Skocz do zawartości
Forum

Antydepresanty


Gość zainteresowana111

Rekomendowane odpowiedzi

Gość zainteresowana111

Witam
W dużym skrócie mój problem polega na panicznym strachu przed usunięciem zębów.Za każdym razem uciekam z fotela a znieczulenie boli mnie do tego stopnia że wydzieram się jak by mnie ze skóry obdzierali.Za namową wybrałam się do psychiatry, który przepisał mi seronil i alprox (do zastosowania w dniu wizyty). Zastanawiam się jednak czy w ogóle zacząć brać proszki, czy może zastanowić się nad psychoterapią?..Na co dzień funkcjonuję normalnie nie mam ze sobą kłopotów, ataków paniki itp. Problem dla wielu banalny mnie spędza sen z powiek.Proszę o poradę co zrobić?
Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Jeśli zależy Ci na jednorazowej pomocy, to oczywiście możesz wziąć leki (zaproponowane antydepresanty) przed wizytą u stomatologa. Łyknięcie tabletek nie sprawi jednak, że źródło problemu zniknie. Jeśli chcesz przepracować przyczyny swoich lęków przed dentystą, najlepiej właśnie podjąć psychoterapię. Co prawda wymaga ona czasu i pracy, ale nie ma skutków ubocznych i umożliwia całkowitą eliminację problemu. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Gość zainteresowana111

Dziękuję za szybką odpowiedź.
Psychoterapia wydaje mi się lepszym rozwiązaniem.Jeśli chodzi o proszki to zastanawiam się nad tym gdyż psychiatra,który je przepisał powiedział mi ze będę musiała brać je przynajmniej rok (seronil).Co prawda po rozmowie ze mną lekarz stwierdził fobie i dlatego zaproponował leki.Tyle tylko że nie poszłam nie z powodu depresji do niego a właśnie fobii.Za trzy miesiące mam kolejna wizytę,zastanawiam się czy mogą być jakieś konsekwencje nie przyjmowania przypisanych leków?Co jak co ale chyba wolałabym udać się na psychoterapię niż zapachach się przez rok proszkami.I jeszcze jedno pytanie czy podane przeze mnie proszki można przyjmować z tabletkami antykoncepcyjnych (novynette).
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Lek, który Pani przepisano, należy do leków z grupy SSRI (inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny). Pierwsze efekty jego zażywania widać najwcześniej po 3 tygodniach od rozpoczęcia farmakoterapii. Jeśli istnieje podejrzenie, że cierpi Pani na fobię, to rzeczywiście lepiej podjąć psychoterapię, najlepiej w nurcie poznawczo-behawioralnym. Leki można stosować jedynie doraźnie albo, jeśli lekarz zezwoli, w ogóle z nich zrezygnować. Czy będą jakieś konsekwencje, jeśli nie zdecyduje się Pani brać leków? Konsekwencją będzie dalej utrzymujący się u Pani lęk przed dentystą. To może jednak skuteczniej przepracować Pani podczas sesji z terapeutą (bez konieczności zażywania leków).

Czy przepisany lek można stosować z lekami antykoncepcyjnymi? Tak. Lek ten nie obniża skuteczności tabletek antykoncepcyjnych, to raczej tabletki antykoncepcyjne mogą wpływać na mniejszą skuteczność leku przeciwlękowego/przeciwdepresyjnego. Dla mniejszego wzajemnego wpływu leków na siebie, radziłabym zachować przynajmniej dwugodzinny odstęp między zażywaniem jednej tabletki (antydepresanta) od drugiej tabletki (antykoncepcji). Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza

Tego typu leki są dobre, ale tylko na krótką metę. Jeżeli więc na co dzień funkcjonujesz normalnie i problem występuje tylko w przypadku dentysty, to możesz je zażyć, w końcu nie zamierzasz ich brać ciągle. Ja sama mm przepisane leki przeciwlękowe i czasem je biorę, ale tylko czasem, bo nie zamierzam polegać tylko na tabletkach, bo one niczego nie rozwiążą. Najlepiej iść i zmierzyć się ze swoim lękiem.

Odnośnik do komentarza
Gość zainteresowana111

Witam po dość długiej nieobecności.Miło mi że oprócz eksperta ktoś jeszcze odpowiedział na mój post :-). W odpowiedzi napisze tylko ze od listopada jestem najszczesliwszą kobietą na świecie :-) pozbywamy się wszystkich 4 ząbków w miesiąc...bez prochów!!! Znalazłam dentystkę anioła :-) co nie znaczy ze pozbylam się panicznego strachu...dalej mi towarzyszy ale zęby straciłam ;-)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...