Skocz do zawartości
Forum

Wyniki USG tarczycy


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Bardzo proszę o interpretację wyników usg tarczycy.
Wizytę endokrynologiczną mam za ponad tydzień a właśnie odebrałam wyniki i zupełnie nie mam pojęcia o czym one mówią...

wyniki:

prawy płat : 2,6 x 2,2 x 5,5 cm
lewy płat : 2,2 x 2,0 x 4,9 cm
Płat prawy w całości oraz środkowa i dolna część lewego płata wykazują przebudowę guzkową z obcenością mnogich ognisk normoechogenicznych średnicy do 1,2cm. W środkowej części płata lewego ognisko lito-torbielowate śr. 0,6 cm.
Niektóre z opisanych guzków zawierają drobne zwapnienia.
Unaczynienie zmian wzmożone obwodowo.
Okoliczne węzły chłonne w granicach normy.
Co to wszystko znaczy? co to są ogniska normoechogeniczne i lito-torbielowate. Co znaczy unaczynienie wzmozone obwodowo?

2 lata temu biopsja ( robiona podzcas ciązy - 2 trymestr) wykazala: struma nodosa toxica
rozpoznanie: elementy morfotyczne krwi i liczne płaty komórek pęcherzykowych tarczycy bez cytologicznych cech zlośliwości.

Będę wdzięczna za wszelkie info, pozdrawiam

http://www.suwaczek.pl/cache/a58d0abe3d.png
http://www.suwaczek.pl/cache/7f7b513cb8.png

Odnośnik do komentarza

Pytanie w sumie do radiologa, ale z mojego doświadczenia obraz USG koreluje z wynikiem biopsji tj wole guzkowe,(struma nodosa) a do stwierdzenia jego nadczynności (toxica) konieczne są inne badania np biopsja, badania immunochemiczne z krwi czy scyntygrafia. Ognisko torbielowato - lite to guzek zawierający w swoim wnętrzu komorę z płynem. Guzek normoechogeniczny to taki który w obrazie USG ma prawidłowe echo, tzn jak reszta tkanki. Unaczynienie obwodowe tzn naczynia "oplatają" guzki na powierzchni jest jeszcze jednym potwierdzeniem wola guzkowego i jest cechą różnicującą od zmian złośliwych.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...