Skocz do zawartości
Forum

9 miesięcy i nie siedzi


Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie, mój synek za 1,5tyg skończy 9 mies, natomiast jeszcze stabilnie nie siedzi-gdybym próbowała go posadzić sama(co zrobiłam kilka razy żeby się zorientować czy daje sobie z tym radę) to to siedzi chwiejnie, choć kilka sekund udaje mu się utrzymać wyprostowane plecki i nie "polecieć na bok",do próby samodzielnego podniesienia się do pozycji siedzącej raczej mu daleko,bo potrafi jedynie zrobić taką jakby kołyskę(kąt ok 35stopni)unosząc głowę i tułów do góry, poza tym nie dźwiga się jeszcze na wyprostowanych rękach leżąc na brzuchu i tym samym nie odrywa tułowia(tak jakby do raczkowania(choć nóżki podciąga pod pupkę) i zdarza mu się pełzac z jedną nogą wyprostowaną a drugą odpychając się od podłoża dosłownie kilka cm.
3 kwestia to od samego początku nie chwyta dłońmi za moje ręce i nie próbuje się podciągać.
Nie zmuszam go do niczego i pozwalam na samoistny rozwój jednak jego rówieśnicy opanowali już te kwestie do perfekcji a nawet są jeden etap do przodu i zaczynam się martwić.

Z góry dziękuję za odpowiedź!!

Odnośnik do komentarza

Witam! Rzeczywiście synek troszkę za mało umie jak na swój wiek... W 9 miesiącu nie musi jeszcze samodzielnie siadać, ale powinien już dosyć stabilnie siedzieć posadzony. Na brzuszku powinien się podpierać na wyprostowanych rączkach, a nawet przyjmować pozycję czworaczą. Dobrze, że odpycha się nóżkami w leżeniu na brzuszku, choć lepiej by było, gdyby to robił obiema nóżkami (czyli pełzał symetrycznie). I nie jest najlepsze to, że nie chwyta rączkami... Wydaje mi się, że przydałaby się synkowi konsultacja z lekarzem rehabilitacji i kilka spotkań z fizjoterapeutą. Bo należałoby wspomóc jego rozwój ruchowy (synka, nie lekarza czy terapeuty ;) ). Być może wystarczy niewielka stymulacja jego rozwoju i synek nadrobi wszelkie zaległości. M.B.

Odnośnik do komentarza

Bardzo dziękuję za odpowiedz,za 1,5tyg będe na kontroli wagi u mojego pediatry,poproszę o sprawdzenie tych rzeczy i ewentualne skierowanie o specjalistów jednak widze lekkie poprawy w rozwoju synka :):36_1_21::36_1_21::36_1_21:

synek z dnia na dzień coraz lepiej siedzi.to już kilka dni jak go posadzę to siedzi bardzo długo, w wózku potrafi sam się podnieść do pozycji siedzącej(gdy ma rozłożony wózek na leżąco)-jakoś chwyta się z 2 str.i pociaga,jednak ani w łóżeczku ani na podłodze się nie podniesie, zauważyłam,że próbuje przytrzymać się np.mojej nogi i wtedy podciągać,choć do siedzącej i wyprostowanej pozycji jeszcze mu daleko)ale jest lepiej)od kilku dni zauważyłam też że pełza do tyłu.Gdy chce do przodu to unosi pupę,ręce ma jakoś pod siebie ułożone i odpycha się raczej jedną nogą choć drugą podciąga zaraz za nią.
Nie wiem dlaczego ale mam wrażenie że z niego raczej leniuch jest bo np. W wanience potrafi złapać się mocno i podciągnąć żeby dostać np leżące nieco dalej mydło.
:lup:
Mimo wszystko warto dopytać o tre kwestie osób o których Pani pisała!

Pozdrawiam i dziękuje!:36_2_25:

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...