Interpretacja badań diagnostycznych

Toxoplazmoza - wyniki awidności graniczne

Odpowiedzi znajdują się poniżej

Agnieszka Stańska

Agnieszka Stańska

Odpowiedź eksperta

W takim przypadku, gdy IgG są ujemne a IgM dodatnie nie robi się awidności. Zazwyczaj trzeba odczekać parę tygodni i powtórzyć badanie. Taka sytuacja ma miejsce gdy dochodzi do bardzo świeżego zakażenia i IgG nie zdążą się wykształcić lub jest tak zwany fałszywie dodatni wynik. Wynika to z ograniczeń metody jaką się bada przeciwciała. Czasem inne rodzaje przeciwciał dają dodatnią reakcję i stąd dodatni wynik. dlatego trzeba odczekać kilka tygodni i powtórzyć badanie.

28089 agnieszka-stanska Kobieta, 49 lat, Wrocław
~agnieszka21

~agnieszka21

Witam,
odebralam dzisiaj wyniki Toxo, prosilabym o interpretacje. Z tego co czytalam troche tych postow domyslam sie, ze moje niestety sa niekoniecznie dobre, ale warto kogos podpytac poki sie nie zjawi u lekarza.
IgM 0,100 (ujemny 0,50
watpliwy 0,50 - 0,59
dodatni 0,60 i powyzej)
IgG 35,50 (ujemny 1,6
watpliwy 1,6 - 2,9
dodatni 3,0 i powyzej)
Z tego co rozumiem awidnosc robi sie oddzielnie i pokazuje ona czy jest to stan przedawniony/przewlekly czy nabyty stosunkowo nie dawno ?
Z gory bardzo dziekuje i pozdrawiam
AL

Agnieszka Stańska

Agnieszka Stańska

Odpowiedź eksperta

Nie są najgorsze. IgM są ujemne więc nie chorujesz ani nie jesteś zakażona. Nie ma potrzeby robić awidności, bo nie chorujesz.

~agnieszka36

~agnieszka36

Dziekuje za informacje. Prosze mi podpowiedziec co moze w takim razie byc powodem powiekszenia wezlow chlonnych? Nie moga znalezc przczyny. Od tego boli mi ucho i zabki, ale zapalenia ucha zadnego nie ma, a wezel mam powiekszony i twardy (malo tego przyzwyczailam sie poniekad do tego bolu.... przy chlodniejszych dniach i jak przemeczenie daje w kosc to nawet nie ma o czy mowic). Mowili ze moze to byc od zebow, ale mam tak je przeleczone na tip top, ze naprawde nie ma sie do czego przyczepic. Dodam jeszcze ze zaczelo mi sie to robic tez z drugiej strony :( czy moze to byc np.od zatok?
pozdrawiam
D. dnia

~agnieszka36

~agnieszka36

..... i jeszcze jedno....
nie bardzo rozumiem, pisze pani ze jest wynik ujemny dla IgM
a przy sekwencji

ujemny ------- 0,50
watpliwy ------- 0,50 - 0,59
dodatni ------- 0,60 i powyzej

wychodzi ze owe
IgM 0,100
jest jako dodatnie

nie rozumiem tego :/ to odczytuje sie te wyniki jakos na odwrot :)

pozdrawiam

~WeronikaAntonina

~WeronikaAntonina

Do Agnieszka 36

Witaj, pozwolę sobie odpowiedzieć na poprzednie pytanie:) Źle odczytujesz wyniki. Igm masz ujemne więc Pani Agnieszka dobrze Ci radzi.
Wartości po przecinku nie odczytuje się tak samo jak wartości całych liczb. Żeby lepiej zobrazować rozpisze to tak:
Igm 0,100 (Twój wynik)

ujemny ------- 0,500
watpliwy ------- 0,500 - 0,590
dodatni ------- 0,600 i powyzej

Pozdrawiam

~WeronikaAntonina

~WeronikaAntonina

Witam bardzo serdecznie po raz kolejny i dziękuję Pani Agnieszko za szybką odpowiedź.
Miała Pani rację nie robi się awidności przy ujemnym igg, dziękuję za tą informację. Mój lekarz niepotrzebnie skierował mnie na to badanie.
Jestem już po wizycie w poradni chorób zakaźnych, pani doktor widząc dwa różne wyniki igm, które robiłam w odstępie 5 dni, powtórzyła mi badanie w kolejnym jeszcze innym laboratorium. Dziś odebrałam wyniki i potwierdziły się pierwotne badania
Wyniki 17.07.15 laboratorium y
Igg ujemny (0,0)
Igm dodatni 1,41 ( normy 0,8 niereaktywne, 0,8- 1,o szara strefa, >1,0 reaktywne)
Przypomnę wyniki z 8.07.15 laboratorium x
IgG 0,1 (normy <1 niereaktywne, 1-3 szara strefa, >3 reaktywne)
IgM 2,06 (normy <0,8 niereaktywne, 0,8- 1,o szara strefa, >1,0 reaktywne>
16.07. 15 sanepid Igg i Igm ujemne
Przez 11 dni Igg nie wzrosło, jest to dla mnie pocieszające ale wyczytałam, że dodatnie Igg mogą pojawić się nawet 3 tygodnie później od Igm, czy to prawda? Kolejną wizytę mam dopiero za 9 dni, czy mogę powtórzyć badanie za tydzień czy nie ma to sensu? Kolejne moje pytanie czy lekarz w przypadku tylko dodatniego Igm powinien przepisać mi antybiotyk? Czy antybiotyk podaje się dopiero przy dodatnim Igg i Igm? I jeżeli jest to świeże zakażenie czy bardzo mogło zaszkodzić mojemu dziecku? (kończę 11 tydzień) Czy mogę wykonać jeszcze jakieś badania przed następną wizytą? Przepraszam, że tyle pytań, bardzo się denerwuję. Pozdrawiam serdecznie

Agnieszka Stańska

Agnieszka Stańska

Odpowiedź eksperta

Weroniko, nie ma potrzeby wkraczać z antybiotykiem gdy nie ma IgG. Oznaką choroby są dodatnie obie klasy przeciwciał. Niestety trzeba odczekać dwa, trzy tygodnie i znów sprawdzać miano przeciwciał. U Ciebie miano IgM spada, więc jest nadzieja, że to nie choroba tylko kontakt z chorym.

annaja

annaja

Witam,
Jestem w 11 tyg. ciąży, odebrałam wyniki Toxo i proszę o pomoc w ich interpretacji.

IgG- 360 U/ml norma 0-10
IgM- 0,49 COI norma < 0,8 ujemny

Zgodnie z zaleceniem lekarza zrobiłam awidność IgG, która wyniosła o,3 indeks ( indeks awidności wyższy lub równy 0,4 wskazuje na starszą infekcję).

Lekarz stwierdził iż toksoplazmozę mam już za sobą, jednak z uwagi na niską ilość przeciwciał przepisał Rovamycynę.
Czy faktycznie nie mam powodów do obaw czy też lepiej będzie kontrolować awidność i w przypadku jej wzrostu odstawić antybiotyk?

47837 annaja Kobieta, 34 lata, Pabianice
~Jacek23

~Jacek23

Toxoplazma IgM Dodatnia Jakościowy
KTAD
Index 1.36 ↑ wynik ujemny indeks < 0.9
wynik dodatni: indeks >=1.0
.
wykonano na analizatorze
ADVIA CENTAUR

Toksoplazmoza IgG
49.2 ↑ IU/ml wynik ujemny < 6.4 IU/ml