Skocz do zawartości
Forum

Religia w przedszkolu


Ulla

Rekomendowane odpowiedzi

Ula ja nie mam dzieci w przedszkolu tylko w szkole a i tak sie wypowiem:) uważam ze w szkole religii absolutnie nie powinno być tylko etyka u Nataszy w klasie 0 jest troje dzieci 5 letnich które nie chodzą na religie tylko są wyprowadzane z klasy na świetlice w tym czasie zupełnie nie rozumiejąc dlaczego tak jest " czują sie inne" organizacyjnie trudno jest zrobić tak by wszystkie klasy miały tą religię na końcu lub na początku lekcji moje dzieci oczywiście chodzą na religie ale rozpatrując sprawę z perspektywy osób których dzieci nie chodzą na te lekcje to myślę że nie są w dobrej sytuacji mam nadzieje że niebawem w naszej szkole sytuacja sie zmieni i będziemy chodzić na etykę a nie na religie

Odnośnik do komentarza

ja też uważam, że religia nie powinna być w szkole, tylko tak jak kiedyś na salkach pod kościołem...tutaj też nie podoba mi się sytuacja dzieci, które nie chodzą na religię...szkoła tak naprawdę nie ma dla nich alternatywy (często są rozwiazania typu religia jako ostatnia lekcja albo pierwsza lekcja) a co do przedszkola to nie mam nic przeciw, bo dzieci traktują to jak zabawę: modlitwy jak wierszyki, lubią piosenki z pokazywaniem itd takie urozmaicenie zajęć:)

Odnośnik do komentarza

Moim zdaniem religia powinna być przy kościele np. w niedzielę po mszy dla dzieci.
Jeśli dziecko chce, rodzic odprowadzi na mszę i poczeka na malucha gdy będzie na religii.
Religia w szkole czy przedszkolu to wg pewne ukierunkowanie dziecka, bo zakładamy, że większość dzieci jest katolikami - a przeciez tak nie musi być. Zakładamy, bo tylko ta religia jest w nauczaniu - nie ma wyboru.
I pamiętam sama ze szkoły podstawowej, gdzie miałam w klasie dzieci niekatolickie, że one siedziały na korytarzu (religia była w środku zajęć) i niektóre dzieci się z nich śmiały, że są inne.
Moim zdaniem zajęcia z religii powinny być jak kiedyś w salce przy kościele i przychodzą dzieci, które chcą.

http://s2.suwaczek.com/201404304578.png

Odnośnik do komentarza

Moja córka ma religię w zerówce 2 x w tygodniu. Ma książeczkę, w której coś kolorują, wyklejają itp. W sumie to się cieszyłam, bo sama jakoś nie potrafię przekazać odpowiednich treści (może sama nie jestem do nich przekonana - jestem raczej typem wierzącym niepraktykującym). Nie zauważyłam niestety, żeby katechetka coś ciekawego wniosła do poglądów mojej córki. A raz to nie wiedziałam, czy się śmiać czy płakać, jak mi mała opowiadała, że oglądali film o księdzu, którego zastrzelili (?!). Najpierw mnie zatkało, a potem podpytałam, czy to czasem nie było o JPII. Jak dla mnie to było odrobinę nie na miejscu. Co 5-latce po takich informacjach?! W sumie to chyba wolałabym, żeby miała etykę i jakieś podstawy religii różnych. Więcej by z tego skorzystała.
Co do śpiewania piosenek, to jestem na tak.

Odnośnik do komentarza

No właśnie! Nie jestem jakąś super fanką JPII, ale jak już dziecko ma coś na jego temat wiedzieć, to nie powinno to być tylko to, że ktoś go postrzelił. A i jeszcze "ciekawostka" dodatkowa. Moja córka szła do domu i wymieniała, kto mu umarł: najpierw tata, potem mama, a potem starszy brat i na końcu on... Tyle zapamiętała z całego filmu! Katechetka dała ciała z tym filmem :/

Odnośnik do komentarza

Ja akurat nie mam nic przeciwko temu aby religia była w przedszkolu czy w szkole. Oczywiście rodzice przekazują wiarę swoim postępowaniem itp a siostra czy katechetka może tylko w tym pomóc. Akurat moje dzieciaki lubią religię, siostra angażuje dzieci w prace plastyczne...np. w październiku trzeba było wykonać różaniec dowolną techniką i powiem, że na wystawie były naprawdę cudne różańce z takich materiałów...że nawet na niektóre bym nie wpadła.

http://www.suwaczek.pl/cache/c26b8b8a35.png

http://www.suwaczek.pl/cache/7883a985c6.png

Odnośnik do komentarza

Religia w przedszkolu jest bezsensowna. To rodzice są od przekazania wiary dziecku. Ale co się dziwić. Ponad miliard ludzi na świeci zostało włączonych do kościoła wbrew swojej woli w okresie niemowlęctwa więc i w przedszkolu muszą być uczone. Czego? Teologii, bo przecież w książkach, śpiewach i kolorowankach prawdziwej relacji z Bogiem się nie znajdzie.

Zagraj ze swoim dzieckiem.

 

logo-789x120.jpg

Odnośnik do komentarza

Ulla - pewnie tak, mimo wszystko nie chcialabym aby moje dziecko w nich uczestniczylo.
Rownie dobrze moglyby byc to piosenki o Allahu - przeciez to tylko piosenki nie religia w pelnym wymiarze - a jestem przekonana ze to juz by przeszkadzalo. Dlatego uwazam ze zadna religia nie powinna byc w miejscach publicznych, zwlaszcza szkolach/przedszkolach
tak samo jasełka, choinki itd - niech bedzie ale po zajeciach dla dzieci, które chcą.

http://s2.suwaczek.com/201404304578.png

Odnośnik do komentarza

Jak by była poza szkołą to by niektórzy nie pojechali z dziećmi? W takim razie nie są wsparciem dla dzieci w sprawach wiary (pomijam przypadki, gdy ktoś na prawdę nie może). Wtedy dzieci uczą się dobrych zasad, które zapewne nie mają wsparcia w działaniach najbliższych. I realcji z Bogiem jak nie było tak nie ma. Więc po co religia? Wystraczyło by przecież religioznastwo.

Zagraj ze swoim dzieckiem.

 

logo-789x120.jpg

Odnośnik do komentarza

MarDeb - prawda leży w tym że my w Polsce jesteśmy krajem katolickim i zawsze Kościół miał wpływ na politykę, wartości rodzinne i szkolnictwo - teraz też tak jest i dopóki system się nie zmieni a zmienia się na gorsze bo coraaz więcej kościół chce mieć możliwości rządzenia to niestety my rodzice nie specjalnie mamy wpływ na to - choinki są - ale to nie tylko symbol Wigilii ale ogólnie można uczyć że to miły czas zdobienia drzewek by w domu było przyjemniej - wszystko się da ale trzeba chcieć móc przeciwstawić się ogólnym zasadom - jak nam dorosłym łatwo jest zrozumieć tak już dzieciom inność trudno przychodzi do zrozumienia

http://www.suwaczki.com/tickers/w5wq3e5en5kuzrs6.png

http://www.suwaczki.com/tickers/3jvz3e5eqgubclqa.png

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...