Skocz do zawartości
Forum

Śmierć bliskiej osoby.


malwinka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Panią serdecznie. Wczoraj dowiedziałam się, że zmarła moja babcia. Jak na razie nie dotarło to do mojej świadomości... Zawsze miałam wrażeni, że osoby, z którymi przebywałam najwięcej są nieśmiertelne.. Wiem, że to brzmi dziecinnie. Na pogrzebie, najprawdopodobniej nie będę, bo mieszkam za granicą.
Problem mój polega na tym, że nie wiem jak powiedzieć o tym córce. Bardzo kocha swoja prababcię i jest bardzo wrażliwym dzieckiem. Wiem, że będzie to dla niej szok i dlatego chciałabym jakoś spokojnie jej wytłumaczyć wszystko ale nie bardzo wiem jak..
Proszę o jakąś podpowiedź..
Pozdrawiam

http://s2.pierwszezabki.pl/010/010022930.png?6037

Odnośnik do komentarza

Witam Droga Mamo!
Śmierć bliskiej osoby jest zawsze ogromnym przeżyciem, choćbyśmy się do niej nie wiem jak długo przygotowywali... Słusznie martwi się Pani o przekazanie takiej wieści córeczce.
Uważam, że najrozsądniej poczekać z tą chwilą, aż Pani sama oswoi się z emocjami i pogodzi z odejściem Babci. Potrzeba trochę czasu, aby silne emocje się uspokoiły, aby być gotowym na racjonalny przekaz. Myślę, ze Pani nie jest w tej chwili gotowa na rozmowę, bo sama zbyt bardzo cierpi. Nie mam wątpliwośći, iż sprzyjająca okazja oraz sytuacja nawiązująca, do tego zdarzenia, a co za tym idzie do podzielenia się tą smutną wiadomością sama się nadarzy i poczuje Pani w sobie taką gotowość.
Niestety złymi wiadomościami zawsze zdążymy się podzielić...
Siedmiolatki często miewaja lek przed śmiercią, więc jeśli córeczka jest wrażliwa, zrobiłabym to w sposób bardzo delikatny i wyważony. Najlepiej w sposób bardzo naturalny, nie robiąc z odejścia Prababci (przepraszam z sformuowanie!) życiowego zwrotu i załamania. Śmierć to rozstanie. Aby dziecko wyrosło na silnego i zrównoważonego emocjonalnie człowieka, naszą rolą jest nauczyć je rozstań... Śmierć jest rozstaniem na "nieokreślony" czas...
Musimy nauczyć się radzić sobie z tęsknotą i brakiem całej życiowej energii, którą z sobą niosła odchodząca osoba.
Niezawodnym sposobem dla moich dzieci, gdy odchodziły bliskie im osoby, była opowieść o tym, iż w tej chwili zyskaliśmy nowego opiekuna - dobrego Ducha, Anioła Stróża. Oczywiście w zależności od Pani przekonań... Dziś mój starszy syn, którego rodzice chrzestni odeszli, mówi mi, że bardzo mu to wówczas pomogło. Nabrał przekonania, że nadal są, funkcjonują w jego wspomnieniach, że wiele się od nich nauczył, że opiekują się nim gdzieś z oddali... i ciągle są w nas poprzez wspólnie przeżyte chwile.
Dzieciom jest bardzo potrzebne poczucie bezpieczeństwa, a śmierć osoby bliskiej całkowicie potrafi je zaburzyć, jeśli nie pokierujemy rozsądnie przekazem. W świecie dziecka z chwilą śmierci, świat zdaje się wydawać nieprzewidywalny i straszny. Lepiej zaradzić takiemu odczuciu, ukazując odejście bliskiej osoby, jako rzecz naturalną i nieuniknioną, szczególnie w pewnym okresie życia.
Wydaje mi się, że to dobry zbieg okoliczności, iż nie będziecie Państwo uczestniczyć w ceremonii pogrzebowej. O ile dla nas dorosłych jest to zamknięcie pewnego etapu w życiu, dla dzieci bywa zbyt silnym przeżyciem, które utrwali się w pamięci na zawsze...
Lepiej aby córeczka pamiętała Prababcię z ostatnich spotkań. Zapewne jeszcze nie raz w życiu bedzie musiała doświadczyć tak przykrych doznań i ma na nie czas...
Może warto zaoszczędzić jej tych przeżyć, póki jeszcze można...

Wspieram Panią w tym smutku...
i życzę wewnętrznego przekonania, że gdziekolwiek są nasi Bliscy, jest im tam dobrze...

Uściski dla Was!
Pozdrawiam Serdecznie!
A.Żurakowska

Odnośnik do komentarza

Dziękuję Pani serdecznie za słowa otuchy. Faktycznie, nie jestem jeszcze gotowa...
Kiedyś, jak zmarła nasza suczka (może to nietrafne porównanie), tłumaczyłam córce, że jest teraz w lepszym świecie i kiedyś się z nią spotkamy i że zawsze jedna gwiazdka na niebie, to właśnie nasza Diana. Być może w podobny sposób wytłumaczyć tym razem...

Pozdrawiam

http://s2.pierwszezabki.pl/010/010022930.png?6037

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...