Skocz do zawartości
Forum

Nerwowy odruch


martaneu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.
Moja córka ma odruch drapania sie po uszkach. Od urodzenia łapała się nie ale do tej pory delikatnie a przez ok 2 ostatnie tyg. się to nasiliło (muszę wspomnieć, że w tym czasie rozpoczełam naukę samodzielnego zasypiania i może to ma wpływ na jej zachowanie). Podczas zabawy jak tylko przestaje sie na czymś skupiać drapie się po uchu lub za nie ciągnie. Jak jest zmęczona to robi to mocniej. Najgorzej jest jak sie denerwuje albo płacze, wtedy rączki jakby odruchowo wędrują po uszach tak mocno że ma je całe podrapane i zaczerwienione. Starałam się jej przytrzymywać rączki ale to ją strasznie złości, może opaska zdała by egzamin? Słyszałam, że takie zachowanie może świadczyć o wadzie słuchu ale wg. moich obserwacji mała słyszy bardzo dobrze.
Jak ją oduczyć tego zachowania? Będę bardzo wdzięczna za wszelkie uwagi.
Pozdrawiam.

http://img179.imageshack.us/img179/3350/glitteryourwaybc624dc5rq0.gif
http://suwaczki.maluchy.pl/li-9959.png

Odnośnik do komentarza

Droga Mamo Oliwii!
Zjawisko chwytania za uszka jest bardzo czesto spotykanym u dzieci. Przede wszystkim sa zawsze chlodniejsze niz reszta ciala i dostarczaja wrazen dotykowych, a w tym okresie zycia bazujemy glownie na doznaniach organoleptycznych! Opaska lub cienka bawelniana czapeczka, gladko przylegajaca do glowki, wydaje mi sie dobrym rozwiazaniem, ale zasadniczo w okresie, kiedy uszka sa naprawde mocno podrapane.
Badanie sluchu wykonalabym niezaleznie od zachowania Oliwii i Pani obserwacji. Zawsze lepiej sprawdzic.
Nie probowalabym jakiegos specjalnego "oduczania" tego odruchu, zazwyczaj mija wraz z osiagnieciem przez malucha kolejnej sprawnosci ruchowej.

Pozdrowienia!
A.Żurakowska

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...