Dietetyk

Dieta rocznego alergika

kropka1981

kropka1981

Witam.
Mój synek jest alergikiem (alergia pokarmowa) na Nutramigenie. Jak powinnam karmić (ile posiłków dziennie i w jakich ilościach + Nutramigen). Mam problem również z nie do końca zdiagnozowaną alergią na białko mleka krowiego, ponieważ Ignaś początkowo był karmiony mlekiem Nan (karmienie piersią skończyło się po 3 tygodniach) i po nim dostawał silnej wysypki na buzi. W tej chwili próba podania mu na nowo mleka modyfikowanego kończy się tym samym, natomiast nie ma odczynów alergicznych po masełku i po jogurtach i twarożkach. Co może uczulać w mleku modyfikowanym jeśli nie białko?
Synek ma również alergię na produkty zbożowe. Nie może jeść pieczywa, kluseczek, itd. Alergolog zasugerował aby podawać pieczywo bezglutenowe - problem w tym, że moje dziecko nie chce go jeść. Po wielu próbach kończy się tym samym - odruchem wymiotnym. Dziecko nie może jeść również żółtka, kazano się wstrzymać z kakaem, nie może ryby. No i nie ma ząbków więc niestety posiłki są miksowane aczkolwiek nie na zupełną "miazgę". Pediatra kazał nam podawać nawet na siłę posiłki, bo dziecko musi jeść - a nie chce. Jestem zrozpaczona. Nie wiem co mam robić... Jadłospis na dzień dzisiejszy wygląda mniej więcej tak:
5:00-6:00 100-140 ml Nutramigenu (próba przesunięcia posiłku na 6:00-7:00 nie zdała
egzaminu)
9:00-10:00 kaszka ryżowa na Nutramigenie owocowa lub z owocem lub czysta ok 150 ml
lub Sinlac. Próba podania kanapki z wędlinką ok 1/4 kromki (jeśli kromka to
sam Nutramigen)
12:00-13:00 Tu już lepiej bo owoc "drapany", lub jogurcik, twarożek, ok 100-130g
czasami kisiel 100g. Po pół godzinie do godziny Nutramigen ok 150ml
16:00-17:00 Tu kolejny koszmar. Tylko jedno danie. Zupka lub II danie. Wielkość porcji od
50 do 150g. Po pół godzinie do godziny Nutramigen ok 150ml
19:00-20 Nutramigen na dobranoc od 150 do 200ml

Co powinnam zmienić. Gdzie szukać pomocy. Czy porcje żywieniowe są wystarczające? Dziękuję z góry za pomoc!

--

http://ignacy-seweryn.aguagu.pl/suwaczek/suwak2/a.png

http://www.przewodnikmp.pl/img-180820060603qjocwcsaugpx.png

http://www.suwaczek.pl/cache/4e6f10b863.png

http://www.suwaczek.pl/cache/9b13bf4267.png

6092 kropka1981 Kobieta, 37 lat, Sochaczew

Odpowiedzi znajdują się poniżej

Beata_Jabłonowska

Beata_Jabłonowska

Witam Panią serdecznie,
Sposób żywienia maluszka do pierwszego roku życia określa schemat żywienia niemowląt. Po pierwszym roku można rozszerzać dietę o kolejne produkty, coraz bardziej różnicując dietę, tak, by pokrywać zmieniające (jednak niekoniecznie wzrastające) zapotrzebowanie na energię i składniki pokarmowe, ale także ciekawość dziecka i potrzebę wykształcenia umiejętności żucia i gryzienia (w przypadku braku ząbków – rozcierania dziąsłami zróżnicowanych konsystencji posiłków) .
Podając dziecku nowe produkty, proszę bacznie obserwować jego reakcję, podając je pojedynczo (najlepiej co 7-10 dni) i w niewielkich ilościach, stopniowo zwiększając ich ilość, szczególnie uważając przy produktach uznawanych za alergizujęce.
Trudno jest podać drogą elektroniczną szczegółowy jadłospis dla maluszka. Najlepiej ustalić go z alergologiem. Małe dziecko powinno zjadać 4-5 posiłków dziennie, najlepiej co 3-4godziny, choć jest to oczywiście kwestia indywidualna (dziecko najczęściej wybiera porę posiłku i jego wielkość, podczas gdy rodzice powinni dokonać wyboru składników odżywczych). Ilość Nutramigenu powinna być adekwatna do wieku maluszka, a tę informację znajdzie Pani na opakowaniu. Jeżeli synek skończył już roczek mieszanka mleko zastępcza powinna pojawić się w diecie 3 razy w ciągu dnia. Jednym z posiłków może być np.:
- naleśnik przygotowany na bazie mąki bezglutenowej, wody (z dodatkiem Nutramigenu, bez jajek) + farsz owocowy (np. przecier owocowy dla dzieci lub świeże zmiksowane owoce),
- kurczak gotowany w warzywach + makaron bezglutenowy + Nutramigen
- pieczywo bezglutenowe z wędliną lub pastą mięsną, sałatka jarzynowa: ziemniaki+ pietruszka+ marchewka+ ogórek kwaszony+ jabłko + oliwa oraz mleko Nutramigen.
Asortyment produktów bezglutenowych na rynku jest obecnie bardzo szeroki i wciąż się powiększa. Obok kaszek (np. ryżowej, kukurydzianej) może Pani dostać bezglutenowy makaron, popping (ekspandowane nasiona amarantusa), poduszeczki gryczano-kukurydziane i wiele innych.
Życzę powodzenia!
B.J.

--

7195 beata-jablonowska Kobieta, 0 lat
~kk001

~kk001

Mam podobny problem. Okazało się,że po przebadaniu mój Stasiu ma również alergie pokarmową. Przeczytaj ten artykuł,ponieważ znajdziesz tam szereg różnych informacji i porad !