Skocz do zawartości
Forum

Co zrobić żeby mieć macierzyńskie i wychowawcze???? Proszę o odpowiedz...


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich :)
Mam pytanie,co zrobić żeby należało mi się macierzyńskie i wychowawcze???
Wiem ,że należy pracować i mieć umowę o pracę-ale na jaki czas?
Słyszałam że można popracować nawet 2 miesiące a potem już mogę skorzystać ze zwolnienia lekarskiego,wtedy też ZUS wypłaca mi równowartość wynagrodzenia, do porodu, natomiast po porodzie dostawałabym przez jakiś czas macierzyńskie (chyba przez 3 mies.) a póżniej należałoby mi się wychowawcze.
Czy to prawda????

Proszę o pomoc!!!!

:o_master:

Larisa83
http://tickers.baby-gaga.com/p/dev269pp___.png

Odnośnik do komentarza

Zeby otrzymac zasiłek macierzynski trzeba miec w chwili zajscia w ciaze na czas nieokreslony. wówczas przysługuje po macierzynskim urlop wychowawczy
jesli jestes w stosunku pracy na czas okreslony, to jesli zaszłas w ciaze przynajmniej na 3 miesiace przed koncem umowy, to wówczas przedłuza ci sie ona automatycznie do dnia porodu. Po porodzie przysługuje Ci zasiłek macierzynski z ZUS w wymiarze normalnie 20 tygodni, z tym ze ten czas nie liczy Ci sie potem do emerytury jako nieskładkowy. Po zakonczeniu takiego zasiłku, czyli po 20 tygodniach, jesli sie zatrudnisz gdzies na umowe o prace i przepracujesz 6 miesiecy, mozesz wówczas wystapic do nowego pracodawcy o urlop wychowawczy

Odnośnik do komentarza

Dziękuje bardzo za odpowiedz :)

Ps.a co jeśli jestem w 2 tygodniu ciąży i mam możliwość zrobienia czegoś takiego,że znajoma mnie zatrudni u siebie-oczywiście nie będę tam pracowała,a ZUS sama będę płacić... to czy jest prawdą że wystarczy, że zapłacę tylko dwie składki i mogę już iść na zwolnienie itd? Czy to wystarczy żeby mieć macierzyńskie apotem wychowawcze (jeśli da mi umowę na czas nieokreślony)... ?

Larisa83
http://tickers.baby-gaga.com/p/dev269pp___.png

Odnośnik do komentarza

Wklejam jeszcze fragment artykulu zamieszczonego na portalu bankier.pl:

Zawieranie umów o pracę przez kobiety w zaawansowanej ciąży i ich krótkotrwałe zatrudnienie jest dla ZUS podejrzane. W mniemaniu Zakładu jest to zwykła próba wyłudzenia świadczeń przysługujących z ubezpieczenia społecznego z tytułu choroby i macierzyństwa. Stanowisko Zakładu niejednokrotnie potwierdzał Sąd Najwyższy (wyrok z 25 stycznia 2005 r.; II UK 141/04, OSNP 2005/15/235). Z kolei w wyroku z 18 października 2005 r. (II UK 43/05, OSNP 2006/15-16/251) SN uznał, że co prawda prawo nie zabrania zawarcia umowy o pracę w celu osiągnięcia świadczeń z ubezpieczenia społecznego, ale jest to zachowanie naganne i nie może być akceptowane. Jako że taka umowa o pracę jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego, należy uznać ja za nieważną.

Może się Tobie przyda. ZUS-u tak łatwo przechytrzyć się nie da. Pociesze Cię, ze nie wymagają od siebie takiej uczciwosci. Ja dostałam zasiłek chorobowy w grudniu za pażdziernik, a dzisiaj listonosz mi przyniósł macierzyński za grudzień. Gdyby nie mąż, który normalnie zarabia, to byśmy sciany do dzisiaj gryżli :(

Odnośnik do komentarza

Czyli co powinnam robić żeby cokolwiek "wydusić" od "państwa"...?
Pytam,bo z pierwszym dzieckiem kompletnie nic mi się nie należało,i teraz chciałabym się trochę wycwanić-słyszałam że niektórzy właśnie tak robią.... że zatrudniają się u kogoś znajomego w pic...

Więc teraz to już sama nie wiem....

Ale bardzo dziękuje za odpowiedz.

Pozdrawiam :)

Larisa83
http://tickers.baby-gaga.com/p/dev269pp___.png

Odnośnik do komentarza

A ja tak sobie myślę,że chyba dam sobie z tym spokój...
Nie mam zamiaru się z nikim użerać...
Nigdy nic mi się nie należało i chyba nigdy nie będzie w tym naszym kraju!!!!
Gdybym mieszkała np.w Niemczech,to beż problemu miałabym zapewnione jakieś pieniądze-a tu!!! Tylko wyciągają od nas skurczybyki!!!!

Matko-CO ZA KRAJ!!!!

Larisa83
http://tickers.baby-gaga.com/p/dev269pp___.png

Odnośnik do komentarza

Larisa83
A ja tak sobie myślę,że chyba dam sobie z tym spokój...
Nie mam zamiaru się z nikim użerać...
Nigdy nic mi się nie należało i chyba nigdy nie będzie w tym naszym kraju!!!!
Gdybym mieszkała np.w Niemczech,to beż problemu miałabym zapewnione jakieś pieniądze-a tu!!! Tylko wyciągają od nas skurczybyki!!!!

Matko-CO ZA KRAJ!!!!

Strasznie narzekasz na kraj. A przcież sama mówisz o oszukiwaniu ZUS-u to jak tu ma byc dobrze skoro nastawieni jesteśmy na oszukiwanie. Poza tym mówisz o jakimś wyciaganiu od nas. Przeciez jak nie pracowałaś to od ciebie nic nie wyciagnęli, a ode mnie przeciwnie przez 20 lat pracy. To moje składki poszłyby na oszustwa innych.
Nie bierz tego do siebie, ale czasami pomysl co mówisz i co piszesz, bo w ten sposób możesz narobić sobie wrogów.

Odnośnik do komentarza

krysiak
Zeby otrzymac zasiłek macierzynski trzeba miec w chwili zajscia w ciaze na czas nieokreslony. wówczas przysługuje po macierzynskim urlop wychowawczy
jesli jestes w stosunku pracy na czas okreslony, to jesli zaszłas w ciaze przynajmniej na 3 miesiace przed koncem umowy, to wówczas przedłuza ci sie ona automatycznie do dnia porodu. Po porodzie przysługuje Ci zasiłek macierzynski z ZUS w wymiarze normalnie 20 tygodni, z tym ze ten czas nie liczy Ci sie potem do emerytury jako nieskładkowy. Po zakonczeniu takiego zasiłku, czyli po 20 tygodniach, jesli sie zatrudnisz gdzies na umowe o prace i przepracujesz 6 miesiecy, mozesz wówczas wystapic do nowego pracodawcy o urlop wychowawczy

Wybacz, ale piszesz Totalną bzdurę. To nie prawda że zasiłek macierzyński i urlop wychowaczy przysługuje tylko osobom z umową na czas nieokreślony!!!!

Ja mam umowę na 6 lat, jestem obecnie na L4, potem przysługuje mi płatny macierzyński podajże 20 tygodni. A potem mogę iść na wychowawczy.!!

Jeśli ktoś ma umowę na rok czy dwa to wtedy inna sprawa. Bo umowy nie muszą przedłużyć na czas urlopu wychowawczego.

-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-
http://www.suwaczek.pl/cache/053efaf3ef.pnghttp://s2.pierwszezabki.pl/024/024234980.png?9711
Kocham Cię Synku :)

"Nigdy nie kłóć się z Idiot

Odnośnik do komentarza

Ja uważam, że w naszym Państwie za nic ma się matki. Niezależnie od tego, czy kobieta pracuje czy nie powinna dostać pomoc po urodzeniu dziecka. Bywały przypadki, że kobieta pracowała 15 lat, została zwolniona i zaszła wtedy w ciążę - nie dostała nic, pomimo iż przez 15 lat opłacała składki. Kombinowanie z macierzyńskim nie nazwałabym oszustwem, matka walczy przecież o mleko dla swego dziecka! Osobiście znam wiele osób, które biorą rentę, pomimo iż są zdrowi, albo policyjną emeryturę w wieku 40 lat. To są dopiero absurdy! Facet zdrowy jak byk w wieku 40 lat ma dozgonną emeryturę jakieś 2 tyś zł, albo inny załatwił sobie rentę i za nic bierze 5 stów, a kobieta, która rodzi nie dostaje nic, bo nie pracowała.

Ja osobiście zatrudniłam do sprzątania koleżankę kilka lat temu, po 2 miesiącach poszła na chorobowe. Czyli przez 2 m-ce płaciłyśmy składki, potem miesiąc nic, bo 30 dni płaci pracodawca i od 4 miesiąca dostawała chorobowe, potem macierzyńskie i wychowawcze. Potem ją zwolniłam, bo źle sprzątała :))))))

Odnośnik do komentarza

ferinka
krysiak
Zeby otrzymac zasiłek macierzynski trzeba miec w chwili zajscia w ciaze na czas nieokreslony. wówczas przysługuje po macierzynskim urlop wychowawczy
jesli jestes w stosunku pracy na czas okreslony, to jesli zaszłas w ciaze przynajmniej na 3 miesiace przed koncem umowy, to wówczas przedłuza ci sie ona automatycznie do dnia porodu. Po porodzie przysługuje Ci zasiłek macierzynski z ZUS w wymiarze normalnie 20 tygodni, z tym ze ten czas nie liczy Ci sie potem do emerytury jako nieskładkowy. Po zakonczeniu takiego zasiłku, czyli po 20 tygodniach, jesli sie zatrudnisz gdzies na umowe o prace i przepracujesz 6 miesiecy, mozesz wówczas wystapic do nowego pracodawcy o urlop wychowawczy

Wybacz, ale piszesz Totalną bzdurę. To nie prawda że zasiłek macierzyński i urlop wychowaczy przysługuje tylko osobom z umową na czas nieokreślony!!!!

Ja mam umowę na 6 lat, jestem obecnie na L4, potem przysługuje mi płatny macierzyński podajże 20 tygodni. A potem mogę iść na wychowawczy.!!

Jeśli ktoś ma umowę na rok czy dwa to wtedy inna sprawa. Bo umowy nie muszą przedłużyć na czas urlopu wychowawczego.

Masz rację.Nie nazwałabym tego bzdurą, ale nieścisłością. Pisałam w myślowym skrócie, nie probując udzielać szzcegółowych porad, bo nie jestem prawnikiem. Ale ton Twojej wypowiedzi bardzo mnie zdziwił. Bez względu na treść mojej wypowiedzi jest on, mówiąc delikatnie, po prostu niegrzeczny.

Odnośnik do komentarza

witam mam takie pytanie ucze sie i mam praktyki jak fryzjerka i chodzi mi oto ze 13pazdziernika urodziłam syna a do 20pazdziernika miałam zwolnienie od ginekologa i mi sie skonczylo .w szpitali dostałam taka karteczke \zaświaczenie o macierzyńskie i nie wiem co dalej z tym zrobic mozecie mi pomoc?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...