Skocz do zawartości
Forum

Interpretacja AFP


Rekomendowane odpowiedzi

Witam ,
mam pytanie odnośnie moich wyników na badanie AFP, którymi strasznie się denerwuję . Mój lekarz prowadzący zlecił takie badanie wynik wyszedł 67,7 (norma 23 do 120) jestem w 18 tygodniu ciąży , przeczytałam sporo w internecie ale nic konkretnego . Niby mieszczę się w normie , dodam , że wyniki usg w 13 tygodniu były dobre . Proszę mi powiedzieć czy powyżej 120 zaczynają się jakieś genetyczne anomalię ?Czy mój wynik jest za niski czy za wysoki?
Będę wdzięczna za pomoc

Odnośnik do komentarza

Na podstawie tego badania można rozpoznać wady rozwojowe płodu oraz choroby łożyska w czasie ciąży. Badanie prenatalne oznaczenia AFP w surowicy ciężarnej kobiety przeprowadza się między 15 a 20 tygodniem ciąży. Lepszym rozwiązaniem jest tzw test potrójny: oznaczenie AFP, Beta HCG i wolnego estriolu. Przy poszczególnych wadach płodu występują charakterystyczne zmiany stężenia tych substancji. Podobnie jak przy teście PAPP-A w obliczeniu ryzyka pomagają specjalne programy komputerowe uwzględniające wiek matki. Badanie robi się między 15. a 22. tygodniem ciąży, a wyniki są gotowe po kilku dniach.

Odnośnik do komentarza

AFP jest białkiem płodowym i głownie jego oznaczanie jest wykorzystywane w określaniu markerów nowotworowych. Norma wtedy jest bardzo niska ( 8 do 15). Natomiast w diagnostyce wad rozwojowych łożyska i płodu normy są szerokie i ich interpretacja jako pojedynczego oznaczenia ( bez dalszych komponentów testu potrójnego) nie ma większego znaczenia. Wynik należy porównać z innymi oznaczeniami: B HCG i wolnego estriolu, potem interpretować specjalnym programem komputerowym, podobnie jak w teście PAPPA. Zazwyczaj jak wynik mieści się w granicach normy to oznacza to, ze wszystko jest w porządku.

Odnośnik do komentarza
Gość AnnaMaria87

Witam,
jestem obecnie w 32 tygodniu ciąży w 31tygodniu ciąży byłam na badaniach krwi gdzie zamiast ALT zrobiono mi AFP - źle odczytano skierowanie - wynik mojego AFP to 126,86 ng/ml nigdzie nie mogę znaleźć normy proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...