Skocz do zawartości
Forum

Szczepienia i grzywny za niezaszczepienie


Rekomendowane odpowiedzi

Nie szczepie, nie bede tego robic, wczesnie cos zaszczepilam dziekuje zeby dziecko autyzm mialo. A kary nie dostame bo nie maja podstawy prawnje. Jest wiele powiklan a teraz sie przychodnie zabezpieczaja ze matka pisemnie wyraza zgode na szczepienie.

Odnośnik do komentarza

Pytalam sie ostatnio kolezanki bo ma w rodzinie lekarza i co?czesc szczepien jest na choroby tropikalne, poki co ja z malym w domu jestem wiec po.co truc. Uwazam ze zrobilam krzywde dzieckze go zaszczepilam na poczatku. Przy nastepnym odmowie nawet w szpitalu.

Odnośnik do komentarza

Słyszałam, że są podobno kary, ale jak można karać za niezaszczepienie skoro na szczepienie trzeba podpisać zgodę. Jeśli ktoś się nie zgodzi to nie zaszczepią dziecka. Podobno szczepienia nie są obowiązkowe więc czemu karać. Ja osobiście dałam szczepić synka, ale tylko podstawowe szczepienia. Nie kupowałam żadnych dodatkowych nie stać mnie było na to wszystko.

http://www.suwaczki.com/tickers/1usaj44j6npfr40t.png

http://www.suwaczki.com/tickers/6qw2s8fwoxc2zo6y.png

Odnośnik do komentarza

Choroby tropikalne?! Dajcie spokój...Zamiast pytać koleżanki co ma lub nie w rodzinie lekarza może lepiej coś na ten temat samodzielnie przeczytać? Ja mam w rodzinie pilota ale nie powiem Ci jak się ląduje...
Tak czy inaczej czy szczepimy czy nie to ryzykujemy. Warto dowiedzieć się jak najwięcej żeby podjąć mądrą decyzję. W końcu chodzi o zdrowie i życie naszych dzieci.

Odnośnik do komentarza

dowiedziałam się więcej - tak w przychodni zapisujemy dziecko i oczywiście tam jest rozpiska obowiązkowych szczepień i z tego jesteśmy sprawdzani - przychodnia wydzwania a jak to nie pomoże to wzywa sanepid- co do szczepień - coraz większa część populacji nie chce szczepić i najczęściej - z badań tak wynika- grupą społeczną są 30 latki o średnich i wysokich zarobkach - pytanie tylko co to nieszczepienie może doprowadzić za 30 lat -ehhh

http://www.suwaczki.com/tickers/w5wq3e5en5kuzrs6.png

http://www.suwaczki.com/tickers/3jvz3e5eqgubclqa.png

Odnośnik do komentarza

sama miałam dylemat czy szczepić czy nie, u mojej koleżanki dziecko po szczepiące popadło w śpiączkę, teraz wprawdzie już ją lekarze wyprowadzili ale troszkę ciągnie nóżką,
ale zaszczepiłam tymi podstawowymi i darmowymi
jednak jeśli chodzi o nie szczepienie to oto cytat z forum (odpoweidź ekspreta prawnika)na ten temat
"Czy za nie poddanie się szczepieniom grozi jakaś kara?
Naszym zdaniem żadne przepisy obowiązującego prawa nie dają możliwości nałożenia jakiejkolwiek kary. Ustawa o szczepieniach nie zawiera żadnego przepisu dającego możliwość karania za niedopełnienie obowiązku poddaniu się szczepieniu. Taki przepis istniał w poprzedniej wersji ustawy, ale po nowelizacji w 2008 roku został usunięty. Pomimo tego Sanepid usiłuje nakładać kary administracyjne w celu przymuszenia do wykonania szczepień. Naszym zdaniem nakładanie tych kar jest niezgodne z prawem, a kilka wygranych ostatnio spraw w sądzie potwierdza ten pogląd. Pomimo tego Sanepid jeszcze nie zrezygnował i stara się nakładać kary w inny sposób. Czekamy na pierwszy wyrok sądu w takiej sprawie.

http://www.suwaczki.com/tickers/kjmn20mmu0okh9gs.png
http://www.suwaczki.com/tickers/9o2zvhpgkhvwrq18.png

Odnośnik do komentarza

W jaki sposób Sanepid może nałożyć na mnie karę?
Można wyróżnić dwie metody:
1) Decyzja i grzywna – najpierw wysyłane są różnego rodzaju przypomnienia lub wezwania. Potem Sanepid wydaje decyzję nakazującą poddanie dziecka szczepieniom. Od tej decyzji można odwołać się do wyższej instancji czyli do Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. Jeżeli ten organ podtrzyma wydaną decyzję, wtedy można odwołać się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Lecz uwaga, w świetle wyroku NSA II OSK 32/11 Sanepid nie ma prawa wydawać takich decyzji. Dlatego odwołanie od takiej decyzji powinno być zawsze skuteczne. Kolejnym etapem tej metody jest postanowienie o nałożeniu grzywny celem przymuszenia do wykonania obowiązku określonego w decyzji. Jeżeli decyzja zostanie uchylona, także i postanowienie o nałożeniu grzywny przestaje być ważne. Ta metoda, ze względu na wyrok NSA, nie jest już stosowana.
2) Grzywna bez decyzji – metoda ta opiera się na założeniu, że skoro przepisy prawa określają obowiązek poddania się szczepieniom, to nie ma konieczności wydawania w tej sprawie decyzji. Pogląd ten jest zgodny z przywołanym powyżej wyrokiem NSA. Zatem postanowienie o nałożeniu grzywny wydaje się bez uprzedniego wydania decyzji i w oparciu o istniejące przepisy (ustawę o szczepieniach). Najpierw jest wysyłane upomnienie, które przypomina o konieczności wykonania szczepień i jednocześnie informuje, że w wypadku nie dopełnienia tego obowiązku w terminie 7 dni zostanie wszczęte postępowanie egzekucyjne i zostanie nałożona grzywna. Po upływie 7 dni (w praktyce dłużej) wydawane jest postanowienie o nałożeniu grzywny wraz z tytułem wykonawczym. Od tego postanowienia przysługuje odwołanie do Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, a w dalszej kolejności do WSA. Ponadto można wnieść zarzuty do tytułu wykonawczego, które są rozpatrywane podobnie jak odwołanie.

http://www.suwaczki.com/tickers/kjmn20mmu0okh9gs.png
http://www.suwaczki.com/tickers/9o2zvhpgkhvwrq18.png

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...