Uczniowie, Nastolatki

Komputer i dziecko

~bebaka

~bebaka

wasze dzieci mają już własne komputery? Zastanawiam syę czy synowi nie oddać starego laptopa, tylko mam obawy że jak się doriwe to zaraz naściąga jakiś wirusów albo bedzie przeglądął strony dla dorosłych, chłopak ma 12 lat, wiadomo że powili zaczyna się ciekawość ale akurat nie chciłabym żeby w ten sposób zdobywał wiedzę z tej dziedziny

Odpowiedzi znajdują się poniżej

Dziubala

Dziubala

bebaka, mój najstarszy syn też ma 12 lat i ma swój laptop, ale nie dostał nowego tylko w "spadku" po mężu. Syn marzy o nowym kompie, ale na taki zakup to jeszcze długo poczeka.
Jeśli myślisz, by synowi oddać starego laptopa, to wcześniej zabezpiecz go programem antywirusowym i zablokuj dostęp do stron "dla dorosłych". Zresztą przed takimi stronami tak do końca go nie uchronisz, bo jak nie w domu, to u kolegów obejrzy. Porozmawiaj z nim na ten temat, tak by wiedział, że na tych stronach nie zawsze przedstawia się seks, który kiedyś sam będzie uprawiał, tak by nie miał przekłamanego obrazu, bo takie filmiki mogą zakrzywiać wyobrażenie o normalnym związku dwojga ludzi.

--

2005 :), 2007 :), 2014 :)

39 dziubala Kobieta, 107 lat, Kraków
zula08

zula08

Moja córka jest troche młodsza, nie ma własnego komputera ale korzysta z takiego domowego, wspólnego. Gra tam czasem w gry albo szuka czegoś do szkoły w internecie. Nie ma potrzeby posiadania własnego choc może by i chciała, ale to zdecydowanie za wczesnie.

58211 zula08 Kobieta, 37 lat, Wadowice
psycholog Kamila Krocz

psycholog Kamila Krocz

Odpowiedź eksperta

Myślę, że stary komputer dla nastolatka to nie jest zły pomysł. Nie ma co udawać, że komputer, Internet to nie jest rzeczywistość dzieci, tym bardziej tych dorastających. Trzymanie dzieciaków z dala od komputera może paradoksalnie przynieść odwrotne skutki, bo zakazany owoc smakuje najlepiej. Jak nie w domu, to dorwie się gdzieś u kolegi czy koleżanki. Zanim jednak damy dziecku w użytkowanie starego laptopa, najpierw zainstalujmy narzędzia kontroli rodzicielskiej, poblokujmy strony, które się da zablokować. Nic jednak nie zastąpi dojrzałej, rodzicielskiej rozmowy. Kontrola kontrolą, ale rozmowa jest niezastąpiona. Pozdrawiam!

27620 psycholog-kamila-krocz Kobieta, 33 lata, Lublin
daniel111

daniel111

ja mojemu synowi kupie własny komputer dopiero po 4 klasie, mysle ze to dobry czas, ale nie wczesniej na pewno, nie chce zeby za szybko sie przyzwyczail, wole zeby przeczekał i pomarudził :D niz zeby od malego rzadzil na takim sprzecie

58659 daniel111 Mężczyzna, 29 lat, Nowy Tomyśl
Waleriaa.g_85

Waleriaa.g_85

Niby 12 lat a jednak już dużo, jak na takie technologie. Uważam, ze to dobry wiek żeby podarować dziecku własny sprzęt, trzeba zaznaczyć, że na lekcjach w szkole mają już dawno informatykę, więc wiedzą co i jak się używa...ważne jest zeby dopilnować, aby nie siedział w domu za długo na komputerze i to już zależy od ras - rodziców, czy i jak na to pozwolimy, bo przecież to dzieci się nas słuchają, a jak raz czy dwa pozwolimy, to już później będzie kłopot ;)

58664 waleriaa-g-85 Kobieta, 34 lata, Plewiska
kaarolina

kaarolina

Moje dzieci własnego sprzętu nie mają, korzystają tylko z tego, który mam ja i ma mój mąż. Uważam, że 12 lat to zdecydowanie za wcześnie, aby mieć już swojego laptopa

58866 kaarolina Kobieta, 32 lata, warszawa
nikolina55

nikolina55

Ważne, aby nie przesadzać. Wszystko jest dla ludzi (dzieci) , tylko czas spędzany przy komputerze powinien być kontrolowany.

53312 nikolina55 Kobieta, 24 lata, Radom
ak59098

ak59098

12 lat to odpowiedni wiek, żeby dziecko miało własny komputer, ale pod kilkoma warunkami.
Przede wszystkim pamiętaj, że łatwo jest się uzależnić. Ilu dorosłych ma problemy z nadużywaniem komputerów czy smartfonów, nie wspominając już o nastolatkach, dla których świat wirtualny jest często o wiele ciekawszy niż ten realny.
Przed wręczeniem dziecku prezentu, jakim jest komputer, ustalcie jasno zasady korzystania. Wyjaśnij, jak należy dbać o drogi, elektroniczny sprzęt oraz przedstaw, jakie zagrożenia mogą czyhać w internecie. Niepokoisz się, że dziecko ściągnie jakiegoś wirusa? Powiedz mu, że nie wolno otwierać podejrzanych wiadomości ani linków do niebezpiecznych stron, bo można pobrać szkodliwe oprogramowanie i tym samym zepsuć laptopa.
Wyznacz dziecku czas korzystania z komputera, np. godzina dziennie. Jeśli wiesz, że ma do wykonania ważny projekt w szkole, trudną pracę domową lub przygotowuje się do sprawdzianu, to można odpowiednio ten czas wydłużyć. Najlepiej jednak, żeby nie przekraczał on półtorej godziny dziennie.
Po zakończonej pracy zabierz dziecku komputer. Tak, żeby miało wyraźnie pokazane, że czas na dziś już minął.
Jeśli niepokoi Cię, że Twoje dziecko może korzystać ze stron niedostosowanych do jego wieku, warto założyć internetową zaporę rodzicielską, która będzie filtrować odwiedzane przez dziecko witryny pod kątem pornografii, przemocy, wulgaryzmów, itp.
Dziecko powinno mieć wygodne miejsce do pracy, najlepiej biurko i krzesło, ewentualnie specjalny stolik do laptopa, dookoła utrzymany ład, żadnego picia czy jedzenia, żeby nie zniszczyć sprzętu. Najlepiej niech pracuje w swoim pokoju, dzięki temu Ty też zyskasz chwilę dla siebie. Od czasu do czasu zaglądaj do niego, by sprawdzić, czy nie marnuje czasu, który miał akurat przeznaczyć na przygotowywanie się do sprawdzianu albo odrabianie pracy domowej.
Internet pełen jest stron, na których bezsensownie tracimy czas, niczego się przy tym nie ucząc. Warto przedstawić dziecku takie, na których znajdzie coś ciekawego i rozwijającego - mogą to być gry edukacyjne (o ile 12-latek będzie chciał w nie grać, zazwyczaj są one przeznaczone dla dzieci młodszych), ale również strony i blogi, dzięki którym odkryje nowe pasje lub będzie poszerzał swoją wiedzę. Twoje dziecko interesuje się krajami Europy? Pokaż mu stronę National Geographic. Kulinaria? Wyszukajcie razem ciekawy blog. Pokaż mu, że internet to nie tylko Facebook, bezsensowne gierki czy kabarety na YouTube'ie, ale miejsce, które może dawać niezwykłe możliwości do rozwijania pasji. Miejsce, które będzie dopełnieniem jego realnego życia, a nie jedynym życiem.
Jeśli chcesz dowiedzieć się jeszcze innych ciekawych rzeczy związanych z relacją dziecko-komputer, to polecam przeczytać książkę "Dziecko w sieci" B. Danowskiego i A. Krupińskiej. O ile wiem, jest dostępna także w PDF-ie.

61680 ak59098 Kobieta, 22 lata, Warszawa
Mimizoo

Mimizoo

12 latkowie często mają swój komputer. Tylko trzeba rozmawiać, rozmawiać i jeszcze raz rozmaiwać o niebepiezceńśtwach jak i uzależnieniu. Ja wysłałam syna (lat 11) na kurs programowania do dla dzieci (nota bene bardzo jestem zadowolona, więc nawet powiem nazwę szkoły - zaprogramowani.com, świetna i tania) i okaząło się że praktycznie każdy kolega z grupy ma w domu wlasny komputer. A przy okazji są to naprawdę świetne dzieciaki, które nie wygladają na uzależnione w żaden sposób od kompa.

61856 mimizoo Kobieta, 35 lat, Zielona Góra
Szpilka42

Szpilka42

Ja swój komputer dostałam własnie jak miełam mniej więcej 12 lat - warto dodać, że jednak były to czasy zdecydowanie mniej skomputeryzowane i jako jedna z niewielu miałam dostęp do internetu. Siedziały u mnie koleżanki razem buszowałyśmy po sieci po róznych głupstwach... Cóż, później wciągnęłam się w gry, trwało to długo, bo aż do poczatku studiów. Na pewno byłam uzależniona, ale wtedy nikt jeszcze o tym nie myślał... Moim zdaniem to niebezpieczne. Nie ma potrzeby, żeby dziecko samopas spędzało długi egodziny przed komputerem. Co innego nauka

61133 szpilka42 Kobieta, 44 lata, Panin