Skocz do zawartości
Forum

zmiany w becikowym i macierzyńskim od 2009 roku


Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam termin porodu na 27 grudnia i jestem zła. pierwszy dodatek dostanę - obowiązuje od 1 list., kartę ciąży mam założoną od 10tyg.
Z drugim dodatkiem nie wiadomo - do tej pory jest tak, że jeśli dochód przekracza 504 zł na osobe nie dostaje się go. Mąż ma umowę na najniższą krajową, czyli z tego co mi wiadomo, nie dostaniemy drugiego tysiąca (ok. 1200zł dzieli się na 2, nie na trzy PONOĆ),
ale jeśli przenoszę ciąże o pare dni wejdze w życie ustawa, że 2. dodatek dostają rodziny, w których dochód na osobe nie przekracza 1 tys. zł, czyli - dastalibyśmy.
Jednym słowem nic nie rozumiem i wkurza mnie ta niepewność, kiedy urodzę i co dostanę.

Odnośnik do komentarza

Czy wydłużenie terminu urlopu macierzyńskiego obejmuje nie tylko pracowników ale tez mamy na samozatrudnieniu czy prowadzące działalność gospodarcza?
Czy jednak ojcowie mający własną działalność gospodarcza tez mogą ubiegać się o tacierzynskie?
Prosiłabym o informacje, jeśli któraś z Pan wie:)

Szczerze powiedziawszy dopiero się dowiedziałam o zmianach. Dostałam kartę ciąży w 8 tyg....i chyba to jest jedyny plus wizyty u lekarza z NFZ, który nie chciał zapisać mi nawet skierowania na morfologie! Jeszcze swojego lekarza prowadzącego nie wybrałam, a jestem już w 12 tc. Uważam ze kobieta ma prawo wybrać właściwego lekarza...co oznacza ze może trafić do tego, który zdobędzie jej zaufanie później niż do 10 tc.

http://www.suwaczki.com/tickers/h84fanlics99jhmo.png

Wpierw mama Mikołaja, potem żona...jak to dziecko leczy z pracoholizmu:)

Odnośnik do komentarza

dziewczyny a ja mam pytanie czy zaświadczenie i podstawowa opieka musi być od ginekologa z NFZ czy może być od prywatnego ???

Powiem szczerze że cały czas byłam przekonana że to bez różnicy a że czytam też inne forum to trafiłam tam na dziewczynę co niby pracuje w takim ośrodku i mówi że tylko będą przyjmowane od NFZ bo to oni sprawują podstawową opiekę lekarską

zakręciła mnie totalnie i sama nie wiem co o tym myśleć bo każdemu by się przydał ten 1000zł chociaż na pierwsze miesiące na kosmetyki czy pieluszki

podaję link do jej wypowiedzi w jednym z wątków przyszła matka, mnóstwo pytań o pomoc od państwa - Forum BabyBoom

Puszor i Milka :)

Odnośnik do komentarza

Witam
Chciałam sie dowiedziec jak to teraz wyglada w wypłaceniem becikowego gdy dziecko urodzone za granica??? Czy potwierdzenie bycia pod opieka lekarska poza granicami kraju tez jest brane pod uwage?
Przy pierwszum dziecku nie mialam problemu, poszłam złozylam dokumenty i po miesiacu juz mi becikowe wyplacili. A teraz nie wiem czy mamy jakiekolwiek szanse na otrzymanie tego dodatku

Odnośnik do komentarza

Witam wszystkich,
Mam problem z becikowym. Prosze o pomoc, jeśli ktoś umie mi pomóc. Drugiego listopada urodziłam synka, kiedy wyszlismy ze szpitala złożyłam wniosek o becikowe, ale pani z GOPSu oznajmiła, iż nie moge się o to ubiegać, ponieważ nie mam zaświadczenia, że od 10 tygodnia ciąży byłam pod stałą opieką lekarską. Ginekolog, który prowadził moją ciążę nie wyda mi teraz takiego dokumentu, bo jak stwierdził jest już na to za późno. Czy w takiej sytuacji mam jaką kolwiek szanse na uzskanie becikowego?

Odnośnik do komentarza

ale niby dlaczego jest już za póżno, na złożenie wniosku o becikowe jest chyba rok czasu a może i dłużej, niewiem dokładnie i lekarz z jakiej racji twierdzi żę jest już za późno, jeśli byłaśpod jego opieką to musi ci takie zaświadczenie wystawić a jeśli nie to idz do dyrekcji przychodni i porozmawiaj o tym, tak niemoże być :////

http://moje.glitery.pl/text/354/58/2-Wiki-i-Hania-4627.gif http://www.mleczaki.bejbej.pl/mleczaki/254_20110805_201626.png
http://www.suwaczek.pl/cache/e3db0566df.png
http://www.suwaczek.pl/cache/2e9e74448d.png

Odnośnik do komentarza

ja urodziłam 28 pazdziernika, ale wyszłam ze szpitala już w listopadzie. czy należy mi sie becikowe? Pani w urzędzie powiedziała, że nie. Pierwszy raz byłam u lekarza w 20 tygodniu ciąży, ale to tylko z tej przyczyny, iż nie wiedziałam, że jestem w ciąży. Czułam się dobrze i nic mi nie dolegało. A okres miałam od zawsze bardzo nieregularnie i po prostu nie zorientowałam się, że zostanę mama. Jeśli ustawa weszła w życie od listopada to powinno mnie załapać, bo przecież liczy sie data urodzenia dziecka, a nie wypisu ze szpitala?? chyba, że sie myle??

Odnośnik do komentarza

mojza
Witam wszystkich,
Mam problem z becikowym. Prosze o pomoc, jeśli ktoś umie mi pomóc. Drugiego listopada urodziłam synka, kiedy wyszlismy ze szpitala złożyłam wniosek o becikowe, ale pani z GOPSu oznajmiła, iż nie moge się o to ubiegać, ponieważ nie mam zaświadczenia, że od 10 tygodnia ciąży byłam pod stałą opieką lekarską. Ginekolog, który prowadził moją ciążę nie wyda mi teraz takiego dokumentu, bo jak stwierdził jest już na to za późno. Czy w takiej sytuacji mam jaką kolwiek szanse na uzskanie becikowego?

Lekarz się myli, nie jest za późno bo gdyby poprawnie prowadził kartę ciąży to nie miałbyś żadnych problemów. Po prostu nie chce mu się wystawić zaświadczenia.

monikkka
ja urodziłam 28 pazdziernika, ale wyszłam ze szpitala już w listopadzie. czy należy mi sie becikowe? Pani w urzędzie powiedziała, że nie. Pierwszy raz byłam u lekarza w 20 tygodniu ciąży, ale to tylko z tej przyczyny, iż nie wiedziałam, że jestem w ciąży. Czułam się dobrze i nic mi nie dolegało. A okres miałam od zawsze bardzo nieregularnie i po prostu nie zorientowałam się, że zostanę mama. Jeśli ustawa weszła w życie od listopada to powinno mnie załapać, bo przecież liczy sie data urodzenia dziecka, a nie wypisu ze szpitala?? chyba, że sie myle??

Nowe przepisy dotyczą wszystkich którzy ubiegają się o becikowe po 1-11 a nie tylko dzieci które urodziły się po tym terminie. Zatem przepisy jak najbardziej ciebie dotyczą. Przykro mi.

http://lbym.lilypie.com/zW7Gp2.pnghttp://lb3m.lilypie.com/epfRp2.png
28.04.2007 12 tgc

11.05.2005 26 tgc
Odnośnik do komentarza
Gość agnieszkab31

Julia ja słyszałam o nowych poprawkach,o 1 zaświadczeniu od lekarza a nie o 3,nie później niż do 10tc,ale to dopiero ma wejść za ok.rok Tak przynajmniej mi przyjaciółka mówiła.
Dla mnie to i tak głupota bo dużo dziewczyn dowiaduje się o ciąży później niż 10t
No ale cóż,widać,że w sejmie mało jest kobiet z ciążami wykrytymi po 10tc...

ps:jutro w Wyborczej o tym będzie więcej

Odnośnik do komentarza

Gosiak0512
Chyba że tak. Nie wiedziałam bo nie napisała dokładnie. W takim razie pewnie wystarczy karta ciąży z wpisem że się zgłosiła na wizytę przed 10TYG. Ale ponoć zawiesili ustawę na 2 lata żeby dobrze powiadomić ludzi o takiej akcji i teraz na wystarczyć sam fakt że się było pod opieką lekarza.

Tylko ponoc zawiesili. W necie jest pelno info o tym ze zawiesili i wogole. A bylam zaniesc wniosek i bardzo "mila" Pani powiedziala ze moge przyjsc za pol roku bo wtedy ma dopiero wejsc to ze zawiesza:/ Porabany ten kraj:/

Kacperek:love: 02.10.2012 godz.23:35 3200g, 56cm:love:
19.10.2012 3900g, 58cm
04.12.2012 5600g, 62cm
15.01.2013 6300g, 65cm

http://www.suwaczki.com/tickers/zrz6e6yd4anvaqre.png
http://www.suwaczki.com/tickers/l22nuay32jj38nva.png
http://www.suwaczki.com/tickers/wnidio4p5btv58no.png
http://s8.suwaczek.com/20100619580114.png

Odnośnik do komentarza

Trzy rzeczy które musisz wiedzieć o becikowym:

- 1000 złotych becikowego dostają rodzice każdego dziecka które przyjdzie na świat. Jedynym warunkiem jest posiadanie aktu urodzenia. Jest to właściwe becikowe, dla wszystkich, wg. projektu LPRu. Niżej przeczytasz jak i gdzie złożyć wniosek.
- Rodziny ubogie, te które kwalifikują się do zasiłku rodzinnego, z okazji narodzin dziecka dostają extra dodatek w wysokości 1000 złotych
- Becikowe samorządowe , zależy od miejscowość w której mieszkasz. Sprawdź czy Twoje władze samorządowe uchwaliły dodatkowe becikowe.

"Becikowe"

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka.
Becikowe przysługuje wszystkim, niezależnie od uprawnień do dodatku z tytułu urodzenia dziecka oraz od dochodu rodziny, w wysokości 1000 zł na dziecko. Wprowadzone ustawą z dnia 29 grudnia 2005 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 12, poz. 67).

Becikowe jest świadczeniem rodzinnym. Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) w art. 21 ust. 1 pkt 8 stanowi, iż świadczenia rodzinne są wolne od podatku dochodowego.

1. Becikowe przysługuje: matce,
2. ojcu lub
3. opiekunowi prawnemu dziecka.

Pisemny wniosek o becikowe można złożyć w urzędzie gminy lub w ośrodku pomocy społecznej (w miejscu, gdzie wypłacane są świadczenia rodzinne) w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka (zmiana wprowadzona w czerwcu 2007 roku, wcześniej obowiązywal termin 3 miesięcy). Wniosek złożony po terminie będzie pozostawiony bez rozpoznania.

1. Do wniosku o becikowe dołączamy następujące dokumenty: dokument stwierdzający tożsamość osoby ubiegającej się o becikowe
2. skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub inny dokument urzędowy potwierdzający datę urodzenia dziecka;
3. pisemne oświadczenie, że na dziecko nie zostało wcześniej pobrane becikowe np. przez drugiego z rodziców).
4. zaświadczenie lekarskie o opiece medycznej od 10 tygodnia ciąży

Zaświadczenie lekarskie

Uwaga - wymóg przedstawienia zaświadczenia lekarskiego zostanie zawieszony na dwa lata. Kobiety którym odmówiono wypłaty becikowego będą miały prawo ubiegać się ponownie.

MINISTERSTWO ZDROWIA Warszawa, 3 lutego 2010 r.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia postanowiły zmienić przepisy dotyczące wypłacania tzw. becikowego: kobiety które po 1 listopada 2009 roku wystąpiły lub wystąpią o wypłatę becikowego nie będą musiały udowadniać, że najpóźniej od 10 tygodnia ciąży były pod opieką lekarza ginekologa lub położnej. Jedynym warunkiem otrzymania pieniędzy będzie okazanie przez rodzica zaświadczenia lekarskiego, które potwierdzi co najmniej jedną wizytę ciężarnej u lekarza ginekologa lub położnej.

Becikowe otrzymają też te kobiety, którym po 1 listopada 2009 r. odmówiono jego wypłaty, bo nie potrafiły udowodnić, że przebywały pod stałą opieką lekarza od 10 tygodnia ciąży. Po wejściu w życie nowych przepisów będą miały prawo ponownie ubiegać się o wypłatę pieniędzy w urzędach gmin i Miejskich Ośrodkach Pomocy Społecznej.

Nowe przepisy wejdą w życie po nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych. Projekt ma stanąć na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów. Źródło

Od listopada 2009 do otrzymania becikowego wymagane było przedstawienie zaświadczenia lekarskiego o pozostawaniu pod opieką medyczną przez okres co najmniej od 10 tygodnia ciąży - do porodu. Wymóg został zawieszony do 31 grudnia 2011 r.

Zaświadczenie potwierdza fakt odbycia co najmniej trzech wizyt u ginekologa - w każdym trymestrze ciąży. Musi zostać wypisane na specjalnym formularzu określonym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 18 września 2009 r. "w sprawie formy opieki medycznej nad kobietą w ciąży, uprawniającej do dodatku z tytułu urodzenia dziecka".

Wzór zaświadczenia lekarskiego dostępny jest w portalu becikowe.com

Formą opieki medycznej, o której mowa w rozporządzeniu, są świadczenia zdrowotne udzielane w ramach:

1. podstawowej opieki zdrowotnej;
2. ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych;
3. leczenia szpitalnego.

MaŁoLaTkA

http://www.suwaczki.com/tickers/1usawn15igq6f925.png

Odnośnik do komentarza

Dopiero od przedwczoraj mam potwierdzoną ciążę a jestem w 17 tc+4 dni (przez ostatni rok miałam straszne\y rozstrój hormonalny no i w kwietniu test mnie oszukał :D:D:D ) więc nie ukrywam że trochę się wystraszyłam że zgodnie znowymi przepisami nie dostanę becikowego ale faktycznie jak sobie poszukałam na necie to okazało się że do końca 2011 przepis zawieszono super teraz wystarczy mieć potwierdzone że chociaż raz się było u lekarza i luz ekstra :) szkoda tylko że przepisy zniosły ten drugi tysiaczek z opieki :D:D:D

Odnośnik do komentarza

teraz wystarczy że tylko raz odwiedzi się lekarza w ciągu ciąży było to ostatnio w gazecie wyborczej "...1000 zł, tyle teraz wynosi "rządowe" becikowe. Pieniądze należą się każdej rodzinie Warunek; zaświadczenie o jednej wizycie lekarskiej podczas ciąży." I jest to niezależne czy dziecko urodziło się w małżeństwie czy poza nim. Wszyscy rodzice których dzieci 31 marca 2010 miały więcej niż 12 miesięcy, a których po 31 pażdziernika 2009 odesłano z kwitkiem gdyż nie mieli wymaganego wówczas zaświadczenia o badaniu lekarskim dokonanym nie póżniej niż w 10 tyg ciąży mogą jeszcze do września 2010 składać nowy wniosek!!!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...