Skocz do zawartości
Forum

Sposób siedzenia malucha


Gość jadzik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam pytanie jak prawidłowo powinno siedzieć dziecko? Ponieważ moja 13,5mc córka siedzi pupą na podłodze z podgiętymi nogami do tyłu wywiniętymi na boki, stopy są wtedy daleko od pupci. Jak dłużej się bawi, to wywija jedna nogę do przodu, jak w siadzie płotkarskim. Praktycznie nigdy nie siedzi dwiema nogami wyprostowanymi. Dodam, że mała raczkuję odkąd skonczyła 8mc i od wtedy też wstaje, jednak nadal nie chodzi samodzielnie, jedynie przy meblach, prowadzona za rączki zrobi jeden krok, po czym chce już raczkować. Zauważyłam też że jak wstaje, to krzywo stawia stopy. Czy powinno mnie to niepokoić?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

jadzik jeśli pozwolisz podepnę się pod Twoje pytanie.

Mój syn odkąd pamiętam siada właśnie w taki sposób. Siedzi na pupie a obydwie nogi ma zgięte w kolanach i wywiniete na zewnątrz. Przyznam, że przez długi okres czasu walczyliśmy z tym, prostowaliśmy mu nogi, próbowaliśmy uczyc siedzieć po turecku, lub z nóżkami pod pupą, ale efektów nie ma wcale. Mozna poprawiac mu nogi po 20 razy pod rząd, a ten po chwili i tak usiądzie tak jak mu wygodnie. To jak walka z wiatrakami. Jak go upomnę, na chwilę wyprostuje nogi, ale już po kilkunastu sekundach problem powraca. Co robić?

Odnośnik do komentarza

Witam! Dziecko powinno siadać z nóżkami do przodu. Albo "po turecku". I raczej powinien to być siad symetryczny. A jeśli już siada z podwiniętymi nóżkami, to nie pomiędzy nóżkami (pupą na podłodze), ale na piętach. Opisany tutaj sposób siadania przez dziecko nie jest prawidłowy. I należy poprawiać dziecko w tym siadzie. Poprawiać do skutku. Co do samodzielnego chodzenia, to myślę, że córeczka ma jeszcze trochę czasu, aby osiągnąć tę umiejętność – widać nie jest jeszcze przygotowana do chodzenia (co może sugerować jej zachowanie tu opisane). Jeśli chodzi o krzywo stawiane stópki, to myślę, że warto jest skonsultować się z ortopedą. MB

Odnośnik do komentarza
Gość iszmaona

Pani Magdaleno, jakby była Pani uprzejma odnieść się jeszcze do mojego posta. Co robić z 3 latkiem, który uznaje tylko nieprawidłowy sposób siedzenia (z wywiniętymi na zewnatrz stopami), a wszelkiego rodzaju pouczenia, prośby, poprawy, kończą się tym, że po chwili nóżki wracają na swoje ulubione miejsce.

Odnośnik do komentarza

Oj... Nie będzie łatwo zmienić nawyki trzylatka i przekonać do poprawnego siadania... Ale nie ma innego sposobu – trzeba poprawiać, poprawiać, poprawiać... Konsekwentnie i do skutku. Pewnym wyjściem może być zastąpienie takiego siadu siadaniem na piętach (stopy pod pupą) lub na „czymś” (piłka, klin, zrolowany koc). I potrzeba dużo cierpliwości i wytrwałości ze strony rodziców. MB

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...