Skocz do zawartości
Forum

Toxoplazmoza - wyniki awidności graniczne


Rekomendowane odpowiedzi

Gość Monia toksoplazmoza

Dziękuję za odpowiedź oraz wsparcie w tych ciężkich chwilach.
Rozumie, że "Toksoplazmoza wrodzona to stan, w którym płód i potem dziecko jest zarażone", tylko nadal nie wiem, czy w sytuacji kiedy ja zaraziłam się toksoplazmozą w ciąży dziecko automatycznie już jest nosicielem toksoplazmozy tzw. wrodzonej, czy toksoplazmozę wrodzoną ma wówczas jeśli dojdzie do zarażenia płodu ?

Wczoraj robiłam dodatkowe USG, żeby skontrolować maluszka, jak narazie mój synek rozwija się prawidłowo :)

Odnośnik do komentarza

Zakażenie nabywa się zazwyczaj przez kontakt z zarażonym zwierzakiem, inne drogi to np. ręce zanieczyszczone ziemią lub piaskiem zawierającym oocysty (np. w piaskownicy, pracując w ogrodzie, albo sprzątając kuwetę zarażonego kota), spożycie produktów (np. warzyw, owoców) zanieczyszczonych oocystami (produktów, które zostały niedokładnie umyte i nie podlegały obróbce termicznej np. gotowanie, smażenie przez minimum 20 minut w temperaturze co najmniej 60'C lub głębokie mrożenie), spożycie surowego i półsurowego mięsa zwłaszcza wieprzowiny, jagnięciny lub dziczyzny zawierającego cysty tkankowe, ręce, które miały kontakt z niedogotowanym mięsem w trakcie jego przygotowywania, ponowne wykorzystanie nieumytych (lub niedomytych) po surowym mięsie noży, desek do cięcia i innych naczyń.

Odnośnik do komentarza
Gość Monia toksoplazmoza

Z reguły jestem strasznym pedantem i dbam o higienę wręcz przesadnie, dlatego spodziewałabym się wszystkiego, ale nie toksoplazmozy.
Jedyne co mi przychodzi do głowy to zupełnie nieświadomie spróbowałam mięsa mielonego dorabiając na Święta B.N. kotlety, ewentualnie mogłam użyć deski, bądź noża, którego ktoś nie wymył porządnie po wcześniejszym użyciu.
Nie wiem, widocznie tak musiało być :( Tylko dlaczego ?
Teraz pozostaje mi wierzyć, że amniopunkcja wyjdzie ujemna, a maleństwo do końca ciąży nie zarazi się tym paskudztwem.
Mam nadzieję, że 03 marca jak zrobię kolejne badania (wizyta 04 marca) to usłyszę coś pozytywnego.
Nie znam się na tej chorobie i niestety nie wiem co może mnie dalej czekać :(
Wierzę tylko że będzie ok, a te wszystkie trzymane za moje maleństwo kciuki pomogą.

Odnośnik do komentarza
Gość Monia toksoplazmoza

Witam ponownie,
jutro mam mieć robioną amniopunkcję, ale zaczynam się zastanawiać, czy poddać się temu badaniu skoro niesie ono tyle powikłań.
Zastanawiam się i najbardziej się boję tego, czy istnieje możliwość zarażenia dziecka podczas badania ( o ile nie jest już zarażone-a wierzę że nie jest) ?

Odnośnik do komentarza

Witam. Potrzebuję chyba kolejnej konsultacji bo niedługo zwariuję.

Badania na toxo - 5.12.2013. Wynik był następujący:

IgG - 104 IU/ml (<7,2 ujemny; 7,2-8,8 wątpliwy; >8,8 dodatni)
IgM - 12,9 AU/ml (<6 ujemny; 6-8 wątpliwy; >8 dodatni)

Ale za jednym zamachem miałam tamtego dnia pobieraną krew na morfologię, która zupełnie nie wyszła i wzywano mnie ponownie na pobranie. Pomyślałam, że może ktoś się pomylił skoro zwykła morfologia się nie udała i następnego dnia powtórzyłam badanie w innym laboratorium. Wyniki były następujące:

IgG - 167 Ul/ml (<0,4 ujemny; 4-8 wątpliwy; >8 dodatni)
IgM - 0,25 TV (<0,55 ujemny; 0,55-0,65 wątpliwy; >0,65 dodatni)

Moja ginekolog zgłupiała. Powiedziała, że niemożliwe aby w odstępie jednego dnia wyniki aż tak się różniły. Dostałam na wszelki wypadek antybiotyk i skierowanie do poradni chorób zakaźnych. Kazała mi zrobić dla pewności awidność i toxo IgA. 7 grudnia pobrano mi krew. Niestety zamiast zrobić te dwa badania, zrobiono mi przypadkiem dwa razy awidność z tym, że w dwóch różnych laboratoriach (synevo i alab). Wyniki:

Toxo IgG awidność - 0,434 (<0,20 niska; 0,20-0,30 graniczna; >0,30 wysoka)
Toxo IgG awidność - 0,29 (<0,20 niska; 0,20-0,30 graniczna; >0,30 wysoka)

Skierowano mnie do poradni chorób zakaźnych. Lekarz po zapoznaniu się z wynikami odstawił mi leki twierdząc, że to jakaś kpina te wyniki i zakażenie jest stare. Dostalam również skierowanie na powtórzenie badań. 27 grudnia otrzymałam wyniki, które załamały mnie już całkiem:

IgG - 58 - (+)
IgM - 0,33 (-)
Awidność 49% - NISKA (<50% niska, 50%-60% graniczna, 60%> wysoka)

Lekarz stwierdził, że być może antybiotyk który dotąd brałam daje fałszywie niski wynik awidności. Kazała powtórzyć badania po 4tygodniach. I wyszły podobnie, awidność nieco wzrosła:

IgG - 50 - (+)
IgM - 0,33 (-)
Awidność 50.8% - GRANICZNA (<50% niska, 50%-60% graniczna, 60%> wysoka)

I co teraz? Jak wysoka awidność może nagle stać się niska a dodatnie wyniki następnego dnia ujemne? W związku z tym, że wyniki są bezsensowne, kazala mi brać znowu antybiotyk (po 2 miesiącach nie brania go wcale) Dodała również, że jak USG wyjdzie ok to znaczy, że jest ok bo będzie widać, że coś jest nie tak z dziwckiem jeśli jestem chora. Synek wyglądał na USG połówkowym jak okaz zdrowia. Lekarz który je robił po przejrzeniu wyników powiedział, że badania powinny się skończyć na wysokiej awidności i mam sie nie przejmować.

Ale jak sie nie przejmować? Za miesiąc znowu mam powtarzać badania na toxo.

Odnośnik do komentarza

Co do badań robionych w dwóch różnych labach to trudno mi coś powiedzieć, bo wyniki powinny być dość podobne ( mogą się różnić wartościami ale nie tak drastycznie). Metoda oznaczania jest taka sama. W kwestii tego czy jesteś chora, czy nie, polegałabym raczej na zdaniu lekarza położnika i lekarza zakaźnego. Dla pewności powtórz badania po okresie brania antybiotyku (ale odczekaj co najmniej tydzień od ostatniej dawki antybiotyku). I sprawdź co wyjdzie. Gdybyś chciała być dość upierdliwa, to pokaż swoje wyniki kierownikom labów, w których robiłaś te badania. I poproś o opinię. Niech sobie sprawdzą, czy aby na pewno wszystko robią prawidłowo.

Odnośnik do komentarza

Dziękuję za odpowiedź.
Po okresie brania antybiotyku czyli już po ciąży bo w końcu zakaźnik (po wcześniejszym odstawieniu antybiotyku na jakieś dwa miesiące) znowu kazał mi brać antybiotyk i brać go już do końca bo sama kobieta nie wie o co w tych badaniach chodzi. Konsultowała moje wyniki z innym lekarzem i nic sensownego nie wymyśliła. Kolejne badania mam w 30tyg ciąży więc za trzy tygodnie. Tylko skoro rovamycyna zmienia wyniki badań to po co znowu je powtarzać? Podejrzewam, że uspokoję się dopiero jak już urodzę bo póki co wcale się nie zapowiada żeby cokolwiek się wyjaśniło...

Odnośnik do komentarza
Gość Monia 265

witam
bardzo proszę o interpretacje wyników, jestem w 9 tygodniu ciązy
badanie z dnia 3.03.2014
IGM 3,440 przy normach : wynik ujemny < 0,50, wynik wątpliwy 0,50 - 0, 59 , wynik dodatni 0,60 i powyżej
IGG - 29,20 przy normach - wynik ujemny < 1,6, wynik wątpliwy 1,6 - 2,9 , wynik dodatni 3,0 i powyżej
drugie badanie z dnia 4.03 ( w innym labolatorium)
IGM - 4,02 przy normac****emny 0,0 - 0,5, wątpliwy 05-06, dodatni > 0,6
IGG - 53,7 - przy normach*****ujemny 0-2, wątpliwy 2-3, dodatni > 3
Awidnośc zrobiona w drugim labolatorium w dniu 6,03
55%, przy normach 0-40 % niska , 40-59% szara strefa , 60 -100 % wysoka.
Bardzo proszę o interpretację .

Odnośnik do komentarza

To są zakresy norm danego typu przeciwciał. Jeśli po badaniu krwi, Twój poziom przeciwciał typu IgG będzie mniejszy niż 0,8 to wynik będzie ujemny ( nie masz tego typu przeciwciał zbyt dużo), jeśli będzie w przedziale 0,8 do 30 to jest to wynik wątpliwy ( taki pół na pół), powyżej 30 oznacza, to że masz tych przeciwciał dużo i jesteś nosicielem.

Odnośnik do komentarza

Witam robiłam ostatnio badania w kierunku toxo obydwa i IGg i IGm wyszły dodatnie lekarka kazała mi zrobić badania w kierunku IGg awidność w chwili obecnej jestem w 11 tyg ciąży bardzo się boję że doszło do uszkodzenia płodu...Od tygodnia biorę 3 razy dziennie luteinę dopochwowo i antybiotyk też 3 razy dziennie Rovamycyne.
Dziś odebrałam wyniki awidność wynik 0,43
Niska awidność 0,200
Graniczna awidność 0,200 0,300
Wysoka awidność powyżej 0,3
Boję się czy lepiej że do zakażenia doszło ponad pół roku temu przykładowo czy lepiej było by jak bym zaraziła się podczas ciąży.Bardzo proszę o radę...

Odnośnik do komentarza

hej, po 3 tygodniach przyjmowania rovamecyny , i oczywiście tygodniowej przerwie powtórzyłam badanie na awidność i wynik znów graniczny 53 % , pierwsza awidność była również graniczna, ale na poziomie 55 % więc teraz o 2 % niższa. Czy to możliwe aby poziom awidności spadał??

Odnośnik do komentarza

odpowiedź dla Anuszy:
wcześniej w wątku już pisałam:
Awidność pozwala na wykluczenie lub potwierdzenie pierwotnej infekcji w ciągu ostatnich 3-4 miesięcy. Im wyższa awidność tym dłużej trwa choroba. U Ciebie miano jest wysokie. Jest duża szansa, że to "stara" infekcja. Dodatnie IgM i IgG świadczą też, że możesz mieć przetrwałe przeciwciała albo co częste u ciężarnych dodatni wynik powodują nieswoiste przeciwciała IgM. Antybiotyk został włączony, bo lekarz nie może od razu stwierdzić czy to stara lub świeża infekcja. Dlatego zapobiegawczo podaje lek. Potem, gdy jest już wynik i wiadomo, że infekcja nie jest nowa, lekarz odstawia antybiotyk. Zrób jeszcze raz awidność po kilku tygodniach i sprawdź czy miano rośnie. Gdybyś chciała dowiedzieć się dokładniej, kiedy infekcja Cię dopadła zrób Western Bloot. to badanie jest dokładniejsze.

Odnośnik do komentarza

Witam

Od mojego postu zaczął się ten "wątek". Chciałam tylko napisać że dzieciątko urodziło się zdrowe. Mała ważyła 4kg., dostała 10 pkt. Żadnych "powikłań toxoplazmowych". Dzisiaj kończy 3 miesiące. Rozwija się prawidłowo. Zaraz po porodzie miała robione wyniki w kierunku toxo, wszystko jest OK!

Będąc w ciąży miałam skierowanie na amniopunkcję ale jej nie wykonałam. Awidność ciągle była graniczna. Do końca ciąży brałam Rovamicynę.

Odnośnik do komentarza

Proszę o pomoc ..
odebrałam dzisiaj wyniki toxo igg 282,80 IU/ml a toxo igm 2,45 CO| . jak interpretowac wynik ? pomocy!!
dodam ze jestem w 15,16 tyg ciazy.. boje sie . dzwonilam do lekarza i poinf mnie abym jutro wykonala awidnosc i wszystko sie okaze .. ale juz jestem niecierpliwa i chce wiedziec wiecej na ten temat .. Prosze pomozcie !
pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Dziekuje za odp.
Tak oba sa niestety dodatnie.. a jest szansa ze zachorowanie bylo przed ciaza ? ok 11 ide zrobic badanie i zobaczymy .. ale juz najlepiej chcialabym wiedziec jaki jest wynik.. jaki ma byc aby byl prawidlowy ? jak interpretowac wynik? jesli bd zly c wtedy.. ? mam zle wspomnienia ze szpitali i nie chce aby mnie polozyli do niego :( czy trzeba pozostac czy tylko dadza antybiotyk ? Prosze o odpowiedz!!!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...