Skocz do zawartości
Forum

Czy zmywarka się opłaca?


Rekomendowane odpowiedzi

Witaj,

Ja mam zmywarkę Boscha i szczerze mówiąc nie wróciłabym do ręcznego mycia naczyń. Przede wszystkim oszczędzasz mnóstwo czasu.
Jeśli chodzi o konkretne koszty to: wstawiam zmywarkę średnio co drugi dzień. Nasza rodzina jest póki co 3-osobowa, ale zaraz to się zmieni. Ponadto mój synek uwielbia brać do każdej rzeczy nowy czysty talerzyk czy miseczkę, więc sterta rośnie. Zmywarkę mamy 45cm. Co tej drugi dzień wstawiam typowy długi program, trwa on około 2 godzin. Zużycie wody na tym programie to niecałe 15l wody i ok. 0.9kW na program. W przypadku gości i szybkiego zapełnienia zmywarki świeżo pobrudzonymi naczyniami możesz włączyć krótszy program (u mnie 25 minut), który bez problemu domyje wszystko, a zużycie wody i prądu jest jeszcze mniejsze. Tabletki do zmywarki to koszt bardzo różny, myślę, że w 50zł na dwa miesiące można się zmieścić bez problemu. Sól do zmywarki to kilka złotych, nabłyszczacz kilkanaście zł, wszystko wystarczy na kilka miesięcy.
Według mnie zmywarka to na pewno oszczędność wody i potężna oszczędność czasu, prąd przy tym wychodzi niewiele.

http://www.suwaczki.com/tickers/f2wlpx9irfiwi27s.png

http://www.suwaczki.com/tickers/km5shdgeaocg228v.png

Odnośnik do komentarza

Margeritka
Czy Waszym zdaniem zmywarka do kuchni opłaca się dla rodziny czteroosobowej? Mąż jest za, bo to wygodne, ja się jednak obawiam, ze to mogą być dodatkowe koszty zamiast oszczędności, a Wy co o tym myślicie? Ile miesięcznie wynosi Was utrzymanie zmywarki?

nawet dla dwoch osob zmywarka sie oplaca ;)
oszczedza czas, wode, noi rece ;)
a takze srodowiko (zuzycie wody)

sa zmywarki energooszczedne, wiec i z pradem nie jest zle :)

Odnośnik do komentarza

ja z kolei mam inne zdanie mam 4- osobową rodzinę i zmywarkę boscha 45cm włączam co dzień bo po 2 - 3 dniach brud na naczyniach i sztućcach zasycha i czasami się nie domywa ale ogólnie jak najbardziej jestem za zmywarką oszczędzasz czas i myślę że kasę też chociaż z tym to różnie bo te detergenty są dość drogie

Odnośnik do komentarza

Natka, to najlepiej oplukaj naczynia zanim wlozysz do zmywarki ;)

w zasadzie tak powinno sie robic - ja nie zawsze do tego sie stosuje ;)

a co do srodkow czystosci- nie robilam kalkulacji, ale napewno gdy sie policzy ilosc wymytych naczyn ii porowna z iloscia zuzycia srodka w obu przypadkach (reczne mycie i zmywarka)
to napewno nie jest drogo
oczywiscie porownanie nalezy zrobic z tej samej jakosci srodkiem i z "tej samej polki "

Odnośnik do komentarza

tak ale dodatkowo raz w przynajmniej miesiącu środek do czyszczenia zmywarki który tani też nie jest
ja np używam do zwykłego zmywania płynu ludwik jeszcze nasze babcie go używały wiem ale mi on odpowiada i kupię bańkę 5l za ok 20 zł przelewam do dozownika i mam na bardzo długo pewnie prawie rok a tabletki do zmywarki są dużo droższe i co dzień jedna ale na pewno oszczędzam wodę a to jest bardzo ważne ze względów nie tylko ekonomicznych ale i ochrony środowiska

a jeśli chodzi o spłukiwanie to oczywiście spłukuje ale nie myję ich dokładnie bo przecież mijało by sie z celem mycie czystych naczyń i jednak jakieś resztki ketchupu na talerzu jak zaschnie po 2 dniach niestety czasem się nie domyje dlatego ja myję co dzień i jest ok

Odnośnik do komentarza

ludwik sie popsul od czasow kiedy wszedl na rynek.
wedlug mnie jest malowydajny, ale to moje zdanie :wink:

NATKA08

a jeśli chodzi o spłukiwanie to oczywiście spłukuje ale nie myję ich dokładnie bo przecież mijało by sie z celem mycie czystych naczyń i jednak jakieś resztki ketchupu na talerzu jak zaschnie po 2 dniach niestety czasem się nie domyje dlatego ja myję co dzień i jest ok

noi tu podzielone zdanie :wink:
bo nawet jak oplukasz/smyjesz ten keczup, czy inna pozostalosc jedzeniowa
to nie znaczy ze talerz umyty :P
bo dla oszczedzenia wody i srodowiska nie powinno sie tego robic pod biezaca woda :wink:

sa tez zmywarki ktore maja juz program "oplukiwania", wiec mozna i tak
(oczywiscie do dowch talerzy tego sie nie oplaca wlanczac)

a i przy zmywarce mniej sciekow jest :D
wiec jesl ktos we wlasnym zakresie oproznia szambo, to tez wazne :)

Odnośnik do komentarza

O, jak bardzo się opłaca :Oczko: czas jest bezcenny :Oczko: a tak serio - im większa zmywarka, tym lepsza. Mam aristona na 14 kompletów. Nie zawsze włączam zmywarkę codziennie, ale tas większa pojemność jest cholernie ważna ze względu na gary. Przecież nikt nie myje wyłącznie talerzy, sztućców i kubków. A tak na oko sądzę, że moja załadowana zmywara na pewno zużywa mniej wody (tryb eco 10 l) niż ja, czy tym bardziej mój mąż myjący to wszystko. No i brudy nei zalegają w zlewie, tylko elegancko chowają się za drzwiczkami :-)

Aha - nigdy nie myję naczyń ręcznie przed włożeniem ich do zmywarki. Wywalam resztki jedzenia do śmietnika i brudne rzeczy wrzucam od razu do zmywarki. Robię tak od ponad roku i filtr nigdy nie był zapchany (zresztą czym - tłuszczem?).

A co do detergentów - polecam te droższe, zwykłe tabletki calognit nie domywają u mnie czasem np. osadu od herbaty (a już na pewno nie w trybie eco), a te quantum bez problemu.

Tomek ur. lipiec 2011 / Ola ur. wrzesień 2013

Odnośnik do komentarza

dla mnie minusem jest to, ze czasem ze zmywarki nie fajnie pachnie .
w sumiie to przede wszytskim blad w uzytkowaniu zmywarki- bo jakby sie wkladalo odpowiednio przygotowane naczynia do zmywarki, to by bylo ok ;)
a i zawsze mozna kupic "odswezacz" do zmywarki

oprocz tego, ne widze zadnych minusow ;)

Odnośnik do komentarza

NATKA08
Ulla
moja koleżanka ma i też wszystko myje w niej a dziewczyny jakie są minusy ze zmywarki?

ja też nie znam minusów

wiecie co tak po głębszym zastanowieniu to znajduje jeden minus zmywarki a mianowicie po kilku latach eksploatacji jak już się rozpadnie będzie kolejnym elektrośmieciem niestety bardzo trudnym do zutylizowania

Odnośnik do komentarza

Zastanówmy się zatem czy pralka się opłaca ;)
A tak na poważnie u mnie bardzo spadło zużycie wody od kiedy mam zmywarkę, a co za tym idzie opłaty za wodę i ścieki - to oczywiście wymierna oszczędność, jeśli mieszka się w mieście. Chemię do zmywarki kupuję w Rossmannie seria "domol", nie mam zastrzeżeń. Używam proszku do zmywarki, który od czasu do czasu jest w promocji 1,8 kg za 12 zł czy coś koło tego i wystarcza na naprawdę strasznie długo. Sól to jakieś grosze, nabłyszczacz ok. 10 zł i też na długo starcza.
Za żadne skarby nie wróciłabym do zmywania ręcznego, ale to się wie, gdy już się zazna dobrodziejstwa zmywarki :)
Polecam Electrolux w jakiejś prostej wersji, absolutnie żadne tam "inteligentne", przy których nie ma się nic do gadania, bo "urządzenie wie lepiej".

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...