Skocz do zawartości
Forum

Francja


Rekomendowane odpowiedzi

Dotka, ale szok, wyobrazam sobie jaka bylas zdenerwoana.. Ja w takich sytuacjach od razu lece do zrodla i wszystko gasze w panewce.. A z tym kremem... ehh rece opadaja..
Czlowiek zostawia dziecko bo ma cos do zalatwienia i zazwyczaj sie spieszy.. Nie ma czsu na godzinne gadanie. Po co Ci HG jak mialabyc czas z nimi o wszystkim rozmawiac. Szybko raz dwa, krotko i na temat i tyle. Jak maja czelnosc w ogole sie czepiac!!!grrrr

Pediatra we wtorek, czekam.. Choc jak zaczelam znowu karmic Adasia tylko piersia, jest jakby lepiej. BUdzi sie w nocy ok 3 razy, alepije i od razu spi, nie musze go nosic.. PIers zaczyna mu nie wystarczac, po 2,5-3h jest glodny. POczekam wiec do wizyty u pediatry i zaczne mu dawac znowu marcheweczke. Szkoda ze nie ma tu takich slodkich kaszek NEstle jak w Pl. ONe byly super na wieczor, dawalo sie lyzeczka, ale jak dziecko zjadlo to pol nocy bylo najedzone!

Ok, zmykam, pieszcie co u was!!!

http://www.suwaczek.pl/cache/9dcb3fae61.png
http://www.suwaczek.pl/cache/8e9604386d.png
http://www.suwaczek.pl/cache/98bda9a4a3.png

Odnośnik do komentarza

Czesc:)
Ula moze mleko mu nie sluzy i lepiej zostac jeszcze troche przy piersi?Albo moze innego sprobowac?Zapytasz lekarza powinien znac odpowiedz,pozytywne jest to ze dzieci rosna i kiedys zaczynaja przesypiac noce.Mam nadzieje ze i u was niedlugo tak bedzie,co do kaszek to tu tez sa smakowe,nie ma owocowych ,wszystkie raczej karmelowe,czekoladowe,miodowe,waniliowe i do butli ale mozesz robic mniej mleka i zageszczac tak zeby mozna bylo jesc lyzeczka-ja tak robilam.Po 12 miesiacu jest dopiero blediny kaszka do jedzenia lyzeczka.
Poza tym sa takie w kartonikach mleczka z np.warzywami BLEDINER to sie nazywa chyba ale nie jestem pewna od ktorego m-ca,pierwsze to chyba mleko z marchewka.
Z HG na razie jest spokoj wiec sie nie bede klocic bo wyjde tylko na pieniaczke i po co?Jednak jeszcze jedna tego typu sytuacja i ide Poldek chyba wroci do domu.
My jutro znowu wychodzimy na urodziny.Mam nadzieje ze nie zasne szcze rze mowiac bo towarzystwo raczej niemrawe ale to mojego przyjaciele wiec nie wypada zostac w domu.

Odnośnik do komentarza

Hej Kobietki, nie bylo mnie pare dni, bo A.w nowej pracy, ktora podjal w sierpniu, odbiera urlop dla tatusiow i nadrabialismy zaleglosci rodzinno-przyjacielskie.My do znajomych, znajomi u nas, dom pelen dzieci, pizza, pogaduchy takie tam klimaty, fajnie, cieplo, sympatycznie.
Dotka, jak przeczytalam Twoja opowiesc z HG, to mi wlosy deba stanely... baby to jednak wszedzie potrafia byc wredne, zazdrosne i przezarte konkurowaniem. Zamiast budowac fajna atmosfere pomiedzy soba i rodzicami, uprawiaja takie wredne gierki. Ja tego nigdy nie pojme, nie zrozumiem, bo zawsze mnie brzydzily takie klimaty damskiej walki, jak cos do kogos mialam, to kawe na lawe i po sprawie, a nie podchody za plecami! A ty Kochana, moze za ładna jestes i ta "pseudo-kierowniczka" ma "problem"co z tym zrobic :) Poki co daj im druga szanse, nie ma co narazie psuc sobie krwi, tymbardziej, ze Poldek zalapal i lubi to miejsce, ale jeszcze jedna taka sytuacja i wtedy podejmij konkretne kroki. Bo jak wtedy nie zaoponujesz, to Ci beda co chwile takie numery wywijac.
Ula, ale Ci maluchy harcuja, duzo spontanicznej radosci, ale i zmeczenie wielkie, ktore ja z jedna kruszyna, co spi, jak ma ochote, czyli prawie wcale, moge sobie tylko wyobrazic. Dochodze do wniosku, ze czasem przesadzam ze stwierdzeniem bycia zmeczona....Annabelle co prawda malo sypia w dzien, ale w nocy budzi sie tylko ok. 2 i 6 nad ranem, placze tylko z konkretnego powodu, jak jest glodna badz sie nudzi. Nie ma kolek, pije kazde mleko, a eksperymentowalismy juz z trzema i to w roznych temperaturach, nie ma uczulen, alergii....a A. pomaga mi ze wszystkim jak tylko umie i jak mu praca pozwala, tak jak i tesciowa... pewnie powiecie, ze jeszcze wszystko przede mna :) Poki co jednak twierdzenie, ze jestem zmeczona bylo chyba grubo przesadzone.
No ale nic, nie zapeszam sama sobie. Wczoraj mialam pierwszy seans reedukacji, tak naprawde okazalo sie ze wcale jej nie potrzebuję, wiec nawet nie wiem czy bede chodzic.
Zmykam kochane, ide na basen, milego weekendu!

http://www.suwaczki.com/tickers/l22ndf9h0qeexmqe.png

http://www.suwaczki.com/tickers/ckaik0s3v455v7ea.png

Odnośnik do komentarza

Witam:)
Chatke wysprzatalam,w ogrodzie liscmi sie zajelam;koniki poszlismy z Poldim nakarmic stara bagietka i dopiero siadlam a tu juz zaraz kapac siebie i malego is zykowac do wyjscia sie trzeba a mnie sie tak strasznie nieeee chceee....
Patrycja fajnie ze malutka dobrze sie chowa i nie sprawia problemow,Poldek tez taki byl ,pomijajac te zarwane noce przez karmienie piersia nie mialam z nim zadnych klopotow,zero alergii na cokolwiek,wszystko jadl,malo plakal i nie chorowal.Oby tak dalej.
Z ta HG dokladnie tak zrobie,nie chce sie awanturowac bo to nie moja natura ale jeszcze jedna taka sytuacja i sobie pogadamy inaczej.
Co do zazdrosci to moja znajoma ktora tam pracuje powiedziala M ze one sa zazdrosne,mi to by do glowy nie przyszlo.Mam tutaj kolezanke ktorej baby nawet w supermarkecie jakies przykrosci potrafily zrobic z zazdrosci ale ona jest ode mnie sporo atrakcyjniejsza wiec od razu wiadomo ze to zazdrosc babska.
Poza tym widze Pati ze sie zaintegrowalas czy tylko mi sie wydaje?
Dziewczyny sciskam was i lece do Poldka bo rysuje pisakami po scianie(dobrze ze zmywalnej),zaraz bede sie szykowac do wyjscia wiec pewnie juz nie zajrze,milego wieczorku:)

Odnośnik do komentarza

ja jak zwykle na szybkiego wpadam i wypadam :)

oj, francuska mentalnosc jest czasem okropna, choc i w PL moze czasem byc zawisc i zazdrosc to tu jednak niekotre zachowania sa naprawde perfidne

dotka, tez popieram zeby pilnowac ale jesli Poldek tak teraz polubil HG to wez poprawke na te baby :) zlap moze jakas ich szefowa, dyrektorke czy nie wiem kogo i pogadaj z nia, czy trzeba cos zmienic w realacjach z nimi (ze niby tylko sie informujesz a nie ze wiesz o co chodzi), pokaz ze Tobie zalezy na dobrych relacjach i moze tyle wystarczy
a jak beda jakies nowe akcje to dopiero reaguj!!

pati, owszem, przy dwojce dzieci w tym malospiace i bardzo aktywne, jest duzo wiecej pracy niz przy jednym wzorowym. ale wiesz, kazda z nas ma swoj prog wytrzymalosci, przyzwyczajenia, wiec masz jak najbardziej prawo do zmeczenia!! Poza tym przy pierwszym dziecku dopiero sie uczymy wszystkiego a to tez wymaga koncentracji i skupienia. Dopiero z doswiadczeniem przychodzi organizacja. I z dwojka nawet jesli owszem, jest duzo wiuecej pracy, to jestesmy tez i zorganizowane inaczej i jakos ten wozek pchamy do przodu, czasem droga prosta a czzasem wyboista :)

to popisalam, uciekam w biegu jak mam tradycyjnie :) to juz trzeci rok jak tutaj urzeduje :) jak ten czas leci!! pa

Odnośnik do komentarza

Witam,
Moja migrena caly czas mnie meczy, po raz kolejny bylismy u lekarza, dostalam leki silne, jak dla konia, ale chociaz dzialaja, tak przez kilka godzin. jeszcze kilka dni i powinno samo przejsc, tak czuje, bo to nie pierwszy atak migreny w moim zyciu.

Co do perfidnosci, to mam tu taka starsza Polke, po 50-tce, czasami wybierzemy sie razem do miasta, bardzo fajna kobitka. Kiedys bylysmy razem w jakims sklepie i potracilam niechcacy jakas arabke torebka. Ona zaczela sie na mnie drzec, a ja ja przepraszac, a moja znajoma tez sie na nia wydarla. Ona mi powiedziala, ze tu to chamstwo chamstwem sie zwalcza, bo inaczej to mnie zjedza. Nie umiem tak do konca, no ale sie staram byc ostrzejsza.

Musze konczyc, Milla skrzeczy, odezwe sie pozniej

Odnośnik do komentarza

Paulina, a czy ta migrena pojawiala sie wczesniej czy tylko od czasu kiedy masz dziecko? To niepokojace.. Ta choroba jest bezlitosna, nie zazdroszcze.. Ja za to znowu umieram ze zmecznia i niewyspania.. BYloby super, dzien mam zorganizowany, wszystko na miesjcu.. Tylko brak snu powoduje u mnie straszne napady agresji.. Doslownie durne rzeczy wyprowadzaja mnie z rownowagi.. NIe podoba mi sie to, ale nie wiem co moge zrobic.. Dzisiaj probowalam spac z Adasiem, spal 2x1h w dzien> Polozylam sie i nie moglam spac! Wyobrazacie sobie...ze mozna byc tak zmeczonym, zeby nie moc spac..
NIe wiem co robic, juz we wtorek pediatra, MOZE pomoze ;(

http://www.suwaczek.pl/cache/9dcb3fae61.png
http://www.suwaczek.pl/cache/8e9604386d.png
http://www.suwaczek.pl/cache/98bda9a4a3.png

Odnośnik do komentarza

Paulina ja nigdy nie wiedzialam co to bol glowy dopoki nie zrobili mi cc.Po wyjsciu ze szpitala jeszcze przez dlugie miesiace dostawalam naglych atakow migreny,az slabo mi sie robilo,teraz juz bardzo rzadko ale sie zdarzaja.Podobno to skutek uboczny znieczulenia zastosowanego przy cesarce(oprocz tego po wyjsciu ze szpitala dlugo jeszcze mialam potworne bole plecow-drugi skutek uboczny).
Z chamstwem to ze strony arabek wszystkiego bym sie spodziewala,one (oni zreszta tez)na wszystkich patrza z okropna nienawiscia ale od francuzek liczylam na normalne zachowanie.Juz to olalam,zobaczymy jak bedzie dalej.
Ula wspolczucia,ja znam te agresywne wybuchy ,nawet do dziecka warczysz przez zeby,dlatego u nas byl koniec cycka,z niewyspania klocilam sie z wszystkimi,prawie mialabym wypadek i nie mialam na nic sily i motywacji.
Mam nadzieje ze szybko uda sie nauczyc twojego maluszka przesypiac kilka godzin wiecej i pediatra znajdzie jakies rozwiazanie.
My na wczorajszych urodzinkach posmialismy sie troche ,pogadalismy i wrocilismy w sumie okolo2 wiec nie tak strasznie pozno jak ostatnio.Ten tyzien tez zapowiada sie ciekawy,w srode idziemy z przyjaciolmi jesc a w czwartek do innych znajomych na polskik wieczor z bigosem:D

Odnośnik do komentarza

widze ze zapowiadaja sie znowu wieczorne imprezki, super!! bigos??? przypomnialyscie mi ze na liste zakupow dla mnie zapomnialam mamie napisac kapusta kiszona!!!!!!! DZIEKI za natchnienie!!
lista dluuuuuuuga i nie wiem ile moja paczka bedzie wazyc ale pewnie z 15kg sie uzbiera :lol: walowka i inne pierdolki :lup:

zmykam bo spedzilam dzien przy kompie i w papierch, mam dosc :)

milego tygodnia babeczki!!

a propos Arabek i ich chamskiego zachowania, ja wczoraj bylam w cache-cache kupic sobie jakies ciuchy bo odkad schudlam to nosze to samo, no i co slysze, dwie Polki, obgadywaly jak mogly, kogo mogly i ile wlazlo :lup: nie mialam ochoty na wymiane zdan wiec sie nie odezwalam ale dobrze ze Francuzki nic nie rozumialy z tego co sie tam mowilo :lup: a babki po 50tce, z takim tupetem ze hej

Odnośnik do komentarza

Witam, ja po tabletce, zaraz klade sie spac. Ale chociaz mam glowe, zeby Wam cos napisac.
Migreny mialam juz w Polsce, od jakis 3 lat, 2-3 razy w roku mnie dopada. Zawsze bylo latwiej, bo nie mialam tylu obowiazkow. W Polsce mieszkalam z babcia i siostra, takze jak bylam chora to mialam kompleksowa opieke i nic nie musialam robic, 3-4 dni i jakos przechodzilo, kilka aspiryn i dawalam rade. A tu mnostwo obowiazkow i Milla, ktora jest bardzo wymagajaca i uwielbia ze mna przebywac, tata nie zawsze jej wystarczy. No i G. ktory pracuje na nocki, teraz mial akorat troche wolnego, to juz jest lepiej, bo mnie odciazyl, ale jak on pracuje, to jest nie fajnie:-( ale mysle, ze jeszcze ze 2 dni. W sumie przez 2 tygodnie, zlecialo ze mnie 2 kilo, bo to ani jesc, ani spac, no i ze zmeczenia, to tak jak Ula, na wszystkich sie darlam, co potegowalo bol, taka spirala.
W ciazy migren nie mialam, dltego ta chyba taka silna, po porodzie za to mialam bole w kregoslupie, to po znieczuleniu. Ale szybko przeszlo. Lekarz powiedzial, ze prawdopodnie bede musiala zmienic tabletki antykoncepcyjne albo zrezygnowac w ogole z hormonow... zobaczymy.
Teraz wzielam na luz, musze sie wykurowac, mam obiecany karnet na basen i zrobienie wszystkiego, zebym wkoncu mogla zaczac nauke francuskiego, tak na powaznie. Bo mnie to wszystko doluje, lubie znajomych G. fajni ludzie, duzo rozumiem, ale sklecenie zdania zawierajacego wiecej niz trzy wyrazy graniczy dla mnie z cudem, czuje sie jak odmieniec, czuje ze oni tez by chcieli ze mna pogadac i blizej mnie poznac, no ale jak???
Takze jutro zaczynamy dzialac!!!! Nie popuszcze mu, bede za nim chodzic jak cien i mu gadac, zeby cokolwiek zrobil. Wkoncu jak naucze sie jezyka, to bede mogla szukac pracy, a to na pewno pozwoliloby nam na wiecej, choc nie jest zle, no ale przeciez trzeba sobie polepszac.
No przez moja migrene, nic ni wyszlo z urodzinowych malzy, na obiad prawie codziennie byl makaron z jakims sosem. Jakos przezylismy. W dzien urodzin pojechalismy ze znajomymi na kolacje do Belgii, bo to blisko i pyszne miesko tam robia. No ja w konsekwencji nic nie zjadlam, bo bol glowy mnie wzial, a limit lekow wyczerpalam na dany dzien, no ale pies sie cieszyl, dostala porzadna porcje wolowinki.
Doti widzialam Twoje fotki na nk, jestes boska, gwiazda filmowa:dywan2:
A w ogole to moj mial urodziny w piatek 5.11 i tez konczyl 36 lat, te skorpiony, ciezko z nimi, ale bez nich czlowiek by sie zanudzil. No a Ty po tym dachu to z mezem latalas i sie nie balas?? o i to dowod na to, ze gdzie "diabel nie moze, tam Polke posle":36_1_15:
Ula, biedaczko, no powiem Ci, ze jakbym miala do Ciebie blizej, to bym wpadla pomoc, bo Milla to w sumie grzeczna, popilnowalabym Ci dzieciaczkow, zebys sie zdrzemla, tak na kilka godzin, no a tesciowa nie moze do Ciebie przyjechac, no jakos pomoc, przeciez Ty mozesz w jakas depresje wpasc, takie sytuacje sa nie dobre dla Ciebie, Dzieci i dla Twojego zwiazku tez, to nie moze byc tak dluzej, moze zmien mleko modyfikowane i sproboj dac Adasiowi jeszcze raz na noc, a jak sie boisz zaparc, to uzyj pol na pol wody Hepar z Evian, to nic mu nie powinno byc. Ostatnio dzwonila kuzynka z Anglii i jej coreczka jest w wieku Adasia, miala takie same problemy jak Ty, ze wnocy co chwilke mala sie budzila, teraz na noc dostaje butelke i na dluzej jest spokoj.
Pati widze nacisk na tluszczyk, pewnie, jak Andzia pozwala, to czemu nie, zwlaszcza, ze nie dlugo wesele, a fajnie ladnie wygladac na zdjeciach, ktore sie pozniej oglada przez cale zycie. Ciesz sie, ze corcia grzeczna, przyjda zabki, to troche da Ci popalic, moja ma juz 2, moja mama mowi, ze najgorsze juz za mna.
Co do plotkarek, to chyba taka kobieca natura, Polka, Francuska czy inna, kobietki plotkuja, moze nie powinny w tak ostentacyjny sposob, no ale coz, zdarza sie, ja wiem, ze z tym gadaniem to trzeba uwazac, ja kiedys spotkalam Polakow w markecie, na spacerze z psem, nic nie mowilam, ale pewnie by sie zdziwili, ostatnio nawet poznalam metyske, ktora mowi po polsku, bo jej mama to Polka, powiem Wam, ze tak smiesznie spotkac, prawie Murzynke i to we Francji mowiaca po polsku, a jednak sie zdarza;-)

No to nadrobilam, ciesze sie, bede sie odzywac, buziaki gorace

Odnośnik do komentarza

czesc Kochane, no i po weekendzie, a u nas o prawie wakacjach, bo A. caly tydzien z nami, wybyczylam sie, wyspalam, wybawilam...prawie jak za starych czasow, ale A. poszedl do pracy skonany hihihi
Ula, byle do jutra, przynajmniej bedziesz spokojniejsza, wiedzac co jest grane. Sama gdybym byla blizej to bym Ci wpadla z oferta pomocy, jak Paulina. Dotka, to jest gwiazda a skromnie temu przeczy :)Baby sa wredne wszedzie na swiecie, ale zeby nie generalizowac sa i wpaniale a najlepszy przyklad tu u nas na forum, prawda?
Tak, ja zawziecie spalam tluszczyk, z babskiej proznosci i dla starej, ale jarej szafy gdzie wszystko ma rozmiar 36. Czuje sie swietnie, jak sie tak codziennie wieczorem porzadnie zdysze i spoce, choc narazie efekty male, ale sa ...w koncu 9 miesiecy zbieralm to teraz nie tak odrazu zgubie, niestety.
Paulina, wspolczuje migren, ja nie wiem co to bol glowy, wiem za to co to bol plecow. 5 lat temu mialam wypadek samochodowy, rehabilitacja, gorset itp Pomoglo, ale teraz jak nosze Andzie to plecki mi sie odzywaja, sa dni ze na Dolipranie jade, a ona przeciez robi sie coraz ciezsza...
Belgia....to 5 lat mojego zycia, kocham Belgow- flamandow, to tacy wspaniali, goscinni, serdeczni i pomocni ludzie. Jedziemy tam za 3 tyg. odwiedzic babcie Andzi, moja mame, ktora pracuje w Leuveńskim szpitalu, spotkac starych przyjaciol, odwiedzic stare katy...juz sie nie moge doczekac.
Zmykam, bo Annabelle sie obudzila...ech....
Buzka

http://www.suwaczki.com/tickers/l22ndf9h0qeexmqe.png

http://www.suwaczki.com/tickers/ckaik0s3v455v7ea.png

Odnośnik do komentarza

Hej kobietki:)
Dzieki za komplementy,te z ust kobiet ciesza najbardziej ;)
Przyjme je jak powinno sie komplementy przyjmowac i nie bede dopisywac ze znam siebie gola i bez makijazu,hihihi
Ula z tego co piszesz to chyba masz bol zatok...niedobrze,chyba nie obejdzie sie bez lekarza.
Wiecie co ,dzis szlam sprzatac i zawiozlam Poldka rano ubrana w stare jeansy,sweter mojego i czarna wiatrowke,zero makijazu,wlosy tylko rozczesane i w kucyk zwiazane,albo mi sie wydaje albo milsze jakies byly hahaha.W ogole maja sporo nowych opiekunek,wszystkie mlode pewnie dziewczyny na stazu wiec pewnie sobie nowych ofiar poszukaja.
Patricia fajnie ze wypoczelas,powiedz tylko jak spalasz tluszczyk w domu?Ja chce sie jakos od stycznia jak wrocimy z PL na aerobik zapisac czy cos w tym stylu bo zima sie w ogole nie ruszam i do lata znowu obrosne w 5-7 kilo tluszczu.
Tak jak ty masz dobre wspomnienia z Belgii ja mam z Niemiec chociaz wiele ludzi sie dziwi bo oni raczej malo przychylnie Polakom sa.
Moniq te obgadywary w sklepie to juz taki charakter.Moja tesciowa taka jest i moj (chociaz to facet)tez.Nieznosze tego,jak gdzies wejdzie musi obejrzec wszystkich i tyko slysze kto ma jaki nos,glowe,brzuch,ciuchy blablabla...
Najbardziej sie usmialam rok temu nad jeziorem w Exenvex,stal na plazowym plau zabaw i obgadywal grillujacych ze grubi sa,ze pija piwo w poludnie a pozniej sie zachowac nie umieja,ze sa neimodni blablabla,to wszystko ukwiecal co jakis czas przeklenswem...siedzialam na lawce z gazeta i tylko co jakis czas go hamowalam w tym gadaniu bo mnie to meczy az tu nagle podchodzi do nas kobieta i mowi "witam rodakow"i poszla alesmy sie smiali....
Ja raczej obgadam ze zlosci jak mi ktos zalezie za skore ale pamietliwa tez nie jestem wiec rzadko sie z kims kloce.
Ide do Poldka bo sie biedny wiatru boi,poukladam troche lego.

Odnośnik do komentarza

Paulina, wiedze e jestesmy na tym samym etapie w nauce jezyka. Ja osoatnio poprosilam mojego meza zeby mowil do mnie po francusku a jak bede odpowiadac po polku,do czasu kiedy nie naczue sie budowac zdan. az sie zgodzil ale jakos nie wychodzi w poraktyce, musi sie przestawic.
Jest dopiero 17 a moj Adas spal juz dzisiaj 5h, od 8 rano. JEszcze szykuje sie 1 drzemka bo do 21 nie wytrzyma. Cos czuje ze dzisiejsza noc tez z glowy, no ale co tam, troche sie zdrzem,nelam, chyba z 20minut mi sie udalo, i czuje sie lepiej :p As dziw pomyslec ile moze zdzialac choc kilka minut odpoczynku.
Dotlka, nasze dzieci sa prawie w jednym wielu i do tgo dwa blondaski. PEwnie swienie by sie razem bawili :) Moze kiedys :D

I potwirdzam ze Dorotka, to niezla laska :) A co tu owijac :) Masz super nogi!
POzdrawiam

PS; A moze macie jakis fajny przepis na proste i szybkie ciasto?? Ja mam pare, ale nikt nie pyta :)
Z checia upieke cos nowego!! - trzeba sie mobilizoawac pomimo porzeciwnosci.. Np dzisiaj pomimo meeeeeeeeeega zmeczenia tanczylam z Artusiem przez ok 10 minut jak salona.. POtem lezamy dwa placki na podlodze w salonie :D

http://www.suwaczek.pl/cache/9dcb3fae61.png
http://www.suwaczek.pl/cache/8e9604386d.png
http://www.suwaczek.pl/cache/98bda9a4a3.png

Odnośnik do komentarza

Podaje przepis na szarlotke(makowiec jest prosty ale gdzies posialam przepis z ktorego zawsze korzystam a nie pamietam proporcji).
SKLADNIKI:
-450-500 g.maki,
-300 g.masla,
-2 zoltka,
-szczypta soli,
-1,5 hg kwaskowych jablek (ja kupuje te najtansze w carrefourze w worku),
-150-200 g.cukru,
-80 g.rodzynek,
-1 lyzka bulki tartej,maslo i maka do wfrmy,cukier puder do posypania,cynamon.

Make wymieszac z cukrem i sola.Dodac zoltka,roztopione maslo i szybko zagniesc ciasto.
Podzielic na dwie czesci i uformowac 2 kule,owinac folia i wstawic do lodowki.Blache posmarowac maslemi posypac maka.Po 30 minutach wyjac 1 czesc ciasta i wylozyc nim blache (ja nie rozwalkowuje bo jest bardzo kruche i zawsze sie udaje,po ostygnieciu daje sie normalnie kroic i nie rozpada sie).Ponakluwac widelcem i piec 10-15 min w temp.200 stopni.
W miedzyczasie obrac jablka ,usunac gniazda nasienne,pokroic na kawalki i przesmazyc z cukrem,pod koniec smazenia dodac rodzynki i cynamon.
Podpieczone ciasto posypac bylka tarta i rozlozyc na nim jablka.Na mase zetrzec na tarce o duzych otworach druga czesc ciasta i piec w temp.180 stopni okolo 30 minut.Gotowa szarlotke posypac cukrem pudrem.

Mam ten przepis od znajomej i ciasto zawsze wychodzi pyszne,mam aktualnie piekarnik campingowy w domu i mimo to sie udaje swietnie,jest szybkie do zrobienia tylko jablka najdluzej sie obiera;)

Ja pieke w okraglej francuskiej foremce o srednicy 26 cm ale moze byc prostokatna ,czasem daje cale 2 kg jablek i wtedy jest takie piekne wysokie ciacho.
Smacznego :D

Odnośnik do komentarza

Halo kobitki:)Gdzie jestescie,co u was?
Ja zaraz po Poldka do HG jade,dzis od rana znowu biegam,wlasnie wrocilam z zakupow i w zwiazku z tyml mam niedystkretne pytanie...ile wydajecie srednio na zakupy calotygodniowe?Odliczajac pampki i mleko bo przy waszych maluchach to pewnie polowa budzetu znika na to wlasnie...jakos nie rozumiem dlaczego,w sumie staram sie kupowac oszczednie i sama gotuje sporo ale coraz wiecej zostawiam przy kasie.Kilka m-cy temu wydawalam ok.120 euro na tydzien ,w tym mleko i pampkii za jakies 30 euro,teraz kasa wybija miedzy 140-190 za kazdym razem a mleko kupuje normalne,pampki za 11 euro,nic nie rozumiem...ok duzo place jak srodki czystosci sie koncza ale kurcze mi sie wydaje ze to i tak duzo?W sumie ostatnio stalam za kobieta i patrzylam co kupuje,same jogurty ,ryba,miesa,troche ciastek i napojow i zaplacila 175 euro...
Czyzby ceny poszly tak do gory?Jak to jest u was?Moze to tyljko mi sie wydaje ze drogo sie zrobilo...
Wkurza mnie to bo sobie zaluje na jeansy albo jakies buty a na zarcie tyle idzie...jestesmy w sumie 3 dorosle osoby i dziecko (w tym 2 facetow) ale i tak cos mi duzo wychodzi.
Patricia gratki,kolejna mini rocznica 2 miesiace :36_3_19:

Odnośnik do komentarza

Hej kobietki,
bylismy u pediatry - wielkie rozczarowanie. Powiedzial ze na nocne budzenie moze poradzic tylko masc na zabki i czekac. Poza tym twierdzi ze mniej godzin przespanych w dzien daje spokojniesza noc - gowno prawda! Raz Adasia przetrzymalam jak sie da, a dziecko przemeczone zle spi! Budzil misie wtedy strasznie.. Wiec to nie to.. Na zatwardzenie polecil zmiane mleka modyfikowanego. Kazal kontynuowac karmienie piersia i powoli dawac modyfikowane. Wiec.... zostalam z tym sama. Postanowilam sprobowac nowego mleka, jak Adas bedzie lepiej reagowal to bede powoli przechodzic w nocy tylko na butelke. W dzien bede karmic piersia i powoli rozszrzeac diete :) Dzisiaj Adas zjadm prawie caly jablkowy kapocik :) Bedzie gazowal jak stary traktor :D
Poza tym doktor go zaszczepil;, w dwie nozki, wiec szykuje sie ciezka noc... a moze nie, sie okaze.

Dotka, jezeli chodzi o zakupy to A. zostawia co tydzien w Auchan max 200E, na 4 osoby. Z tym ze wiele rzeczy kupouje w duzych ilosciach, i czasami jezdzi co 2 tygodnie. Artus juz nie uzywa pieluszek i pije mleko od krowy, Adas ma jedna puszke mleka na miesaic, wiec koszty tez niewielkie, tylko pieluchy.
I dziekuje za przepis, jak zrobie to napsize jak wyszlo. Chcialabym sprodowac makowca bo nigdy nie robilam. Moze wy macie jakis fajny przepis? Tylko szybki poprosze, z wiadomych przyczyn :D

Dotka, na co chesz przepis? Na puszycte ciasto na metrowca, czy moze rolada jablkowa mega prosta, a moze murzynek? Troche trudniejsze i dluzej sie robi.
Mysle ze na tarte przepisow dawac nie trzeba :)

Jezeli chodzi o moje oko, to czuje ze robi mi sie jeczmien, ale moze jeszcze sie rozejdzie, zobaczymy. Dzisiaj czuje sie lepiej gdyz udalo mi sie przespac ok 1h w dzien z Adasiem. A ma wolny dzien - pediatra - wiec moglam spokojnie zamknac oczy i odpoczac. Wiec sie troche zregenerowalam iod razu usmiech sie pojawil na buzi.
Martwie sie natomiast o Arturka, gdyz juz ok 3 tygodnie kaszle. Zawsze w nocy orzez sen i pare razy na dzien. Suchy kaszel, dziwny.. NIe wiem co to jest.. a po szpitalu z zapaleniem pluc jestem strasznie wyczulona :( Pozostaje mi chyba czekac, bo nie ebde go eczyc inhalacjami i drenazami jak nie wiem co to jest..

Pati, czy ty nosilas 36we Francji? To strasznie szczupla bylas przed ciaza!! Ja czsami mialam 36 w polsce ale raczej 38 nosilam, i powoli zaczunam znowu sie miescic w stare spodnie. Kupilam sobie super jeansy w 3suisses za 60euro! Rozmiar 38, i weszlam! troche mnie obncieraja na biodrach, chyba nie ten fason, ale uparcie je wciskam na swoje 4 litery i chodze!!! :D

DZieczyny, znacie mozejakis fajny internetowy NIEDROGI sklep z ubrankami dla dzieci??

BUziaczki

http://www.suwaczek.pl/cache/9dcb3fae61.png
http://www.suwaczek.pl/cache/8e9604386d.png
http://www.suwaczek.pl/cache/98bda9a4a3.png

Odnośnik do komentarza

witajcie,

milo sie Was czyta ale czas u mnie, same wiecie :lup: wkurza mnie to strasznie bo uwielbiam to moje forum no ale wszedzie byc nie moge :(

dotka tak szybciutko to napisze ze wszystko zalezy tez od tego gdzie robisz zakupy. Ja wiem ze jak jade do Auchan to na pewno wydam duzo wiecej niz jak jade do Leclerc
my jestesmy wierni Leclerc, tylko sporadycznie gdzie indziej, tam wszystko jest tansze niz w innych, reszta to kwestia przyzwyczajenia. A ze Leclerc sa mniejsze powierzchniowo od innych to i tez mniej chodzisz po polkach sie rozgladajac.
U nas na zakupy dla naszej czworki idzie 120/140e max na tydzien. Jak sie kupuje alkohol, wino aperitif to zawzsze jest wiecej, srodkow czystosci nie kupuje duzo, ja raczej z tych co ekologicznie podchodza do sprawy, proszek czy plyn do prania i to co do lazienki, szampony, pasty, ale chemikalia do sprzatania itp to kupuje malutko. Do tego nie uzywam makijazu i zadnych upiekszajacych srodkow wiec tez z tej str nie mam wydatkow. A to troche kosztuje

Przyznam ze te Twoje 190e to wydaje mi sie duzo, no ale moze sa regiony we Fr gdzie zycie jest drozsze niz u mnie??
cekawa jestem zdania dziewczyn z innych zakatkow :)

Odnośnik do komentarza

Ulalala,

na jeczmien, wez ugotuj jajko na twardo, niech sie troche ostudzi i takie cieple, owiniete w sciereczke przyloz na robiacy sie jeczmien
to jest metoda mojego okulisty i u mnie dziazla
jest tez inna, z tych babcinych, troche ieapetyczna ale u mnie dziala, to posmarowac jeczmien wlasna slina, tak, tak, nie smiejcie sie bo to prawda i dziala :)

ulalala, co do Arturka, a moze w pokoju w nocy jest zbyt sucho?? zaczelas ogrzewac? sprobuj w nocy zawiesic w pokoju recznik wilgotny, u nas to bylo skuteczne bo byly okresy ze dzieci kaszlaly suchym meczacym kaszlem

co do Adasia, nocki na pewno sie polepsza, nie ma sily zeby bylo inaczej, u nas masc na zabki byla tylko w dzien, na noc jesli widzialam ze dziecko sie meczy to byl czopek dolipranowy przy goraczce np
z mlekiem modyfikowanym ja bym sprobowala innego, moze po prostu tamto mu nie podeszlo? A co do przetrzymywania do snu, kochana, nie chodzi o to zeby maluszek nie spal zupelnie, niech pojdzie spac ale wybudz go wczesniej z drzemki i tyle, moze pomoze....

to tyle na szybkiego, aha, sklepu z ciuszkami dla maluszkow nie mam zadnego w necie, swego czasu kupywalam w vertbaudet.fr ale tylko na wyprzedazach i promocjach

Odnośnik do komentarza

Ja jeszcze szybko bo kolacja czeka:)
Moniq wiesz co,z tym ze w roznych regionach rozne ceny sa to fakt,w Exenevex bylismy latem i zostawilismy tam 2 razy tylko co normalnie za kilka drobiazgow,po przestudiowaniu rachunku ceny faktycznie byly wieksze nawet o 1 lub 1,50.
Ja kupuje w Carrefourze bo mam najblizej ,z chemii do prania i mycia podstawy ale srednio raz na miesiac.Musze sie przyjrzec naszym zapasom bo szkoda mi tyle na zarcie wydawac,moze mozna gdzies oszczedzic.
Ula zobacz ubranka w KIABI powinno byc tanio,dla dzidzi maja ladne i calkiem jakosciowe,dla wiekszych jeszcze nie probowalam ale sie wybieram niedlugo.
Toz pediatra hameryke odkryl...zgodze sie z toba ze to bzdura -ograniczanie snu w dzien-klucz do sukcesu to najedzone i nie przemeczone dziecko przyzwyczajone do stalego rytmu dnia.
Co do mleka,proponuje kupic takie ktore mozesz podawac na zmiane z cycem i powoli zwiekszac ilosc .Poza tym co ci moge polecic to ksiazke "Jak usypiac" Giny Ford,krotko zwiezle i na temat opisane jest tam kilka przykladow zaburzen snu u dzieci i nocnych markow w roznym wieku,autorka -madra kobieta-mowi o tym jak wazne jest zeby niemowle dobrze zjadlo i spalo w dzien dla pozniejszego nocnego wypoczynku.
Z Arturkiem nie pomoge...mozesz kupic syrop w aptece na suchy kaszel albo isc do lekarza.To chyba jakas epidemia bo tu tez wszystkie dzieci churchlajace i Poldek rankami pokasluje ale tak mokro.
My mielismy syrop Bronchokod ale nie wiem czy dla was tez bylby dobry.Trzebaby w aptece zapytac.
Ula ktory z podanych przez ciebie przepisow jest "malo wrazliwy" ,moj piekarnik jest baaaardzo prymitywny...osobiscie slinka mi leci na mysl o tej roladzie....
Pozniej wrzuce makowca,to bardzo proste tylko troche czasochlonne i mak musisz najpierw w fr znalezc...chyba w Aldi albo Lidlu byl ale nie jestem pewna bo mi dala siostra tescia.
Buziaki ,spadam do jedzenia :)

Odnośnik do komentarza

Hej kobietki moye cos popisye jak Andyia pozwoli, poki co siedzi obok w lezaczku.A. zaraz wroci z pracy to lece biegac ;) niech on sie cieszy z radosci bycia z coreczka.
Dotka, u nas sa dwie dorosle osoby plus niemowle, u nas na tydzien idzie kolo 150 euro, w tym sa oryginalne pampersy i mleko dla Annabelle Nestle w plynie, reszta to jedzenie i srodki czystosci dla nas. Ja i tak uwazam, ze to za duzo, bo A. jada lunche w pracy, ja nie jem prawie wcale, bo zbijam wage, wiec pytam sie sama siebie gdzie sa wydawane te pieniadze ???? Chyba masz racje z tymi cenami, zreszta A. tez to mowi w sklepach - outletach z ciuchami, tu juz ceny wcale nie sa konkurencyjne. Jeszcze w zeszlym roku bedac tu na wakacjach we wrzesniu upolowalam skorzane kozaki T.Hilfigera za 35 euro, teraz na takie okazje nie ma szans.
Ula, ja przed ciaza nosilam francuski rozmiar 36 a w PL 34 przy wzroscie 161cm, wiec mam silny zamiar do tego wrocic bo w przeciwnym razie poza wlasnym nastrojem, czekalaby mnie kosztowna wymiana garderoby. To lece biegac, buzka

http://www.suwaczki.com/tickers/l22ndf9h0qeexmqe.png

http://www.suwaczki.com/tickers/ckaik0s3v455v7ea.png

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...