Skocz do zawartości
Forum

Nieprawidłowa postawa dziecka


Rekomendowane odpowiedzi

WItam,

chcialam opisac moj problem, mam nadzieje ze w wolnej chwili zechce Pani odpowiedziec, moja córeczka ma 18 miesiecy i od 4 miesiecy samodzielnie chodzi, od urodzenia ma problem z nóżką miala tendencje do odchylania jej na zewnatrz. Chodzilismy na rehabiltacje ale jak mala zaczela chodzic to powiedziano ze juz jest ok, natomiast niepokoi mnie ze jej nozka lewa odchyla sie na zewnatrz i podeszwa stop schodzi jakby do wewnatrz, jest to tylko w jednej nozce, oprocz tego mała jak chodzi to jest tak jakby troche zgarbiona pochylona i głowke podczas chodzenia widac ze ma lekko pochyloną w prawo. Wszystko to prezentuje sie dziwnie, jak bylismy u naszej Pani rehabilitantki 3 msc temu zeby zobaczyla jak chodzi to powiedziala ze moze sobie jeszcze tak chodzic sztywno, i nawet zasmiala sie ze chodzi jak babulenka taka pochylona nie zalecila kontroli, teraz nie mamy juz kontaktu z nia i nie wiem gdzie mam sie udac z tym problemem, bo troche tego jest u mojej córeczki, Jak Pani sądzi czy opisane powyżej objawy mogą o czyms swiadczyc? czy sa bardzo niepokojace Czy szukac jak najszybciej pomocy? Jutro zadzwonie i umowie sie na wizyte do ortopedy bo nie chce z tym zwlekac, jakie cwiczenia mam wykonywac z coreczka w domu zeby dodatkowo wspomoc jej prawidlowy rozwoj

Z gory dziekuje za odpowiedz Pozdrawiam

http://www.suwaczki.com/tickers/piu3w1d3i0x0ppiy.png]Tekst linka[/url]

Odnośnik do komentarza

Witam!
Bardzo dobrze, że wybieracie się na wizytę do ortopedy – bo on sprawdzi, czy problemy dziecka nie są związane z (potencjalnymi) wadami układu kostnego. Zaś opis dziecka pokazuje nie najlepszy jego stan... Jeśli chodzi o stopy, to opis przypomina mi nieco koślawość stóp. Ale po osiągnięciu przez dziecko pozycji stojącej (i umiejętności chodzenia) koślawość może występować – oczywiście nie powinna być ZA duża (i to właśnie może ocenić ortopeda). Co do postawy, to mam wrażenie, że trochę brakuje tu prawidłowej kontroli postawy, kontroli ruchu (może to trochę mądre zdanie, ale właśnie o to chodzi). Nie jestem w stanie wiele więcej powiedzieć, bo na podstawie opisu jakakolwiek porada będzie nietrafiona. Poza tym rodzi mi się jeszcze kilka pytań: 1) co tak właściwie działo się z nóżką (bo rozumiem, że to z jej powodu chodziłyście na rehabilitację) – jak długo trwała terapia? 2) czy dziecko czworakowało?- a jeśli tak, to w jaki sposób? 3) czy nie ma problemów ze słuchem? 4) czy samodzielnie siada – a jeśli tak, to w jaki sposób? 5) jaka jest jego masa mięśniowa – czy jest szczupła, czy może raczej pulchna? 6) czy nie było żadnych problemów neurologicznych? Mam nadzieję, że nie jest to taki problem, z którym nie można by sobie poradzić. Ale uważam, że należy się tym zająć. Dobrze by było, gdybyście trafiły do dobrego terapeuty, który ukierunkuje terapię. MB

Odnośnik do komentarza

Witam, dziękuje ze zechciała Pani odpisac, wiec tak, w miedzy czasie bylam u lekarza rehabilitacji który zalecił kontrole we wrzesniu i stwierdzil ze do orttopedy nie trzeba bo nic nie zaradzi i ewentualne buty korygujace to najlepiej na jesien zime, wiec bie poszlam do ortopedy, ale po przeczytaniu Pani wiadomosci zrobie to w najblizszym czasie, bo nie daje mi to spokoju (wady ukladu kostnego) co to tak naprawde moze byc? teraz robilysmy badania i okazalo sie ze oliwka ma podwyzszone fosfotaze zasadowa, dostala wit D ktora podawalam tylko do 7 msc a potem tran poniewaz zbyt szybko zarastalo ciemiaczko i lekarz kazal odstawic. boje sie ze moze to przez ta witamine moglo iec wplyw, na te ewentualne problemy. A jesli chodzi o rehabiliotacje odpowiadam na pani pytania
1. na rehabilitacje dostalysmy sie kiedy dziecko mialo 6 msc choc poniewaz byla niedotleniona przy porodzie i badania genetyczne w okresie prenatalnym pokazaly poszerzone komory mozgu wiec chcialam aby zoaczyli ja specjalisci, uczesczalismy do momentu kiedy corka nie zaczela chodzic a bylo to w 14 msc.
2. córka zaczela czworakowac wieku 10 msc i robila to prawidlowo naprzemiennie ale raczej żółwim tempem, a zaraz potm staneła na nozki i juz sie tylko pionizowala, teraz czasem zdarza jej sie do czegos podejsc na czworakach ale rzedko
3. nie ma problemow ze sluchem, byl badany w szpitalu po porodzie a pozniej w wieku 8 msc poniewaz malo gaworzyła
4. sama siedziala w wieku 6 msc a sama usiadla jak miala 7/8 msc i robila to prawidlowo bo Panie rehabilitantki tez wspominaly,
5. córka wazy ok 10 kg *25centyl( przy wzroscie 78 cm (3centyl)
6. problemy neurologiczne, sama nie wiem poniewaz po porodzie corka byla niedotleniona, i nikt nas nigdzie nie kierowal sama zaczelam dzialac i jestesmy pod opieka neurologa ktory racZej uwaza ze jest w porzadku, z napieciem nie ma problemu, jedynie co to obw glowy na 3 centylu i to ze malo mowi
a jesli chodzi o jej ruchliwosc to jest raczej malo przebojowa i spokojna powoli zaczyna biegac ma 19 msc) nie umie wchodzic na łózko czy krzeslo nie spindra sie po schodach wychodzi ale na czworakach a zejsc juz nie umie, nie wiem co o tym wszystkim myslec,

Licze na odpowiedz

Pozdrawiam

http://www.suwaczki.com/tickers/piu3w1d3i0x0ppiy.png]Tekst linka[/url]

Odnośnik do komentarza

Witam!
Bardzo dziękuję za odpowiedzi na moje pytania – sporo mi wyjaśniły i uspokoiły (przedstawiły Oliwkę w lepszym świetle). Na początek mała... korekta: nie do końca trafnie użyłam zwrotu „wady układu kostnego” , który niepotrzebnie zaniepokoił. Chodziło mi raczej o pewne nieprawidłowości, które czasem się zdarzają (np. płytkie panewki stawów biodrowych lub dysplazja, co może wpływać na prawidłowe chodzenie), a które wykluczy ortopeda w standardowym badaniu. Jeśli tego typu problemy zostały wykluczone, to dobrze. Co do butów, to ważne jest, aby dziecko miało dobre buciki – dobrej jakości, odpowiednio dopasowane. Zwłaszcza, jeśli stópki układają się niezupełnie prawidłowo. Kolejna rzecz to niedotlenienie: przypuszczam, że część problemów dziecka z tego się wzięło. Przekładać się to może na jej aktywność, a tym samym na te umiejętności, które są tu wspomniane (bieganie, wspinanie, schodzenie z krzesła). Bardzo dobrze, że trafiłyście na rehabilitację – dzięki temu rozwój ruchowy Oliwki przebiegał harmonijnie. Myślę, że dobrze by było, gdybyście były pod dalszą opieką (kontrolą) terapeuty, bo pomogłoby to doskonalić jej umiejętności ruchowe. Bo można nad nimi pracować, można je poprawić, aby funkcjonowanie dziecka było jak najlepszej jakości. Warto by tez było zadbać o nieco większą aktywność Oliwki – żeby była bardziej ruchliwa. MB

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...