Skocz do zawartości
Forum

Co się z nią dzieje?


Rekomendowane odpowiedzi

Droga Pani psycholog !

Mam problem z moja córeczką, Nikolka ma 8, 5 miesiąca Jest zdrowym prawidłowo rozwijającym sie dzieckiem . Od jakiś dwóch tygodni obserwuje u niej dziwne moim zdaniem zachowanie, byc może wyolbrzymiam problem ale bardzo ważna jest dla mnie opinia spacjalisty.

Otóż Nikola zacząła w pewnych sytuacjach zaciskac pięści i bardzo mocno zaciskać dziąsła trzęsąc przy tym głową na boki( nie jest to takie ruszanie głowa kontrolowane, tylko jakby z wysiłku). Ona jest na etapie gryzienia i jak tylko np nasza reka jest w jej poblizu to ona natychmiast ja ciągnie wkłada do buzi i z całej siły zaciska dziąsła. Identycznie sytucja wygląda kiedy ona się moim zdaniem zdenerwuje, to znaczy powiedzmy podjedzie gdzies chodzikiem i wyciąga rączke a ja powiem nie wolno to ona ( mimo iż nie ma nic w buzi ani w raczce) zaciska pięsci i dziąsła.
Sytuacja ta powtarza się conajmniej kilkanaście razy w ciągu dnia. Naczesciej kiedy jest niezadowolona, tzn. np kiedy wkładam ja do łóżeczka, zabieram jej coś itp.Na początku było to dla nas śmieszne ,a le szczerze powiedziuwaszy nie ygląda to naturalnie u tak małego dziecka, mam obawy czy takie zachowanie nie świadczy np o jakis zaburzeniach neurologicznych.Czy ja powinnam jej tego zabraniać ( córka doskonale juz rozumie co znaczy nie wolno) czy pozwolic wyrazić emocje?

przepraszam za zagmatwany opis, nie wiem cxzy Pani do końca zrozumie o co mi chodzi, byc może bedzie Pani chciała jakiegos uściślenia, to proszę pytać.

Dziękuje serdecznie za odpowiedx i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Droga Mamusiu Nikoli!
Uważam, że absolutnie nie ma powodu do paniki! :) Takie zjawisko najczęściej obserwuje się u ząbkujących maluszków. W tym okresie dziąsła są bardzo nabrzmiałe i opuchnięte, co dla nas jest często niezauważalne. Zaciskanie szczęki przynosi krótkotrwałą ulgę i rozładowuje napięcie. Zaciskanie przy tym piąstek, to tylko odruch. Jeśli porozmawia Pani z doświadczonymi Mamami na forum, to zapewne potwierdzą, iż widziały takie zachowania niejednokrotnie u swoich pociech :)
Myślę, że gdy takie zachowanie występuje u Nikoli podczas zdenerwowania, to jest to raczej efekt utrwalenia go, po Państwa pierwszych reakcjach, kiedy to jeszcze takie "trzęsawki" Was śmieszyły.
Aby nie utrwalać takiego okazywania przez córeczkę emocji, proponowałabym ignorowanie jej zachowań. Niech widzi, że nie robi ono na Państwu najmniejszego wrażenia.
Jeżeli jednak nadal będzie miała Pani wątpliwości i wewnętrzny niepokój, co do przyczyn takiego zachowania, to proszę dla pewności pokazać małą neurologowi. Zawsze mam opory nie widząc dziecka czy moje przypuszczenia są w 100% słuszne... Pani opis, doświadczenie i intuicja jasno mówią mi, że to tylko efekt ząbkowania, jednak to tylko internet.

Pozdrawiam Serdecznie Mamę i jej ząbkującą Nikolkę!
A.Żurakowska

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...