Skocz do zawartości
Forum

5 rzeczy, które rodzice powinni wiedzieć o znaczeniu zabawek w rozwoju dziecka


Rekomendowane odpowiedzi

1. Zabawki kreatywne

Zabawki, którymi można się bawić na wiele sposobów, pomagają mózgowi dziecka rozwinąć się i sprawić, że zacznie myśleć w narracjach. To z kolei pomaga im szerzej widzieć świat. Kreatywność jest tak ważna w pielęgnowaniu i pomaga dzieciom nauczyć się myśleć nieszablonowo.

Kiedy przedmioty tak proste, jak klocki, lalki, zabawki dla zwierząt, piłki, minisamochody lub udawane jedzenie zostaną przekazane dziecku, przyjmą je jako zaproszenie do rozpoczęcia tworzenia historii i przeżywania scenariuszy w swoim umyśle. Zabawa dziecka to naprawdę pierwsza lekcja.

2. Zabawki edukacyjne

Dzieci mają mózgi jak gąbki. Zawsze wprowadzają informacje ze swojego otoczenia. Zabawki dają dzieciom kolejną możliwość odkrywania nauk ścisłych, technologii, inżynierii, sztuki i matematyki. Niezależnie od tego, czy zabawka jest prosta, czy złożona, ma lekcję do nauczenia dziecka i podkreśla znaczenie zabawek w rozwoju dziecka.

Kiedy Twoje dziecko buduje wieżę z klocków i w końcu patrzy, jak spada na ziemię, to jest lekcja fizyki. Oglądanie zdalnie sterowanego samochodu podskakującego tylko na falach radiowych kontrolera zaciekawi dzieci, jak to wszystko działa. Układanka stymuluje mózg Twojego dziecka i pomaga mu odkrywać wzorce.

3. Zabawki usprawniają rozwój motoryczny dziecka

Kiedy dziecko chwyta zabawkę i uczy się nią manipulować, ćwiczy swoje zdolności motoryczne i staje się bardziej biegłe w koordynacji ręka/oko. Pomaga to Twojemu dziecku przejść przez kolejne etapy rozwoju fizycznego. Zabawki, które wymagają od nich pchania, ciągnięcia, chwytania, szczypania, obracania lub w inny sposób używania rąk i ciała, aby coś zrobić, są klocki, które mają kluczowe dla rozwoju dziecka. Małe zabawki, takie jak lalki, samochody i klocki, które mieszczą się w dłoniach Twojego dziecka, są zazwyczaj ulubionymi, ponieważ są łatwe do trzymania i przenoszenia. Używanie rąk do układania zabawek lub wkładania ich do kieszeni daje dzieciom pełną kontrolę. Mniejsze detale znalezione na zabawkach, takie jak guziki, zamki błyskawiczne lub koraliki, umożliwiają dzieciom ćwiczenie drobnych szczegółów motorycznych.

4. Zbyt duża ilość zabawek może być przytłaczająca dla dziecka - alternatywa klocki 

Choć zabawki mogą być wspaniałe i ważne, pamiętaj, że dziecko może być przytłoczone zbyt wieloma opcjami. W przypadku zabawek ilość nie jest lepsza niż jakość. Lepiej mieć mniej zabawek, z którymi dziecko może zrobić więcej, niż więcej zabawek, które po prostu gromadzą się wokół przestrzeni do zabawy, tworząc bałagan. W tym przypadku świetnie sprawdzą się klocki.  Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko zmaga się ze sprzątaniem swoich zabawek, radzenie sobie z dużymi emocjami podczas zabawy lub mówi „Jestem znudzony” pomimo posiadania wielu zabawek, istnieje duża szansa, że na jego samopoczucie emocjonalne wpływa nadmiar zabawek na ich terenie. Najlepszym pomysłem jest schowanie części z nich, aby po jakimś czasie ponownie dać je dziecku. Dzięki temu dziecko będzie cały czas obcowało z różnymi zabawkami. 

5. Zabawki interaktywne pomogą dziecku w osiągnięciu dojrzałości emocjonalnej

Zabawki zapewniają połączenie, pozytywne wspomnienia i sposób na interakcję z ich uczuciami. Czy zauważyłeś, jak dzieci przywiązują się do swoich zabawek? Jest to zjawisko, które ogólnie promuje zdrowe i pozytywne wiązanie. Dzieci kojarzą swoje zabawki z miłością, uwagą i szczęściem. Tak więc, kiedy obdarzają uczuciem swoje zabawki, pielęgnują i pielęgnują słodkie wspomnienia z dzieciństwa.

Dzieci, które spędzają godziny na cudownej zabawie swoimi zabawkami, mają zwykle zdrowsze i szczęśliwsze dzieciństwo, na które mogą z sentymentem wspominać. Może to pomóc im łatwiej przejść do dorosłości, ponieważ w pełni są w stanie doświadczyć bycia dzieckiem.

spacer.png

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...