fenomenalne!!!!!!!

http://www.suwaczek.pl/cache/9dcb3fae61.png
http://www.suwaczek.pl/cache/8e9604386d.png
http://www.suwaczek.pl/cache/98bda9a4a3.png

Odnośnik do komentarza

Ula ta reedukacja to wlasnie cwiczenia min.miesni pochwy na specjalnej sondzie i nauka trzymania moczu.
Ja bylam w Lyonie u szwagierki z 2 dniowa wizyta i sobie odpoczelam od domku i obowiazkow :) Ula wklej jakies fotki dzidziuni :) Jak sie ogolnei czujesz po porodzie?Wszystko ok?
Meg bede wdzieczna jesli cos napiszesz w temacie kontaktow cyckowych operacji.Namawiam i przekonuje mojego M...dzwonilam do 2 klinik i chyba jednak zdecyduje sie na wizyte w jednej z Poznanskich ale jesli Meg znasz kogos sprawdzonego godnego zaufania to byloby super.Ze szwagierka oblecialysmy centrum handlowe i po raz kolejny szlag mnie trafial bo wszystkie staniki za duze a piersi wisza malutkie i wysuszone jak u babcinki,mam juz dosc...

Ula te muszle aventowskie sa na prawde super,wiem ;)
Pozdrowienia dziewczyny :)

Odnośnik do komentarza

Witajcie!!!
ULA wielkie gratulacje, szybko poszlo, chodz dlugo czekalas:-)
Natanku- wszystkiego najlepszego!!!!:36_3_19:

Powiem Wam, ze wyczuwam na forum optymizm, mimo pogorsznia pogod, wszystkie mamy pelne sil i radosci.
Ja tez mam powody do radosci. Milla przespala mi pierwsza noc. Przebudzila sie na butelke o 22 i obudzila sie dopiero o 7 rano, a ma dopiero 7 tygodni:-) jest naprawde kochanym i spokojnym dzieckiem.

A moze Meg tez jest juz po, dawno sie nie odzywala...
A ja tak sie zastanawiam, bo w poniedzialek mam wizyte kontrolna u ginekologa i jaka wybrac forme antykoncepcji. Do tej pory uzywalam tabletek, byly skuteczne i mi nie szkodzily, zadnych skutkow ubocznych. A ostatnio zastanawialam sie nad zastrzykami, ale slyszlam wiele negatywnych opinii i raczej nie wezme tego pod uwage, a moze plastry... Moze macie jakies zdanie na ten temat, a moze we Francji jest jakis jeszcze inny sposob...
Ula ja za 2 tygodnie zaczynam redukcje, takze wszystko Ci opowiem, ja tez nie mam pojecie co i jak.
Moniq wspolczuje, kilu szesciolatkow w jednym miejscu to nieleada wyzwanie, ja mam siedmioletniego brata i wiem, ze to jest wiek duzej aktywnosci fizycznej u dzieci, a takze ciaglego zadawania pytan i slyszy sie tylko:"a dlaczego, kiedy, a po co, czemu????" podejrzewam, ze zmeczenie siega zenitu.

Dotka zazdroszcze wypadu, ja cala ciaze siedze w domu, teraz to mi sie nie nudzi, ale w najblizszym i troche dalszym czasie, to na pewno nie bede mogla pozwolic sobie na tego typu wyjazd, a jestem osoba, ktora bardzo lubi ludzi. Poza tym musze porzadnie wziac sie za nauke francuskiego, bo juz mnie meczy ta niewiedza... moze to ten moment, ze wkoncusie wezme...

Pozdrawiam i milego wieczorku

Odnośnik do komentarza

Czesc :)
My wlasnie wrocilismy do domku,pojechalismy na mala przejazdzke kolo Grenoble nad jeziorko.
Paulina super ze dzidzia daje ci pospac,mam nadzieje ze juz tak zostanie,u nas nocne pobudkinasilily si e jak synek skonczyl 4 m-ce i skonczyly jak mial prawie 9 kiedy przeszlam z cyca na butle...
Co do antykoncepcji to ja wlasnie w zeszly wtorek bylam u lekarza w tej sprawie:)Skonczyly mi sie pigulki a mialam recepte na rok wiec musialam sie poddac kontroli.Ja teraz biore YAZ i powiem ci ze juz roznych tabsow probowalam i tutaj i w Polsce i tylko te mi odpowiadaja.Jedyny skutek uboczny po nich to cellulitis mi sie zrobil...zastrzyki to nie jest dobry pomysl,z tego co mi powiedziala lekarka w fr stosuje sie ta metode tylko w wyjatkowych przypadkach(nie wiem jakich ale ta metoda jest tez nazywana dosc drastycznie-kastracja chemiczna),plastry to troche upierdliwe i jesli mam byc szczera to skoro to tez metoda hormonalna to wybralabym pigulke.Najlatwiej z niej zrezygnowac kiedy sie chce i jest ogromny wybor,na pewno lekarz cos ci dobierze.
Meg rzeczywiscie sie nie odzywa,moze i u niej cos sie ruszylo?
Uciekam przygotowac kolacje dla moich glodomorow,pa kobietki :)

Odnośnik do komentarza

Hej kobietki.
MOniq, wyrazy uznania dot. urodzinek 6 latka! Składam pokłony :-) Ja nie miałabym teraz na to kondycji :-)
Paulina, pozazdroscic spokojnego boabska.. boze, cala noc przespala! I to znaczy ze ty tez spalas...wow... JA TEZ CHCE!! Oby tak dalej!
Jezeli chodzi o antykoncepcje, to ja osobiscie zle tolarowalam plastry. DWa pierwsze dni po nakeljeniu czulam sie zle.. wymioty, oslabienie.. POtem bylo ok, ael za to plasterki troche sie odkljaja, a klej zosyaje, czepia sie do niego, nie za bardzo to wyglada. Tabletki tolerowalam tak sobie, troche plamilam, ale w koncu sie przyzwyczailam.. Fakt faktem, ze w polsce nie ma wielkiego wyboru jest moze 5 rodzajow.. Ja osobisuce zastanawiam sie na sporala(wkladka, mostkiem) niewiem jak tu sie na to mowi. Maz mi zaproponowal, podobniez we Francji jest to praktykowane. Musze poczytac, zorietowac sie w temacie. Ale jezeli to oznacza, ze ide raz do ginekologa i mam spokoj na tak dlugo ile chce, to powiem wam, ze jestem za! :P MOze ktoraz probowala?

KObietki, powiedzcie mi, moze macie jakis fajny przepis na boaidek/kolacje, ktora moze zjesc zxcala rodzina? Tzn Ja z mezem i Artusiem? Troche brak mi ostatnio weny.... a znudzily mi sie standardowe potrawy, chetnie bym poekperymentowala :-)

Moj Adas jst kochany. CO prawka zupelnie inne dziecko niz Artus, nie ma co porownywac. Spi, je albo placze :) Obudzony jest spokojny tylko na rekach :-) Ale ladnie pije mleko. Nawal mleczny przeszlam praktycznie bezbolesnie.. a to dzieki muszlom aventu.. o chwala im!!!! Mleka mam jak stara mleczarni, dla blizniakow by wystarczylo!! :-) Naraze Adas robi ladna kupk,e wiec chyba moge jesc wszystko. Zoabczymy jak pojdzei dalej, bo to sie moze w kazdej chwili zmienic.
Spi ladnie, co 3h sie budzi, czasami 4, weic nie narzekam.. (Artek co 1,5h wolal cycka). W dzien tez spi, spokojniutki jak narazie :P
Mam tylko problem z jego skorka. Jest CHOLERNIE sucha..schodzi praktycznie plastrami... Cold cream tak sobie dzia.. olejek.. moze mi pomozecie?????????? Cena nie gra roli. Pamietam ze jedna z was interesowala sie kosmetykami, i jest zorietowana, tylko nie pamietam czy to dotka czy MEg :-)

POzdrawiam was!!!!!

http://picasaweb.google.com/grofrompicardie/062010#5481936687634390226

http://www.suwaczek.pl/cache/9dcb3fae61.png
http://www.suwaczek.pl/cache/8e9604386d.png
http://www.suwaczek.pl/cache/98bda9a4a3.png

Odnośnik do komentarza

Czesc :)
Ula co do obiadku moge ci polecic zakup ksiazki kucharskiej.Ja w pewnym momencie nie mialam pomyslu co gotowac i kupilam najpierw 1 zaraz pozniej 2 czesc ksiazki w ktorej sa podane swietne,klasyczne francuskie i troche bardziej oryginalne-egzotyczne przepisy na obiadek,dinner,aperitif.
Wydawnictwo ATLAS tytul:1.BUFFETS ENTRE AMIS simple et savoureux
2.RECETTES GOURMANDES en moins d'1 heure
Ksiazki kosztuja niecale 10 euro kazda i sa na prawde latwo napisane,do kazdego przepisu sa zdjecia i produkty dostaniesz w kazdym supermarkecie.
Jesli chodzi o skorke synka to jest ona sucha bo troche za dlugo moczyl sie w twoim brzuchu,u nas bylo to samo.Jezeli olejek migdalowy nie pomaga to kup w aptece La roche posay Lipikar lait (ale nie emolient bo ta firma ma je tez w ofercie),wazne zebys nie zaczynala teraz z emolientami po skorka za jakis czas dojdzie do siebie ale jesli zaczniesz smarowac teraz emolientami to nie wytworzy nigy takiej warstwy lipidowej jak powinna i zawsze bedzie juz sucha.Tak przynajmniej tlumaczyla mi pediatra i dzis moj synek nie ma problemu ze skora chociaz na poczatku luszczyla sie strasznie wszedzie,nawet na pietkach stopek.
Co do wkladek to ja nie probowalam i jakos wole pigulki.

Odnośnik do komentarza

Cześć Dziewczynki
Przepraszam że się nie odzywałam, ale w dalszym ciągu nacieszam się obecnością mamy. Dalej czekamy na Julię.
Sto lat dla Natanka. Sześć lat to już coś. Gratulację również świetnie zorganizowanej zabawy i poskromienia sześciolatków.
Dotka - postaram się w tym tygodniu dowiedzieć czego na tematy operacji i lekarzy.
Ula - co do kuchni to ja Ci nie doradzę ponieważ ja znam tylko kuchnię polską więc nic superanckiego Ci nie wymyslę. Myslę że pomysł z książką jest bardzo dobry.
Ja osobiście w czasie karmienia miałam bardzo restrykcyjną dietę ponieważ mateusz miał skazę białkową i miał AZS - co mi jednak nie przeszkadzało w gotowaniu dla całej rodziny.
Jeśli chodzi o przesuszoną skórką - to ja jednak preferuję emolienty i uważam że dają one bardzo dobre efekty i nigdy nie słyszałam o teorie że zaburzają powstawanie naturalnego płaszcza lipidowego. ale to jest wybór rodziców. Pediatrzy z dermatologami spierają się o pielęgnację skóry moworodka od kilkudziesięciu lat. Walka ta polega na ty że pediatrzy mówią - kąpać dziecko codziennie, dermatolodzy - raz w tygodniu. W mydle czy w emolientach.
Ja kąpałam przez pierwszy roku tylko w oilatum, nie używałam nic poza tym , czasami oliwy z oliwek. Dzisiaj moje dziecko ma piękną skórę , bez problemów alergicznych czy z przesuszanie się. Podobnie jak dzieci moich koleżanek, któe uzywały oilatum. Ale co kraj to obyczaj. Tutaj generalnie dzieci mają bardzo duże problemy ze skórą, a pediatrzy dają kiczowate maści które nie pomagają. dzieci myte są od pierwszego dnia mydłem, któe wysusza skóre - to jest dopiero szok.
Pozdrawiam

http://www.suwaczek.pl/cache/544eefa95e.png

http://www.suwaczek.pl/cache/78773cd796.png

Odnośnik do komentarza

meg, ja z Artusiem tez uzywalam oilatum, i bylam zadowolona, teraz tez ma ladna skorke. A czu mozna to kupic we Francji?
Oliwka migdalowa troche pomaga, ale nie ma rewwelacji. Narazie przestane smarowac innymi kremami (mam cold cream, krem nawilzajacy NIvea, i jeszcze cos nawilzajacego..) zeby nie przecholowac. Skupie sie na oliwce i poszukam z sklepach Oilatum! Dziekuje za pomoc dziewczyny. Ja nic nie pomoze to wtey kupie La roche posay :-) NIe ma jak sie zapytac mam :-)

Ksiazka kucharska, fajny pomysl! Poszukam jej z necie albo poprosze meza zeby mi zamowil :-)

MOj maluszek nie za bardzo spi w nocy. Tzn jest grzeczny, nie placze, ale jak nie spi i lezy i cos tam mroczy to ja tez nie moge spac. Zaraz go biore i do cycka,z eby uspic.. Na poczatku spal lepiej teraz sie budzi. Wiec, ze za wczensie za regulowanie maluszka, ale mam ochote go w dzien troche pomeczyc zeby w nocy odpoczywal.. hmm nIe wiem czy to dobry pomysl, jak myslicie? Moze poczekac z regulowaniem az skonczy miesiac? Nie chce mu zaszkodzic.. Ale z drugiej strony chce SPACCCCCCCC! :-)

Caluje was goraco z deszczowego Villers Saint Paul.

http://www.suwaczek.pl/cache/9dcb3fae61.png
http://www.suwaczek.pl/cache/8e9604386d.png
http://www.suwaczek.pl/cache/98bda9a4a3.png

Odnośnik do komentarza

Wiajcie
Ula mi pediatra w szpitalu polecil plyn do kapieli LINIMENT OLEO-CALCAIRE STABILISE. Ten plyn zawiera miedzy innymi wapn. Tak naprawde niczego wiecej nie trzeba, Milli skora szybko wysychala i na glowce robila sie ciemieniucha, jak zaczelam stosowac ten plyn to problem zniknal, moze to Ci pomoze, dostepny tylko w aptekach, nie jest drogi, a wydajny. Mojej coreczce pomogl.
Co do spania, to wydaje mi sie, ze jak nie placze dzidzia, tylko lezy i cos tam sobie gada, to moze nie trzeba jej wciagac, jest cicho i ciemno, to sie przyzwyczai, ze to noc, a w dzien jasno i wiecej szumu, no i nie chcodzic na palcach jak spi, tylko normalnie zyc. Takie moje zdanie, ale moge si mylic. Wiem, ze jak dziecko opowiada sobie w nocy, to nie da sie spac, zawsze mialam twardy sen, a teraz, to tylko Milla mialknie, a ja mam duze oczy i jestem gotowa na wszystko:-) tak to natura wymyslila i to dzala:-)

Bylam wczoraj u lekarza i dostalam tableteczki, teraz czekam za okresem. Posluchalam Dotka rady i stwierdzilam, ze swieta racja, zreszta do tej pory tabletki mi nie szkodzily, wiec teraz tez powinno byc dobrze. Jak bylismy u lekarza, to oczywiscie Moje Kochanie spytalo sie o te zastrzyki i lekarz powiedzial, ze we Francji juz sie tego nie stosuje, zreszta czytalam w Interecie na ten temat i to co dziewczyny opowiadaly to jakis koszmar.
Ja Ula tez myslalam o wkladce- spirali, tylko, ze nie wiem czy to takie dobre. Moja kolezanka miala spirale, po roku zaszla w ciaze, jak jest sie w ciazy, to juz nie moga tego usunac i jest to nie bezpieczne dla dziecka. Ona w konsekwencji poronila, ale czytalysmy na internecie, widzialymy zdjecia, ze taka spirala moze wrosnac sie w dziecko. Ona przeszla na tabletki. To sie pewnie czesto nie zdarza, ale sie zdarza.

Powiem Wam, ze mam dzisiaj super humor, to przez pogode, swieci slonce i wcale nie jest tak goroaco, no i szukamy domu. Za miesiac jedziemy do Polski, jak wrocimy, to wystawiamy mieszkanie na sprzedaz i pozniej szukamy domku. Juz nie moge sie doczekac:-)

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza

Witajcie kobietki:)
My dopiero wrocilismy do domku,Poldek padl juz w aucie i nawet go nie kapalam tylko zostawilam w body ,moze bedzie spal do rana.Bylismy odwiedzic znajoma ktora urodzila coreczke (tak na prawde urodzila ja w styczniu bedac w 6 m-cu ciazy i dopiero teraz wolno ja odwiedzac).
Meg pewnie masz racje,kazdy lekarz mowi cos innego,to samo jest z myciem chlopcu pitolka,nasza pediatra odradzala kategorycznie i mysle ze Poldka czeka zabieg...
Paulina ten Liniment zupelnie zapomnialam,dostepny jest tez w postaci bez splukiwania do mycia np. pupy wacikiem( a moze to nawet ten sam o ktorym ty piszesz),jest na prawde nie drogi i szeroko polecany.
Uciekam pod prysznic ,milego wieczorku :)

Odnośnik do komentarza

Witam was serdecznie
Znalazlam sie tu przez przypadek.
Nazywam sie Magda mam 27 lat i jestem w 28 tygodniu ciazy ( 30 tydzien od ostatniej miesiaczki), tomoja pierwsza ciaza. Nie pracuje.
Spodziewam sie malego faceta w okolicach 27 sierpnia.
Mieszkam we we Francji od 2001 roku we wrzesniu bedzie wiec 9 lat. Moj maz jest Francuzem pobralismy sie w 2007 cywilnie i w 2008 koscielnie. Ale jestesmy ze soba od 2002. Aktualnie mieszkam kolo GENEWY mieszkamal 3 lata w Lyonie i 3 lata w Alzacji.
tyle w skrocie ....
poczytam wasze dyskusje to bede troche w temacie
Milego wieczorku LULU

http://www.enceinte.com/reglette-38129.png

Odnośnik do komentarza

czesc
tak excevenex jest blisko annemasse, polecam zreszta wybrzeze jeziora lemanskiego i pare miejsc w okolicy . Bo o bardzo ladny region mieszkamy tu od 2 lat. Samo annemasse jest paskudne ale idzie sie przyzwyczaic, rodzic zamierzam w Saint Julien en Genevois dobra opinie maja.
Generalnie jestem zadowolona z prowadzenia mojej ciazy, i w ogole z sluzby zdrowia francuskiej. Jestem troche jak Moniq bardzo zakorzeniona we francji mimo dosc czestych kontaktow z polska.
Tak jak ona tu dorastalam i tu sie uksztaltowalam. przyjechalam jako opiekunka na rok i mnie wzielo na mojego Fabiena i tak juz zostalo.

przy okazji wam napisze pare dobrych plnow dla kobiet w ciazy tutaj na miejscu moze juz o tym bylo, ale zawsze przypomne. Tymczasem kolacja trzymajcie sie :)

http://www.enceinte.com/reglette-38129.png

Odnośnik do komentarza

hihi,
lulu, witaj :lol:

dotka, ale z nas rodzynki, tyle ze ja to juz sie nie mam w planie zaciazowac a Ty jak najbardziej :)

co do spirali, bo ostatnio byl temat (brakuje mi czasu zeby czesciej zagladac albo raczej zeby pisac bo zagldam zawsze) to ja mam zalozona od 2 lat i sobie bardzo chwale :) przez pierwszy rok nie mialam w ogole miesiaczki wrocila mi od grudnia, nie wiem czy ma to jakis zwiazek ale wrocila w momencie jak sie okazalo ze mam przepukline... wiec moze to ta przepuklina cos swojego namieszala :lup: ale i tak @ traw zaledwie 2/3 dni max, bezbolesna i jakby jej nie bylo. Sama spirala, zeby nie bylo to moge powiedziec ze zalozenie boli mniej niz sie slyszy, a moze zalezy kto zaklada :) podobno wyciagniecie po tych 5 latach boli bardziej ale znowu nie jest to az taki wielki bol ktorego sie nie da zniesc :) (to wiem od psiapsioly), nie przytylam nic a nic, co do libido to tez bez zmian, jak dla mnie to tylko pozytywna opinia :) tyle ze spirala dla kobiet ktore nie cha dzieci w najblizszej przyszlosci (zeby nie zakladac jej i po roku wyciagac skoro jest na 5 lat)

Odnośnik do komentarza

Ja juz po kolacji:)
Dziewczyny zazdroszcze wam tej swobody tutaj,ja mam malo kontaktu na codzien z Francuzami i jakos nie czuje sie do konca u siebie...jest duzo lepiej niz np.w zeszlym roku ale wciaz jeszcze duzo przede mna.Moze to i wina roznych kryzysow ktore przeszedl moj zwiazek,w kazdym razie proboje sie integrowac,gotowac po "waszemu",ogladac filmy itd.mam nadzieje ze jak Poldek pojdzie do przedszkola a ja do pracy to jakos mnie to bardziej zakorzeni,do Polski specjalnie nie tesknie,nie wyobrazam sobie jak okropne moze byc zycie caly czas w tesknocie.
Hahaha,ale sie dolujaca robie jak @ nadchodzi :36_2_12:
Lulu o Annemasse slyszalam malo pozytywne opinie ale ogolnie twoj region bardzo mi sie podoba,jezioro jest bajkowe a do Genewy masz rzut beretem ,w ubieglym roku zastanawialismy sie czy nie sprzedac tu wszystkiego i sie w twoje okolice nie przeniesc na stale ale moj M tutaj firme otworzyl i za duzy bylby balagan z przeorganizowaniem wszystkiego.

Uciekam usypiac mojego diabelka :)

Odnośnik do komentarza

No Annemasse taka sypialnia genevy , takie byle co w Colmarze bylo pieknie ale maz mial problemy w pracy i przeprowadzalismy sie w sumie na gwaltu rety w ciagu miesiaca, nawet mieszkanie zobaczylam w dniu przeprowadzki, bo tescie nam szukali. Gdybysmy mieli sie zdecydowac pewnie nie annemasse bysmy wybrali ale wtedy nie moglismy sie dokladnie wypytac.

Nie jest tragicznie ale po pieknym colmarze.... bez komentarza.
Mam u kolezanke polke z mezem i jeszcze jedna francuzke tylko ze jestm gadula mam latwy kontakt i jestem sila rzeczy dwujezyczna.
tylko niestety pomimo tu skonczonych studiow i dobrego kierunku nikt nie chcial mnie zatrudnic wiec juz 2 lata siedze na bezrobotnym, dlatego to dziecko bo wszyscy mowili ze zaraz im zajde w ciaze wiec nie chcieli. Troche jednak tym francuzom sie wydaje ze jak polka to musi do sprzatanie sie nadawac, a jak ktos ma wyzsze studia to mysla ze na piekne oczy :) dyplom dawali.

http://www.enceinte.com/reglette-38129.png

Odnośnik do komentarza

Hej czytam zaleglosci jestem na 15 stronie , chcialam sie wypowiedziec na kilka tematow:

po pierwsze
Kapusta kiszona ( choucroute), to nie ma jej calorocznie w sklepach dopiero na jesieni i zima najczesciej jest w sklepach tam gdzie jest traiteur czyli wszystkie przygotowane potrawy, albo na wedlinach
choucroute crue bedzie nieugotowana , cuite to ta co juz jest ugotowana z przyprawami i czesto boczkiem. Na bigos sie nadaje ale nie jest to smak identyczny jesli chodzi o polska kapuste.

nastepnie
Bialy ser no wlasnienie doczytalam jaki ten bialy ser jest podobny do naszego?? Ale czytam hurtem moglam przegapic. Mi brakuje bialego sera :) i znalezc zastepstwo nie jest latwo ale
Faisselle - cos w tym stylu tylko ze francuzi to jedza z cukrem, a ja odsaczam od serwatki i z sola i pieprzem. Moze jak by dluzej przetrzymac to by wyszedl jak nasz? , bo ja tak krociutko wiec wilgoc jeszcze zostaje.
Jest jeszcze Brousse ale to owczy ser tez cos do poksiego daleko , ale powiedzmy na ksztalt.

Mieso mielone
z swinki to bedzie chair a saucisse oni uzywaja na przyklad do faszerowania pomidorkow juz niby doprawione ale i tak doprawiam
wieprzowo wolowe trzeba kupic oba i sobie wymieszac.

Schabik
Cotes de porc to schab z koscia jeszcze sa escalopes de porc to juz schab. Odkrywam w lidlu paczki 6 kotlecikow ukrojonych w dobrym rozmiarze.

Ja gotuje raczej po francusku te dania sa jakies mniej pracochlonne i szybsze, ale Fabien lubi jesc po polsku wiec od czasu do czasu... tylko nie pisze sie na zadne klejenie pierogow, gotowanie golabkow ani golonki ( buerk) maz poprostu ma sie takich rzeczy najesc w polsce :).

Kupuje za to troche zupek w proszu z polski barszczyku i do tego tortelini bo uszek tez nie kleje jestem za wygodna. Fasolka po bretonsku tylko z fasoli z konserwy, kto by placil drozej moczyl to i gotowal godzinami???

tyle o jedzeniu co pamietam :)

Ciaza tu wydaje sie ze Meg zwrocila na to uwage, jak jest prowadzona ciaza we Francji. Mieszkam sporo czasu mialam swojego lekarza w Lyonie i w Colmarze jak sie przeprowadzilismy do Annemasse trzeba bylo zmienic i na poczatku tragedia bo zaden lekarz nie przyjmowal ( generaliste) nowych pacjentow. U nas takie tlumy bo szwajcarzy tez przychodza.

W koncu sie uparlam i poszlam do jednego i zrobilam z niego Medecin traitant. Gina nie mialam juz looooooooooooo od Lyonu gdzie chodzilam do centrum planowania rodzinnego, poprostu nie chcialo mi sie nigdy szukac problemow nie mialam tabletki odnawial mi moj lekarz.

Kiedy zaszlam tu w ciaze to nie mialam ginekologa w ogole, poszlam po recepte na badanie z krwi do lekarza ogolne , wynik byl pozytywny on mi dal recepte na pierwsz badanie morfologii itd. Zaraz zadzwonilam do szpitala na MATERNITE i sie umowilam na prowadzenie ciazy przez ginekologa.
Tu po prostu jest wybor , albo masz lekarza rodzinnego, albo masz polozna albo ginekologa tylko ze na koncu MUSI cie zbadac ginekolog taki co odbiera porody 5 chyba w 8 miesiacu ) Do 14 tygodnia trzeba zadeklarowac w Securité sociale i w CAFIE ciaze.

Od 11 tygodnia ciazy ( a wczesniej nie bo bylam w polsce na Swieta) Co miesiac jest wizyta u ginekologa na Maternité, co miesiac recepta na pobranie krwi badanie moczu, etc. Jak moj ginekolog dostaje moje wyniki to albo mi wysyla recepte jak trzeba ( albo dzwonia zeby powiekszyc dawke zelaza )etc.

Jak jest jakis problem mozna sie udac na Maternite gdzie zawsze mja dyzurne polozne i duzurnego lekarza, ale nie na normalny ostry dyzur tylko bezposrednio. Monitoruja sprawdzaja daja leki i zatrzymuja jak trzeba. bylam z bolami porodowymi w 6 miesiacu ;) , tylko ze im ucieklam bo mielismy jechac do POLSKI a bole to bylo bo mialam zapalenie drog moczowych gronkowcem.
W 4 miesiacu macie prawo do wizyty u poloznej, taka srodowiskowa bez badania.
Mialam w sumie 1 usg , na uzgodnienie daty ciazy, 2 normalne jako 1 usg, potem przy skurczach jedne , nastepnie polowkowe, i teraz wybieram sie na 3 oficjalne.

Ja bola mnie plecy dostalam skierowanie do kinesitherapeute, nogi puchly dotalam uciskowe ponczochy ( w czesci zwracane)
Szkola rodzenia to 8 seansow 100% zwracanych mozna robic w szpitalu lub w prywatnym gabinecie, sa rozne metody do wyboru w zaleznosci od gabinetu.
Jestem zadowolona z tego jak prowadzona jest ciaza , mimo ze troche jestem jak pod lupka ale nich im bedzie jak trzeba.

Od pocztaku 6 miesiaca ciazy wszystko jest 100% zwracane przez ubezpieczenie. Lekarstwa wizyty itd. Za pokoj 1 osobowy placi sie w szpitalu roznie od 30 do 50 euro za dzien dodatkowo , ubezpieczenie dodatkowe pokrywa w roznym stopniu , u mnie jest na przyklad plus 30 euro a mutuelle daje max 55 euro.

Po normalnym porodzie zostajesie 4 dni i raczej nie chca wypuszcac zanim dziecko nie przybieze na wadze i zaim nie pojawi sie mleko, jak jest problem mozna zostac dluzej, po cesarce 7 dni z reguly.

wysylam i bede poprawiac bledy ;)

http://www.enceinte.com/reglette-38129.png

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...