Skocz do zawartości
Forum

osuwanie sie na boki przy trzymaniu na rękach


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Jestem mamą 7 mies Mateusza. Od ok 2 mies prowadzimy rehabilitacje, ponieważ stwierdzono wzmożone napiącie mięsniowe.

Mam takie pytanie- czy to normalne, że gdy trzymam maluszka na rękach, przodem do mnie, to mały jakby osuwa sie na boki, nie trzyma pionu, trzeba go trzymac bo zupełnie "leci"...?

Dodam, że synek jeszcze nie siedzi samodzielnie, niepewnie z podparciem. Przy probie samodzielnego siedzenia rowniez nie probuje sie zaprzeć rączkami tylko leci na boki lub do przodu, tak jakby zupełnie nie chciał uzywac rączek aby sie podtrzymac.. a wydaje mi sie ze juz powinien mieć taki odruch?

I jeszcze jedno pytanie. Zastanawia mnie czy opoznienie niektorych czynnosci czy umiejetnosci spowodowane wlasnie wzmozonym napieciem miesniowym jest rownoznaczne z możliwymi opoznieniami ale jesli chodzi o zdolnosci "psychiczne" dziecka. jakies problemy w wieku pozniejszym np w szkole czy z koncentraja itp ..?
czy po prostu napiecie miesni nie ma nic wspolnego z rozwojem psychologicznym?

mam nadzieje ze udało mi sie dobrze wytłumaczyc moje watpliwości :)

Z góry bardzo dziękuje za odpowiedz.

mama Mateuszka :)

http://www.suwaczek.pl/cache/39ea1566bf.png

Odnośnik do komentarza

Lidko! Słusznie ci się wydaje - Mateusz już powinien mieć odruch wysuwania rączek, ale ponieważ ma "kłopoty" z napięciem mięśniowym, może mieć też trudności z używaniem rączek do podporów. Piszesz, że synek jest jeszcze mało stabilny, że sam nie siedzi, że niepewnie siedzi - więc, niestety, jest to normalne (choć nie jest to prawidłowe), że nie trzyma "pionu" trzymany na rękach. Co do rozwoju psychicznego, to jest on w pewnym stopniu związany z rozwojem fizycznym, ale wzmożone napięcie mięśniowe nie jest równoznaczne z tym, że dziecko będzie miało opóżnienia w rozwoju psychicznym.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...