Skocz do zawartości
Forum

Jak spokojnie i bez stresu dla obojga uczyć dziecko czytać?


Rekomendowane odpowiedzi

O tym, jak wygląda metoda Domana i na czym polega czytanie globalne można dowiedzieć się tutaj:
http://parenting.pl/portal/metoda-domana http://parenting.pl/portal/czym-jest-czytanie-globalne http://parenting.pl/portal/nauka-czytania-dla-dzieci

Pozdrawiam!

PS. Polecam też Metodę 18 struktur wyrazowych. Jest to co prawda metoda używana w pracy z dziećmi z trudnościami w czytaniu i pisaniu, z dziećmi z dysleksją, ale można ją też zastosować, by zachęcić dziecko do czytania na etapie nauczania w klasach początkowych.

Odnośnik do komentarza

Czy metoda Domana nie jest dla młodszych dzieci? To w przypadku 6 latki nadal będzie zgadywanie. Osobiście preferuję metodę sylabową.
Mój synek ma 4 lata. Najpierw poznał samogłoski, a następnie spółgłoski w sylabach. Gdy się połączy sylaby to ma się wyraz.
A czy córka rozumie syntezę? Gdy się jej literuje, to słyszy wyraz? Potrafi odpowiedzieć na jaką literę rozpoczyna się wyraz? Na jaką się kończy? Polecam książeczkę 'mam oko na litery' do wspólnych poszukiwań liter na daną literę. Dobra zabawa połączona z nauką.

Odnośnik do komentarza

Dobrym sposobem jest czytanie dziecku książeczek i mówienie mu żeby śledziło wzrokiem tekst 😉 na początek żeby się oswoiło z literkami sylabami i całymi słowami na pewno nie można zmuszać dziecka bo się zniechęci.

[reklama usunięta]

Edytowane przez Dziubala
Usunięcie reklamy
Odnośnik do komentarza

W moim przypadku okazało się, że najlepszą metodą na zainteresowanie malucha czytaniem jest znalezienie interesującego go tematu. Junior nie chciał się uczyć składania literek do puki nie przywiózł od dziadków książeczki z dinozaurami. Okazało się, że moi rodzice zabrali go na wycieczkę do parku prehistorycznego a na pamiątkę ofiarowali mu kolorową czytankę w klimacie dinozaurów ze słówkami typu: dino, ząb, jama, kot itp.

Odnośnik do komentarza

Dobry pomysł, książeczka musi zainteresować, najlepiej coś czego nie widziało jeszcze, wtedy dziecko będzie chciało się dowiedzieć o co chodzi. Moja mama jak miałam 6 lat siadała ze mną co wieczór i czytałyśmy elementarz od początku - jedna linijkę ona i jedna ja (potem stronę lewą ja - prawą ona) i tak codziennie aż nie skończyłyśmy całego, bez dnia przerwy, na koniec upiekła specjalnie dla mnie pyszne ciasto :) Ale ja byłam wtedy jeszcze grzecznym dzieckiem.

Odnośnik do komentarza
Gość Mirabelka84

No i są pierwsze sukcesy na polu nauki czytania :) Dino-literki poskładały się w sylaby a mały traktuje to jak zabawę więc jestem dobrej myśli. Kolejna książeczka w klimacie dinozaurów już wypatrzona w księgarni więc chyba to im będziemy zawdzięczać umiejętność czytania w przyszłości.

Odnośnik do komentarza

U nas na szczęście jakoś przeszło bezboleśnie a nawet łagodnie. Bartek jest w I klasie i jest w czołówce dzieci dobrze czytających. Wcześniej jedynie to uczyliśmy się literek, robiliśmy dużo ćwiczeń w różnych książeczkach do nauki czytania (najfajniejsze były te na sylaby), ćwiczył na programach komputerowych, uwielbia grać w monopol, gdzie trzeba czytać i książeczki z serii Czytam sobie bardzo przypadły mu do gustu, bardzo go motywują, uwielbia przyklejać naklejki po przeczytaniu, także zaopatrzyłam się w wiele pozycji, bo oprócz tego, że ja co wieczór czytam dzieciom przed snem, to on również...i bardzo się z tego cieszę, na pewno nic na siłę i nie zmuszać bo to odwrotny efekt.

http://www.suwaczek.pl/cache/c26b8b8a35.png

http://www.suwaczek.pl/cache/7883a985c6.png

Odnośnik do komentarza
Gość narteees

Ciekawą opcją jest kupienie dziecku laptopa edukacyjnego. Myśmy się na taką inwestycję zdecydowali z mężem i to był dobry pomysł. Lepszy taki laptop, niż by synek miał siedzieć z nosem w komórce w wolnym czasie. Laptopa zamawialiśmy przez stronę [reklama wycięta]. Ma dużo możliwości, fajnie stymuluje do nauki, uczy przez zabawę, a to z punktu widzenia dziecka najważniejsze.

Odnośnik do komentarza
Gość Halina Konior

Serdecznie polecam książkę mojego autorstwa, która jest poradnikiem dla rodziców i nauczycieli. Książka może doskonale wspomagać każdą metodę nauczania.

Tytuł: UCZĘ CZYTAĆ
Autor: Halina Konior-Węgrzynowa
Wydawnictwo: Harmonia, Gdańsk, 2015

Z recenzji, dr. Pauliny Pawlickiej - Instytut Psychologii, Uniwersytet Gdański:
„Serdecznie wszystkim polecam tę publikację, szczególnie rodzicom, opiekunom i nauczycielom, czy osobom, które chcą i/lub potrzebują zrozumieć, na czym czytanie polega. Książkę czyta się z zapałem i ten zapał mobilizuje do wprowadzenia w życie proponowanych treści. Mam nadzieję, że książka ta w każdym domu znajdzie swoje miejsce.”

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...