Skocz do zawartości
Forum

Zła cytologia, HPV DODATNI, zła kolposkopia, POMOCY


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
       Proszę o pomoc interpretację wyników badań.
Otóż w 2019r podczas kontrolnych  badań dowiedziałam się, że w cytologii są jakieś  zmiany i potrzebne są dodatkowe badania. 
     Oto wszystkie dotychczasowe wykonane badania i wyniki jakie otrzymałam:!!!
1). Cytologia (29.09.2019r)- komórki nabłonka płaskiego- nieprawidłowe komórki nabłonka płaskiego (ASC) Nieokreślonego znaczenia- (ASC-US).
2. HPV dodatni- wykryto wirusa HPV o genotypie- 16, 33, 52,68.
3. Kolposkopia- typ strefy przekształceń 1/2- granica w ujściu. Po próbie octowej obraz zbielenia o różnym nasileniu wokół ujścia w promieniu 10mm ogniskowo gęste wyniosłe zbielenia, grube punkcikowanie- cechy "major change"- HSIL.
Biopsja (wyniki- 30 listopad 2019)-
1.wyc. z szyjki- Cervicitis et endocervicitis chronica. Dysplasia focale planoepithelii gradus minoris.
2. wyskrobiny z kanału- Endometrium proliferativum. Fragmenta endocervii.
    Zalecenia jakie otrzymałam to kontrolna cytologia za 6 msc.
          Kontrolne badania po 7 msc!!!
1. Cytologia (maj 2021)- Atypowe komórki nabłonka wielowarstwowego płaskiego (ASC), nie można wykluczyć zmiany śródnabłonkowej wysokiego stopnia (ASC-H).
2. HPV dodatni- wykryto wirusa HPV o genotypie: 16, 52, P1.
Legenda: P1= typy HPV (33/58).
3. Kolposkopia-
I. Prawidłowe obrazy kolposkowe- pierwotny nabłonek płaski, strefa transformacji- TZ-1.
II. Nieprawidłowe obrazy kolposkopowe- gęste zbielenia nabłonka po kw. oct, obszar jodonegatywny, naczynia nietypowe. Napisane jest:
Cytologia- ASC-H (HPVG)
Kolposkopia- HSIL.
Do biopsji. CITO.
Ze wzgledu na fakt, że moja ciocia zmarła na raka piersi, babcia również go posiada (rak kości)  wpisano mnie jako "pacjentka z grupy ryzyka".
         Kolejną biopsję mam zaplanowaną dopiero na koniec lipca. Od mojej pierwszej złej cytologii minęło prawie 2 lata a ja nadal nie mogę się dowiedzieć co dokładnie się ze mną dzieję. Nie wiem nawet jaka jest diagnoza, bo żaden lekarz nic mi nie wytłumaczył.
Proszę o udzielenie mi odpowiedzi na kilka pytań, bo inaczej zwariuję ze strachu:
1. Czy wyniki badań wskazują na stan przednowotworowy lub nowotworowy?
2. Na co wskazują w/w badania?
3. Czy to coś poważnego i czy powinnam się bać? 
4. Jak dokładnie nazywają sie zmiany, które stwierdzono w moich wynikach badań ( jest ich tak dużo, że sama nie wiem który to ten właściwy),
5. Który to CIN lub która grupa?
6. Gdzie dokładnie te zmiany są umiejscowione?
7. Jakie jeszcze badania powinnam wykonać, na co zwrócić uwagę i czy zgadzać się na tak częste wykonywanie biopsji?
Za każdą odpowiedź lub jakąkolwiek podpowiedź  bardzo dziękuję. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

 Dziękuję za odpowiedź. Mój lekarz ginekolog to jakaś porażka. Jestem właśnie na etapie zmiany lekarza, bo obecny lekarz ani nic mi nie mówi, ani też nic nie działa tylko ciągle powtarza cytologie co pół roku i nie chce wdrożyć żadnego leczenia. 

 

Tydzień temu miałam robioną biopsję celowaną szyjki macicy ( kolposkopia- HSIL, Dysplazja szyjki macicy dużego stopnia) i oczekuje na wyniki. Mają być za 3-4 tygodnie. 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...