Dziś pytanie - dziś odpowiedź

Kobieta w ciąży a Urząd Pracy

karolina.m1

karolina.m1

Witam. Mam ważną sprawę. gdy tylko dowiedziałam się, że jestem w ciąży zarejestrowałam się w urzędzie pracy z prostego powodu-żeby mieć ubezpieczenie. Nikomu o ciąży nie mówiłam. Teraz już brzuch jest widoczny więc panie z urzędu pracy widzą,że będę miała dziecko. Gdy ostatnio byłam do podpisu trochę wredna pani nie chciała mi przedłużyć terminu bo byłam trzeci raz do podpisu. Jednak łaskawie przedłużyła mi termin na jeszcze miesiąc. A ja boję się, że jak pójdę za miesiąc to wykreśli mnie z listy a wtedy nie będę miała ubezpieczenia. A poród już w listopadzie. Co zrobić? Od koleżanki słyszałam, że jak jestem w ciąży to nie mogą mnie wyrejestrować i muszą mi przedłużać termin podpisu do dnia porodu. A czy ktoś wie jak jest naprawdę?

34669 karolina-m1 Kobieta, 28 lat, Czajków Południowy

Odpowiedzi znajdują się poniżej

~ida

~ida

karolina, troszkę nie rozumiem Twojego pytania...Jakiego terminu nie chciała Ci przedłużyć wredna pani? I dlaczego mieliby Cię wykreślić???

Ulla

Ulla

ale o co chodzi - o rejestrację jako bezrobotna?

--

http://www.suwaczki.com/tickers/w5wq3e5en5kuzrs6.png

http://www.suwaczki.com/tickers/3jvz3e5eqgubclqa.png

27582 ulla Kobieta, 38 lat, Jaworzno
karolina.m1

karolina.m1

Zarejestrowałam się w urzędzie pracy jak dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Nikomu nic nie mówłam, brzucha nie było widać więc bez problemu mnie zarejestrowali. Dostałam kartkę z którą mam się zgłaszać do odpowiedniego pokoju, tam dostaję listę ofert pracy, jak coś sobie wybiorę to ok, a jak żadna oferta mi nie pasuje to mam prawo odmówić i wtedy ustalają mi nowy termin zgłoszenia się..I jak ostatnio powiedziałam, że nie ma interesującej mnie oferty to niemiła pani spojrzała wymownie na mój wyraźny już brzuszek i powiedziała że nie powinna mi ustalać nowego terminu tylko powinni mnie wyrejestrować na jakiś tam ustalony okres czasu..Tylko nie wiem czy mają prawo mnie wyrejestrować jak jestem w ciąży.

34669 karolina-m1 Kobieta, 28 lat, Czajków Południowy
~ida

~ida

Na mój gust nie ma żadnej podstawy prawnej aby zabronić kobiecie w ciąży szukania pracy, a więc rejestracji w UP. Fakt, szanse na zatrudnienie w tym okresie są praktycznie równe zeru, ale to nie ma nic do rzeczy-szukać pracy i tak masz prawo...co do ubezpieczenia to w okresie ciąży i połogu masz konstytucyjnie zagwarantowane prawo do bezpłatnego leczenia-choć z egzekwowaniem tego prawa bywa w Polsce różnie

j_kaminska

j_kaminska

Wiesz co ja miałam tak.
Zarejestrowałam się w UP zanim zaszłam w ciążę. Później po prostu zgłosiłam, że jestem w ciąży i wpisali sobie datę porodu przewidywaną. Zmienili mi również wcześniej już termin zgłaszania się po kolejne oferty (czy też jak Ty piszesz - do podpisu) i przyjeżdżałam do UP co jakieś 3-4 miesiące. I któregoś razu pan w UP powiedział, że skoro mam niecałe 2 m-ce do porodu, to już mam nie przyjeżdżać, tylko donieść do UP zaświadczenie o porodzie, gdy już będzie po i wtedy po terminie "macierzyńskiego" dostanę listownie wezwanie do UP na kolejną wizytę. Z tego co się orientuję to nie mogą Cię wyrejestrować z powodu ciąży, bo nadal jesteś gotowa do podjęcia pracy, tyle że pracodawca nie będzie Cię chciał zatrudnić. Poza tym ciąża to jednak okres ochronny, więc... Jak będę miała chwilkę to rzucę okiem w przepisy.

--

http://www.suwaczki.com/tickers/f2wlpx9irfiwi27s.png

http://www.suwaczki.com/tickers/km5shdgeaocg228v.png

26325 j-kaminska Kobieta, 38 lat, Kleszczewo
j_kaminska

j_kaminska

Tu masz info kiedy mogą Cię pozbawić statusu:
Utrata statusu bezrobotnego
Więc jeśli jesteś gotowa do podjęcia pracy, to nie mogą Cię wykreślić. Tak więc jakby coś, to niech ta pani sama się wykreśli. Chyba, że tak jak tam jest napisane, będziesz odmawiać ofert... To wtedy owszem, mogą Cię wykreślić na określony tam czas.

--

http://www.suwaczki.com/tickers/f2wlpx9irfiwi27s.png

http://www.suwaczki.com/tickers/km5shdgeaocg228v.png

26325 j-kaminska Kobieta, 38 lat, Kleszczewo
~Lukierek

~Lukierek

Ja też się zarejestrowalam w UP jak się dowiedziałam o ciąży i nikt mi tak nie powiedział jak tobie
te mądre panie za biurkiem myślą ,że cię nastraszą i że takie mądre są ale mylą się w tym co mówią Chyba miała ta pani zły humor

Margeritka

Margeritka

pamiętaj ubezpieczenie masz przez całą ciążę i 40 dni później (czyli przez czas połogu), nie zapłacisz za pobyt w szpitalu, wizyty u lekarza na fundusz itd i dziecko też jest ubezpieczone, po prostu mówisz, ze jesteś w ciąży, w rejestracjach jakoś inaczej to sobie odznaczają, wypełniasz jaką deklarację i już

--

http://www.rodzicenaczasie.pl/ http://www.suwaczki.com/tickers/3i49vcqgt21lddp7.png
http://www.suwaczki.com/tickers/3i49df9h7fbnc5wv.png

27583 margeritka Kobieta, 32 lata, Lublin
karolina.m1

karolina.m1

Dziękuję Wam za pomoc. Teraz na pewno będę spokojniejsza.

34669 karolina-m1 Kobieta, 28 lat, Czajków Południowy
~tina797

~tina797

a mi zaproponowali prace w 22tyg ciazy choc miesiac wczesniej wysłałam im zaswiadczenie o ciazy