Skocz do zawartości
Forum

Rekomendowane odpowiedzi

kilka lat temu przez przypadek miałam wykrytego guzka tarczycy/mama miała zabieg- do tej pory nic się z nim nie dzieje, w sensie nie rośnie. wyniki tsh generalnie zawsze mieściły się w normie. Leków nie brałam.

na 8 miesięcy przed ciążą tsh 0,24 [0,27-4,2]
ft3 7,45 [3,95-6,8]
ft4 13,84 [12-22]
Lekarz stwierdził, że w usg tarczycy wszystko ok. a wyniki to może błąd w laboratorium i kazał powtórzyć po 3 miesiącach. Leków żadnych nie brałam i nie biorę. Wyniki były następujące:

na 5 miesięcy przed ciąża: tsh: 1,77 [0,27-4,2]
ft3: 4,93 [3,95-6,8]
ft4: 14,07 [12-22]
Czy te wyniki są dobre, czy mimo, że mieszczą się w normie to ft4 jest za niskie dla ciąży??
Do lekarza przed zajściem w ciąże nie udało mi się dostać.

Dostałam się dopiero będąc już w ciąży. Ale lekarz nie chciał oglądać poprzednich wyników tylko zrobił mi usg i samo TSH.
8tydz ciąży: 2,11
13 tydz ciąży: 0,9
15 tydz ciąży:0,87
22 tydz ciąży: 1,08
przy normach [0,27- 4,2]
nie miałam badanego ft3 i ft4

W 26 tc zrobiłam sobie sama komplet:
tsh 2,3 [0,27-4,2]
ft3 4,44 [3,1-6,8]
ft4 12,36 [12-22]

Żałuję, że wcześniej sama nie zrobiłam sobie tych dodatkowych badań ft3 i ft4...
Ostatnio wyczytałam, że ft4 w ciąży powinno być w połowie normy- czy to prawda??
Czy na podstawie samego tsh badanego w ciąży i przy takich wynikach przed ciążą mogę być spokojna o zdrowie dziecka?

dziękuję

Odnośnik do komentarza

Witaj!
Twoje wyniki są jak najbardziej prawidłowe. Badanie poziomu TSH jest bardzo czułym badaniem. I pokazuje dość dokładnie pracę tarczycy. W ciąży organizm kobiety musi zaspokoić potrzeby własne i potrzeby płodu więc produkuje więcej hormonów. Stąd pewnie u Ciebie wyższe poziomy w ciąży niż przed ciążą. Co do poziomów FT 3 i FT 4 to w trakcie ciąży (zwłaszcza pod koniec) bardzo wzrastają stężenia białek wiążących te hormony stąd często u zdrowych pacjentek zauważa się obniżenie poziomów tych hormonów. Większość labów obniża nawet z tego powodu normy dla FT3 i FT4 u kobiet ciężarnych. Nie musisz się zamartwiać tymi badaniami, są dobre. Zapewne w trakcie ciąży zażywasz preparaty witaminowe. Mają one w swoim składzie jod. Więc dostarczasz go do organizmu w odpowiedniej dawce. Co do wieści, że poziom jakiegoś parametru musi być równo w środku normy to jakiś przesąd. Po to są normy, żeby wskazywały zakres prawidłowych wyników. Organizm człowieka to nie maszyna, ze można w nim ustawić równiutko poziom danego składnika. Serdecznie pozdrawiam, Agnieszka

Odnośnik do komentarza

dziękuję bardzo za odpowiedź:)
no właśnie nie przyjmuje żadnych preparatów witaminowych dla ciężarnych,
od niedawna jedynie żelazo. no i oczywiście do 4 miesiąca kwas foliowy. a witaminy lekarz mi odradził,
a co do jodu to mówił, ze z pożywienia wystarcza... nie wiem czy dobrze, ale na własną rękę w ciąży boją się cokolwiek przyjmować...

mam jeszcze jedno pytanie, czy aby zbadać ewentualne białko w moczu, to czy wykonuje się jakieś specjalne badanie czy bada się to na podstawie ogólnego badania moczu?

pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza

Jeśli dieta jest zróżnicowana to rzeczywiście nie jest potrzebne łykanie dodatkowych witamin. Ich nadmiar też może być szkodliwy. Co do badania białka w moczu to wystarczy "zwykłe" badanie ogólne moczu. Jednym z parametrów tego badania jest określenie obecności białka oraz jeśli ono wystąpi to określenie jego ilości . Jeśli masz wynik badania ogólnego moczu to powinno być tam określone, że białko jest nieobecne: białko nb (-) lub protein nb (-) jeśli jest obecne to pojawia się białko ob (+) i podany jest wynik ilościowy np 30 mg/dl. Serdecznie pozdrawiam, Agnieszka

Odnośnik do komentarza

u mnie są same skróty na wyniku, ale to pewnie to będzie PRO Neg.?

Tak ładnie i jasno Pani wszystko wyjaśnia, pozwolę sobie zadać jeszcze dwa pytania?

Miałam badanie w obciążeniu glukozą. 50 g glukozy na czczo, poziom cukru po godzinie od jej spożycia z krwi żylnej 220, z palca 146- ponoć norma do 140?
czy to badanie należy powtórzyć? jestem teraz w 27 tydz ciąży
(badanie bez obciążenia miałam z 3 tyg temu na czczo 90 z palca)

W 15 tyg ciąży zrobiłam badanie na cytomegalię ( w sumie, to to tak z ciekawości, bo i tak jej chyba w ciąży się nie leczy? ale że przed ciążą nie zrobiłam, to zrobiłam w ciąży)
Wyniki:
IgM: 0,75
< 8 negatywny
0,8-1,1 graniczny
> 1,1 pozytywny

IgG: 46,32
< negatywny
16-22 graniczny
> 22 pozytywny

Wiem, że IgM świadczy o świeżym zakażeniu, niby wynik negatywny ale nie wiem co u mnie znaczyło, to, że jest blisko granicy?
IgG pozytywne, to wiem, że świadczy o przebytym w przeszłości. Ale mój indeks jest dość niski i nie wiem, czy to znaczy, że przebyłam je krótką przed ciążą, czy już w ciąży będąc?
(bo to był już 15 tc)
czy na podstawie wielkości indeksu i w ogóle tego badania można to stwierdzić?

pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza

PRO neg oznacza brak białka w moczu.
Co do krzywej cukrowej to z Twojego opisu wynika, ze miałaś obciążenie 50 g glukozy. Nie podałaś wyniku początkowego przed spożyciem cukru. Trudno więc interpretować wynik. Prawidłowa krzywa cukrowa powinna być wykonana w następujący sposób: Wykonuje się ją zwykle rano, a osoba badana musi być na czczo. Na początku pobiera się krew, to tzw glukoza na czczo. Następnie pacjent wypija płyn z glukozą (75 g glukozy rozpuszczonej w 300 ml ciepłej wody ). Po równo godzinie pobiera się znów krew na oznaczenie glukozy. Po następnej godzinie pobiera się trzecią próbkę. Wyniki krzywej powinny się mieścić w zakresach: na czczo 60-95 mg/ml, po godzinie mniej niż 180 mg/ml a po dwóch godzinach mniej niż 120 mg/ml. W różnych laboratoriach wartości mogą się trochę różnić. Krzywej raczej nie oznacza się nakłuwając palec, bo wartości z glukometru mogą się mocno różnić od tych z krwi. Każda kobieta w ciąży między 24 a 28 tyg. ciąży, niezależnie od wyniku poziomu cukru na czczo, powinna mieć zlecone badanie krzywej cukrowej i raczej z obciążeniem 75 g glukozy (zalecenia Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, wytyczne Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego).
Jeśli chodzi o wyniki na cytomegalię, to niski poziom przeciwciał klasy IgG świadczy o tym, że kiedyś chorowałaś na tę chorobę. I to raczej dawno temu. Miano przeciwciał w trakcie choroby mocno narasta, a potem z czasem spada do niskich wartości. Co do klasy IgM miano bliskie dodatniego świadczy o tym, ze może mogłaś mieć kontakt z kimś chorym albo nosicielem. Dla pewności powtórz wynik po kilku tygodniach, jeśli miano wzrośnie, być może jesteś chora. Jeśli miano się nie zmieni, nie ma co siać paniki. Jeśli chcesz określić orientacyjnie kiedy chorowałaś, to mogłabyś oznaczyć sobie awidność przeciwciał. Ale i tu dowiesz się tylko że chorowałaś dawno temu albo niedawno. Więc chyba nie ma potrzeby robić tego badania.

Odnośnik do komentarza

Bardzo Pani dziękuje:)
czyli znaczy, że chorowałam na cytomegalię jeszcze przed ciążą?? dobrze rozumiem??
a teraz ewentualnie drugi raz?? uff.... bo to chyba bezpieczniej w ciąży jeśli ponowne zachorowanie niż pierwotne??

a co do tego poziomu cukru, to widocznie źle postępują w mojej przychodni...
bo ja miałam robiony poziom cukru na czczo w 11 tyg ciąży z palca i wyszedł 79
a teraz w 27 tyg ciąży kazano mi przyjść na godzinę po spożyciu na czczo 50 g glukozy (tego dnia przed jej spożyciem nie miałam badanego poziomu cukru) a po tej 50 g glukozy po godzinie wyszło mi właśnie z krwi żylnej 220 a z palca 146- czyli takie badanie nie jest miarodajne?? a wynik za duży??
(a tak sama dla siebie zrobiłam sobie badanie jakieś 3 tyg temu -badanie na czczo ale tez z palca i było 90)

Odnośnik do komentarza

Mogło tak być. Cytomegalię przechodzi się często bezobjawowo, albo ma się objawy podobne do grypy. Dla kobiet w ciąży najgorsze jest zachorowanie pierwotne. Bo może być przyczyną poronień, wad płodu itp. Z tych wyników widać, że chorowałaś lub miałaś kontakt z kimś chorym ale nie tuż przed ciążą tylko dużo wcześniej. Co do krzywej, Twój opis wskazuje na błędne wykonanie krzywej. Mam nadzieję, że nie diagnosta wykonuje tak krzywą. To duży błąd. Takie wykonanie trudno nazwać krzywą, to raczej przygodne oznaczenia poziomów glukozy i Twój lekarz nie powinien ich brać pod uwagę w ocenie Twojej glikemii. Opisałam w poprzednim poście jak ma wyglądać krzywa i tylko tak można ją wykonać, żeby wyniki były wiarygodne. Może dobrze by było, żebyś skorzystała z usług jakiegoś renomowanego dużego labu, tam pewnie wykonają krzywą prawidłowo.

Odnośnik do komentarza

Dziękuję bardzo:)
Co do cytomegalii, to mam taką nadzieję, że to właśnie mam jakąś już odporność i że rzeczywiście chorowałam pierwszy raz właśnie jeszcze przed ciążą- uspokoiła mnie Pani w tym aspekcie, że moje wyniki na to wskazują:)
ps. a gdybym wykonała tą awidność przeciwciał, to wyjdzie dokładnie w jakim czasie chorowałam, czy tez tylko tak orientacyjnie?

a co do glukozy- to, właśnie mam taki zamiar. Kupić tą glukozę 75g i zrobić w taki sposób jak Pani opisała na własną rękę w laboratorium i zobaczymy co wyjdzie.
Tylko z tego co Pani pisze to zawsze powinno się pomiar cukru wykonywać z żyły?
Więc, te moje wyniki które miałam robione jeszcze na początku ciąży w 11 tyg. bez obciążenia na czczo ale glukometrem z palca, też nie są zbyt wiarygodne...?
Czy są wykonane prawidłowo, a tylko przy oznaczeniu krzywej powinno być z żyły, czy zawsze z żyły?

pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza

Oznaczając awidność raczej się dowiesz orientacyjnie, tak jak napisałam: dawno temu, kiedyś , niedawno. Test nie wskaże konkretnego dnia. Niestety. Co do krzywej, zalecenia są wyraźne: oznaczenie we krwi żylnej. Glukometry są przeznaczone do oznaczania orientacyjnego poziomu glukozy. Nie są tak dokładne jak biochemiczne metody stosowane w laboratorium. Oznaczenia we krwi żylnej są dokładniejsze i bardziej wiarygodne. Proponuję abyś test obciążenia wykonała z krwi żylnej. Będzie on dokładniejszy. A Ty będziesz spokojniejsza, bo badanie będzie wykonane prawidłowo.

Odnośnik do komentarza

witam Panią
chciałam wykonać w laboratorium to obciążenie 75 g glukozą zanim pójdę na wizytę do lekarza, jednak panie mi odradziły, żeby lepiej najpierw skonsultować się z lekarzem i zrobiły mi tylko na czczo- 94
Do lekarza w takiej sytuacji poszłam prędzej- będzie mi robił wyniki w szpitalu...( jeszcze w moczu mi wyszło 28 przy normie poniżej 20) :(
a czy nitrendypina, jako lek może mieć wpływ na poziom cukru?
ale brałam ją zawsze dopiero po badaniu
a czy mogę wziąć przed, czy jeśli na czczo, to nie brać?

Odnośnik do komentarza

witam Panią
chciałam wykonać w laboratorium to obciążenie 75 g glukozą zanim pójdę na wizytę do lekarza, jednak panie mi odradziły, żeby lepiej najpierw skonsultować się z lekarzem i zrobiły mi tylko na czczo- 94
Do lekarza w takiej sytuacji poszłam prędzej- będzie mi robił wyniki w szpitalu...( jeszcze w moczu mi wyszło 28 przy normie poniżej 20) :(
a czy nitrendypina, jako lek może mieć wpływ na poziom cukru?
ale brałam ją zawsze dopiero po badaniu
a czy mogę wziąć przed, czy jeśli na czczo, to nie brać?

Odnośnik do komentarza

Ten lek raczej nie ma wpływu na poziom cukru we krwi. Ale jeśli jesteś w ciąży to skonsultuj z lekarzem czy możesz brać ten lek. Co do krzywej cukrowej, to nie rozumiem, dlaczego panie odradziły robienie jej, skoro to obowiązkowe badanie dla kobiet w ciąży. Wynik 94 nie jest zły. W moczu nie powinno być cukru. Zapewne lekarz w szpitalu określi glikemię dobową. Sprawdzi czy w ciągu dnia Twoje poziomy cukru we krwi są w normie. Daj znać jakie badania miałaś robione w szpitalu.

Odnośnik do komentarza

witam Panią serdecznie!!
Nitrendypinę przyjmuję wg zaleceń lekarza...
Panie w laboratorium odradziły mi, ponieważ chciałam zrobić to drugie obciążenie na własną rękę, żeby mieć ten wynik na wizytę do lekarza.
Więc wizytę przyspieszyłam- w szpitalu zrobiono mi tylko to obciążenie glukozą 75g- wyniki ok.
na czczo 88, 1godzina po obciążeniu 135, 2 godziny 111.( i nie wiem czy to bardzo istotne, że ta glukoza była rozpuszczona w trochę na moje oko więcej niż 300 ml, bo pielęgniarka przyniosła mi 2 niepełne szklanki, więc myślę, że z 400...?)
Więc chyba mogę być spokojna? nie wiem skąd tamte takie dziwne wyniki...
Pani pisząc o spr cukru w ciągu dnia, ma Pani na myśli, że np po posiłku i można glukometrem?(mam taką możliwość)

Ostatnio byłam w szpitalu godzinę po śniadaniu i z ciekawości poszłam na pobranie krwi i cukier wyszedł 83/ a np na 3 godzin po posiłku ale glukometrem i to innego dnia 97
ale robiłam też TSH mam 1,8 a ft4 10, 27 a 4 tyg temu TSH 2,3 a ft4 12, 36
przy normach dla TSH 0,27 a ft4 12-22
Wizytę u endo mam w połowie kwietnia, czy powinnam ją przyspieszyć przez wgląd na ft4

pozdrawiam serdecznie:)

Odnośnik do komentarza

No, teraz to jestem spokojna, ze miałaś wykonaną krzywą prawidłowo. Poprzednie wyniki były zrobione nieprawidłowo więc mogły być też nieprawidłowe i nie odzwierciedlały rzeczywistych poziomów glukozy we krwi. Nie brałabym ich w ogóle pod uwagę. Pisałam o sprawdzaniu poziomu cukru w ciągu dnia i miałam właśnie na myśli sprawdzanie przygodnych poziomów cukru np. godzinę po posiłku. Ale nie musisz tego robić, wyniki Twojej krzywej są prawidłowe. Czasem po posiłku (dużo węglowodanów) poziom cukru może być wysoki, i mogłabyś się zdenerwować że coś jest nie tak. A to raczej jest prawidłowa reakcja. Jeśli mowa o TSH i FT4 to w ciąży ich poziomy spadają. Pisałam już we wcześniejszym poście o tym. Nie musisz przyspieszać wizyty u endo. A co do nitrendypiny to może sprawdź ulotkę leku, bo chyba w trakcie ciąży nie można go przyjmować. Serdecznie pozdrawiam, Agnieszka

Odnośnik do komentarza

dziękuję za odpowiedź:)
też jestem spokojniejsza po tym wykonaniu krzywej oraz po tych późniejszych pomiarach po posiłku, że są raczej niskie.
a co do nitrendypiny, ulotkę przeczytałam już dawno- mój ginekolog twierdzi, że można, konsultowałam to z jeszcze jednym lekarzem, też tak mówił... więc sama nie wiem... z resztą był czas że myśli o bezpieczeństwo tego leku dla dziecka zmywały mi sen z powiek... dostaję go zamiast cordefenu, czy też fenoterolu... że niby jest to lek jak cordefen tyle, że nowej generacji... nie wiem jak to jest ale coś muszę przyjmować bo moja dzidzia już chciała przyjść na świat

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Nie wiem czy mają, mam takie ograniczone zaufanie...(ale na własną rękę niczego sobie nie odstawię)
a moja ciąża jest jaka jest, do lekkiej i przyjemnej jak sobie wyobrażałam nie należy....:(
leków przyjmować sporo musiałam (no i jeszcze muszę...), ale mam nadzieję że rzeczywiście bez szkody dla dzieciątka...
dobrze, że chociaż jeszcze ta cukrzyca mnie nie dopadła:)

pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza

witam Panią ponownie:)
mam takie pytanie, ostatnio w badaniu moczu pojawił mi się cukier 100mg%
Zastanawia mnie to, ponieważ od czasu powyższych "perypetii" z cukrem, mimo prawidłowej drugiej krzywej cukrowej staram się co jakiś czas kontrolować cukier. I albo robię to przy okazji badania krwi albo glukometrem, generalnie wyniki mam dobre poniżej 100, raz miałam 109 ale to było na 2-3 godziny po śniadaniu a tak to przeważnie robię pomiary na czczo. Chociaż raz też miałam na 1,5 godziny po śniadaniu tylko 89... Wobec tego diety żadnej nie stosuję.
No i ostatnio przy kontrolnym badaniu moczu u ginekologa wyszło mi w moczu na czczo 100mg% a końcem lutego w tym samym laboratorium 28mg% również mocz na czczo i wtedy miałam zrobioną tą drugą krzywa cukrową, która wyszła w normie- może Pani kojarzy?
Ja jako, że miałam sporo komplikacji w ciąży, tak mniej więcej raz w miesiącu robię sobie na własną rękę ale to w innym laboratorium morfologię i mocz. Tam nigdy w moczu nie wyszedł mi cukier a ostanie badanie mam z 21 marca.
I tak mnie to zastanawia. Czy to może wina laboratorium, że któreś nie wykrywa?
Czy może skoro w krwi jest ok a w moczu się pojawia to może mam coś z nerkami?
Jestem w 27 tyg ciąży
pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza

Cześć Martyno!
W kobiet w ciąży cukromocz najczęściej określany jest mianem fizjologicznego. Jest to normalne zjawisko które wynika z mniejszej, niż u osoby dorosłej, wartości progowej stężenia glukozy we krwi, która wynosi w tym przypadku 150mg%. Nie masz się czym martwić, to zjawisko przejściowe i nie jest wskazaniem do tego byś sądziła, ze to już cukrzyca. Mało prawdopodobne jest to, że jedno laboratorium nie wykrywa a inne wykrywa. Cukier wykrywa się w trakcie badania specjalnym paskiem, na którym jest pole testowe. Po zanurzeniu w próbce moczu, pole to się zabarwia słabiej gdy jest mało glukozy, mocniej gdy jej poziom jest wyższy. Czasem niektóre leki albo inne produkty wpływają na to zabarwienie. W moczu według normy może być glukozy do 30 mg%. Więc u Ciebie poziom 28 mg% to jeszcze norma. Co do tego poziomu 100 mg% to powtórzyłabym badanie. Zapewne wynik byłby prawidłowy. Serdecznie pozdrawiam, Agnieszka

Odnośnik do komentarza

Pani Agnieszko, miałam dziś wizytę u lekarza ale kompletnie zapomniałam mówić o tym cukrze w moczu, bo generalnie rozmowa skupiała się na tym, że poród może być już tuż tuż...(38 tydz ciąży)
Badanie moczu powtórzyłam i cukier nie wyszedł. Ale badanie robiłam w ogólnym naszym laboratorium, w którym wyniki robiłam sobie sama co 1-2 miesiące i nigdy cukru mi nie wykryło.
Natomiast cukier wychodził mi tylko w tym laboratorium u ginekologa ale tam miałam w sumie 3 badania i w 2 razy wyszedł mi ten cukier....(luty-28, kwiecień-100)
Z kolei ostatnie badanie krwi na czczo mam z 18 kwietnia- 98
Czy mogę być spokojna, że to fizjologiczny cukromocz, czy lepiej pójść na dodatkową wizytę i zgłosić to lekarzowi?

Odnośnik do komentarza

Martyno!
Gratuluję, że przeszłaś już prawie całą ciążę. Trzymam kciuki za udany poród. Mam nadzieję, że pochwalisz się swoim dzidziusiem.
Co do poziomów cukru w moczu to najprawdopodobniej jest fizjologiczny zmniejszony cukromocz. I nie jest to podstawa do orzeczenia cukrzycy. Dla pewności po porodzie monitoruj przez pewien czas jeszcze poziomy cukru we krwi. Zapewne będą w normie. Nie martw się, będzie wszystko dobrze. Serdecznie pozdrawiam. Agnieszka

Odnośnik do komentarza

Dziękuję bardzo:) oczywiście, że się pochwalę:)
Kiedyś pisałam Pani, że w 15 tyg robiłam badanie na cytomegalię, takie miałam wyniki

IgM: 0,75
< 8 negatywny
0,8-1,1 graniczny
> 1,1 pozytywny

IgG: 46,32
< negatywny
16-22 graniczny
> 22 pozytywny
Pisała Pani, że to świadczy raczej o przebytym zakażeniu przed ciążą

Wtedy też postanowiłam, że wyniki w razie czego powtórzę przed porodem, są następujące:

IgM: 0,67
< 8 negatywny
0,8-1,1 graniczny
> 1,1 pozytywny

IgG: 43,28
< negatywny
16-22 graniczny
> 22 pozytywny

Czy mogę być spokojna o dziecko, czy po porodzie powinnam wykonać jemu jakieś dodatkowe badania?

pozdrawiam serdecznie:)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...