Rehabilitacja dzieci

Rehabilitacja płaskostopia i szpotawości

Margeritka

Margeritka

Dzień dobry,
mam pytanie, czy istnieje możliwość rehabilitacji szpotawości i płaskostopia u dziecka 2 lata i 7 miesięcy? Czy trzeba mieć skierowanie na taką rehabilitację? Czy taka rehabilitacja przynosi jakieś rezultaty? Wiem, że najważniejsze są ćwiczenia w domu, ale szczerze powiem, że nie zawsze mam tę samodyscyplinę...

27583 margeritka Kobieta, 33 lata, Lublin

Odpowiedzi znajdują się poniżej

magDAB

magDAB

Odpowiedź eksperta

Witam!
Możliwość istnieje. Choć nie jest to łatwe ze względu na wiek dziecka i chęć współpracy: dziecko pewnych poleceń może nie zrozumieć, nie chcieć wykonać zadanych ćwiczeń, bo dziecko chce się głównie bawić. I właśnie na zabawie należałoby oprzeć zajęcia, a także dostosować czas trwania ćwiczeń do możliwości dziecka. Działania terapeutyczne wspomogłabym plastrami dynamicznymi (taping), które przedłużą działanie ćwiczeń i dobrze dobranymi wkładkami do bucików – oraz oczywiście dobrymi bucikami. Na rehabilitację trzeba mieć skierowanie. Z tego, co wiem, to takie skierowanie wypisuje lekarz rehabilitacji, do którego można się dostać po wizycie u specjalisty (np. neurolog, ortopeda). Rehabilitacja przynosi rezultaty. Jednak nie przyjdą one szybko. Trzeba czasu, systematycznej pracy i cierpliwości. Dużo.
MB

130 magdab Kobieta, 19 lat, Szczecin
Margeritka

Margeritka

bardzo dziękuję za udzielenie wyczerpującej odpowiedzi, jeszcze chciałabym dopytać o buciki i wkładki do nich, nasz ortopeda zalecił buciki befado lub daniel - mam takie i takie (kapcie po domu), jak dobrać do nich wkładki? poza tym w naszej rodzinie jest taki problem ze stopami (mąż stawia stopy do środka, podobnie jego siostra i ojciec), podejrzewam, że to może być powiązane, czy mam rację?

27583 margeritka Kobieta, 33 lata, Lublin
magDAB

magDAB

Odpowiedź eksperta

Zacznę od końca: jeśli w Waszej rodzinie jest taki problem, to rzeczywiście może to być... problem rodzinny. ;) Znaczy – przypadłość (w pewnym stopniu) wrodzona. Ale tym bardziej należy zadbać o stopy i prawidłowe ich ustawienie. Co do wkładek: przede wszystkim należy je dobrać DO STOPY. Ale to najlepiej doradzi specjalista (lekarz ortopeda lub fizjoterapeuta) „na żywo”. Przez internet raczej trudno jest (a wręcz niemożliwe) dobranie prawidłowych wkładek. Wkładki oczywiście powinny mieścić się w buciku – buciki powinny być trochę większe, niż stópka dziecka.
MB

130 magdab Kobieta, 19 lat, Szczecin
Margeritka

Margeritka

bardzo dziękuję za odpowiedź, skontaktuję się jeszcze z fizjoterapeutą w swoim mieście, nasz ortopeda nie zalecał takich wkładek, bo jego zdaniem nie leczą problemu, a wpływają jedynie na estetykę chodzenia...powiedział nam, ze jak sytuacja się nie zmieni, to on radzi wprowadzić śrubki, które po dwóch latach się wchłoną, podobno jest to bardzo dobra i popularna metoda nawet u dorosłych, co Pani o tym myśli?

27583 margeritka Kobieta, 33 lata, Lublin
~arleta86

~arleta86

Ja leczę tę przypadłość w gabinecie BEST CARE w Poznaniu. Pani Paulina - rehabilitantka ma ogromną wiedzę i super podejście do dzieci. Wie jak ćwiczyć, aby były efekty, a dziecko nie grymasiło.

~W Gdańsku

~W Gdańsku

polecam fizjoterapię www.reklama.wybieramykatalog.pl/wpis,747,rehabilitacja-rostar-pl-rehabilitacja-gdansk.html

~ganea

~ganea

W Szczecinie znajduje się bardzo dobra placówka rehabilitacyjna, która zajmuje się rehabilitacją dzieci. Polecam wam zapoznać się z ofertą http://www.finmed.com.pl/ Tam na pewno wam pomogą.

~retiana

~retiana

Co do sprawdzonych miejsc, w których zajmują się rehabilitacją dziecięcą to ja od siebie mogę wam polecić https://www.fundacjameritum.com/ w Sosnowcu. Tam zajmują się rehabilitacją niemowląt oraz dzieci i robią to bardzo dobrze.