Skocz do zawartości
Forum

Nie tylko o aborcji... dyskusje


agusia20112

Rekomendowane odpowiedzi

iszmaona
jbio
iszmaona
Swoją drogą, Potop wg Biblii zabił wszystkich grzeszników czy wszystkich ludzi pozostawiajac tylko rodzinę Noego?

Zostali ocaleni tylko Noe z rodziną.
Noe dostał zadanie nie tylko budowania arki ,ale również głoszenia o nadchodzącym potopie.
I został z tego powodu wyśmiewany. Nikt mu w to nie wierzył. On zapraszał ludzi do arki, aby weszli i się uratowali razem z nim.
Efekt, tylko Noe z rodziną do tej arki weszli?
Czyja wina,że tak sie stało Boga? Noego?
Przecież Bóg kazał ostrzegać i Noe to zrobić. Wina ludzi, którzy w ten potop nie uwierzyli.

skąd zatem dalsze zaludnienie świata? Pozostaje garstka ludzi, po jednej parze zwierząt. Jak zapełnić świat? a choroby genetyczne - rodzinne (w przypadku zarówno ludzi jak i zwierząt)

no własnie i czy wolno miedzy soba tak w rodzinie? ;)

Odnośnik do komentarza

FENSTARSS masz rację jesteśmy tu na ziemi tylko gościnnie,nikt nie zna dnia ani godziny,kazdy dzień,każda godzina może być ostatnia
musimy więc życ tu i teraz
pewnie,że wiara w niebo,w raj daje nam jakieś poczucia"bezpieczeństwa",że jest cos po smierci,ale tak na prawde nie wiemy jak tam jest i nas czeka
więc trzeba sie cieszyć życiem,doceniać co sie ma i przede wszystkim okazywać uczucia,-bo nic nie trwa wiecznie

Joasia
http://s7.suwaczek.com/200905264565.png
Emilka
http://s4.suwaczek.com/200405064765.png

Odnośnik do komentarza

jbio
Yvone
to przepraszam, rodzeństwo się ze sobą później rozmnażało??

Bóg stworzył Adama i Ewę doskonałymi i zgodnie z Jego zamierzeniem od nich mieli się wywodzić wszyscy ludzie (Rodz. 1:28; 3:20).
Jest więc oczywiste, że zwłaszcza wśród kilku pierwszych pokoleń musieli zawierać małżeństwa bliscy krewni.
Nawet po pojawieniu się grzechu groziło wówczas stosunkowo niewielkie niebezpieczeństwo, że dzieci urodzą się z poważnymi wadami, ponieważ ludzie byli wtedy znacznie bliżsi doskonałości, jaką się cieszyli Adam i Ewa.
Świadczy o tym długowieczność ówczesnych ludzi .
Później jednak w Prawie danym za pośrednictwem Mojżesza wyraźnie zakazano zawierania takich małżeństw...

ja zupełnie pojmuje to inaczej...Adam i Ewa owszem dla mnie pierwsi ludzie ;) jakby to powiedzieć dla przykładu, a reszta na ich wzór...mam nadzieję, że rozumiecie o co mi chodzi ;) inaczej ta nasza Biblia byłaby nieskonczona nigdy...dla mnie wszystko w PŚ jest dla przykładu tak jakby napisane ;)

Odnośnik do komentarza

Helena
iszmaona
Jbio przepraszam , że to napiszę bo wszystko co głosisz jest częścią Ciebie, Twojej wiary, ale to bujdy. To jest ta część PŚ ktorej dosłownie nie nalezy traktować. To przenośnia, metafora, coś co ma ułatwic zrozumienie. Nie potrafie pojąć jak inteligentna osoba moze wierzyć w to, że ludzie pochodza od Adama i Ewy? Że świat powstał w 6 dni? Wbrez nauce, wbrew rozsądkowi, wbrew niepodważalnym dowodom. Nie pojmuję :noooo:

az normalnie musze napisac;)

jak Jezus mogl zmartwychwstac?
jak mogl przemienic wode w wino?
cudownei uleczac?
takie przyklady na szybkosci:wink:

czary mary?

te czary mary do dzis sie dzieją...tak wiele jest rzeczy, przypodków, ktorych nie daa sie wyjasnicc nukowo ani w zaden inny sposób jak tylko ten cudowny ;)

Odnośnik do komentarza

jbio
iszmaona
jbio
Jest więc oczywiste, że zwłaszcza wśród kilku pierwszych pokoleń musieli zawierać małżeństwa bliscy krewni.

a w którejś tam księdze (Prawa?) Bóg zakazuje kontaktów pomiędzy krewnymi. Czyli sam sobie przeczy?

W księdze Kapłańskiej 18 rozdziale o tym mowa.
A czemu sobie zaprzecza?
Skoro ludzie już oddalili sie od doskonałość, powziął Bóg kroki, aby sobie nawzajem nie szkodzili przez kontakty cielesne z rodziną.

czy Ewa była doskonała ?

Odnośnik do komentarza

FENSTARSS
Helena
iszmaona
Jbio przepraszam , że to napiszę bo wszystko co głosisz jest częścią Ciebie, Twojej wiary, ale to bujdy. To jest ta część PŚ ktorej dosłownie nie nalezy traktować. To przenośnia, metafora, coś co ma ułatwic zrozumienie. Nie potrafie pojąć jak inteligentna osoba moze wierzyć w to, że ludzie pochodza od Adama i Ewy? Że świat powstał w 6 dni? Wbrez nauce, wbrew rozsądkowi, wbrew niepodważalnym dowodom. Nie pojmuję :noooo:

az normalnie musze napisac;)

jak Jezus mogl zmartwychwstac?
jak mogl przemienic wode w wino?
cudownei uleczac?
takie przyklady na szybkosci:wink:

czary mary?

te czary mary do dzis sie dzieją...tak wiele jest rzeczy, przypodków, ktorych nie daa sie wyjasnicc nukowo ani w zaden inny sposób jak tylko ten cudowny ;)

a to fakt,są rzeczy takie ,że ni jak ich nie idzie wytłumaczyć

Joasia
http://s7.suwaczek.com/200905264565.png
Emilka
http://s4.suwaczek.com/200405064765.png

Odnośnik do komentarza

jbio
iszmaona
jbio
Jest więc oczywiste, że zwłaszcza wśród kilku pierwszych pokoleń musieli zawierać małżeństwa bliscy krewni.

a w którejś tam księdze (Prawa?) Bóg zakazuje kontaktów pomiędzy krewnymi. Czyli sam sobie przeczy?

W księdze Kapłańskiej 18 rozdziale o tym mowa.
A czemu sobie zaprzecza?
Skoro ludzie już oddalili sie od doskonałość, powziął Bóg kroki, aby sobie nawzajem nie szkodzili przez kontakty cielesne z rodziną.

O to chodzi? "tego co czynią w ziemi egipskiej, w której mieszkaliście, nie czyńcie"

Odnośnik do komentarza

jbio
jadzik
A dalej w liście Pawła znalazłam taki fragment, wg mnie to dowód na to że prawa Bożego, danego Mojżeszowi nie należy odrzucać:

2 P 3,17 Wy zatem, umiłowani, wiedząc o tym wcześniej, strzeżcie się, abyście dając
się uwieść błędom tych, którzy nie szanują praw Bożych, własnej stałości nie
doprowadzili do upadku.

No jak dla mnie to tu mowa o różnych prawach Bożych, i nie ma żadnej wzmianki o PM.

Po raz kolejny powtarzam, nie odrzucamy ale nie przestrzegamy...

Jadzik a co powiesz mi o tych słowach z przekładu Tysiąclatki

Rzymian 10

(4) A przecież kresem Prawa jest Chrystus, dla usprawiedliwienia każdego, kto wierzy...

ja np rozumiem to tak...Jezus jest takim naszym podsumowaniem życia, takim ,,filtrem" zła jakie poczynialiśmy w zyciu i grzechów naszych...jesli wierzymy w Niego to on nas usprawiedliwi, ,,wytłumaczy'' przed Bogiem ;)

Odnośnik do komentarza

iszmaona
jbio
iszmaona

a w którejś tam księdze (Prawa?) Bóg zakazuje kontaktów pomiędzy krewnymi. Czyli sam sobie przeczy?

W księdze Kapłańskiej 18 rozdziale o tym mowa.
A czemu sobie zaprzecza?
Skoro ludzie już oddalili sie od doskonałość, powziął Bóg kroki, aby sobie nawzajem nie szkodzili przez kontakty cielesne z rodziną.

O to chodzi? "tego co czynią w ziemi egipskiej, w której mieszkaliście, nie czyńcie"

To też, ale dalsze wersety mówią o nie odkrywaniu nagości swojego krewnego.
Skoro nie wolno odkrywać nagości, to chyba wiąże się to ze współżyciem , czyli nie będzie współżyć z krewnym...
Ale może Jadzik to lepiej wyjaśni, bo ona lepsza w ST.

http://www.suwaczki.com/tickers/xrots65g3rdz5uhv.png

http://www.suwaczki.com/tickers/9jm9rjjgst2xc7oz.png

Odnośnik do komentarza

FENSTARSS
jbio
jadzik
A dalej w liście Pawła znalazłam taki fragment, wg mnie to dowód na to że prawa Bożego, danego Mojżeszowi nie należy odrzucać:

No jak dla mnie to tu mowa o różnych prawach Bożych, i nie ma żadnej wzmianki o PM.

Po raz kolejny powtarzam, nie odrzucamy ale nie przestrzegamy...

Jadzik a co powiesz mi o tych słowach z przekładu Tysiąclatki

Rzymian 10

(4) A przecież kresem Prawa jest Chrystus, dla usprawiedliwienia każdego, kto wierzy...

ja np rozumiem to tak...Jezus jest takim naszym podsumowaniem życia, takim ,,filtrem" zła jakie poczynialiśmy w zyciu i grzechów naszych...jesli wierzymy w Niego to on nas usprawiedliwi, ,,wytłumaczy'' przed Bogiem ;)

Fensstars Biblia Tysiąclecia posiada komentarz do tego, mianowicie:
Kres - może oznaczać tu cel i wypełnienie, Żydom było wiadomo, ze Prawo zmierzało ku Mesjaszowi, który miał zaprowadzić nowy ład w dziejach religijnych świata.

Czyli chodzi tu najprawdopodobniej o Prawo Mojżeszowe, którego kresem jest Chrystus.

Odnośnik do komentarza

jbio
iszmaona
jbio

W księdze Kapłańskiej 18 rozdziale o tym mowa.
A czemu sobie zaprzecza?
Skoro ludzie już oddalili sie od doskonałość, powziął Bóg kroki, aby sobie nawzajem nie szkodzili przez kontakty cielesne z rodziną.

O to chodzi? "tego co czynią w ziemi egipskiej, w której mieszkaliście, nie czyńcie"

To też, ale dalsze wersety mówią o nie odkrywaniu nagości swojego krewnego.
Skoro nie wolno odkrywać nagości, to chyba wiąże się to ze współżyciem , czyli nie będzie współżyć z krewnym...
Ale może Jadzik to lepiej wyjaśni, bo ona lepsza w ST.

wiem, czytałam dalsza część. Chodziło mi o to że "czynienie w ziemi egipskiej" oznacza stosunki seksualne pomiędzy krewnymi?

Odnośnik do komentarza

FENSTARSS
jbio
Yvone
to przepraszam, rodzeństwo się ze sobą później rozmnażało??

Bóg stworzył Adama i Ewę doskonałymi i zgodnie z Jego zamierzeniem od nich mieli się wywodzić wszyscy ludzie (Rodz. 1:28; 3:20).
Jest więc oczywiste, że zwłaszcza wśród kilku pierwszych pokoleń musieli zawierać małżeństwa bliscy krewni.
Nawet po pojawieniu się grzechu groziło wówczas stosunkowo niewielkie niebezpieczeństwo, że dzieci urodzą się z poważnymi wadami, ponieważ ludzie byli wtedy znacznie bliżsi doskonałości, jaką się cieszyli Adam i Ewa.
Świadczy o tym długowieczność ówczesnych ludzi .
Później jednak w Prawie danym za pośrednictwem Mojżesza wyraźnie zakazano zawierania takich małżeństw...

ja zupełnie pojmuje to inaczej...Adam i Ewa owszem dla mnie pierwsi ludzie ;) jakby to powiedzieć dla przykładu, a reszta na ich wzór...mam nadzieję, że rozumiecie o co mi chodzi ;) inaczej ta nasza Biblia byłaby nieskonczona nigdy...dla mnie wszystko w PŚ jest dla przykładu tak jakby napisane ;)

A ja rozumię to tak Bóg stworzył zwięrzęta i ludzi ale tylko Adam i Ewa są przedstawieni w biblii bo to oni pierwsi zgrzeszyli,tak samo jak na Arkę weszło więcej ludzi ale przedstawiony był tylko Noe i jego rodzina bo on był wybrany że będzie głosił o Bogu.

Odnośnik do komentarza

iszmaona
Jbio poszukałam, poczytałam.
jak zatem odnosisz sie do:

"Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. (...) Ty jesteś Piotr (czyli Skała) i na tej Skale zbuduje Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą." Mt 16, 17-18

Znam ten werset
A co powiesz o tych;

Dzieje 4:8-11 (Kowalski): „Piotr, pełen Ducha Świętego, rzekł do nich: ‚Przełożeni ludu i starsi posłuchajcie! (...) To w imię Jezusa Chrystusa Nazareńskiego, którego ukrzyżowaliście, a którego Bóg z martwych wskrzesił, dzięki jego imieniu człowiek ten stoi zdrowy przed wami. On to jest kamieniem, odrzuconym przez was, budujących, który stał się kamieniem węgielnym’”.
Słowa Piotra, że to Jezus jest kamieniem węgielnym...

1 Piotra 2:4-8 (Kowalski): „Szukajcie przystępu do niego! [Pana Jezusa Chrystusa] (...) Wówczas staniecie się także takimi żywymi kamieniami. Będziecie się budować w dom duchowy (...). Bo tak mówi Pismo: ‚Oto zakładam na Syjonie kamień, kamień węgielny, wybrany i kosztowny. Kto na nim oprze swą wiarę, nie będzie zawstydzony’. Wam, którzy przyjęliście wiarę, przypada ten zaszczyt w udziale. Dla tych zaś, którzy wiary nie mają, jest to kamień, który odrzucili budujący. A właśnie on stał się kamieniem węgielnym i ‚kamieniem obrazy i opoką, o którą się rozbiją’”.

Efez. 2:20 (Kowalski): „Apostołowie i prorocy są tym fundamentem, na którym zbudowani jesteście, a sam Chrystus Jezus jest kamieniem węgielnym”.

W co wierzył Augustyn (którego Kościół katolicki uważa za świętego)?
„W tym samym czasie mojego kapłaństwa napisałem dzieło jako odpowiedź na list Donata (...) Tam to w pewnym miejscu powiedziałem o Piotrze Apostole, że ‚na nim, niczym na skale założony został Kościół’. (...) Pamiętam jednak, że później bardzo często wyjaśniałem słowa wypowiedziane przez Pana: ‚Ty jesteś Piotr, i na tej skale zbuduję Kościół mój’, rozumiejąc tak, aby myślano, iż Kościół został zbudowany na tym, w którego wiarę wyraził Piotr słowami: ‚Ty jesteś Mesjasz Syn Boga żywego’, a Piotr tak nazwany przez ową Skałę reprezentował sobą Kościół, który wznosi się na tej Skale i ‚otrzymał klucze Królestwa niebieskiego’. Albowiem nie powiedziano mu: ‚Ty jesteś skała’, lecz: ‚Ty jesteś Piotr’. Skałą zaś był Chrystus, którego wyznał Szymon zwany Piotrem, jak to zresztą cały Kościół wyznaje” (św. Augustyn, O nauce chrześcijańskiej. Sprostowania, tłum. J. Sulowski, Warszawa 1979, s. 230

ALe abstrachując od tego, czy to , że Piotr dostał pewne zadania do spełnienia świadczy , że był kimś lepszym, czy tez prawą ręką Jezusa?

http://www.suwaczki.com/tickers/xrots65g3rdz5uhv.png

http://www.suwaczki.com/tickers/9jm9rjjgst2xc7oz.png

Odnośnik do komentarza

IWA23

A ja rozumię to tak Bóg stworzył zwięrzęta i ludzi ale tylko Adam i Ewa są przedstawieni w biblii bo to oni pierwsi zgrzeszyli,tak samo jak na Arkę weszło więcej ludzi ale przedstawiony był tylko Noe i jego rodzina bo on był wybrany że będzie głosił o Bogu.

Kobitki każda z Was ma prawo tak to rozumieć, ja swój pogląd także przedstawiłam.

IWA chyba Ty się pytałas czy Ewa była doskonała. Tak była...jak i Adam.

http://www.suwaczki.com/tickers/xrots65g3rdz5uhv.png

http://www.suwaczki.com/tickers/9jm9rjjgst2xc7oz.png

Odnośnik do komentarza

agusia20112
ITruth
jbio

Iwa też miałam o to kiedyś zapytać, ale zapomniałam.
A mężczyzna może podwiązać jajowody, czy taka metoda też jest zła?

W KK to zaprzeczenie płodności, więc to grzech, jesli nie ratuje życia i zdrowia.

czyli juz sama rezygnacja z posiadania dzieci jest grzechem?a jak kobieta nie chce wcale dzieci-jest grzeszna,tylko dla tego ,że czegoś nie chce

Brak chęci posiadania dzieci grzechem nie jest. Zależy co kobietą kieruje, choć brak posiadania dzieci kwestonuje przysięgę małżeńską, w której małżonkowie przed Bogiem odpowiadaja na pytania stawiane przez kapłana: "Czy chcecie przyjąć i po katolicku wychować potomstwo, którym Was Bóg obdarzy?"

Odnośnik do komentarza

Nie odpowiedziałaś na pytanie jak się odnosisz do fragmentu który podałam.

A kto mówi ze jest lepszy? I tak, dostał zadanie sprawowania pieczy nad kościołem stworzonym przez Jezusa

(..) i na tej Skale zbuduję kościół mój (...). I Tobie dam klucze królestwa(...) cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w Niebie (...).

Nie rozumiem cytatów które podałaś. Jezus przecież powiedział, że Skałą jest Piotr a On (Jezus) na tej skale wybuduje kościół.

Odnośnik do komentarza

jbio
iszmaona

wiem, czytałam dalsza część. Chodziło mi o to że "czynienie w ziemi egipskiej" oznacza stosunki seksualne pomiędzy krewnymi?

Myślę, że o to też może chodzić.
Przypisy pokazują, że chodziło też o mieszanie sie z narodami i przejmowanie ich praktyk.

ale Pierwsi ludzie zamieszkiwali ziemię egipską tak?

Odnośnik do komentarza

ITruth
agusia20112
ITruth

W KK to zaprzeczenie płodności, więc to grzech, jesli nie ratuje życia i zdrowia.

czyli juz sama rezygnacja z posiadania dzieci jest grzechem?a jak kobieta nie chce wcale dzieci-jest grzeszna,tylko dla tego ,że czegoś nie chce

Brak chęci posiadania dzieci grzechem nie jest. Zależy co kobietą kieruje, choć brak posiadania dzieci kwestonuje przysięgę małżeńską, w której małżonkowie przed Bogiem odpowiadaja na pytania stawiane przez kapłana: "Czy chcecie przyjąć i po katolicku wychować potomstwo, którym Was Bóg obdarzy?"

tak,ale obdarzy chyba chcących być obdarowanym
rozumiem ,że nie może jeden z małżonków zaniechać potomstwa wbrew drugiemu,ale jeśli razem nie chcą,nie działają wbrew sobie wzajemnie

Joasia
http://s7.suwaczek.com/200905264565.png
Emilka
http://s4.suwaczek.com/200405064765.png

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...