Skocz do zawartości
Forum

Samoocena


Rekomendowane odpowiedzi

akurat wczoraj byłam na zebraniu rodziców w Emilki klasie(klasa 2)
i pani dzień wcześniej zrobiła dzieciom test -samoocenę,było pozycji i 5 skal oceny od potrafię wspaniale-do nie umiem wcale
oceniane było zachowanie na lekcji,sprawność fizyczna,kontakt z kolegami,wiedza i kilka innych

i powiedziała,że zaskoczył ją obiektywizm dzieci,potem ona oceniała jak ich widzi i mówiła że 90% to się pokrywało,nieliczne rozbieżności były i to zazwyczaj o jedną skalę oceny
może w starszych klasach jest to juz inaczej i dzieci albo znają swoja wartość ,abo dowartościowują się
czasem jest też tak,ze rodzice mówią dziecku ,że to nie jego wina,że to nauczyciel źle uczy....sama kilka razy słyszałam takie komentarze rodziców

Joasia
http://s7.suwaczek.com/200905264565.png
Emilka
http://s4.suwaczek.com/200405064765.png

Odnośnik do komentarza

wydaje mi się, że problemem są skrajności... albo nastolatki są zbuntowane albo uważają się za geniuszy pod każdym względem... Gdy mamy do czynienia z pierwszym to zauważamy, że dzieciaki często chorują na bulimię, anoreksję, fobie społeczne depresje itp. Te drugie uważają, że już nic więcej nie muszą robić, bo po co skoro są tak idealne?
W każdym wypadku można dostrzec wspomniany wyścig szczurów i chęć dążenia do idealizmu...

Pozdrawiam,

Kurczaczek :)

Nie można kochać innych, nie kochaj

Odnośnik do komentarza

Poczucie własnej wartości to stan psychiczny powstały na skutek elementarnej, uogólnionej oceny dokonanej na własny temat.

Samoocena to uogólniona postawa w stosunku do samego siebie, która wpływa na nastrój oraz wywiera silny wpływ na pewien zakres zachowań osobistych i społecznych. Podstawą samooceny jest samowiedza, czyli zespół sądów i opinii, które jednostka odnosi do własnej osoby. Te sądy i opinie dotyczą właściwości fizycznych, psychicznych i społecznych.

Według Nathaniela Brandena wyróżnia się sześć filarów samooceny: świadomość, niezależność, prawość, celowość, asertywność oraz samoakceptację.

Psycholodzy wyróżniają dwa rodzaje postaw związanych z samooceną ogólną: samoakceptację i samoodtrącenie.

Samoakceptację określa się jako postawę nacechowaną wiarą, zaufaniem i zdrowym szacunkiem dla samego siebie. Postawa taka sprawia, że jednostka może wykonywać i wykorzystywać swoje możliwości, a także potrafi skorygować swoje zachowanie pod wpływem innych. Osoby, które akceptują siebie, mają pozytywne mniemanie o sobie i dobre samopoczucie.

Przez samoodtrącenie rozumie się postawę wobec siebie łączącą się z przeżywaniem poczucia krzywdy, poczucia winy, poczucia niższości albo innych doznań związanych z pretensją i żalem do siebie. Osoba taka nie docenia własnych sukcesów, a przecenia porażki, dąży do poniżenia siebie, czasem wręcz siebie nienawidzi.

escorts agency - Pozdrawiam Mart1k4e

Odnośnik do komentarza

Ulla
Dziewczyny miałam okazję wiele razy prowadzić zajęcia różnorodne z młodzieżą. Zauważyłam jedną zależność, że dzisiejszej młodzieży z łatwością przychodzi wypisanie zalet u siebie aniżeli wad. Jak uważacie czym jest to podyktowane?

Dzisiejszej młodzieży?
Zawsze tak było, jest i będzie. I nie tylko młodzieży to się tyczy, dzieci, dorośli mają tak samo.
Człowiek ma taką mentalność - ciężko mu zauważyć swoje wady.
Natomiast myślę, że lepiej jak młody człowiek widzi dużo swoich zalet a mało wad , niżby miało być odwrotnie.
Oczywiście nie mówiąc o skrajnych przypadkach tzw. snoba - bo to jest inna para kaloszy.

http://www.suwaczek.pl/cache/a58d0abe3d.png
http://www.suwaczek.pl/cache/7f7b513cb8.png

Odnośnik do komentarza

kwiaciarka właśnie tutaj nie do końca się zgodzę, że tak było zawsze, bo z czasem zmian edukacyjnych, sposobie podchodzenia do życia, świata, edukacji, dalszego naszego rozwoju zmieniło się nastawienie ludzi do siebie, podosła umiejetność wyznaczania sobie swoich zalet a nie tyko wad, kobiety są bardziej egoistyczne ( w dobrym słowa tego znaczeniu) a nie wiecznie przy mężu, nie rozwijając się przy nim z różnych powodów - świat idzie do przodu a wraz z nim ewaluacji dotyczy też samoocena

http://www.suwaczki.com/tickers/w5wq3e5en5kuzrs6.png

http://www.suwaczki.com/tickers/3jvz3e5eqgubclqa.png

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...