Skocz do zawartości
Forum

Dieta rocznego alergika


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Mój synek jest alergikiem (alergia pokarmowa) na Nutramigenie. Jak powinnam karmić (ile posiłków dziennie i w jakich ilościach + Nutramigen). Mam problem również z nie do końca zdiagnozowaną alergią na białko mleka krowiego, ponieważ Ignaś początkowo był karmiony mlekiem Nan (karmienie piersią skończyło się po 3 tygodniach) i po nim dostawał silnej wysypki na buzi. W tej chwili próba podania mu na nowo mleka modyfikowanego kończy się tym samym, natomiast nie ma odczynów alergicznych po masełku i po jogurtach i twarożkach. Co może uczulać w mleku modyfikowanym jeśli nie białko?
Synek ma również alergię na produkty zbożowe. Nie może jeść pieczywa, kluseczek, itd. Alergolog zasugerował aby podawać pieczywo bezglutenowe - problem w tym, że moje dziecko nie chce go jeść. Po wielu próbach kończy się tym samym - odruchem wymiotnym. Dziecko nie może jeść również żółtka, kazano się wstrzymać z kakaem, nie może ryby. No i nie ma ząbków więc niestety posiłki są miksowane aczkolwiek nie na zupełną "miazgę". Pediatra kazał nam podawać nawet na siłę posiłki, bo dziecko musi jeść - a nie chce. Jestem zrozpaczona. Nie wiem co mam robić... Jadłospis na dzień dzisiejszy wygląda mniej więcej tak:
5:00-6:00 100-140 ml Nutramigenu (próba przesunięcia posiłku na 6:00-7:00 nie zdała
egzaminu)
9:00-10:00 kaszka ryżowa na Nutramigenie owocowa lub z owocem lub czysta ok 150 ml
lub Sinlac. Próba podania kanapki z wędlinką ok 1/4 kromki (jeśli kromka to
sam Nutramigen)
12:00-13:00 Tu już lepiej bo owoc "drapany", lub jogurcik, twarożek, ok 100-130g
czasami kisiel 100g. Po pół godzinie do godziny Nutramigen ok 150ml
16:00-17:00 Tu kolejny koszmar. Tylko jedno danie. Zupka lub II danie. Wielkość porcji od
50 do 150g. Po pół godzinie do godziny Nutramigen ok 150ml
19:00-20 Nutramigen na dobranoc od 150 do 200ml

Co powinnam zmienić. Gdzie szukać pomocy. Czy porcje żywieniowe są wystarczające? Dziękuję z góry za pomoc!

http://ignacy-seweryn.aguagu.pl/suwaczek/suwak2/a.png

http://www.przewodnikmp.pl/img-180820060603qjocwcsaugpx.png

http://www.suwaczek.pl/cache/4e6f10b863.png

http://www.suwaczek.pl/cache/9b13bf4267.png

Odnośnik do komentarza

Witam Panią serdecznie,
Sposób żywienia maluszka do pierwszego roku życia określa schemat żywienia niemowląt. Po pierwszym roku można rozszerzać dietę o kolejne produkty, coraz bardziej różnicując dietę, tak, by pokrywać zmieniające (jednak niekoniecznie wzrastające) zapotrzebowanie na energię i składniki pokarmowe, ale także ciekawość dziecka i potrzebę wykształcenia umiejętności żucia i gryzienia (w przypadku braku ząbków – rozcierania dziąsłami zróżnicowanych konsystencji posiłków) .
Podając dziecku nowe produkty, proszę bacznie obserwować jego reakcję, podając je pojedynczo (najlepiej co 7-10 dni) i w niewielkich ilościach, stopniowo zwiększając ich ilość, szczególnie uważając przy produktach uznawanych za alergizujęce.
Trudno jest podać drogą elektroniczną szczegółowy jadłospis dla maluszka. Najlepiej ustalić go z alergologiem. Małe dziecko powinno zjadać 4-5 posiłków dziennie, najlepiej co 3-4godziny, choć jest to oczywiście kwestia indywidualna (dziecko najczęściej wybiera porę posiłku i jego wielkość, podczas gdy rodzice powinni dokonać wyboru składników odżywczych). Ilość Nutramigenu powinna być adekwatna do wieku maluszka, a tę informację znajdzie Pani na opakowaniu. Jeżeli synek skończył już roczek mieszanka mleko zastępcza powinna pojawić się w diecie 3 razy w ciągu dnia. Jednym z posiłków może być np.:
- naleśnik przygotowany na bazie mąki bezglutenowej, wody (z dodatkiem Nutramigenu, bez jajek) + farsz owocowy (np. przecier owocowy dla dzieci lub świeże zmiksowane owoce),
- kurczak gotowany w warzywach + makaron bezglutenowy + Nutramigen
- pieczywo bezglutenowe z wędliną lub pastą mięsną, sałatka jarzynowa: ziemniaki+ pietruszka+ marchewka+ ogórek kwaszony+ jabłko + oliwa oraz mleko Nutramigen.
Asortyment produktów bezglutenowych na rynku jest obecnie bardzo szeroki i wciąż się powiększa. Obok kaszek (np. ryżowej, kukurydzianej) może Pani dostać bezglutenowy makaron, popping (ekspandowane nasiona amarantusa), poduszeczki gryczano-kukurydziane i wiele innych.
Życzę powodzenia!
B.J.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...