Skocz do zawartości
Forum
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Gość agata mama

Jak zachęcić dziecko do nauki?

Rekomendowane odpowiedzi

Moim zdaniem warto dziecku pokazać, do czego przydaje się wiedza teoretyczna, zachęcić je do poszerzania wiedzy poza tematy wchodzące w zakres programu nauki, a wtedy na pewno złapie coś z tego, czego powinno się uczyć w szkole i nauka pójdzie mu lepiej.
Nie podoba mi się sztywny cennik kar i nagród, bo wtedy dziecko robi coś albo żeby dostać nagrodę, albo żeby uniknąć kary. Nie dlatego, że wiedza mu się przyda albo dlatego, że w posprzątanym pokoju przestanie się potykać o porozrzucane rzeczy. Jestem za tym, żeby kary za przewinienia ustalać z dzieckiem - wtedy będzie miało poczucie, że są sprawiedliwe i lepszą motywacje, żeby w przyszłości na to ponownie nie zasłużyć.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziecko należy poświęcać dużo uwagi. Wspólne odrabianie lekcji będzie wtedy prawdziwą frajdą. Zadbaj o dobrą atmosferę podczas nauki a nie nerwowe odzywki i rozkazy

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przede wszystkim trzeba z dzieckiem porozmawiać dlaczego nie chce się uczyć . Może czegoś nie rozumie , może właśnie "Pani Nauczycielka" skrytykowała dziecko wyśmiała i uważa że i tak sobie nie poradzi więc po co się starać ?
Może dla niego materiał jest za trudny bo emocjonalnie do niego nie dojrzał ?
Mój straszy syn miał od początku problemy w szkole i pomimo ogromnego wysiłku jego samego i mojego i specjalistów było mu bardzo ciężko . Dziś wiem , że za wcześnie poszedł do pierwszej klasy i gdybym mogła cofać czas to zostawiłabym go w zerówce .
Koniec końców okazało się że syn ma poważną dysleksję , zaburzenia koncentracji itp.
Drugi syn , wszystko łapie w lot jako 5 latek czytał i pisał bo chciał . Dziś jest w drugiej klasie i zdarza mu się gorszy dzień , że nie zrozumiał czegoś z lekcji i unika pracy domowej i wtedy siadamy razem i tłumaczę jeszcze raz i łapie w lot .
Najważniejsze jest porozmawianie z dzieckiem o jego problemie , bo jakiś problem jest . Często na wyniki w nauce i w chęci uczenia się przeszkodą są relacje w klasie , bardzo często problemem jest sam nauczyciel (to z doświadczenia wiem i nie mam zaufania do nauczycieli , bo potrafią swoją niekompetencją bardzo zaszkodzić dziecku) .
Nie stosuje systemu nagród i kar za naukę , od początku uczyłam dzieci , że szkoła i nauka to ich obowiązek tak jak praca dla dorosłego . Od początku tłumaczyłam też , że nauka nie jest dla mnie tylko dla nich .

http://suwaczki.maluchy.pl/li-73173.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Ticzerka

Żeby zachęcić dziecko do nauki musisz mu pokazać co jest w tym atrakcyjnego - nauka przez zabawę brzmi banalnie, ale na prawdę działa. Ślęczenie nad książkami dla żadnego dzieciaka nie jest ciekawe. Moja córka nie chciała czytać książek i wymyślałam cuda, same pisałyśmy opowiadania i przyklejałyśmy zdjęcia i zamawiałyśmy książki z jej zdjęciami od bajkopisarze.pl, pisałyśmy do siebie listy. I tadam, Młoda teraz czyta Dzieci z Bullerbyn :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Maksymalnie dozwolone są tylko 75 emotikony.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

• Dodaj nową pozycję...