Skocz do zawartości
Forum

przepuklina oponowa a nadpobudliwość


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Mój syn urodził się z wadą cewy nerwowej, w postaci przepukliny oponowej odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Taka przepuklina nie manifestuje się kalectwem.
Jednak Kuba jest nadpobudliwy, nie ma ADHD, ale jest nadpobudliwy ( był badany przez psychologa). Kuba jest pod stałą opieką chirurga i ortopedy narządu ruchu, który zaznaczył , że dzieci z wadami cewy nerwowej zazwyczaj są nadpobudliwe, bo jakby nie było jest to układ nerwowy człowieka ( przepuklina oponowa).
Kuba chodzi do 1 klasy szkoly podstawowej, umie skupić się na zadaniach, w szkole radzi sobie świetnie, jest jednym z najlepszych uczniów, ale zawsze kręci się na krześle, odwraca się , rozmawia itp. i na ten temat przynosi uwagi. Chciałam zapytać czy skoro Kuba urodził się z wadą układu nerwowego, jego układ nerwowy jest taki a nie inny, jeżeli jego nadpobudliwość jest związana z tą właśnie wadą ( Kuba nie ma 3 łuków kręgowych odcinka lędźwiowego) to czy wogóle jest w stanie osiągnąc taki stan spokoju na lekcjach jaki jest wymagany? Druga sprawa, czy jeśli niestety nie jest w stanie osiągnąc takiego stanu spokoju jak zdrowe dzieci, to czy ubiegać się w szkole o łagodniejsze traktowanie? Kuba uczy się świetnie, ale przez to, że na lekcjach się wierci, na przerwach gania jak szalony nie dostał na półrocze odznaki wzorowego ucznia.
Z badań psychologa : dziecko o ponadprzeciętnej inteligencji, nadpobudliwy.

http://www.suwaczek.pl/cache/a58d0abe3d.png
http://www.suwaczek.pl/cache/7f7b513cb8.png

Odnośnik do komentarza

Droga Mamo Kubusia!
Rozwój każdego dziecka z wadą wrodzoną przebiega bardzo indywidualnie, dlatego trudno dać mi Pani jednoznaczną odpowiedź na pytanie czy Kuba osiągnie "stan spokoju". Myślę, że w miarę dojrzewania emocjonalnego, sam wypracuje sobie sposób na poradzenie sobie z "nieokreślonym" napięciem, które czuje. U dzieci z przepukliną oponową (w zależności od stopnia wady) mogą występować różnego rodzaju zespoły napięć, a także nadwrażliwość na dotyk, które to niepozwalają dziecku dłużej usiedzieć w miejscu.
To właśnie wzmożone napięcie, powoduje ruchliwość i pobudzenie.
Polecałabym odszukanie w okolicach swego miejsca zamieszkania terapeuty rozwoju psychomotorycznego. Być może jest takowy w Szczecinie, niestety ja takiego mogę polecić jedynie w Warszawie. Są różne techniki i ćwiczenia wspomagające stymulację zakończeń nerwowych, aby oswoić i nauczyć ciało prawidłowo odbierać bodźce, a także pomagające dziecku pozbyć się napięcia, a co za tym idzie uzyskać spokój emocjonalny.
Po tym co Pani napisała o osiągnięciach Kubusia w szkole, szczerze uważam, że macie Państwo ogromne szczęście, iż tak dzielnie synek radzi sobie z swoją przypadłością :)
Myślę, że może nie ma konieczności starania się w szkole o specjalne traktowanie synka, ale o uświadomienie problemu (czyli skąd bierze się jego ruchliwość).

Życzę Wam samych słonecznych i pięknych dni
oraz świadectwa z czerwonym paskiem :)

Pozdrawiam Serdecznie!
A.Żurakowska

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...