Interpretacja badań diagnostycznych

Żelazo

Odpowiedzi znajdują się poniżej

martyna30

martyna30

a w ogóle, to mnie troszkę zastanawia i martwi że może moje dziecko cały czas ma taki niedobór żelaza, bo jak już z Panią pisałam, zę były różne miejsca pobrania i że z pietki wynik jest jakby nie miarodajny a mały miał tak najczęściej...
po urodzeniu, bo był wyjęty 19 godz od odejścia wód płodowych
poźniej przedłużająca się żółtaczka więc kontrola bilirubiny i też z pietki zawsze
w 2 miesiącu słaba morfologia z główki, tłumaczono mi że to normalne w tym okresie życia dziecka ale zrobiono za jakies 2 tyg kolejne wyniki i morfologia super w normie ale z pietki, czyli nie miarodajana. ja o tym nie wiedząc uspokoiłam się a teraz badanie było robione tylko dlatego ze potrzebne na konsultacje do kardiologa i morfologia niby dobra po za obniżoną średnią obj krwinki czerwonej i średnia zawartość hemoglobiny w krwince czerwonej i żelazo 55 ale pobrane z łokcia więc miarodajne i co ja mam myśleć teraz? to czemu w ogóle pobiera sie z piętki u takich maluchów skoro to jest nie mairodajne badanie?

--

28156 martyna30 Kobieta, 0 lat
Agnieszka Stańska

Agnieszka Stańska

To nie jest tak, ze badania z krwi pobranej z piętki są niemiarodajne. Tak jak pisałam wcześniej, krew z pięty to krew włośniczkowa mająca trochę inny skład niż ta krew z żyły. Badania z tej krwi mogą się różnić wartościami trochę od badań z krwi żylnej ale nie znacząco. Stąd do badań kontrolnych (bilirubina, morfologia) u noworodków pobiera się krew z piętki. Poza tym łatwiej jest ukłuć w piętkę kilka razy niż kłuć główkę noworodka co drugi dzień aby kontrolować poziom bilirubiny.

28089 agnieszka-stanska Kobieta, 49 lat, Wrocław
martyna30

martyna30

zbadałam synkowi ponownie poziom żelaza po miesiącu od poprzedniego, wyszedł 47:( przy normie dla niemowląt 40- 100
poprzedni wynik był w innym laboratorium i było 56,8 ale norma 65-175 bez wyszczególnienia grup wiekowych
jednakże miałam w między czasie zlecenie na zbadanie poziomu wit d3 i przy okazji zrobiłam żelazo w tym laboratorium co norma dla niemowląt 40-100 i wyszło 65

uważa Pani że powinna być wprowadzona suplementacja?
zupki daje ale same warzywka i małe ilości
zaczęliśmy 6 miesiąc
jest na piersi

pozdrawiam:)

--

Agnieszka Stańska

Agnieszka Stańska

Jak już pisałam, w okresie intensywnego wzrostu poziom Fe nie zawsze jest w normie. Co do podawania preparatów żelaza, skonsultuj się ze swoim lekarzem. Lepiej nie podawać nic samemu.

martyna30

martyna30

Pani Agnieszko, wtedy dostaliśmy syropek Ferrum Lek
w dawce, zacząć stopniowo i dojść do 2ml na dobę
Po miesiacu mieliśmy zrobić ponownie morfologię i poziom zeleza, minął już ponad miesiąć więc musimy się wybrać:(
moje pytanie: na ile czasu przed wynikiem, aby był wiarygodny- nie podawać syropku?
jak badanie będzie we wtorek rano, to wystarczy nie podawać w poniedziałek (jutro) czy dłużej?
pozdrawiam:)

--

Agnieszka Stańska

Agnieszka Stańska

Nie odstawiaj syropu, doktor zapewne chce sprawdzić czy podawanie Fe skutkuje polepszeniem morfologii i wzrostem poziomu Fe we krwi. Oznacza to, ze doktor chce sprawdzić czy poprzedni niedobór Fe spowodowany był niedoborem Fe w pokarmie.

martyna30

martyna30

przy suplementacji tym syropkiem poziom żelaza wzrósł tylko do 59...
słabo, co?:(
dziecko kończy 7 miesiąc
przypominam że przdłuzała mu się żółtaczka więc pewnie to tez powód ale czy taki słaby wynik nie jest dla niego jakoś bardzo niekorzystny w sensie rozwoju?

--

Agnieszka Stańska

Agnieszka Stańska

Najważniejsze, ze poziom Fe rośnie. Spokojnie podawaj dalej syrop i przy okazji pokaż wyniki lekarzowi.