Skocz do zawartości
Forum

Sierpień 2009


Joan

Rekomendowane odpowiedzi

basia681
u nas cicho małż poszedł do pracy a córcie obie śpią A mamunia buch na necik ;) Moja Nadia robi cyrk dosłownie jak leży na pleckach podpiera sie stópkami i pupa w górę heheh i tak sobie ćwiczy ...:36_2_53:

dobrze masz zazdroszcze moja własnie niedawno wstała jakieś 15min temu zapowiada mi sie dłuuuuuuuuuuuuuuuuuuugi wieczór

Odnośnik do komentarza

Wrzucam wam przepisy może się komuś przyda:

Art. 186.
§ 1. Pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego
w wymiarze do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad
dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 4 roku życia. Do sześciomiesięcznego
okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia.

Art. 1861.
§ 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie
od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego
do dnia zakończenia tego urlopu. Rozwiązanie przez pracodawcę
umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub
likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie
umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Art. 1864.
Pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu wychowawczego do pracy
na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym
z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku
odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem nie niższym
od wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi w dniu podjęcia pracy na
stanowisku zajmowanym przed tym urlopem.

Art. 1867.
Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy wniosek
o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego
wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu.
Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.

Art. 1868.
§ 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie
od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego
wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy do dnia powrotu do nieobniżonego
wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy.
Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko
w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą
przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z
winy pracownika.

Art. 187.
§ 1. Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych
przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Pracownica karmiąca więcej niż
jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw w pracy po 45 minut każda. Przerwy
na karmienie mogą być na wniosek pracownicy udzielane łącznie.
§ 2. Pracownicy zatrudnionej przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie przerwy na
karmienie nie przysługują. Jeżeli czas pracy pracownicy nie przekracza 6 godzin
dziennie, przysługuje jej jedna przerwa na karmienie.

Z art. 1866 k.p. wynika, że możesz obniżyć zatrudnienie do pół etatu, czyli standardowo 4 h dziennie. Jeżeli złożysz taki wniosek pracodawca musi go uwzględnić. Masz prawo do tego obniżonego czasu pracy przez maksimum 3 lata, ale tylko przez 1 rok pracodawca nie może Cię zwolnić z pracy. Po roku juz może na zasadach ogólnych. Jeżeli będziesz pracować 4 godziny dziennie nie możesz korzystać z przerw na karmienie.

Wirtualna Polska

http://wp.pl

Odnośnik do komentarza

ronia
basia681
u nas cicho małż poszedł do pracy a córcie obie śpią A mamunia buch na necik ;) Moja Nadia robi cyrk dosłownie jak leży na pleckach podpiera sie stópkami i pupa w górę heheh i tak sobie ćwiczy ...:36_2_53:

dobrze masz zazdroszcze moja własnie niedawno wstała jakieś 15min temu zapowiada mi sie dłuuuuuuuuuuuuuuuuuuugi wieczór

U nas czasem jest tak że robi nam pobudkę .... i już myślę noc zarwana ,a ona tylko monia i śpi dalej :D Dzisiaj położyłam się po płd spać korzystając z okazji że mała śpi NO i jaksię przebudziła to ją wzięłam do cyca i dalej spałyśmy To cały czas ciągła cyca a jak wzdychała :)Tak się martwię z tą pracą że muszę odstawić :( Nie wiem co robić Może jednak na wychowawczy chociaż z pół roku ??

Wirtualna Polska

http://wp.pl

Odnośnik do komentarza

ronia
basia681
u nas cicho małż poszedł do pracy a córcie obie śpią A mamunia buch na necik ;) Moja Nadia robi cyrk dosłownie jak leży na pleckach podpiera sie stópkami i pupa w górę heheh i tak sobie ćwiczy ...:36_2_53:

dobrze masz zazdroszcze moja własnie niedawno wstała jakieś 15min temu zapowiada mi sie dłuuuuuuuuuuuuuuuuuuugi wieczór

U nas czasem jest tak że robi nam pobudkę .... i już myślę noc zarwana ,a ona tylko monia i śpi dalej :D Dzisiaj położyłam się po płd spać korzystając z okazji że mała śpi NO i jaksię przebudziła to ją wzięłam do cyca i dalej spałyśmy To cały czas ciągła cyca a jak wzdychała :)Tak się martwię z tą pracą że muszę odstawić :( Nie wiem co robić Może jednak na wychowawczy chociaż z pół roku ??

Wirtualna Polska

http://wp.pl

Odnośnik do komentarza

Zupa jarzynowa (od 5 miesiąca)
 obrane warzywa 90 g tj. ½ małej marchewki 40 g, jeden mały ziemniak 30 g, ¼ korzenia pietruszki 15 g
 łyżeczka oliwy z oliwek lub oleju sojowego 5 g
 2 płaskie łyżeczki kleiku ryżowego 5 g
 150-200 ml wody
Warzywa myjemy, obieramy i płuczemy. Wkładamy do wrzącej wody i gotujemy na małym ogniu do miękkości (20-30 minut). Uzupełniamy wodą podczas gotowania. Ugotowane warzywa przecieramy przez sitko lub miksujemy, a następnie łączymy z wywarem oraz kleikiem ryżowym. Gotujemy całość mieszając dodajemy oliwę. Po schłodzeniu podajemy dziecku.

Zupa marchewkowa (od 5 miesiąca)
 ½ średniej marchwi 60 g
 mały ziemniak 30 g
 łyżeczka oliwy lub świeżego masła 5 g
 2 płaskie łyżeczki kleiku ryżowego 5 g
 100 ml wody
Warzywa myjemy, obieramy i płuczemy, a następnie kroimy drobno w kostkę. Wkładamy do wrzącej wody i gotujemy pod przykryciem, najlepiej około 30 minut. Miękkie ugotowane warzywa przecieramy przez sitko lub miksujemy. Następnie łączymy z wywarem i kleikiem, doprowadzamy do zagotowania. Dodajemy oliwę i mieszamy. Studzimy przed podaniem.

Zupa marchwiowa z mlekiem (od 5 miesiąca)
 ½ małej marchwi 100 g
 średni ziemniak 50 g
 kleik ryżowy 2 łyżeczki
 maliny 25 g
 olej słonecznikowy lub oliwa z oliwek 3 g
 lub zupka BoboVita marchwiowa z ryżem słoiczek 150g
 preparat mlekozastępczy 2 miarki
 woda do przygotowania preparatu 60 ml
Marchew i ziemniak obrać i bardzo dokładnie opłukać. Warzywa pokroić w drobną kostkę. Włożyć je do wrzącej wody i gotować pod przykryciem ok. 20 minut, aż staną się miękkie - w trakcie gotowania należy pamiętać o uzupełnianiu wody (dolewać wrzątek!). Miękkie warzywa zmiksować lub przetrzeć przez sitko, dodać olej i kleik i jeszcze raz krótko zagotować, stale mieszając. Przygotować preparat mlekozastępczy zgodnie z przepisem na opakowaniu i dodać do zupy. Sprawdzić temperaturę zupy przed podaniem dziecku. Samodzielnie przyrządzoną zupę można zastąpić zupką "Marchwiową z ryżem" BoboVita, do której po podgrzaniu można dodać 30 ml preparatu mlekozastępczego.

Zupa szpinakowa z kurczakiem (od 5 miesiąca)
 2 - 3 łyżeczki Nestle Sinlac
 marchewka
 ½ pietruszki
 szpinak (może być mrożony)
 150 ml wody
 50g ugotowanego kurczaka
Umyj marchewkę i pietruszkę, obierz i pokrój na drobne kawałki. Gotuj wraz ze szpinakiem na małym ogniu, aż zupka uzyska konsystencję miękkiej papki. Ugotuj kurczaka i przepuść przez maszynkę do mięsa lub rozdrobnij mikserem. Połącz z warzywami i dodaj Nestle Sinlac. Dokładnie wymieszaj.

Zupa warzywna z dodatkiem oliwy z oliwek (od 5 miesiąca)
 warzywa obrane - w tym: ½ średniej marchwi, ½ ziemniaka, 1 łyżeczka pokrojonego w kostkę selera
 ½ małego jabłka
 1 łyżeczka kleiku ryżowego
 1 łyżeczka oliwy z oliwek
 szklanki wody
Warzywa i jabłko umyj, obierz ze skórki. Przygotuj ilości zgodne z recepturą. Wodę zagotuj. Wrzuć pokrojone na cząstki warzywa, ugotuj je do miękkości na wolnym ogniu pod przykryciem (ok. 15 minut), pod koniec dodaj jabłko. Zupę przetrzyj przez sitko, zmiksuj, dodaj oliwę z oliwek, kleik i wszystko starannie wymieszaj, a potem zagotuj. Z podanej ilości produktów powinno być ok. 180 g zupy. Jeśli nie ma, dodaj wrzącej wody.

Zupa wielowarzywna (od 5 miesiąca)
 marchewka
 ziemniak
 150 ml wody
 2-3 łyżki stołowe puree ryżowego Misiowy Ogródek z marchewką i groszkiem
Obierz marchewkę i ziemniaka, pokrój na drobne kawałki i następnie gotuj na małym ogniu aż do uzyskania konsystencji miękkiej papki. Potem przetrzyj przez sito i dokładnie wymieszaj z puree ryżowym.

Zupa z brokułów (od 5 miesiąca)
 100ml wody
 1 łyżka gotowanych brokułów
 1 łyżka stołowa Puree Ryżowe z ziemniakami i dynią lub 1 łyżka Nestle Sinlac
Ugotuj brokuły w wodzie do miękkości (muszą być bardzo miękkie). Włóż je do czystej wyparzonej miseczki i rozetrzyj na gładką masę łyżką. Dolej ostudzoną wodę, w której gotowałaś brokuły. Wsyp puree ryżowe lub Nestle Sinlac i dokładnie wymieszaj. Podawaj przez smoczek jak do kaszki. Nie podawaj dzieciom uczulonym na brokuły. Uwagi: starszym dzieciom do zupki dołóż kawałki nierozdrobnionych brokułów.

Zupa-krem jarzynowy (od 5 miesiąca)
 1 średnia marchewka
 120 ml wody
 2 łyżki Misiowy Ogródek puree ryżowe z ziemniakami i dynią
 1 łyżka oliwy
 koperek
Marchewkę dokładnie umyj i zetrzyj na drobnej tarce, dodaj posiekany koperek i ugotuj do miękkości na małym ogniu. Dodaj Misiowy Ogródek puree ryżowe z ziemniakami i dynią i dokładnie wymieszaj. Możesz do smaku dodać oliwę.

Zupa-krem ziemniaczany (od 5 miesiąca)
 1 duży ziemniak (lub 2 mniejsze)
 1 ½ łyżki Misiowy Ogródek puree ryżowe z groszkiem i marchewką
 1 łyżka oliwy z oliwek
Obierz ziemniak, pokrój na kawałki, a następnie gotuj na małym ogniu w niewielkiej ilości wody. Kiedy ugotuje się do miękka, dodaj oliwę, dokładnie rozetrzyj i dodaj puree ryżowe. Dokładnie wymieszaj.

Zupa biurowa kartoflanka (od 6 miesiąca)
 ½ szklanki ziemniaków pokrojonych w kostkę
 ½ szklanki białej części pora pokrojonej w talarki
 1 ½ szklanki zimnej wody
 czubata łyżka mleka modyfikowanego
Odlej pot szklanki wody na rozrobienie mleka. Na patelnię wlej tyle wody, żeby pokryte całe dno cienką warstwą. Następnie wrzuć jarzyny i duś je na małym ogniu pod przykryciem przez 15-20 minut Przełóż do garnka. dolej resztę wody. Zagotuj, gdyby jarzyny nie byty jeszcze miękkie, pogotuj jeszcze chwilę. Zmiksuj zupę. Przygotuj mleko zgodnie z przepisem na opakowaniu. Dolej do zupy, wymieszaj.

Zupa dyniowa (od 6 miesiąca)
 niewielkie udko kurczaka
 pietruszka
 marchew
 kawałek selera
 kawałek pora
 ½ kg pokrojonej w kostkę dyni
 3 miarki Nutramigenu
Mięso umyj, oczyść, wrzuć do wrzącej wody, gotuj około 45 minut. Warzywa umyj, oskrob i obierz, pokrój w kostkę, ugotuj osobno. Mięso oddziel od kości, dodaj do zupy. Zmiksuj ją. Nutramigen rozmieszaj w niewielkiej ilości wody, wlej do zupy. Dokładnie wymieszaj zupę, podgrzej ją (nie gotuj). Możesz posypać natką pietruszki.

Zupa jarzynowa (od 6 miesiąca)
 średnia marchewka
 ½ średniego ziemniaka
 szklanka wody
 łyżka ugotowanego mięsa z piersi kurczaka lub indyka
Warzywa wyszoruj, obierz, dokładnie umyj, pokrój na kawałeczki. Włóż do rondelka i zalej szklanką wrzącej wody. Gotuj na małym ogniu pod przykryciem, aż warzywa całkiem zmiękną. Jeżeli używasz kleiku ryżowego, rozrób go w odpowiedniej ilości wrzątku i dodaj do zupy już po ugotowaniu. Osobno - w wodzie bez żadnych dodatków - ugotuj mięso. Wyjmij je z wywaru. Uwaga! Niemowlęciu nie wolno podawać wywaru, ale możesz go wykorzystać np. do zupy dla reszty rodziny. Mięso drobno posiekaj i łyżkę dorzuć do zupy. Zmiksuj całość. Gdyby zupa była za gęsta, dolej odrobinę przegotowanej wody albo mleka modyfikowanego

Zupa jarzynowa z buraczkiem (od 6 miesiąca)
 warzywa: ½ marchwi 30 g, ½ ziemniaka 20 g, ¼ pietruszki 20 g, ¼ buraka 20 g
 łyżeczka świeżego masła 5 g
 2 płaskie łyżeczki kleiku ryżowego 5 g
 120 ml wody uzupełnianej podczas gotowania
Warzywa myjemy, obieramy, płuczemy oraz kroimy, następnie wkładamy do ugotowania do wrzącej wody na 20 minut. Po ugotowaniu warzywa przecieramy przez sitko, dodajemy kleik, mieszamy i doprowadzamy do wrzenia. Następnie dodajemy masło i studzimy.

Zupa jarzynowa z cielęciną (od 6 miesiąca)
 90 g obranych warzyw, w tym: ½ małej marchwi, 1 łyżeczka pokrojonego selera, l łyżeczka pokrojonej pietruszki (można też dodać 20 g brokuł i gałązkę pokrojonego selera 10 g)
 1 łyżeczka masła
 2 łyżeczki kleiku ryżowego
 ½ szklanki wody
 20 g surowego mięsa cielęcego (po ugotowaniu dwie łyżeczki)
Warzywa umyj i obierz, a potem opłucz. Włóż do wrzącej wody i gotuj do momentu, aż będą miękkie. Mięso ugotuj oddzielnie, a następnie drobno posiekaj. Ugotowane warzywa przetrzyj przez sitko lub zmiksuj, dodaj kleik ryżowy, masło, posiekane drobno mięso. Wszystko wymieszaj i jeszcze raz zagotuj.

Zupa ziemniaczano - brokułowa (od 6 miesiąca)
 2 ziemniaki
 60 g brokułów
 150 ml bulionu warzywnego
 150 ml Nutramigenu
Ziemniaki obierz i pokrój na kawałki. Ugotuj. W bulionie ugotuj osobno brokuły do miękkości. Odłóż kilka różyczek brokułów do dekoracji, a pozostałe zmiksuj z ziemniakami. Dolej Nutramigen. Podgrzej zupę, ewentualnie rozcieńcz wywarem z brokułów do odpowiedniej konsystencji. Przybierz odłożonymi różami.

Zupa-krem z kalafiora (od 6 miesiąca)
 łyżeczka masła
 ½ łyżeczki oliwy
 ¼ niedużej cebuli
 ½ niewielkiego kalafiora
 ½ małego selera
 szklanka wody
Seler wyszoruj, obierz i pokrój w kostkę. Kalafior umyj, obejrzyj dokładnie, czy nie ma w nim nieproszonych gości (np. liszek), i podziel na małe różyczki. Cebulę posiekaj. Spory garnek ustaw na małym ogniu. Wrzuć do niego masło, gdy się roztopi, dodaj oliwy. Wrzuć jarzy¬ny, zamieszaj i duś bez przykrycia przez 5-10 minut, często mieszając. Wlej szklankę wrzątku. Przykryj garnek i gotuj jeszcze przez 15 minut. Zmiksuj i podaj.

Zupa-krem z marchewki i ziemniaka (od 6 miesiąca)
 2 średniej wielkości ziemniaki
 3 marchewki
 łyżeczka oliwy z oliwek
 70 ml Nutramigenu
 30 ml wody
Ziemniaki umyj, obierz ze skórki, marchewkę umyj i oskrob. Warzywa pokrój w kostkę, wsyp do wrzącej wody, gotuj około 15 minut. Zmiksuj lub przetrzyj przez sito. Dodaj Nutramigen, wlej łyżeczkę oliwy z oliwek.

Zupa-krem z ziemniaków i brokułów (od 6 miesiąca)
 obrane warzywa - ok. 120 g, w tym: 1 średni ziemniak, 2-3 różyczki brokułów
 1 łyżeczka świeżego masła
 ⅓ szklanki wody
Ziemniaki umyj, obierz, opłucz, pokrój w kostkę. Zagotuj wodę, włóż cząstki ziemniaka, gotuj do miękkości na wolnym ogniu. Pod koniec gotowania dodaj opłukane cząstki brokułów. Miękkie jarzynki zmiksuj lub przetrzyj przez grube plastikowe sitko, dodaj masło, zagotuj. Posiłek można wzbogacić pod względem wartości odżywczych, dodając ugotowane chude mięso (dwie łyżeczki na jedną porcję).

Zawsze trzeba próbowac czegoś nowego. Pamiętaj amotorzy zbudowali Arkę, profesjonaliści- Titanica...

Odnośnik do komentarza

wieczór dobry :D a raczej noc :hahaha:

justynamularz
a sluchajcie czytalam gdzies o mydelku do pupy niemowlaka wiecie jaka ilosc?i jak to zrobic?

ja bym wolała pół czopka glicerynowego, ale jak się uprzesz to nie zaryzykowałabym więcej jak mały paznokieć, no może ten większy :lol:
do 7 dni jak nie robi to nie panikuje.

aganiecha
ronia
bardzo dziękujemy także za głosiczki cioteczki :Całus:

ja jestem przeziębiona ::(: ale cóż
Olka śpi ale jeszcze wstanie ;/
wiecie ostatnio przycięłam ją na tym że się sama buja w leżaczku
skubana uderza prawą nogą w bujaczek jak leży i się kołysze :D

A to mądra dziewczynka, brawo dla Spryciulki.:smile_move:
Wracaj do zdrowia Cioteczka.

A wiesz na czym ja ostatnio Dawida przycinam...za każdym razem jak zmieniam mu pieluchę to on się za jajeczka łapie. Jakby tego było mało, to on je ściska w łapce i ciągnie. Chłopak chyba czucia tam nie ma że go to nie boli. Mam nadzieję, że szybko wyrośnie z takich zabaw.

jak mu pozwolisz łapać się dalej to nie wyrośnie i będzie siedział odklejał pieluchę i szarpał. Nie pozwalaj mu na to, Mój ciągnął, mąż mnie woła zachwycony a małego jąderka juz przy pępku. MAsakra. Dwa razy ciągnął nie pozwalałam i na razie spokój.

Ronia "mama robi pstryk(czy zdjęcie)" nie pamiętam już jest PRZEPIĘKNE!!!!

Odnośnik do komentarza

Dzień dobry:)
Roniu śliczną sesję zrobiłaś Olci:) Ona jest zachwycająca:)
Justyna możesz podac czopek glicerynowy - 1/2, ja wypróbowałam i zawsze zadzialał. Powinnas kupic w aptece.
Aganiecha a ja bym pozwoliła małego na to ciągnięcie:) Jak go zaboli to puści, a dziecko poznaje swoje ciało i na pewno nie zdaje sobie sprawy co ciągnie:)
U nas dalej twarde kupki ale 2, 3 razy dziennie, więc się nie martwię
No właśnie: a gdzie się zagubiła Ania?

http://www.suwaczki.com/tickers/zpbncwa1vtor196m.pnghttp://www.suwaczki.com/tickers/ex2bio4ps0nz3443.png
http://www.suwaczki.com/tickers/bhywmg7ywdqvl030.png

Odnośnik do komentarza

hejka
Ja ale miałam nockę :/ Ja już zupki córce nie dam:hot: No tak stękała nad kupą w nocy, że szok :ups: Dałam jej przedwczoraj zupkę marchewkową z ryżem. Po owocach i samej marchewce oki a ta zupka okropne ma działanie. Przestrzegam mamuńki :mama:
A teraz kawa mi pozostała. Mała śpi mogłabym się położyć, ale wole na necie popisać :lol: Dziewczyny wybierałyście te produkty z Hippa w Rossmanie. Polecam są bardzo dobre. A ten płyn do kąpieli extra jest. Wczoraj wlałam do kąpania małej mmmm co za zapach a jak fajnie zmiękcza wodę.

Wirtualna Polska

http://wp.pl

Odnośnik do komentarza

Tosia27
Hej Mamuśki:)
Ja dzisiaj pogniłam w wyrku do 9:) mąż sie zajął Majką i dał mi polezec:)
Mpearl i przyszło krzesełko? fajne? mi dzis powinien kurier przywieźć:)
Basiu a u nas nie ma problemów po tej zupce... a już kilka razy Maji dawałam:)
Ronia - Olencja CUD MIÓD MALINA:) no boską masz córcię:)

widać nie każdemu dziecku służy ... e zamienie na inną z tą poczekam to przez ten ryż widocznie

Wirtualna Polska

http://wp.pl

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...