Uczniowie, Nastolatki

Komputer i dziecko

~bebaka

~bebaka

wasze dzieci mają już własne komputery? Zastanawiam syę czy synowi nie oddać starego laptopa, tylko mam obawy że jak się doriwe to zaraz naściąga jakiś wirusów albo bedzie przeglądął strony dla dorosłych, chłopak ma 12 lat, wiadomo że powili zaczyna się ciekawość ale akurat nie chciłabym żeby w ten sposób zdobywał wiedzę z tej dziedziny

Odpowiedzi znajdują się poniżej

Dziubala

Dziubala

bebaka, mój najstarszy syn też ma 12 lat i ma swój laptop, ale nie dostał nowego tylko w "spadku" po mężu. Syn marzy o nowym kompie, ale na taki zakup to jeszcze długo poczeka.
Jeśli myślisz, by synowi oddać starego laptopa, to wcześniej zabezpiecz go programem antywirusowym i zablokuj dostęp do stron "dla dorosłych". Zresztą przed takimi stronami tak do końca go nie uchronisz, bo jak nie w domu, to u kolegów obejrzy. Porozmawiaj z nim na ten temat, tak by wiedział, że na tych stronach nie zawsze przedstawia się seks, który kiedyś sam będzie uprawiał, tak by nie miał przekłamanego obrazu, bo takie filmiki mogą zakrzywiać wyobrażenie o normalnym związku dwojga ludzi.

--

https://lbym.lilypie.com/qaF7p2.png http://lbym.lilypie.com/HDfWp2.png
https://lb4m.lilypie.com/Qg0rp2.png

39 dziubala Kobieta, 10 lat, Kraków
zula08

zula08

Moja córka jest troche młodsza, nie ma własnego komputera ale korzysta z takiego domowego, wspólnego. Gra tam czasem w gry albo szuka czegoś do szkoły w internecie. Nie ma potrzeby posiadania własnego choc może by i chciała, ale to zdecydowanie za wczesnie.

58211 zula08 Kobieta, 36 lat, Wadowice
psycholog Kamila Krocz

psycholog Kamila Krocz

Odpowiedź eksperta

Myślę, że stary komputer dla nastolatka to nie jest zły pomysł. Nie ma co udawać, że komputer, Internet to nie jest rzeczywistość dzieci, tym bardziej tych dorastających. Trzymanie dzieciaków z dala od komputera może paradoksalnie przynieść odwrotne skutki, bo zakazany owoc smakuje najlepiej. Jak nie w domu, to dorwie się gdzieś u kolegi czy koleżanki. Zanim jednak damy dziecku w użytkowanie starego laptopa, najpierw zainstalujmy narzędzia kontroli rodzicielskiej, poblokujmy strony, które się da zablokować. Nic jednak nie zastąpi dojrzałej, rodzicielskiej rozmowy. Kontrola kontrolą, ale rozmowa jest niezastąpiona. Pozdrawiam!

27620 psycholog-kamila-krocz Kobieta, 32 lata, Lublin
daniel111

daniel111

ja mojemu synowi kupie własny komputer dopiero po 4 klasie, mysle ze to dobry czas, ale nie wczesniej na pewno, nie chce zeby za szybko sie przyzwyczail, wole zeby przeczekał i pomarudził :D niz zeby od malego rzadzil na takim sprzecie

58659 daniel111 Mężczyzna, 28 lat, Nowy Tomyśl
Waleriaa.g_85

Waleriaa.g_85

Niby 12 lat a jednak już dużo, jak na takie technologie. Uważam, ze to dobry wiek żeby podarować dziecku własny sprzęt, trzeba zaznaczyć, że na lekcjach w szkole mają już dawno informatykę, więc wiedzą co i jak się używa...ważne jest zeby dopilnować, aby nie siedział w domu za długo na komputerze i to już zależy od ras - rodziców, czy i jak na to pozwolimy, bo przecież to dzieci się nas słuchają, a jak raz czy dwa pozwolimy, to już później będzie kłopot ;)

58664 waleriaa-g-85 Kobieta, 33 lata, Plewiska
kaarolina

kaarolina

Moje dzieci własnego sprzętu nie mają, korzystają tylko z tego, który mam ja i ma mój mąż. Uważam, że 12 lat to zdecydowanie za wcześnie, aby mieć już swojego laptopa

58866 kaarolina Kobieta, 31 lat, warszawa
nikolina55

nikolina55

Ważne, aby nie przesadzać. Wszystko jest dla ludzi (dzieci) , tylko czas spędzany przy komputerze powinien być kontrolowany.

53312 nikolina55 Kobieta, 23 lata, Radom