Skocz do zawartości
Forum

Witaminy w ciąży w tabletkach konieczne?


Rekomendowane odpowiedzi

Zdaniem mojego lekarza są bardzo konieczne, zwłaszcza wit D , DHA, jod i witD bez nich dziecko może rozwijać się nieprawidłowo. Ale to prawda wszystko można znaleźć w foliku mama i sięgajmy po niego bez obaw jeśli zdrowie dziecka leży nam na sercu

Odnośnik do komentarza
Gość vickova

warto wiedzieć jakie witaminy są niezbędne, wiadomo każdy może pisać co innego, ale moim zdaniem najlepiej takie rzeczy konsultować z lekarzem. Mi ginekolog zarekomendował branie suplementu mama dha, ze względu na zawartość wszystkich niezbędnych witamin, takich jak kwas foliowy, jod, witamina D i kwasy omega, wszystko co maluszek powinien dostawać.

Odnośnik do komentarza

Z tą konsultacją z lekarzem bywa różnie ;) przedstawiciele farmaceutyczni nie próżnują ;) dla mnie osobiście niech każdy robi tak jak mu rozum podpowiada. Ja pod koniec sierpnia oznaczyłam sobie poziom witaminy D3 we krwi i pomimo codziennych 2h spacerów na świeżym powietrzu bez kremów z filtrem i w ubraniach letnich do tego przez całe lato brałam wit D3 2000j nie zawsze codziennie i wyszedł mi niewystarczający poziom tej witaminy we krwi. Więc na chłopski rozum w zimie jest jeszcze gorzej z naturalnym wytwarzaniem tej witamy. Dlatego ja biorę oprócz femibionu vigantoletten 1000j oczywiście po konsultacji z lekarzem. Pewnie gdybym sama u siebie wcześniej nie oznaczyła poziomu witaminy D3 nie wiedziałabym jak duże niedobory mam. Dlatego uważam, że przy dzisiejszych możliwościach badań laboratoryjnych oznaczenie witD3 jest jak najbardziej wskazane bo wtedy wiemy z jakiego pułapu startujemy i czy rzeczywiście wystarczy witD3 w kompleksie witamin dla ciężarnych czy może jednak okazać się za mało. A wiadomo niedobory D3 to zmniejszone wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego, które dziecko bardzo potrzebuje. I jeżeli nie wystarczy wapnia z diety maluch zacznie korzystać z tego z naszych magazynów czyli kości, zęby itp. Nikogo do suplementacji nie namawiam opisuje tylko swój przypadek. A jeżeli lekarz ci powie nie nie trzeba brać bez wcześniejszej kontroli poziomu we krwi to ja osobiście od takiego lekarza wiałabym jak najdalej.

https://www.suwaczki.com/tickers/zem3jw4z0e7n03ue.png

Odnośnik do komentarza
Gość mamamama2

Ja nie brałam żadnych witamin w ciąży i bardzo dobrze się czułam, wszystko przeszłam idealnie, bez problemów, z bardzo dobrymi wynikami. Czasami próbowałam jakieś połykać, ale po każdej z nich bardzo źle się czułam, więc przestałam. Połykałam tylko magnez na wszelki wypadek gdy był jakiś stresujący dzień. Warto słuchać swojego organizmu czego potrzebuje.

Odnośnik do komentarza

Masz rację. Do tego odruch wymiotny przy połykaniu tabletek też jest nie miły... Jednak mimo wszystko warto brać witaminy, bo tu już nie chodzi tylko o nas, lecz o nasze maleństwa :) Zazdroszczę zdrowia tym które nic nie muszą/ nie musiały łykać. Jednak ja biorąc Folik, zostałam przy nim bo małe tabletki łatwe do połknięcia nie powodowały mdłości. A że miałam na początku słabą morfologię to brałam go przez całą ciąże i po porodzie.

Odnośnik do komentarza

A na uważam że to przesada z branie witamin na wszelki wypadek, na jadam ryby, tam są dha, Wit d mam w normie nawet w lutym, w sądzie cały rok utrzymuje się ona na stałym poziomie u mnie. Ale gdy pytam lekarke po co mm brać skoro mam w normie to słyszę że nie zaszkodzi. No nie wiem czy nie szkodzi zadanie leków na zapas :/ teraz biorę pregna plus ale tak co drugi dzień bo nie bardzo pamiętam, będę chyba bardzo tylko kwas foliowy bo wiem że to jest ważne, a już nie chce mi się latać na kolejne badania i sprawdzać jaki mam poziom.

Kamilek 23.10.2019
https://www.suwaczek.pl/cache/a12e3d84ff.png
Filipek 1.03.2017
https://www.suwaczek.pl/cache/247dc397cf.png

Odnośnik do komentarza

to ja powiem tak, nie trzeba brać wszystkiego, jak leci, wystarczy zdrowa dieta. Ale są składniki, które ciężko w diecie dostarczyć, zwłaszcza będąc w ciąży, jak zapotrzebowanie wzrasta. Ja np. w ogóle nie jadam ryb, więc kwasy omega to u mnie konieczność. Kupiłam naturell omega-3, dobra dawka i cena i nie odbija mi się po nich rybą.

Odnośnik do komentarza

Trzeba, nie trzeba jak kto uważa. Moim zdaniem w ciąży mało która z nas odżywia się w taki sposób a by dostarczyć maleństwu wszystkiego co najlepsze dlatego część z podstawowych suplentów brać się powinno. Taki kwas foliowy np Folian. Suplementacja kwasu foliowego jest bardzo ważna, ponieważ jego niski poziom jest jednym z czynników ryzyka rozwoju wady cewy nerwowej u rozwijającego się płodu. Dodatkowo kwasy Omega3 1000. Kwasy omega-3 wpływają na prawidłowy rozwój serca, mózgu i wzroku dziecka. Jak dla mnie to wystarczający powód aby dostarczać tych składników

Odnośnik do komentarza

kiedyś z ciekawości sprawdziłam ile i czego trzeba by jeść żeby te zalecane ilości przyjmować witamin to byłam w lekkim szoku, nie da się tyle jeść bo to jedzenie szło w kilogramach dziennie, w ciąży zwiększa się zapotrzebowanie i zmniejza wchlanianie dlatgo suplementacja jest obowiązkowa. Ja bralam mamadha premium i wszystki wyniki miałam ok, czulam się w porządku

Odnośnik do komentarza

My staramy się o dziecko, ale biorę póki co tylko kwas foliowy. Ale zdecydowałam się na ten lepiej przyswajalny, naturell folian. Róznica w cenie nie jest az tak duża, więc po co ryzykować, skoro nawet połowa ludzi może mieć problemy z przyswajaniem kwasu foliowego.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...