Skocz do zawartości
Forum

***PRYWATNE fora na Parenting.pl


admin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

pytania o możliwość zakładania prywatnych forów należą do najczęściej zadawanych i nadsyłanych.

Do tej pory nie było takiej możliwości, jednak postanowiliśmy ją wprowadzić - testowo.

Od dzisiaj możecie zakładać swoje fora prywatne. Co więcej, możecie je zakładać całkowicie samodzielnie, bez ingerencji administratorów / moderatorów.

Będziemy w najbliższych tygodniach obserwować, jak rozwija się ruch na forach prywatnych i jaki ma to wpływ na fora ogólnodostępne. Jeżeli zachowana zostanie odpowiednia równowaga, fora prywatne zostaną. Jeżeli jednak zauważymy, że uruchomienie tej funkcji powoduje gwałtowny spadek liczby postów na forach ogólnych, wówczas funkcja zostanie wyłączona.

Damy Wam oczywiście znać, gdy uznamy test za zakończony i gdy fora prywatne będzie można potraktować za stały element serwisu.

Poniżej pełna instrukcja, ale najpierw najważniejsze założenia:

1) Do utworzenia forum prywatnego niezbędna jest grupa co najmniej 5 osób (szczegóły poniżej).

2) Założyciel forum prywatnego jest jednocześnie jego moderatorem.

3) Fora prywatne to faktyczne fora, nie pojedyncze wątki. Oznacza to, że w ramach forum prywatnego możecie zakładać nieograniczoną liczbę wątków - tak samo, jak choćby w działach Maluchy czy Noworodki. Wasze forum prywatne, z technicznego punktu widzenia, jest odpowiednikiem takiego całego działu jak Maluchy.

4) Są dwie możliwości: fora stricte prywatne (założyciel wysyła zaproszenia do osób, które chce tam widzieć) i fora moderowane (każdy może zgłosić chęć dołączenia, ale założyciel musi zaakceptować zgłoszenie).

ZAKŁADANIE PRYWATNEGO FORUM - OPIS

Założenie prywatnego forum wymaga kilku kroków.

Najpierw niezbędne jest utworzenie grupy społecznej (pewnie lepszym tłumaczeniem byłoby - towarzyskiej), która będzie podstawą forum. W tym celu:

Wybieramy "Szybkie menu -> Grupy społeczne"

http://parenting.pl/screeny/krok_1.gif

Pojawi się ekran wyświetlający listę już istniejących grup społecznych. Nas jednak interesuje teraz założenie nowej. A zatem, wybieramy "Utwórz nową grupę".

http://parenting.pl/screeny/krok_2.gif

Pojawi się okno definiowania nowej grupy, w której należy wpisać jej nazwę, opcjonalnie opis i wybrać typ: Publiczna / Moderowana / Tylko na zaproszenie. Opcja "Publiczna" raczej nie będzie interesująca w tym wypadku.

Do grupy moderowanej użytkownicy mogą wysyłać chęć dołączenia, w grupie tylko na zaproszenie jedynie jej założyciel może rozsyłać zaproszenia do innych.

http://parenting.pl/screeny/krok_3.gif

Klikamy "Zapisz" i grupa zostaje utworzona.

Pojawi się ekran naszej grupy z listą członków - w tej chwili będzie to tylko założyciel.

Teraz przychodzi czas na zaproszenie członków. I tutaj pojawia się wspomniane powyżej ograniczenie - opcja utworzenia docelowego forum pojawi się dopiero wówczas, gdy grupa będzie liczyć sobie co najmniej pięciu członków (na użytek tego przewodnika na chwilę to ograniczenie wyłączyłem, ale za chwilę przywrócę).

Żeby zaprosić użytkownika, przewijamy stronę prawie na sam dół, gdzie jest interesująca nas pozycja menu "Zatwierdź lub zaproś użytkowników"

http://parenting.pl/screeny/krok_4.gif

Po kliknięciu pojawi się okienko, w którym wpisujemy nazwę użytkownika, którego chcemy zaprosić. Okienko jest na tyle miłe, że w trakcie pisania samo podpowiada możliwości:

http://parenting.pl/screeny/krok_5.gif

Po kliknięciu "Zaproś" zaproszenie zostaje wysłane do danego użytkownika, który teraz musi je zaakceptować.

Po czym poznać, że otrzymało się zaproszenie?

To bardzo proste - odpowiednie powiadomienie pojawia się w tym samym miejscu, gdzie powiadomienia o nowych wiadomościach prywatnych.

http://parenting.pl/screeny/krok_6.gif

Klikamy na "Zaproszenia do dołączenia do grup". Pojawi się lista grup, do których jesteśmy zaproszeni. Klikamy na nazwę takiej grupy, w tym wypadku jest to "Pierwsza!"

http://parenting.pl/screeny/krok_7.gif

W oknie, które się pojawi, na samym dole znajduje się pasek z opcjami, które pozwalają nam dołączyć do grupy bądź odrzucić zaproszenie.

Jeżeli chcemy dołączyć, oczywiście klikamy "Dołącz".

http://parenting.pl/screeny/krok_8.gif

Ponieważ członków grupy musi być co najmniej pięciu, jej założyciel musi wysłać co najmniej 4 zaproszenia. Gdy zaproszeni potwierdzą członkostwo i uzbiera się pięć osób, wówczas założyciel zyska dostęp do funkcji pozwalającej założyć forum.

W tym celu musi wejść do grup społecznych (jak na początku: Szybkie menu -> Grupy społeczne), wybrać z listy swoją grupę i sprawdzić, czy na dole strony pojawiła się już opcja "Utwórz forum":

http://parenting.pl/screeny/krok_9.gif

Jeżeli jest dostępna, należy ją oczywiście kliknąć. Spowoduje to automatyczne utworzenie forum. Można do niego przejść na dwa sposoby.

Albo od razu, klikając ze strony grup link "Odwiedź forum tej grupy":

http://parenting.pl/screeny/krok_10.gif

Albo wchodząc na stronę główną forum i przewijając listę kategorii na sam dół, aż do specjalnego działu dla forów prywatnych:

http://parenting.pl/screeny/krok_11.gif

Prawo do czytania i pisania na takim forum mają tylko osoby należące do powiązanej z nim grupy. Oznacza to, że jeżeli grupa jest prywatna (moderowana lub tylko na zaproszenie), to taki sam charakter ma dane forum. Osoby postronne nie mają dostępu do publikowanych w nim wątków. Co więcej, osoby postronne nawet nie widzą danego forum na liście forów prywatnych - widoczne dla nas są tylko te fora, do których mamy dostęp.

****************

Choć powyższy opis jest długi, to sama procedura zakładania forum jest naprawdę prosta i zajmuje tylko kilka chwil. Długość opisu wynika głównie z faktu, że chciałem całość dokładnie przedstawić.

Podejrzewam jednak, że i tak pojawią się pytania. Postaram się na nie odpowiedzieć, ale zapewne nie wcześniej niż w niedzielę wieczorem, w związku z wyjazdem od rana.

Dajcie znać, co myślicie o tym nowym rozwiązaniu :-).

Odnośnik do komentarza

Mam pytanko :)

Przepis na grupę i forum prywatne przeczytałam. Zastosowałam się i wszystko wydaje mi się ok, tyle że posty które piszę na forum prywatnym jest widoczne w wiadomościach na żywo, treść także każdego postu. Czy mam wiec rozumieć że osoby z poza naszej grupy także widzą na liście 'na żywo' post prywatny ?

Odnośnik do komentarza

Witam,

nie, podgląd na żywo i moduł z listą nowych wątków (na dole strony głównej forum) uwzględnia uprawnienia. Oznacza to, że jeżeli ktoś ma uprawnienia do przeglądania danego forum, to widzi publikowane w nim posty np. w podglądzie na żywo. Jeżeli natomiast nie ma uprawnień, to postów nie widzi.

Odnośnik do komentarza

ronia
Magda ten wątek w którym właśnie napisałaś to wątek ogólnodostępny nie prywatny :D
Wszyscy go widzą ale cieszymy sie że napisałaś :D:D

Fora testowe prywatne są i działają np staraczki maja takie forum i jeśli ktoś jest zaproszony to ma wgląd w jego treść :)

Dzieki za inf,Ronia:)

A powiedz mi jak mozna takie prywatne forum zalozyc???Jesli oczywiscie wiesz...
Dziekuje slicznie:D

http://www.bejbej.nazwa.pl/zasuwaczki/3774.png

http://www.suwaczek.pl/cache/7795e927a9.png

http://www.slub-wesele.pl/suwaczki/20060416580117.png

Odnośnik do komentarza

magdaloza
ronia
Magda ten wątek w którym właśnie napisałaś to wątek ogólnodostępny nie prywatny :D
Wszyscy go widzą ale cieszymy sie że napisałaś :D:D

Fora testowe prywatne są i działają np staraczki maja takie forum i jeśli ktoś jest zaproszony to ma wgląd w jego treść :)

Dzieki za inf,Ronia:)

A powiedz mi jak mozna takie prywatne forum zalozyc???Jesli oczywiscie wiesz...
Dziekuje slicznie:D
Jasne że można

Wchodzisz w szybkie menu dlaje grupy społeczne i utwórz nową grupę .... i tworzysz zapraszasz jesteś modem w tej grupie :)

Odnośnik do komentarza

magdaloza
ronia
Magda ten wątek w którym właśnie napisałaś to wątek ogólnodostępny nie prywatny :D
Wszyscy go widzą ale cieszymy sie że napisałaś :D:D

Fora testowe prywatne są i działają np staraczki maja takie forum i jeśli ktoś jest zaproszony to ma wgląd w jego treść :)

Dzieki za inf,Ronia:)

A powiedz mi jak mozna takie prywatne forum zalozyc???Jesli oczywiscie wiesz...
Dziekuje slicznie:D

Dokładny opis zakładania forum prywatnego znajduje się w pierwszym poście w tym wątku. W zasadzie jest tylko jeden warunek - do założenia nowego forum prywatnego trzeba zebrać co najmniej pięciu chętnych użytkowników.

Odnośnik do komentarza

Wiajcie,
Pisze w imieniu "majowych sloneczek2009". Utworzylysmy prywatne forum i chcemy calkowicie sie tam przeniesc. Nasze rozmowy na ogolnym forum majowek w 99% byly osobiste wiec uznalysmy, ze status publicznego zaczal nam przeszkadzac. Czy to znaczy, ze jesli bedziemy prowadzily rozmowy tylko na forum prywatnym to zamkniecie je nam?
Oczywiscie mozemy na publicznym forum prowadzic jakieś kurtuazyjne zwroty, powitanie, pożegnanie, miłego dnia itd, ale czy to ma sens? Oczywiscie jesli to pozwoli nam w spokoju konwersowac na naszym prywatnym forum bedziemy oficjalnie prowadzily nadal otwarte forum :):36_2_15:
Pozdrawiam serdecznie
Isabela

http://www.suwaczki.com/tickers/ojxewn15stpumjv2.png

Odnośnik do komentarza

Małgosia
Dziewczyny a co jeśli pojawią się nowe mamusie? Mam nadzieję, że je powitacie na ogólnym i wesprzecie doświadczenie,
Piszcie na nowym prywatnym-to dla mnie zrozumiałe, ale postarajcie się też zaglądać do ogólny ;)

Malgosiu, jak najbardziej. Chcemy by otwarte forum zostalo. Martwilysmy sie po prostu, ze przy obecnym stanie postow (ok. 200 dziennie) spadek bedzie widoczny gdyz glownie bedziemy na prywatnym. Kazda z nas bedzie zagladala na majowe sloneczka. Chodzi nam glownie o to, ze jesli udzial w naszym otwarym forum spadnie o 90% to czy czasami nie zamkniecie nam prywatnego? :) dziekiujemy za zrozuimienie :Kiss of love:

http://www.suwaczki.com/tickers/ojxewn15stpumjv2.png

Odnośnik do komentarza

Nie może być tak, że wątek, któy do tej pory żył na forum ogólnym znika a przenosi się na forum prywatne.

Jest wiele nowych mam przychodzących na forum, wiele może się okazać wspaniałymi kobietami, które warto poznać nawet osobiście. Wiele będzie potrzebowało porozmawiać z wami, wymienić doświadczeniami. Pamiętajcie o tym- wszyscy, którzy piszą na wątkach prywatnych.;)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...