Skocz do zawartości
Forum

kasze, mleczka, nasiona i orzechy


dorotea72

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Mam kilka pytań odnośnie sposobów przyrządzania posiłków dla mojego niespełna rocznego malca:
1. orzechy- czym mielić, mam zwykły młynek do kawy na korbę i niestety żarna się zapychają (słonecznik, dynia, orzechy włoskie)
2. nasiona- czy można je dodawać do każdej potrawy i w jakiej ilości (siemię lniane, sezam, amarantus, quinoa)
3. mleczko migdałowe - czy tylko nim się maltozuje czy można zastosować jeszcze inne
4. mleczko z nasion i orzechów- czy po zmiksowaniu należy odcedzić?
wydaje mi się że syna przeczyściło po owsiance z mleczkiem migdałowym - nie wiem co zrobiłam źle: może było za słabo zmiksowane albo za dużo zjadł na raz na początek
5. mleczko z orzechów włoskich - czy muszą być świeżo obierane cz mogą być kupowane i przyrządzane ze skórką
6. kasze - podaję synowi cięższe (jaglana, manna, owsianka) rano a lżejsze (kukurydziana, orkiszowa, kleik ryżowy) na wieczór - czy to ma sens?
7. płatki quinoa i płatki amarantusa - jak długo trzeba gotować

Karmię piersią 4-5 razy dziennie, syn jest dokarmiany sztucznie od 3 mż, do kasz na śniadania i kolacje dodaję mleko modyfikowane, gdyż syn nie toleruje innego smaku, chciałabym jakoś delikatnie przejść na mleczka naturalne

Dziękuję z góry za pomoc

http://lbym.lilypie.com/zW7Gp2.pnghttp://lb3m.lilypie.com/epfRp2.png
28.04.2007 12 tgc

11.05.2005 26 tgc
Odnośnik do komentarza

Witam,
1. orzechy można najpierw namoczyć na noc w wodzie i rano je zmielić (będą mięciutkie)
2. siemię lnane i sezeam, potem słonecznik i dynię można dodawać do każdej potrawy - początkowo ok 2 łyżeczki (łącznie) na dzień
Amarantus i quinoa traktuje się jak zboża i dosypuje się je przy gotowaniu innych kasz.
3. do maltozowania dla dzieci najlepsze i najłagodniejsze jest mleczko migdałowe właśnie
4. mleczka z nasion trzeba odcedzać bardzo małym dzieciom oraz w sytuacji, kiedy nasza pociecha nie chce pić nie odcedzonego
5. orzechy mogą być kupione łuskane i zastosowane ze skórką
6. Rano najlepiej jest podawać owsiankę, ponieważ ma ona działanie pobudzające - choć oczywiście można ją zastępować najwartościowszą z kasz, czyli jaglaną.
Kasza manna w ogóle jest niewskazana ze względu na wysoką zawartość obciążającego glutenu. A wieczorem można podawać każdą kaszę, oprócz płatków owsianych
7. płatki zalewa się jedynie wrzątkiem - i czeka aż namiękną

Delikatne przechodzenie zwykle polega na mieszaniu czegoś nowego, z czymś, do czego dziecko jest przyzwyczajone, tak, zby ilość końcowa była ta sama co zwykle. Później stopniowo zmniejsza się proporcje produktu, który wycofujemy, a zwiększa się ilość czegoś nowego - w tym wypadku mleczka zbożowego.

Pozdrawiam

http://www.mamowanie.pl

http://suwaczki.maluchy.pl/li-51810.png

http://suwaczki.maluchy.pl/li-51809.png

Odnośnik do komentarza

Witam,
Nasunęło mi się kilka dodatkowych pytań:
1. mleczko ze słonecznika - próbowałam zrobić ale przy moczeniu ciągle woda robiła się zielona, czy to się wytrąca olej, czy kupiłam przeterminowane ziarna?
2. mleczko sezamowe - również próbowałam zrobić ale jest gorzkawe, czy za krótko moczyłam a może warto je wzbogacić o jakiś łagodzący dodatek? a może podprażyć?
3. fasola zielona mungo - czy przed podaniem należy ją podkiełkować? jeśli tak to jak długo? aż wyrosną białe "różki"? czy wystarczy że pękną? dostałam taką radę a chciałabym ograniczyć synowi mięsko, które teraz dostaje 2 razy w tygodniu, już zlikwidowałam dwa mięsne posiłki: jeden na rzecz ryby a drugi - soczewicy czerwonej.
4. kiełki - czy mogę podawać jakieś inne kiełki? jeśli tak to w jakiej formie: surowe, zblanszowane, czy gotowane w potrawie
5. przekąski - co mogę podawać oprócz chrupek kukurydzianych? syn bez chrupaczka odmawia zjedzenia posiłku, może go przyzwyczaiłam do tego bo czasami udaje się zjeść posiłek bez przekąski, ale raczej histerycznie domaga się czegoś do gryzienia, co prawda bardziej chodzi o memłanie niż o jedzenie, rano do śniadania daję mu ususzoną skórkę chleba który sama upiekłam, ale co z pozostałymi posiłkami od glutenu dostaje biegunek? suszone owoce mu nie podchodzą ewentualnie ryżowe krążki
6. kiszonki - czy można przysądzać roczniakowi posiłki z kiszonej kapusty, ogórków czy buraków?

pozdrawiam
dorotea

http://lbym.lilypie.com/zW7Gp2.pnghttp://lb3m.lilypie.com/epfRp2.png
28.04.2007 12 tgc

11.05.2005 26 tgc
Odnośnik do komentarza

Witam,
1 i 2. Mleczka z ziaren zwykle lepiej połączyć z mleczkiem ryżowym i traktować je jako dodatek do tego drugiego. Ziarna zawsze najpierw przepłuczmy pod bieżącą wodą, a potem zalejmy przegotowaną i przestudzoną. Raczej nie używajmy do tego ziaren prażonych, ponieważ efekt końcowy będzie miał bardziej intensywny smak.
Proszę zrobić sobie najpierw mleczko migdałowe - wyjdzie Pani na pewno :)))
Mleczko ze słonecznika może mieć lekko zielony kolor - trzeba to mleczko powąchać i spróbować czy nie czuć w nim ani ciut kwaśnienia - jeśli nie, powinno być ok.
3. Wszystkie strączkowe warto namoczyć przez noc, ponieważ wtedy zmniejszamy ich właściwości wzdymające. Jeśli zalejemy soczewicę lub fasolkę mung ciepłą wodą - podkiełkuje nam do rana. To dobrze. Generalnie chodzi o to, żeby nasiona pozbawić owych właściwości wzdymających, a więc wystarczy, że fasolka pęknie. Natomiast jeśli mamy czas, warto, przynajmniej raz na jakiś czas, poczekać aż podkiełkują, ponieważ wtedy zwiększamy wartości odżywcze rośliny, czyli posiłku z niej przygotowanego.
W celu podkiełkowania strączkowych radzę namoczyć je na noc, rano odlać wodę i zostawić w misce (już bez wody) do momentu, kiedy zobaczymy kiełki (czyli białe wąsy :))
4. Kiełki oczywiście można podawać, choć najlepiej podawać je na wiosnę - tak do końca czerwca. Mogą to być kiełki rzerzuchy, brokuła, słonecznika... właściwie wszystkie. Początkowo warto je wrzucić na sam koniec gotowania zupki lub już po wyłączeniu gazu do gorącej zupy. potem (jeśli dziecko zechce) można dawać dziecku surowe - w całości lub rozbite w moździerzu.
5. Przekąską może być kawałek podduszonego jabłka, marchewki, ciecierzycy - każde warzywko. A jeśli mały lubi jeść posiłek jednocześnie trzymając kawałek skórki od chleba - to nie ma problemu (z punktu widzenia żywieniowego). Jeśli jednak Pani się to nie podoba, trzeba go odzwyczaić i powoli przekonywać do jedzenia samodzielnego małą łyżeczką :)
A poza tym rozumiem, że nie chodzi właściwie o przekąski (które są mini jedzonkiem między którymiś z 5 głównych posiłków), lecz o dojadanie w trakcie posiłku?
6. Jak najbardziej można dziecku podawać kiszone ogórki oraz kapustę, ale trzeba zwrócić uwagę czy były one kiszone bez dodaku octu, tudzież wszelkich chemicznych dodatków.

Pozdrawiam serdecznie

http://www.mamowanie.pl

http://suwaczki.maluchy.pl/li-51810.png

http://suwaczki.maluchy.pl/li-51809.png

Odnośnik do komentarza

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Mleczko migdałowe robię z powodzeniem już od dawna, synowi smakuje i nie stosuję sztucznego mleka, chciałam jednak nieco urozmaicić dietę innymi mleczkami bo wyczytałam że można zrobić ze słonecznika, sezamu lub orzechów włoskich.

Jeśli chodzi o przekąski to oczywiście nie chodzi o pojadanie między posiłkami ale właśnie trzymanie czegoś w rączce podczas głównego posiłku. Przyuczam syna do jedzenia samemu ale na razie łyżeczka służy głównie do gryzienia lub rzucania na podłogę. Co innego skórka chlebka Nie chodzi o to że mi się nie podoba zwyczaj małego, tylko przy zbyt dużych ilościach ma luźne kupki. Nawet zaczynam się martwić czy nie ma kłopotu z glutenem, z tym że je różne kasze więc to chyba nie to.

A kiszonki mam zamiar podawać wyłącznie własnej roboty:)

Napisała Pani o ciecierzycy. czy też należy ją moczyć przez noc jak inne strączkowe? jak długo trzeba gotować? powinna być cała i miękka? Zresztą nie wiem dlaczego nie pomyślałam o duszonych warzywkach do pogryzania...

http://lbym.lilypie.com/zW7Gp2.pnghttp://lb3m.lilypie.com/epfRp2.png
28.04.2007 12 tgc

11.05.2005 26 tgc
Odnośnik do komentarza

Witam,
ciecierzycę trzeba namaczać i gotować min godzinkę - musi być miękka. Warto gotować ją z dodatkiem glona :)
Można podawać ją w całości - żeby dziecko sobie memłało te kuleczki lub też można zrobić z niej pastę (łagodny humus) i podawać z chlebkiem, waflem ryżowym itp.

A synek ma luźne kupki po skórce chleba razowego? To jedyne pieczywko (gluten) jaki dostaje?

http://www.mamowanie.pl

http://suwaczki.maluchy.pl/li-51810.png

http://suwaczki.maluchy.pl/li-51809.png

Odnośnik do komentarza

jakiego glona najlepiej dodawać do gotowania? wakame czy kombu? zupełnie się w tym gubię...

po zjedzeniu pieczywa kupki syna są inne w postaci ziarnistej kaszki i jest nieco luźniejsza, nie jest to typowa biegunka czyli całkiem surowa ale może właśnie taka ma być po pieczywie. daję mu suchą skórkę chleba razowego lub suchary czasem paluszki niesolone, możliwe że syn memła to co twarde a okruszki wypluwa lub połyka w całości i one potem "pracują" w żołądku i jelitach, po zjedzeniu kasz konsystencja kupki jest bardziej zwarta bo je rozgotowane do miękkości więc nie musi specjalnie żuć. zresztą zauważyłam że posiłki są prawie nie przeżuwane przez niego tylko od razu połykane, gdyż mogę w kupce zaobserwować całe kawałki warzyw. jeśli ma jakąś przegryzkę to przynajmniej trochę przeżuje.
będę jeszcze malucha obserwować

http://lbym.lilypie.com/zW7Gp2.pnghttp://lb3m.lilypie.com/epfRp2.png
28.04.2007 12 tgc

11.05.2005 26 tgc
Odnośnik do komentarza

Witam,
dzieciom można podawać 3 rodzaje glonów : kombu, wakame lub nori - do wyboru. Kawałek nie większy niż 1 cm wrzucamy na początku gotowania zupki/makaronu/kaszki/warzyw...

Owszem, dzieci mają odruch szybkiego przełykania, nawet kiedy wyrosną im już ząbki, dopiero zaczynają się uczyć gryźć. Dlatego, między innymi, początkowo należy im podawać pokarmy poddane jakiejś obróbce termicznej (gotowane, podduszone, pieczone itp).
Surowe lepiej wprowadzać stopniowo, w okresie wiosenno - letnim i jedynie jako przekąski (posiłki główne powinny być ciepłe).

Pozdrawiam serdecznie

http://www.mamowanie.pl

http://suwaczki.maluchy.pl/li-51810.png

http://suwaczki.maluchy.pl/li-51809.png

Odnośnik do komentarza
Gość AnetaSTEIN

joam
Witam,
ciecierzycę trzeba namaczać i gotować min godzinkę - musi być miękka. Warto gotować ją z dodatkiem glona :)
Można podawać ją w całości - żeby dziecko sobie memłało te kuleczki lub też można zrobić z niej pastę (łagodny humus) i podawać z chlebkiem, waflem ryżowym itp.
A synek ma luźne kupki po skórce chleba razowego? To jedyne pieczywko (gluten) jaki dostaje?

__PODPOWIEDŹ:
Na wafle ryżowe uważaj. Niewiele w nich ryżu. Najlepiej dostosuj żywienie malucha i swoje (ja tak zrobiłam) do tabel produktów tzw.
__INDEKS ŻYWIENIOWY, tj. IŻ produktu. :nerw:
Pomaga i dobrze działa.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Witam, to mój pierwszy post tutaj, przybyłam z wegedzieciaka :)
z zapartym tchem czytam wszystkie wątki w tym dziale. Od niedawna eksperymentuję z dietą - mojego malucha (9 miesięcy) i naszą. Wczoraj zrobiłam pierwszy raz mleczko migdałowe - hmm, pycha, spróbuję dodać je do kawy
ale mam pytanie - czy istnieje jakieś przeciwwskazanie, żeby miksować je ze skórką w ramach ułatwiania prac kuchennych? :)

ps. właśnie bardzo mi polecano Pani warsztaty - oddźwięk z Poznania :D

a i jeszcze jedno pytanko: czy jaglankę mogę ugotować na takim mleczku?

http://www.suwaczki.com/tickers/kjmnkrhmgr0jb3ib.png

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...